Gra pamięci

Wydawnictwo: Książnica

Czterdziestoletnia Jane, londyńska architektka przeżywa kryzys zawodowy i emocjonalny. Podczas wizyty w posiadłości teściów staje się świadkiem odnalezienia szczątków zaginionej przed wielu laty Natalie, siostry męża, swej serdecznej przyjaciółki. Jest raczej wątpliwe by policja po tak długim czasie wykryła sprawcę brutalnego przestępstwa. Jane usiłuje odtworzyć wypadki z przeszłości. Nieoczekiwan

Mika220 | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 2014 rok

Jane to mogłoby się wydawać to "przeciętna" czterdziestolatka z dwoma synami. Jednak nie jest taka zwykła, jej życie jest dość trudne, właśnie rozstaje się z mężem, dodatkowo na terenie posiadłości jej teściów znajdują zwłoki jej przyjaciółki, która zaginęła przed wieloma laty- Natalie, a zarazem siostry jej już prawie byłego męża. Bolesne wspomnienia wracają. Jane uświadamia sobie jak wiele nie pamięta z tego okresu, jakby te trudne wspomnienia chciały się zatrzeć, by nie musiała dłużej cierpieć i rozmyślać nad tym, co stało się jej przyjaciółce. Razem z pomocą psychologa próbuje dojść do prawdy, odkryć co kryje się w jej podświadomości, a tym samym uzyskać ukojenie. Dla niego to droga ku karierze, dla niej droga ku prawdzie. Książka jest bardzo ciekawa, wciągnęła mnie od pierwszej strony. Nie nudziłam się ani chwili. Fabuła jest ciekawa i bardzo dobrze przedstawiona. Byłam bardzo ciekawa, kto za tym stoi, co stało się z Natalie. Powoli razem z autorką dochodziłam do prawdy, nie...

Natalia | 2013-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Pamięć czasem płata figle. Nasza podświadomość "lubi" wypierać pewne zdarzenia bądź komplikować życie, kiedy nie wiadomo, co jest prawdziwe i faktycznie wydarzyło się w przeszłości, a co jedynie podsuwa nam wyobraźnia i co zupełnie nieświadomie umiejscawiamy w bliżej nieokreślonej przeszłości wyimaginowane zdarzenia. Bohaterce "Gry pamięci" podświadomość zrobiła parę psikusów, dzięki którym powieść czyta się arcyciekawie.

Jane Martello jest architektką, zajmującą się obecnie pewnym projektem na terenie rezydencji zamożnych teściów. Pewnego dnia, podczas pracy, jej podwładni odnajdują zakopane w ziemi szczątki, należące do Natalie, zaginionej przed kilkunastoma laty i uznanej za zmarłą - jak widać, słusznie - młodszej siostry "prawie eksmęża" Jane. Kiedy do morderstwa przyznaje się bliski członek rodziny, kobiecie wydaje się to zupełnie niewiarygodne i postanawia na własną rękę dociec, co naprawdę przytrafiło się Natalie. Aby tego dokonać, musi zmierzyć się z własnymi lękami i...

bewelka86 | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to druga powieść Nicci French, którą czytałam. A tak naprawdę to pierwsza, bo wróciłam do niej po kilku latach.
Nie pamiętałam za bardzo fabuły ani tym bardziej zakończenia, ale miałam jakies takie wrażenie, że wtedy powieść spodobała mi się. I to bardzo.
Ostatnio na nowo odkryłam Nicci French i skoro nadarzyła się okazja, postanowiłam wrócić do "Gry pamięci". I choć nie był to zły pomysł, a czasu spędzonego na lekturze tej powieści nie uważam za stracony, to stwierdzenie, że jest to książka świetna czy rewelacyjna byłoby nieco przesadzone. Dobra - owszem - i taka jest moja ocena na chwilę obecną.

A o czym jest "Gra pamięci"? O morderstwie sprzed 25 lat i o tym, jak główna bohaterka zmaga się ze swoimi wspomnieniami, aby przywołać obrazy z tamtego okresu. Wtedy to bowiem zaginęła jej najlepsza przyjaciółka, Natalie, a dopiero po 25 latach odkryto jej zwłoki i to na dodatek na terenie rodzinnej posiadłości.

Początkowo akcja toczy się dość powoli, dopiero pod koniec nabiera...

Koralik | 2016-03-16
Przeczytana: 02 marca 2016

Cóż, dawno nie męczyłam się tak z książką, która miała duży potencjał, a okazała się gniotem. Nuda, nuda, nuda i szkoda, bo przecież ten duet potrafi tworzyć świetne książki.

Agnieszka | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Okropna książka. Ciężko było przez nią przebrnąć. Liczyłam na psychologiczne zmagania bohaterki z traumą, na ciekawy thriller a było to opowiadanie i odkrywanie rodzinnych sekretów w żółwim tempie. Bardzo lubię tych autorów i nie spodziewałabym się, że napiszą coś tak obojętnego a potrafią pisać świetne książki. Pomysł dobry tylko były braki w psychologicznych zagrywkach. Nie wiem z czego to wynika...Może została napisana za szybko i nie do końca została przemyślana albo może autorzy są słabi w tym zagadnieniu, który stał się tematem książki. Książka zbyt naiwna a odkrywanie tajemnic sprzed lat było zbyt łatwe. Mówisz komuś, że jego ojciec jest mordercą nie mając na to dowodów a wszyscy wokół w to wierzą nie mając żadnych wątpliwości... Zbyt bajkowe rozwiązanie żeby można było odczuć postać bohaterki jako realną.

lovebird | 2017-01-31

Od jakiegoś czasu zastanawiam się, jak ocenić tę książkę. Nie była ani szalenie ciekawa, ani specjalnie nudna. Czułam się, jakby ktoś opowiadał mi mijające mu dni, w których może i coś się wydarzyło, ale opowiedziane zostało beznamiętnie. Muszę jednak przyznać, że czytanie tej książki w jakiś dziwny sposób mnie męczyło. Mimo wszystko - przede wszystkim oczekując jakiegoś rozwoju akcji - postanowiłam dobrnąć do końca. Ucieszyłam się, kiedy zaczęło dziać się coś więcej (po ponad 2/3 książki), jednak moja radość nie trwała długo, ponieważ po kilku stronach książka znów zrobiła się trochę nudna.
Pomysł na książkę był bardzo dobry, ale wykonanie słabe. A szkoda, bo gdyby trochę bardziej nad nim przysiąść, mogłaby wyjść świetna książka.

| 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

To co niedźwiadki lubią najbardziej - kryminał, który wciąga od pierwszej linijki. Wątek główny zbliżony do serialu "Miasteczko Twin Peaks". Jednak spotka Nas niespodzianka, która ujawni się dopiero na ostatnich stronicach książki.

Henioo | 2017-02-06
Przeczytana: 01 lutego 2017

Dość dobra książka. I tyle.
Polecam.

Artycja | 2011-01-24
Przeczytana: 2009 rok

Nie przeczytałam jej tak szybko jak 'Tajemniczy uśmiech', aczkolwiek też mnie wciągnęła. Najbardziej właśnie podobała mi się tytułowa gra pamięci głównej bohaterki.

Beata | 2010-11-05
Przeczytana: 2009 rok

Muszę przyznać że zakończenie totalnie mnie zaskoczyło. Bardzo dobra książka, warta przeczytania do końca trzyma w napięciu. Gorąco polecam.