Nikt kogo znasz

Wydawnictwo: Videograf II
No One You Know
Pistacia

Inne wydania

UWAGA! Powieść wydana także pod tytułem: "Co się stało z Lilą." Znakomicie oceniana przez krytyków nowa powieść amerykańskiej pisarki Michelle Richmond, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród literackich. Jej poprzednia książka - "Rok we mgle" - przez kilka miesięcy utrzymywała się na czołowych miejscach listy bestsellerów "New York Timesa", zyskała tytuł Najlepszej Książki Roku 2007 nadany...

UWAGA! Powieść wydana także pod tytułem: "Co się stało z Lilą."

Znakomicie oceniana przez krytyków nowa powieść amerykańskiej pisarki Michelle Richmond, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród literackich. Jej poprzednia książka - "Rok we mgle" - przez kilka miesięcy utrzymywała się na czołowych miejscach listy bestsellerów "New York Timesa", zyskała tytuł Najlepszej Książki Roku 2007 nadany przez prestiżowe pismo "Library Journal" oraz zajęła wysokie pozycje w rankingach "Kirkus Reviews", "Washington Post" i "San Francisco Chronicle".

20 lat temu została zamordowana niezwykle zdolna matematyczka, doktorantka uniwersytetu Stanforda, ale policji nie udało się znaleźć sprawcy. Jej siostra Ellie wciąż nie może pogodzić się z tą tragedią i nieustannie tropi najdrobniejsze fakty mające związek ze sprawą. Zadanie nie jest łatwe, bo Lila była osobą bardzo skrytą. Ellie wie, że Lila miała romans, ale nie zna szczegółów. Wie też, że pisała doktorat na temat hipotezy Goldbacha, jednej z niewielu nieudowodnionych hipotez z dziedziny matematyki. Podczas podróży służbowej do Nikaragui Ellie przypadkowo spotyka człowieka, który mógł mieć coś wspólnego ze śmiercią jej siostry. McConnell zapewnia ją o swej miłości do Lili i wręcza dziennik zmarłej. To wydarzenie jest impulsem do dalszych poszukiwań, w trakcie których Ellie trafi na ślad nowych podejrzanych i przy okazji zmierzy się z duchami przeszłości.

[opis wydawcy]

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wydawca

kasandra_85 | 2011-12-07
Przeczytana: grudzień 2011

Isadora | 2011-11-03
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2011

Do sięgnięcia po nową powieść Michelle Richmond nie skusiło mnie ani nazwisko autorki, ani nawet opis książki. Zauroczyła mnie okładka utrzymana w odcieniach szarości i fioletu, które kojarzą się z nostalgią, refleksją, żałobą, tęsknotą. To subtelne skierowanie myśli i emocji na odpowiednią częstotliwość bardzo pomaga w odbiorze książki, przygotowuje czytelnika na to, co czeka go już od pierwszych stron powieści. Kompozycja okładki idealnie wpasowuje się w klimat książki i harmonijnie współgra z nastrojem czytelnika, który bezwolnie poddaje się sugestywnej, melancholijnej prozie Michelle Richmond. Nie sposób oprzeć się jej hipnotyzującemu urokowi. Ta powieść pozostawia głęboki ślad w duszy.

Lila Enderlin, młoda, genialna matematyczka, doktorantka Uniwersytetu Stanforda pracująca nad udowodnieniem tezy Goldbacha, zostaje zamordowana. Policyjne śledztwo okazało się bezskuteczne, sprawca nigdy nie został schwytany. Ellie, siostra ofiary, nigdy nie pogodziła się z tragedią, jednak jej...

jjon | 2012-03-29
Na półkach: Przeczytane, Własne, Ulubione, 2012
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Doskonała powieść o morderstwie z przeszłości oraz o poszukiwaniu samego siebie. Opowieść o tym, jak trudno się odnaleźć i poukładać relacje w rodzinie i w samym sobie po tragicznym wydarzeniu, jakim jest śmierć bliskiej osoby.
Dla mnie bardziej pasjonujące były wewnętrzne zmagania bohaterów niż szukanie winnego. Utrata zaufania, bezgraniczna pustka po stracie bliskiej osoby, żałoba i tęsknota, z którymi trudno sobie poradzić w przeciwieństwie do nadziei i miłości, które trwają ponad wszystko, całe szczęście nie dominują całej powieści, lecz w mądry sposób pokazują, że pogodzenie się ze stratą i zachowanie dobrych wspomnień jest możliwe.
Ciekawym zabiegiem jest próba matematycznego, logicznego poukładania przeszłości i rzeczywistości. Bardzo interesujące były też dla mnie fragmenty, które dotyczą pracy Ellie w przemyśle związanym z kawą. Tematyka ta nie jest jednak przytłaczająca – autorce udało się zachować właściwe proporcje, aby czytelnik mógł swobodnie śledzić zagadkowy wątek.

