A wszystko przez geny

978-83-7508-231-9
geny, choroba
zdrowie, medycyna
Pistacia

Dlaczego coraz większa liczba osób cierpi na przewlekłe choroby, które tak rzadko dotykały naszych dziadków? Dlaczego szerzą się wszelakie epidemie, od cukrzycy po depresję? Profesor genetyki, Greg Gibson, zna odpowiedź na to pytanie. Winę ponoszą nasze geny, a raczej ich nieumiejętność dopasowania się do współczesnego świata. Innymi słowy, nie zostaliśmy zaprojektowani, by żyć w świecie, jaki dla siebie stworzyliśmy. Rezultatem są wszystkie dolegliwości trapiące dzisiejsze społeczeństwa: od astmy do artretyzmu, od choroby Leśniowskiego-Crohna do raka. Greg Gibson zaprasza nas na pasjonującą wyprawę w głąb ludzkich genów, by poznać, w jaki sposób funkcjonują i jak współgrają z kulturą i środowiskiem.

[opis wydawcy]

magfre | 2011-12-11

Autor pokazuje w jaki sposób geny wzajemnie ze sobą współpracują. Jak duży wpływ na nasz genom ma współczesna kultura, środowisko, a także i my sami (np. z powodu złej diety czy wdychania szkodliwych substancji wraz z dymem papierosowym). Atutem książki jest stosowanie przez autora analogii i metafor (np. geny pełniące różne funkcje w organizmie to architekci, majstrowie i projektanci). Przy ich pomocy Gibson stara się, w sposób przejrzysty, wyjaśnić pojęcia związane z genetyką i występowaniem zaburzeń. Na pewno jest to książka interesująca, szczególnie dla osób zainteresowanych tajnikami funkcjonowania naszych organizmów.

Mariusz | 2010-07-24
Przeczytana: 14 lipca 2010

Moda na obwinianie genów za zło które spotyka w dzisiejszych czasach człowieka jest co raz bardziej popularna, różnej maści choroby które osiągają wielkość epidemii i trapią współczesne społeczeństwo budują w nas przekonanie, że coś jest nie tak z naszymi ciałami.
Autor tej książki stara się nam wyjaśnić że nie możemy patrzeć na geny jako na głównych winowajców naszych dzisiejszych problemów, mówi nam że w znacznej większości przypadków sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i to żeby nasz organizm poszedł w kierunku choroby musi często uzyskać pomoc z naszej strony.
Powietrzem jakim oddychamy, to co jemy i jak pracujemy zmieniło się gwałtownie w ciągu ostatnich 200 lat, dla natury to zbyt krótki okres by przestawić się na nowe tryby życia.
Warto sięgnąć po tą niełatwą do czytania książkę, by wiedzieć ze bardzo wiele od nas zależy i ze jest naprawdę bardzo niewiele chorób na które nie mamy wpływu, a pogląd że tylko jeden gen może decydować o naszych zdolnościach lub...

Karola | 2013-02-09
Przeczytana: 06 lutego 2013

Powiem tak: niezła, aczkolwiek myślałam że będzie to coś lepszego. Troche za dużo specjalistycznych nazw i mechanizmów opisanych wcale nie w taki przystępny sposób, co dla czytelnika "nie w temacie" czyli nie mającego jakiś podstaw z genetyki może być nieco męczące.
Z książki nie dowiedziałam się tak naprawdę nic ponadto tego co można przeczytać w jej opisie na okładce - nasz genotyp, tempo ewolucji nie nadążają za - jakby to ująć - "efektem ubocznym" naszego powstania, czyli wszystkim tym co się składa na naszą kulturę. To raz, a dwa - prawie każda cecha, w tym też wiele chorób, jest wynikiem współdziałania genów i środowiska, a nie TYLKO genów, bądź TYLKO środowiska. Dla poparcia swoich poglądów autor opisuje po kolei schorzenia szczególnie często dopadające nas w dzisiejszych czasach: cukrzyca, astma, depresja, choroba Alzheimer'a, nowotwory (głównie nowotwór piersi) - czyli tak zwane choroby cywilizacyjne. Nasi przodkowie nie chorowali na nie pare tysięcy lat temu, czy nawet...

norex | 2016-08-21
pawwrze | 2015-08-27