Czarna Księga Sekretów

Cykl: Opowieści ze Złowrogiego Miasta (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.

Nominacja: Waterstone’s Children’s Book PrizeSłyszeliście kiedyś o Czarnej Księdze Sekretówa Lepiej byłoby dla Was nic o niej nie wiedzieć…Kiedy Ludlow Fitch dociera do położonej w górach wioski Pagus Parvus, jest posiniaczony i poobijany. Okrucieństwo jego rodziców przeszło wszelkie granice i chłopcu nie pozostało nic innego jak ucieczka. Trafia pod opiekę Joe zabbidou – właściciela lombardu, w którym można zastawić nie tylko biżuterię, zegarki czy buty. Głównym towarem interesującym zabbidou są ludzkie tajemnice. Czy Ludlow nadaje się na asystenta swojego opiekunaa Do tej pory korzystał w życiu głównie z talentu do opróżniania cudzych kieszeni. Szczęśliwie posiadł jednak także umiejętność pisania. zabbidou powierza mu Czarną Księgę Sekretów, w której mają znaleźć się wszystkie ciemne sprawki. A tych nie brak w życiu mieszkańców wioski… F.E. Higgins połączyła elementy gotyckiej baśni, horroru i fantastyki w najlepszym wydaniu, dzięki czemu powstała niezwykle tajemnicza, ale też pouczająca opowieść o tym, jak trudne dla ludzi potrafią być niektóre wybory i doświadczenia.Na Czarną Księgę Sekretów Joego zabbidou oraz pamiętniki Ludlowa Fitcha natknęłam się w dość niezwykły sposób. Były one ciasno zrolowan e i ukryte w zagłębieniu pewnej drewnianej nogi. W jaki sposób noga ta dostała się w moje ręce, jest w tej chwili sprawą drugorzędną. Liczy się historia, którą opowiadają owe dokumenty.Niestety ani Czarna Księga Joego, ani pamiętniki Ludlowa nie zachowały się w nietkniętym stanie – kiedy je rozwinęłam, zobaczyłam, że doznały poważnych uszkodzeń. Stronice były kruche i poplamione wilgocią, a duża część tego, co przetrwało, stała się nieczytelna. zachowane fragmenty i urywki przedstawiłam tu dokładnie w taki sposób, w jaki zostały napisane. Poprawiłam jedynie ortografię Ludlowa, która była doprawdy straszna. Co do brakujących części – mogłam jedynie uciec się do swojej wyobraźni, by wypełnić luki.Odtworzyłam historię w sposób, jaki wydał mi się najlepszy. Lubię myśleć, że trzymałam się tak blisko prawdy, jak to tylko możliwe, biorąc pod uwagę nieliczne fakty, którymi dysponowałam. Nie roszczę sobie praw do autorstwa tej opowieści – jestem tylko kimś, kto spróbował przedstawić ją innym.F.E. HigginsCzarna Księga Sekretów pochwyci cię w swoje szpony. Eoin ColferNapięcie nie pozwala czytelnikom usiedzieć spokojnie. Scripps Howard News ServiceWyśmienita atmosfera w stylu powieści Dickensa. Książka dla tych, którzy mają dość naśladowców Harry’ego Pottera. BooklistCzarna Księga Sekretów mówi o sprawach tak ważnych, jak wolność i prawda. Publishers WeeklyCi, którzy uwielbiają fantastykę ze szczyptą historii, uznają Czarną Księgę Sekretów za książkę absolutnie doskonałą. The Washington Post

ZARAZA | 2013-06-27
Przeczytana: czerwiec 2013

"Czarna Księga Sekretów" to powieść dobra i ciekawa, ale nie powalająca na kolana. Fabuła została skonstruowana w sposób logiczny, mentalność miasteczka przedstawiona bardzo dobrze, ale brakowało mi głębszej analizy psychiki bohaterów, a także zdecydowanie więcej akcji. Nie żaliłabym się również gdyby autora wyjawiła czytelnikom więcej historii z tytułowej książki. Mimo wad polecam, bo naprawdę ciekawa powieść.

aAtlanta | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Cudowna, niepowtarzalna, tajemnicza i jedyna.

Takie ksiązki nie powstają na hop, siup. Zbiera się podróże, doświadczenia i informacje z życia autora, a potem umieszcza sie je w fikcyjnym świecie. Niepowtarzalna i cudowna. Takk. Jedyna w swoim rodzaju. Warto przeczytać. Nawet z samej ciekawości.
Taka sentymentalność do tej książki mnie wzięła :)

Bursztyniara | 2014-04-23
Przeczytana: lipiec 2012

Kupując „Czarną księgę Sekretów”, nie miałam pojęcia, czego mam się po książce spodziewać. Podeszłam do niej z dystansem. Gdy skończyłam czytać, doszłam do wniosku, że gdybym była dwunastoletnim chłopcem, coś takiego mogłoby mi się bardzo spodobać.
Z początku nie wiedziałam co dokładnie czytam, a okazało się iż jest to połączeniem horroru i fantastyki z elementami baśni gotyckiej. Efekt to tajemniczą, ale i pouczającą powieść.
Narracja nie jest jednorodna. Całość składa się jakby z fragmentów pamiętnika głównego bohatera oraz rozdziałów tytułowej Czarnej Księgi Sekretów, oba w pierwszej osobie, ale jest i wszystkowiedzący narrator, który sczepia oba te składniki w całość.
Są momenty, gdy nawet ślepa miłość i posłuszeństwo dziecka wobec rodziców, musi ustąpić instynktowi samozachowawczemu. Ludlow postanawia więc dla swojego bezpieczeństwa uciec od Tatka i Mamci, którzy uważają go za co źródło zarobku. Chłopiec trafia z Miasta, do wioski Pagus Parvus, a tak zostaje zatrudniony...

