Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Cykl:
Cukiernia pod Amorem (tom 1)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2010-04-21
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-21
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310116031
Tagi:
rodzina tajemnica literatura polska saga rodzinna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
4059 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
591
56

Na półkach: , ,

Ta powieść jest jak świeżutka, pochodząca z gutowskiej cukierni Hryciów jagodzianka w kształcie mumii. Smakowicie pulchniutka intryguje ona swym wyglądem zewnętrznym. Ale cała pełnia smaku znajduje się wewnątrz. Wyraziste nadzienie, odkrywanie tajemnic kolejnych kęsów i doskonałe współgranie proporcjonalnie dobranych składników sprawia, że chce się w nią z apetytem wgryźć. A potem delektować się przyjemnością, aż po ostatni okruszek.

Przeplatające się tutaj dwa plany i czasy akcji początkowo mogą wprowadzić zamęt w głowie czytelnika. Na szczęście autorka zapobiegawczo na końcu książki umieściła indeksy nazwisk i dat oraz rozbudowane drzewa genealogiczne, dzięki którym wszelkie występujące koligacje międzyludzkie są usystematyzowane. Współczesne losy Igi i jej najbliższych z 1995 roku są tylko tłem dla wydarzeń sprzed przeszło stu lat. Ten tom trylogii Gutowskiej-Adamczyk skupia się wokół tytułowych Zajezierskich – rodu szlacheckiego żyjącego w XIX wieku na prowincji w zaborze rosyjskim oraz domniemanych protoplastów Hryciów. Okolice ówczesnego Gutowa (m. in. majątki: Cieciórka, Długołąka, Skudły) obfitują w cały wachlarz interesujących bohaterów, którzy przekrojowo reprezentują obraz XIX-wiecznego społeczeństwa polskiego.

Autorka skupia się głównie na obyczajowości i mentalności ludności na różnych szczeblach drabiny społecznej. Nadal jest to środowisko wierzące w zabobony i czarownice (babki, znachorki, zielarki), które warzą lecznicze wywary, szepcą przepowiednie bądź sprawiają, że ludzkie życie może zależeć od ulepionej z ciasta figurki. Wszelkie innowacje i nowinki techniczne spotykają się tu przeważnie ze sceptycyzmem lub odrzuceniem. Co prawda, w tle pobrzmiewają echa wydarzeń historycznych, ale ludność zajmuje powszedniość dnia codziennego. To powieść o silnych kobietach, które ciągle żyły pod presją i musiały zmierzyć się z narzuconą im konwencjonalną rolą: w młodości bały się staropanieństwa, jako mężatki starały się odnaleźć w patriarchalnym wzorcu rodziny, a kiedy już zostały wdowami usilnie próbowały utrzymać majątek i zapewnić dzieciom spokojną przyszłość (często dzięki skojarzonym „na siłę” małżeństwom z członkami znamienitych rodów). Mężczyznom, pokroju Tomasza Zajezierskiego, zawsze było łatwiej, bo obowiązywał ich inny system wartości etycznych, a głównym celem było spłodzenie pierworodnego syna, który w przyszłości przejmie rodzinny majątek i zapewni ciągłość rodu.

Powieść wydaje się być trochę przeładowana (według mnie na podstawie jej planu wydarzeń mogłyby powstać ze 3 a nie tylko 1 tom!) pobieżnie ukazanymi wątkami, ale, zważając na sposób prowadzenia fabuły, liczę na liczne retrospekcję w dalszych tomach. Dla mnie to była relektura tego tomu i muszę przyznać, że nawet teraz, po ok. 5 latach od pierwszego czytania (właściwie, to dlaczego wtedy poprzestałam tylko na „Zajezierskich”? Brak czasu?), nadal z przyjemnością mogę ją polecić, nie tylko wielbiciel(k)om kobiecej prozy obyczajowej.

Ta powieść jest jak świeżutka, pochodząca z gutowskiej cukierni Hryciów jagodzianka w kształcie mumii. Smakowicie pulchniutka intryguje ona swym wyglądem zewnętrznym. Ale cała pełnia smaku znajduje się wewnątrz. Wyraziste nadzienie, odkrywanie tajemnic kolejnych kęsów i doskonałe współgranie proporcjonalnie dobranych składników sprawia, że chce się w nią z apetytem wgryźć....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 393
  • Chcę przeczytać
    2 427
  • Posiadam
    1 358
  • Ulubione
    292
  • Teraz czytam
    113
  • 2012
    73
  • 2013
    62
  • 2011
    52
  • Chcę w prezencie
    51
  • Literatura polska
    47

Cytaty

Więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także