Łzy królowej Saby

The tears of Seba. Tales of survival and intrige in Arabia
83-7319-701-X
literatura faktu
red_scorpio

Wyobraźcie sobie kraj, w którym rodzina może się wyrzec jedenastoletniej dziewczynki, bo ta nie godzi się na współżycie z trzy razy od niej starszym mężem: kraj, w którym tragiczna śmierć czternastolatki można uznać za błogosławieństwo, bo dzięki temu nie będzie musiała żyć z piętnem hańby, jaką jest dokonany na niej gwałt, kraj, w którym każdą obrazę można pomścić krwią. Ten kraj to Saba, niegdyś kraina mlekiem i miodem płynąca, a w latach 60, ubiegłego wieku - pustoszony przez wojnę Jemen. Tam dumni Beduini przemierzają pustynię, a lojalność, więzy krwi i honor znaczą wszystko. W tym świecie wyrastała Khadija al Salami - mimowolny świadek rzeczy, do których oglądania nie powinno być nigdy zmuszone żadne dziecko. Książka opowiada o tym, jak udało jej się odnieść zwycięstwo nad traumatycznymi przeżyciami swojego dzieciństwa. Jest to opowieść pełna przygód, dramatów i świadectwo przetrwania. Khadija udowadnia, że to nie własne przeżycia, lecz sposób, w jaki się z nimi zmagamy, wyznaczają naszą drogę życiową.

Witold Lisek | 2014-02-18
Przeczytana: 19 lutego 2014

Bardzo ciekawe spotkanie z historią(zwłaszcza XX w)i kulturą Jemenu. Nareszcie jakaś inna pozycja z kręgu literatury arabskiej-niż cały ten wysyp z ostatnich lat- oto ja biedna maltretowana i skrzywdzona arabska kobieta(chociaż wcale nie unika ani nie pomija tch zagadnien na własnym przykładzie).
Na marginesie ,mimochodem, opisane właśiwe i niewłaściwe działania związane z ceremonialnym zwyczajem żucia katu ( arab. qat, po polsku: czuwaliczka jadalna).
To siła napędowa Jemeńczyków i gwarant społecznego zadowolenia.
Kiedyś żuło się dwie, trzy godziny po południu, przeważnie w weekendy. Teraz zwykle siedem, osiem godzin dziennie.Żuje też coraz więcej kobiet – w Sanie ponad trzy czwarte matek, także karmiących.
Żują wszyscy i prawie wszędzie. Wypchane katem policzki zobaczymy w meczecie, w urzędzie i na posterunku policji.a rodziny zwykle wydają na kat prawie połowę swoich dochodów.
Polecam warto sięgnąć.

Koronczarka | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Jemen, kolebka Arabów, kraj o wspaniałej historii i tragicznych losach, kiedy to w XX wieku stał się polem, na którym rywalizowały potęgi. Świat opisany przez kobietę, której udało się wyemancypować, pójść drogą jak na Arabkę i muzułmankę bardzo nietypową. Ale nie losy tej niezwykłej kobiety są tu głównym tematem, ale dzieje kraju, a szczególnie wydarzenia, które położyły kres podziałowi na Jemen, który był sferą wpływów radzieckich i Jemen tradycyjny. Opis tego, co działo się w II połowie XX wieku w tym kraju, jest pouczający, bo pokazuje mechanizmy, które do dziś wstrząsają państwami arabskimi.

"W Jemenie, wbrew oczekiwaniom, stulecia nędzy i braku poczucia bezpieczeństwa nie nauczyły ludzi oszczędności i zapobiegliwości. Wręcz przeciwnie, każdy wartościowy przedmiot uważany jest za dar od Boga, który może go równie łatwo odebrać, jak nam go dał. Bogactwa nie należy chronić, lecz rozdawać, żeby wtedy, kiedy przeminie, ci, którzy skorzystali z jakiejś jego części, mogli z kolei podzielić się własnymi zasobami."

"Opowiada się o Beduinach bardzo rozmaite, często sprzeczne ze sobą rzeczy. Są uważani za zdradzieckich, ale honorowych; zachłannych aż do złodziejstwa, ale nieporównywalnie hojnych. Podobno są bezwzględni i chwytają za broń, skłonni zabijać przy lada okazji, ale też zawsze gotowi stanąć w obronie swojego gościa - bez względu na to, z jakiego pochodzi plemienia, jakiej jest rasy czy wiary - z większym zapałem, niż by bronili swego własnego życia. Cokolwiek ukryjesz przed Beduinem, on ci to ukradnie; jeżeli jednak z ufnością powierzysz to jego opiece, będzie tego...

andziapa | 2015-03-20
Przeczytana: 24 marca 2015

Ciekawe, ale zupełnie nie dla mnie.

skyrkz | 2016-11-22
Marzena | 2016-10-17