Ostatni cieć

Okładka książki Ostatni cieć
Janusz Głowacki Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
146 str. 2 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
146
Czas czytania
2 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8307028515
Tagi:
życie groteska powieść
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
200
78

Na półkach: ,

Głowackiego absurdalnie prawdziwe spojrzenie na świat

Jednym z pisarzy, którzy mnie fascynują jest Janusz Głowacki. Nie potrafię przejść obojętnie obok jego (u)tworów, a kilka dumnie prezentuje się na jednej z prywatnych półek. Dlatego niedawno, podczas przeprowadzki książek na większą przestrzeń, odkurzyłam sobie lekturę Ostatniego ciecia.

W jednej z manhattańskich restauracji spotyka się dwóch Polaków, emigrantów. Jeden z nich, Kuba, postanawia podzielić się z narratorem historią swojego emigranckiego życia. Okazuje się, że jest zwycięzcą słynnego na całe Stany Zjednoczone konkursu. Zorganizował go John Jefferson Caine, miliarder, designer, projektant majtek, które każdy mężczyzna mieć w swojej szafie musi. Loteria dotyczyła tychże majtek, a wygrany miał otrzymać ich tuzin oraz roczną posadę dozorcy w zamku miliardera z pensją dwustu tysięcy dolarów miesięcznie. Raj? Nawet jeśli, Głowacki wywraca go do góry nogami i dodatkowo nurza w oparach groteski i absurdu.
Tuż po ogłoszeniu zwycięzcy Caine niespodziewanie umiera, a Kuba wkracza do zamku otoczonego nieco dziwną atmosferą. Otóż, wszyscy w pośpiechu wyjeżdżają, a przypadkowi i nieprzypadkowi ludzie opowiadają bohaterowi swoje historie życia, które są nieodłącznie związane z postacią legendarnego designera.

Każda z opowieści nosi rysy groteski wspieranej absurdem. Tylko w świecie Głowackiego córka miliardera może być przechowywana w worku – po niezliczonej liczbie porwań i rozczłonkowaniu jej ciała nie jest zdolna do samodzielnego poruszania się. Większość rozmówców Kuby poddaje się różnym zabiegom niby upiększającym, przedłużającym żywotność. W rzeczywistości powstają monstra ze zdeformowanymi twarzami. Bohaterowie są również zdeformowani wewnętrznie. Nastawieni na zdobywanie dóbr materialnych, nie są w stanie nikogo pokochać. A jeśli wiążą się z kimś, traktują tę osobę jak kolejną zdobycz. Znakomitą ilustracją takiej postawy jest przypadek Caine’a, otrzymującego wszystko, po co wyciągnie rękę. Jeśli przy tym zszokuje opinię publiczną, tym lepiej – o czym czytelnik przekona się, poznając historię miłosną miliardera i Soni… [...]

Cała recenzja: http://polskowienie.blogspot.com/

Głowackiego absurdalnie prawdziwe spojrzenie na świat

Jednym z pisarzy, którzy mnie fascynują jest Janusz Głowacki. Nie potrafię przejść obojętnie obok jego (u)tworów, a kilka dumnie prezentuje się na jednej z prywatnych półek. Dlatego niedawno, podczas przeprowadzki książek na większą przestrzeń, odkurzyłam sobie lekturę Ostatniego ciecia.

W jednej z manhattańskich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    340
  • Chcę przeczytać
    122
  • Posiadam
    80
  • Ulubione
    8
  • Literatura polska
    7
  • Teraz czytam
    5
  • 2011
    3
  • Audiobooki
    3
  • Literatura polska
    2
  • Rok 2019
    2

Cytaty

Więcej
Janusz Głowacki Ostatni cieć Zobacz więcej
Janusz Głowacki Ostatni cieć Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także