Zielona Mila

Andrzej Szulc
The Green Mile
powieść, śmierć, zbrodnia

Inne wydania

Rok 1932. W USA trwa Wielki Kryzys; panuje głód i bezrobocie. Paul Edgecombe pracuje jako strażnik w więzieniu Cold Mountain, do którego trafiają ci, na których państwo postawiło już krzyżyk. To dla nich przeznaczone jest specjalne pomieszczenie przylegające do bloku E, gdzie na drewnianym podium stoi krzesło elektryczne zwane Starą Iskrówą. Ostatnia droga każdego z więźniów będzie prowadzić po zielonym linoleum.
Nikt nie wydaje się bardziej zasługiwać na śmierć niż John Coffey, czarny olbrzym, skazany za przerażającą zbrodnię, której dopuścił się na dwóch małych dziewczynkach. Nie mogłem nic pomóc, powtarzał, gdy go schwytano. Próbowałem to cofnąć, ale było już za późno... Ten, kto sądzi, że wymierzenie sprawiedliwości okaże się łatwe i proste, jest w wielkim błędzie - o czym przekona się podejmując z Johnem Coffeyem koszmarną podróż przez Zieloną Milę...

• Tajemniczy brat
  • Koniec warty
  • Wstyd
  • Twoim śladem
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Ojciec '44
  • Piękny sekret
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Mężczyźni z różowym trójkątem

5,23 (22 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

7,91 (45 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,47 (30 ocen i opinii)
Ojciec '44
Jerzy Ciszewski , Jerzy Ciszewski

6,8 (5 ocen i opinii)
Piękny sekret
Christina Lauren

6,73 (248 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,95 (38 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

7,96 (68 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,88 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Anika | 2012-04-30
Przeczytana: 20 marca 2012

Piękna, piękna, piękna. Zachwyciłam się nią po prostu. To moja pierwsza książka Kinga, bo jakoś tak byłam przekonana, że pisze on tylko ociekające krwią horrory. Skuszona świetnymi recenzjami tej pozycji na lc przeczytałam ją i z pewnością sięgnę po inne książki tego autora.

Jedna z najlepszych książek Stephena Kinga i jedna z moich lubionych.
Opowieść starca sprzed 64 lat, która poruszyła moje serce. Powieść naprawdę mnie wzruszyła, co nie często się mi zdarza.
Powieść wywołuje bardzo wiele emocji. King powoli prowadzi nas przez wydarzenia z 1932 roku. Daje nam możliwość poznania dokładniej każdego bohatera. Porusza przy tym wiele ważnych kwestii, często też nie wygodnych.
"Zielona mila" jest mieszaniną kilku gatunków- kryminał, thriller psychologiczny, pierwiastki fantastyczne- to nadaje całości własny i niepowtarzalny charakter.
Powieść z niezwykłym klimatem. Klasyk. Piękny i wzruszający klasyk. Zapada w pamięć.

denudatio_pulpae | 2015-11-08
Przeczytana: grudzień 2005

To już prawie 10 lat odkąd pewnego zimnego, grudniowego popołudnia ta książka mnie odnalazła. Brzmi przesadnie sentymentalnie, ale właśnie tak było. Wtedy jeszcze nie miałam stałego internetowego łącza i nie mogłam z niego czerpać inspiracji książkowych. Byłam za to stałym bywalcem biblioteki i właśnie tamtego dnia postanowiłam poszukać czegoś nowego do czytania, a tytuł "Zielona Mila" sam wpadł mi w oko. I to kilka razy, bo było to wydanie w sześciu częściach. Myślicie, że to co napisałam wyżej jest już przesadnie uczuciowe? To nawet nie próbujcie czytać dalej, bo poziom ckliwości będzie nie do przejścia :)

Ta książka jest dla mnie magiczna i to nie tylko ze względu na zdolności Johna Coffeya. Nie potrafię jednak w żaden sposób logicznie wyjaśnić jej fenomenu. Na pierwszy rzut oka nie ma w niej nic, co mogłoby uzasadnić siłę jej oddziaływania. Więzienie, strażnicy, skazani na śmierć i mysz. No i jeszcze Zielona Mila i Stara Iskrówa, ale one po prostu są. Strażnicy są...

Paco | 2016-04-16
Na półkach: Synapsa, King, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Godna swej sławy.
Czuły punkt naszej jaźni zostaje odsłonięty.
A następnie ugodzony. W sam środek tarczy.
Eksperiencja Kinga, nie polega na wyrafinowanej terminologii. Jest prosta w obsłudze. Nie musimy przystawać, by zrozumieć. Miarkujemy z marszu. Ba. Czytamy w Jego myślach. Poruszamy się w wyimaginowanym świecie jak w swoim mieszkaniu.
Z zawiązanymi oczami. Po ciemku. Jednakże rejestrujemy przekaz echolokacją. Niczym nietoperze. Chwytamy w locie muchy, komary i transfer. Wiemy , co zdarzy się za chwilę, a mimo to jesteśmy ciekawi, pazerni. Smaczku dodaje Pan Dzwoneczek, osoba (sic!), logiczna, zacna, słoneczna. Partycypujemy w intymnych doświadczeniach i łakniemy, by wydarzyło się to, co za chwilę przybiera kształt. Dochodzi do skutku. Nadal krążę po tym mieszkaniu, a do bieguna ciepła mam tylko krok. Jeden krok. Osobliwość podróży bazuje na swoistym wkomponowaniu w tło.
Zielona Mila. Czyż nie nią kroczymy ?

