Przerwane dzieciństwo

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
przerwane dzieciństwo,
adorable

W 1950 roku Kathleen O’Malley i jej dwie siostry odebrano matce. Stało się to w pełnym majestacie obowiązującego w Irlandii prawa. Jako ośmiolatka autorka została zgwałcona przez sąsiada, co bezpośrednio przyczyniło się do tej decyzji władz. Dziewczęta umieszczono w jednej z tak zwanych szkół przemysłowych. Tę w Moate prowadził zakon sióstr miłosierdzia, który odpowiadał także za cieszące się złą sławą przytułki Magdalenek. Kathleen i siostry zmuszano do ciężkiej pracy, poddawano chłoście, niemal głodzono i stale upokarzano. Było tak do czasu uzyskania przez nie zezwolenia na opuszczenie szkoły, czyli do szesnastego roku życia.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Anja | 2014-04-17

Childhood interrupted to jedna z najbardziej wstrząsających biografii jakie czytałam. Tą książka Kathleen otworzyła puszkę Pandory pokazując church abuse w Irlandii (po publikacji w jednej ze stacji radiowych pojawił się nawet cykliczny program poświęcony ofiarom kościoła )dzięki jej historii wiele osób odważyło się mówić o pedofilii , fizycznym znęcaniu i wykorzystywaniu dzieci przez kler.
Czytałam mnóstwo książek o tej tematyce ,ale wspomnienia Kathleen zaskakują przede wszystkim tym co wydarzyło się w psychice Irlandki- dorastała w piekle prowadzonym przez zakonnice , wyrwana z ramion ukochanej matki , wciśnięta w brudny, śmierdzący budynek nazywany sierocińcem - codziennie słyszala że jest owocem grzechu,bękartem, który spłonie w wiecznym ogniu , poniżana, maltretowana psychicznie i fizycznie po opuszczeniu tego miejsca wypiera z mózgu cierpienie ,którego doznala ( tak robi większość z nas aby nie zwariować- traumatyczne przeżycia usuwamy z naszych umysłów) ale to co...

adorable | 2010-09-20

Świetna, wstrząsająca książka napisana przez Kathleen O'Malley. Niestety, jest to autobiografia, w której autorka opowiada o tym jak razem z siostrą, zostały zabrane matce i umieszczone w szkole prowadzonej przez okrutne zakonnice znęcające się nad podopiecznymi.

batatka | 2012-09-28

Ile jest w stanie wytrzymać człowiek? Ile jest w stanie wytrzymać dziecko, istota, która powinna być beztroska, bezpieczna, szczęśliwa. Są roślinki, które potrafią wypuszczać mizerne listki i trwać na jałowej ziemi pomimo braku słońca, wody i miłości. Są też ludzie, jak te rośliny.

dorota | 2012-09-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2010

Trzy siostry zostaja odebrane matce i oddane do sierocinca w Irlandii polnocnej prowadzonego przez katolickie siostry zakonne. Dziewczyna po latach zdecydowala sie opowiedziec o piekle przez jakie musiala przejsc wraz z innymi dziecmi oddanymi pod opieke siostrom zakonnym. Ksiazka jest przepelniona okrucienstwem i cierpieniem .

kasia | 2014-08-27
Przeczytana: listopad 2013

Bardzo ciekawa książka ukazująca panujące w latach 50-tych w Irlandii prawo, działające rzekomo w imię dziecka. Nieświadomość władzy państwowej a może ciche przyzwolenie przyczyniło się do istnienia cieszących się złą sławą przytułków magdalenek prowadzonych przez Zakon Sióstr Miłosierdzia. To właśnie tu, do jednej z takich placówek w Moate, trafia wraz z siostrami autorka, która jako ośmioletnia dziewczynka została zgwałcona przez sąsiada. Niestety za murami zakonu nie znajduje pocieszenia, wsparcia czy miłości, czeka ją ciężka praca, przeplatana biciem, głodzeniem i ciągłym upokarzaniem. Dramat ten ciągnie się przez wiele lat, mimo wielu bezowocnych prób odzyskania dziewczynek przez matkę.Pomysły psychicznych i fizycznych metod znęcania się sióstr zakonnych na wychowankach nie mają końca. Dopiero ukończenie 16-go roku życia daje kres tym traumatycznym przeżyciom wraz z uzyskaniem pozwolenia na opuszczenie placówki.

Lilith | 2013-07-01

Przerażające co mogą zrobić wyznawcy której przedstawicielom pozwolono rządzić krajem , każdy katolik powinien przeczytać tę książkę , szczególnie zanim wyśle dziecko na lekcje religii.

ANUSIA | 2010-12-08

oburzajace to co opisane jest w tej ksiazce..jak mozna tak kogos traktowac!!! ksiazka do polecenia

wiwonna | 2014-04-07

Historia sióstr opisana w tej książce momentami przyprawia o gęsią skórkę. Ciężko sobie wyobrazić ile cierpienia i bólu potrafią znieść dzieci. Warto tą historię poznać . Polecam w 100 %. :)

Volumen | 2016-09-12

Straszna, przerażające ale godne polecenia.

Agata | 2012-06-26

po angielsku.