Muinice | 2014-11-20
Przeczytana: 2008 rok

Ludlow nie chce już brać udziału w kolejnym okrutnym pomyśle swoich rodziców. Decyduję się na ucieczkę. Trafia do małej wioski Pagus Parvus, gdzie trafia pod opiekę właściciela lombardu Joe Zabbidou. Gdy zaczyna tam pracę jest światkiem, że w ów lombardzie można znaleźć wszystko. Oprócz tego Zabbidou powierza mu Czarną Księgę Sekretów, która jak się okazuje, jest najmroczniejszą stroną tutejszych mieszkańców. Co kryję Księga i czy Ludlow poradzi sobie z jej zawartością?
-Jak myślisz, ile byśmy wytrwali, gdybyśmy zdradzili te informację?
-Nasz interes by upadł.

Okanii | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Tajemnicza i trzymająca w napięciu opowieść o niezwykłych grzechach zwykłych ludzi. Cała powieść została przedstawiona w dosyć ciekawym i mrocznym klimacie. Autorka przedstawia życie głównego bohatera w oryginalnym świetle. Lektura nie pozwala się oderwać i bardzo intryguje. Serdecznie polecam fanom gotyckich opowiadań i każdemu, kto nie boi się spojrzeć prawdzie w oczy.

Molly | 2010-10-05

książka dobra polecam warto przeczytać

Pat | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Największym plusem tej powieści jest osadzenie w bardzo niekonkretnym miejscu i czasie, co sprawia, iż nad całą historią unosi się aura tajemnicy i lęku przed tym, co kryje się za rogiem. Szczególnie, że bardzo blisko jej do klimatu znanego z legendy o demonicznym golibrodzie z Fleet Street. Jednak fabuła jak i postacie są bardzo schematyczne, zbyt proste i przewidywalne. Nie mogłem zatem przeżywać odpowiednio tarapatów, w jakie wpadł mały Ludlow (a de facto wprowadzający rozdział jest najbardziej drastyczny), a już po pierwszej wizycie w lombardzie Joe'ego wiedziałem, jak zakończy się spór z nikczemnym właścicielem tamtejszych posesji. Nie wiem, czy jestem tak bardzo gruboskórny, ale zwierzenia wieśniaków zapisywane w Czarnej Księdze wcale mnie nie przeraziły, a raczej znużyły. W pewnym momencie, po przekroczeniu połowy książki, zacząłem pomijać co niektóre fragmenty, aby jak najszybciej dotrzeć do finału. Który był faktycznie przewidywalny i przez to absolutnie nie intrygujący....

monweg | 2015-08-24

Czarna Księga Sekretów jest bardzo mroczna. To połączenie fantastyki i baśni z horrorem w gotyckim klimacie. Takiego połączenia nie powstydziliby się bracia Grimm – ich baśnie też mają niepowtarzalny klimat. Trudno określić do jakiego czytelnika skierowana została ta opowieść. Myślę, że równie dobrze przy jej lekturze będzie się bawił dziesięciolatek, jak i osoba znacznie starsza. To stanowi o uniwersalności tej historii i tak, jak bajki czy baśnie nadają się dla każdego, kto ma w sobie trochę z dziecka.

Atmosfera w stylu powieści Dickensa. Książka oryginalna i niezwykle wciągająca: mówi o sprawach tak ważnych, jak wolność i prawda. Historia, która pochwyci cię w swoje szpony.

Narracja tej krótkiej powieści zasługuje na uwagę. Mamy więc narrację pierwszoosobową, zastosowaną w przypadku wspomnień Ludlowa i grzesznych wyznań osób, które sprzedają tajemnice; a także trzecioosobową z wszechwiedzącym narratorem.

Całkowicie fantastyczna i nieprawdopodobna historia ożywa dzięki...

Barszczyk | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Cudowna książka, od której ciężko jest się oderwać. A to z powodu domysłów, czy na pewno pamiętnik niejakiego Ludlowa Fitcha jest prawdziwy, czy to naprawdę wydarzyło się kiedyś. Sama historia opisana w nim jest niewiarygodna. Postać Joego Zabbidou niezwykle tajemnicza-nawet pod koniec opowieści. Czarne Księgi Sekretów-czy takie rzeczy naprawdę mogły istnieć? Czy gdzieś nadal jest ukryta komnata mieszcząca je wszystkie?
Ta opowieść pozostawia tak dużo niedopowiedzeń, tak dużo pola do popisu dla wyobraźni czytelnika. A jednak to wcale nie przeszkadza. To czyni tę książkę wyjątkowo interesującą.
Polecam wszystkim.

Nymeria | 2014-03-16

Świetnie napisana książka.
ma tylko jedną wadę a mianowicie jest zdecydowanie za krótka :)