Zielona mila

2008-01-01
978-83-7359-593-4
Andrzej Szulc
powieść śmierć zbrodnia

Czytelnikiem targają różne emocje - od nienawiści, przez żal, aż do smutku i pustki. Piękna i dobrze napisana książka.

Jest to moja pierwsza przeczytana książka tego autora - w tym przypadku wiedziałem, czego się spodziewać gdyż wcześniej widziałem ekranizację tej książki z 1999 roku. I tu muszę przyznać, że ekranizacja jest zrobiona perfekcyjnie. Pierwszy raz zetknąłem się z tak dokładną ekranizacją utworu literackiego. Dlatego też zapewne książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jakby mogła. Mimo to wbija w fotel! Polecam - warto! :)

To była moja pierwsza styczność z twórczością Stevena Kinga. Słyszałam wiele pozytywnych opinii i muszę przyznać, że po "Zielonej Mili" się z nimi w pełni zgadzam. Lektura zagwarantowała mi zarówno emocji, napięcie, jak i pouczającą refleksję po przeczytaniu na temat sprawiedliwości, opatrzności bożej i śmierci, która bez przerwy przewijała się w powieści. Ponury charakter sprawiał, że czasami musiałam się od niej oderwać, żeby trochę ochłonąć, czasem też przerywałam, bo po prostu dany fragment nie był na tyle pochłaniający, żebym go skończyła do końca. Nie mnie jednak książka godna polecenia. Styl mnie urzekł, historia i bohaterowie – również. Nie płakałam, ale pojawiły się pożądane uczucia – smutek, bezradność, frustracja... Wiem, że jej nie zapomnę i będę często wracać do niej myślami.

Mądra i przejmująca historia. Wstrzymywalam się przed obejrzeniem filmu, aż nie przeczytam książki. W końcu ja przeczytałam. Dawno tak przy żadnej nie płakałam i teraz nie wiem czy dam radę obejrzeć ekranizację...

Perfekcyjnie opowiedziana historia, klimatyczna, porywająca i poruszająca do głębi. Wiele cytatów i przemyśleń pozostanie ze mną na długo.

Motyw odwiecznej walki między jasnością i ciemnością początkowo może wydawać się banalny. W tej historii nie brakuje skrajnego zła, a także dobra w najczystszej postaci. Jednak to pojawienie się postaci niejednoznacznych, trudnych w ocenie, z niuansami odbiegającymi od typowej czarno-białej i naiwnej wizji świata, doskonale kompensuje popularne truizmy.

Powieść przeplatają dwie linie czasowe: pamiętny rok sprzed kilkudziesięciu lat oraz współczesność, przez co ten sam narrator opowiada swoją historię na dwa różne sposoby. Pozwala to poznać jego natychmiastową, emocjonalną reakcję na zdarzenia, a zaraz potem bardziej racjonalne i dojrzalsze refleksje starca, który spędził życie rozmyślając o tych wydarzeniach. Dzięki temu fabuła i wynikające z niej wnioski uderzają z podwójną siłą.

Jeśli mogę się do czegoś przyczepić, to jedynie do przypisów autora na końcu i początku książki. Myślę, że dokładny opis przyziemnych okoliczności powstawania książki (a w zasadzie książek) nieco odbiera jej z aury tajemniczości i burzy fantazje czytelnika, który chciałby wierzyć, ze taka historia mogła się rzeczywiście przytrafić, a więzienie w Cold Mountain istniało na prawdę.

Po przeczytaniu tej książki doszło do mnie to, że mam wilgotne oczy. Piękna historia równie pięknie opisana. To taka jedna z perełek w dorobku dziadka Stefana.

Fabuła książki mimo wybitnej ekranizacji jest lepsza od filmu. I mówię to z pozycji człowieka, który film obejrzał około 20 razy zanim przeczytał książkę.

Główny bohater, który czyni cuda zostaje skazany za zabicie dziewczynek, które chciał uratować. Na końcu powieści dowiaduje się kto tak na prawdę je zabił.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jaki jest morał książki i filmu, gdzie każdy wie o czym jest i jak się kończy?
Że na świecie jest dobro i zło, ale choć byśmy chcieli najlepiej dla wszystkich to i tak nie pokonamy zła.
Bo ono i tak się gdzieś wydarzy, zrobi coś złego, sprawi ból, smutek i cierpienie.
Jednak mimo wszystko warto czynić dobro, Dobro zawsze jest lesze od zła. Pamiętajmy o tym!

Jaki jest morał książki i filmu, gdzie każdy wie o czym jest i jak się kończy?

King ponownie udowadnia, że nie ma sobie równych w pisaniu. Nie sztuką jest wymyślić historię, ale sztuką jest odpowiednio ją przedstawić i zaciekawić czytelnika tak, żeby chciał chwytać po kolejny rozdział zaraz po skończeniu poprzedniego. I King właśnie to robi. Nie jest to książka, która trzyma w niepewności, raczej opisałabym ją jako taką spokojną, ale nie brakowało momentów zaskoczenia i niezrozumienia sytuacji, które rozwiązywały się na dalszych stronach. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, lektura była bardzo przyjemną i śmiało mogę uznać tą książkę za jedną z lepszych, które ostatnio miałam okazję przeczytać.

• Stephen King
  • King