kwiatek29 | 2012-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Dwadzieścia lat temu,została zamordowana siostra Ellie.Lila była utalentowaną studentką matematyki,pisała doktorat na temat hipotezy Goldbacha.Osią tej historii są tajemnicze okoliczności śmierci Lili,jednak opowieść koncentruje się głównie na emocjonalnej prawdzie.Piękna powieść o miłości,pasji,docenianiu życia i wspólnie spędzonych chwil.

Czy powinniśmy dążyć do wyjaśnienia prawdy z przeszłości, czy raczej pozostawić ją nierozwiązaną?

Na to pytanie odpowiada Michelle Richmond w powieści "Nikt kogo znasz". Jest to ciekawa historia kryminalna z rozbudowanym wątkiem rodzinnym, w której dużą rolę odgrywa sfera psychologiczna życia bohaterów. Opowieść przedstawiona została w formie wspomnienia zmarłej siostry, której śmierć nie została wyjaśniona.

Ellie Enderlin - główna bohaterka i młodsza siostra zmarłej Lili przez cały czas nie może się pogodzić z tym, że okoliczności śmierci jej siostry nie zostały wyjaśnione. Po dwudziestu latach od tej tragedii postanawia przeprowadzić własne śledztwo i wreszcie poznać prawdę.

Czemu tak długo zwlekała? Dlaczego wcześniej tego nie zrobiła?

Ellie sama nie może tego zrozumieć i tym bardziej wytrwale poszukuje kolejnych śladów, które pozwolą jej odtworzyć ostatnie godziny życia siostry. Zwraca się też do swego dawnego wykładowcy Andrew Thorpa, który przed laty wykorzystując jej...

BeataBe | 2012-03-17
Przeczytana: 17 marca 2012

Po znakomitej pierwszej książce "Rok we mgle" tym razem też spodziewałam się czegoś dobrego. Niestety. Początek książki bardzo dobry, ale potem zaczynają się schody. Mnóstwo matematyki, niezrozumiałej dla zwykłego człowieka. Ciągłe nawracanie do przeszłości, do dzieciństwa bohaterek, w różnych jego okresach, sprawiło, że książka była dla mnie po prostu niestrawna.
Gdy w końcu zajrzałam do zakończenia, to tylko upewniłam się, że ta książka to strata mojego czasu.

Beata | 2010-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Przeciętna książka.Do kryminału bym jej nie zaliczyłam.Wątki bardzo poplątane.Lila zostaje zamordowana.Dla rodziców i siostry jest to bardzo smutne wydarzenie.Cała rodzina się rozpada.Jej siostra po 20 latach stara znaleźć mordercę swojej siostry.Ta sprawa nie daje jej żyć, być szczęśliwą.Polecam.

Joanna | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Książka inna niż dotychczas czytałam, główny wątek morderstwa przeplatany matematyką :)

Lily76 | 2013-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Życie młodej kobiety, będącej bohaterką książki, upływa w cieniu tragedii - przed laty jej siostra, świetnie zapowiadająca się matematyczka, została znaleziona martwa w lesie, lecz nigdy nie aresztowano zabójcy. Bliski znajomy dziewczyny, wykorzystując jej osobiste zwierzenia, pisze książkę na temat tej historii i wskazuje zabójcę, ale jak pokazuje "prywatne śledztwo", prawda okazuje się być całkiem inna.
Przejmująca opowieść o tym, jak jedno tragiczne zdarzenie może zmienić życie wielu ludzi. Jak sprawia, że już nigdy nie jest tak samo.

Natula | 2011-06-20
Przeczytana: luty 2011

Ta powieść to jedno wielkie wspomnienie i pragnienia znalezienia odpoczynku po długiej drodze. To mądra i wciągająca lektura. Mimo, że książka określana jest jako literatura sensacyjna, to wątek kryminalny uznałabym za drugorzędny. Pierwszy plan zarezrwowany jest dla prozaicznych chwil, które składają się na całość tego co ważne i kochane.