To mój ulubiony pisarz. Tą książkę czytałam chyba z siedem razy jak nie więcej...Tak mi się podoba...A film obejrzałam dopiero w tamtym roku...Jestem za książką.
Przez wielu traktowana jako najlepsza książka Stephena Kinga. Opowiada historię Paula, 'klawisza' więziennego, który sprawuje nadzór w celach śmierci. Pewnego dnia przyprowadzają tam ogromnego czarnego mężczyznę, oskarżonego o gwałt i morderstwo dwóch dziewczynek. Znaleziono go na miejscu zbrodni trzymającego zakrwawione ciała. John Coffey (ów oskarżony) posiada niezwykły dar - mianowicie potrafi on uzdrawiać. Paul ma dylemat moralny, ponieważ jest święcie przekonany o niewinności Johna.

Bardzo wzruszająca książka.

teri | 2012-03-22
Przeczytana: 22 marca 2012

Oczywiscie film widzialam,i to trzy razy...co w moim wypadku,rzadko sie zdarza.Z reguly tego nie robie.Ale ksiazka...ksiazka to prawdziwy majstersztyk pisarski.Tutaj widac wyraznie na co stac Stephena Kinga.Piekna,wzruszajaca,co jeszcze mozna powiedziec...Jak dla mnie arcydzielo i dlatego daje najwyzsza ocene.Polecam wszystkim goraco,nie tylko wielbicielom tego autora! Bellissima,magnifica è comuovente!!!

Aurland | 2016-02-18

Jestem facet naiwny. Zodiakalna waga: wiara w sprawiedliwość, tego typu brednie. Dobre ma wygrać, a złe iść do piekła. Gdy mi tę wiarę podważyć, czuję niepokój i mam stany lękowe. Jak wtedy, gdy niewinny idzie na śmierć w majestacie prawa. Co mi panie King czarne z białym mieszasz? Że ci źli to nie tak do końca? A dobrzy to uproszczenie? Do czego mi te szarości? Chcę łatwo. Ci grzeczni, a tamci be. Strażnicy i więźniowie. My i oni. Ludzie i nieludzie.
Przejmująca opowieść o granicach między dobrem i złem. O złożoności człowieka. O braku sprawiedliwości. Niestety. Napisana z rozmachem godnym największych mistrzów. Fundamentalne pytania odziane w niebanalną fabułę. Wzburza i wzrusza. Zmusza do przewartościowań. Nie koi. Pozostawia z trzęsącymi się dłońmi i galopującym pulsem.

Booka | 2012-02-10
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Nazywał się John Coffey "tak jak napój, tylko inaczej się pisze"... Trafił do więzienia stanowego Cold Mountain w USA w 1932 roku za okrutne morderstwo i sporo tam namieszał.

Stephen King w tej powieści serwuje czytelnikowi sporą dawkę emocji. Od gniewu począwszy, przez rozdrażnienie i podziw aż do wzruszenia i refleksji. Bohaterowie nakreśleni przez autora wzbudzają współczucie, żal i smutek. Są jednak i tacy, których sami z chęcią posłalibyśmy do wszystkich diabłów. Na pierwszy rzut oka wszystko jest jasne: zwyczajne więzienie, "klawisze", mordercy i gwałciciele skazani za swoje czyny na karę śmierci. Jednak z każdą następną stroną widzimy, że sporo się zmienia. Pozorne dobro staje się złem, a zło dobrem.

W książce tej narratorem jest jeden ze strażników ("główny klawisz") Paul Edgecombe. Przebywający w domu spokojnej starości Paul, opowiada nam historie, jakie zdarzyły się w więzieniu w Cold Mountain w roku 1932. Opisuje sytuacje niekiedy pełne agresji, niekiedy też zabawne....

Krzysiek | 2014-03-12
Przeczytana: 11 marca 2014

Po raz kolejny nie zawiodłem się na historii, która stała się dziełem jego wyobraźni… każda jego książka nosi znamię czegoś wyjątkowego… i nie wiem jak można wytkać ze słów taką historię… historię, która tak wiele pokazuje, tak wiele rzeczy uświadamia, o tak wielu rzeczach przypomina… spośród wszystkich jego książek, które wpadły w moje ręce, tą ustawiam w ścisłej czołówce… czyta ją się jednym tchem…!!!

„…Facet, który ma dobrą żonę, jest najszczęśliwszy z bożych stworzeń, a ten, który jej nie ma, należy moim zdaniem do najbardziej pokrzywdzonych przez los i jedyną pociechę może stanowić dla niego to, że nie wie, jak bardzo jest biedny…”

„…Miłość pośród ruin. Niektórym z was wyda się to może śmieszne, innym groteskowe, ale powiem wam jedno, przyjaciele: nawet dziwna miłość jest lepsza od braku miłości…”

lacerta | 2011-10-20

Wspaniała i poruszająca historia "olbrzyma" o wielkim sercu i wspaniałej mocy, w którą nikt nie jest, na początku, w stanie uwierzyć.
Ja jestem zachwycona książką i ilością emocji, które we mnie wzbudziła. Z pewnością do niej wrócę.

Pisarze skazani na ekranizacje

Powiedzieć, że wielu autorów doczekało się nawet kilkukrotnych adaptacji ich dzieł, to nic nie powiedzieć. Są pisarze, których kolejne książki niemal z dnia na dzień po ich ukazaniu się były ekranizowane. Oto dziesięcioro z nich.

Na półkach