Kawior i popiół

Okładka książki Kawior i popiół
Marci Shore Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Caviar and Ashes. A Warsaw Generation's Life and Death in Marxism
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-0828-4
Tłumacz:
Marcin Szuster
Tagi:
XX lecie międzywojenne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,5
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 143 Giorgio Bassani, Ewa Bieńkowska, Józef Czapski, Jakub Dolatowski, Mirosław Dzień, Paweł Hertz, Paweł Huelle, Jerzy Illg, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Ewa Lipska, Krzysztof Lisowski, Sándor Márai, Maciej Melecki, Adam Michnik, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Katarzyna Zechenter, Szymon Żuchowski
Ocena 6,0
Zeszyty Litera... Giorgio Bassani, Ew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
110 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3243
262

Na półkach: ,

Tak długo zastanawiałam się jak by tu delikatnie napisać, że mi się nie podobało, że w końcu postanowiłam po prostu napisać dlaczego. Chyba za wiele sobie po tej książce obiecywałam, stąd moje rozczarowanie.

Chwytliwy podtytuł „Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem” uwiódł mnie natychmiast. Niestety w trakcie lektury nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autorka założyła sobie tezę, którą należy udowodnić i wiele opinii oraz interpretacji faktów podporządkowała wyłącznie temu, pomijając wydarzenia sprzeczne z założeniem. Przeszkadzała mi też ewidentna tendencyjność (osobiste sympatie?) przy prezentowaniu niektórych postaci. Autorka pozornie nie ocenia swoich bohaterów, ale na przykład Tuwim odmalowany jest wyłącznie w ciemnych barwach, w postępowaniu Broniewskiego prawie wszystko można usprawiedliwić, zaś Wanda Wasilewska – w opisie autorki - to po prostu anioł, nie człowiek. Autorka chyba za bardzo chciała wykazać się wiedzą, dlatego żal jej było zrezygnować z każdego zdania. Stąd pojawiające się wątki bez kontynuacji, postaci bez szczególnego znaczenia, zbędne dygresje.

Drażnią też liczne powtórzenia – o tym, że na Łubiance Wat „odziedziczył” pryczę po narzeczonym swojej siostry i że druga żona Jasieńskiego była otyła przeczytałam przynajmniej trzykrotnie, a że Różański był bratem Borejszy zaś Borejsza bratem Różańskiego przypominano mi praktycznie zawsze, gdy nazwisko któregoś z tych panów padało w tekście. Nazwisko Ważyk przeważnie pada z dodatkiem „brzydki twarzyk”, a druga żona Broniewskiego nazywana jest wyłącznie Marysią Zarębińską. (nigdy np. Marią Broniewską). Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Drobiazgi? Może i tak. Ale skutecznie zepsuły mi przyjemność z lektury.


Pozostaje jeszcze kwestia tłumaczenia, autoryzowanego zresztą przez autorkę. Przypuszczam, że inwencji tłumacza zawdzięczam informację, że „Polska stała się stosunkowo łagodną dyktaturą” oraz błędy w powszechnie znanych cytatach.

Może gdyby lektura tej książki była mi do czegoś potrzebna, lepiej by się sprawdziłaby. Ja jednak czytałam ją dla przyjemności, by poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę o polskich literatach uwiedzionych komunizmem. Zamiast przyjemności zaserwowano mi trochę znużenia i sporo irytacji. A ucieszyłam się tylko z tego, że wreszcie dobrnęłam do końca.

Tak długo zastanawiałam się jak by tu delikatnie napisać, że mi się nie podobało, że w końcu postanowiłam po prostu napisać dlaczego. Chyba za wiele sobie po tej książce obiecywałam, stąd moje rozczarowanie.

Chwytliwy podtytuł „Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem” uwiódł mnie natychmiast. Niestety w trakcie lektury nie mogłam oprzeć się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    186
  • Przeczytane
    145
  • Posiadam
    50
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    4
  • Do kupienia
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2014
    2
  • Własne
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kawior i popiół


Podobne książki

Przeczytaj także