A wszystko przez geny

Okładka książki A wszystko przez geny Greg Gibson
Okładka książki A wszystko przez geny
Greg Gibson Wydawnictwo: Sonia Draga zdrowie, medycyna
236 str. 3 godz. 56 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Tytuł oryginału:
It Takes a Genome
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2010-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-01
Liczba stron:
236
Czas czytania
3 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7508-231-9
Tłumacz:
Dorota Strukowska
Tagi:
geny choroba
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Anatomia i fizjologia człowieka Aleksander Michajlik, Witold Ramotowski, Witold Sylwanowicz
Ocena 6,9
Anatomia i fiz... Aleksander Michajli...
Okładka książki Biochemia Harpera ilustrowana Daryl K. Granner, Robert K. Murray, Victor W. Rodwell
Ocena 6,7
Biochemia Harp... Daryl K. Granner, R...
Okładka książki Psychiatria Podręcznik dla studentów medycyny Marek Jarema, Jolanta Rabe-Jabłońska
Ocena 6,8
Psychiatria Po... Marek Jarema, Jolan...

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
428
266

Na półkach: , ,

Książka przybliża czytelnikowi relacje geny-choroby i obala większość mitów funkcjonujących w społeczeństwie. Proste wyjaśnienia chorób cywilizacyjnych okazują się zbyt banalne, a prawda - skomplikowana i niejednoznaczna. Po przeczytaniu tej książki czuję, że problem wpływu obecnego środowiska na genom jest mi bliższy oraz wydaje mi się, że jeszcze mniej rozumiem niż przed przeczytaniem - co jest największym dowodem, że czegoś się nauczyłam, bo każda odpowiedź rodzi kolejne pytania.

Książka przybliża czytelnikowi relacje geny-choroby i obala większość mitów funkcjonujących w społeczeństwie. Proste wyjaśnienia chorób cywilizacyjnych okazują się zbyt banalne, a prawda - skomplikowana i niejednoznaczna. Po przeczytaniu tej książki czuję, że problem wpływu obecnego środowiska na genom jest mi bliższy oraz wydaje mi się, że jeszcze mniej rozumiem niż przed...

więcej Pokaż mimo to

avatar
33
11

Na półkach: ,

Powiem tak: niezła, aczkolwiek myślałam że będzie to coś lepszego. Troche za dużo specjalistycznych nazw i mechanizmów opisanych wcale nie w taki przystępny sposób, co dla czytelnika "nie w temacie" czyli nie mającego jakiś podstaw z genetyki może być nieco męczące.
Z książki nie dowiedziałam się tak naprawdę nic ponadto tego co można przeczytać w jej opisie na okładce - nasz genotyp, tempo ewolucji nie nadążają za - jakby to ująć - "efektem ubocznym" naszego powstania, czyli wszystkim tym co się składa na naszą kulturę. To raz, a dwa - prawie każda cecha, w tym też wiele chorób, jest wynikiem współdziałania genów i środowiska, a nie TYLKO genów, bądź TYLKO środowiska. Dla poparcia swoich poglądów autor opisuje po kolei schorzenia szczególnie często dopadające nas w dzisiejszych czasach: cukrzyca, astma, depresja, choroba Alzheimer'a, nowotwory (głównie nowotwór piersi) - czyli tak zwane choroby cywilizacyjne. Nasi przodkowie nie chorowali na nie pare tysięcy lat temu, czy nawet pare setek lat temu... ale z kolei cierpieli na wiele chorób zakaźnych.
Na przykład: W dzisiejszych czasach żyjąc we wysterylizowanym środowisku, nie mając od najmłodszego dzieciństwa takiego kontaktu z drobnoustrojami jak kiedyś - nie wybuchają epidemie, czy pandemie, ale cierpi nasz układ odpornościowy...i pojawia się astma. Można przeczytać, ale dla tych którzy nie lubią zbyt specjalistycznych wywodów naukowych może być dość ciężka do przejścia.

Powiem tak: niezła, aczkolwiek myślałam że będzie to coś lepszego. Troche za dużo specjalistycznych nazw i mechanizmów opisanych wcale nie w taki przystępny sposób, co dla czytelnika "nie w temacie" czyli nie mającego jakiś podstaw z genetyki może być nieco męczące.
Z książki nie dowiedziałam się tak naprawdę nic ponadto tego co można przeczytać w jej opisie na okładce -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
835
190

Na półkach: , ,

Autor pokazuje w jaki sposób geny wzajemnie ze sobą współpracują. Jak duży wpływ na nasz genom ma współczesna kultura, środowisko, a także i my sami (np. z powodu złej diety czy wdychania szkodliwych substancji wraz z dymem papierosowym). Atutem książki jest stosowanie przez autora analogii i metafor (np. geny pełniące różne funkcje w organizmie to architekci, majstrowie i projektanci). Przy ich pomocy Gibson stara się, w sposób przejrzysty, wyjaśnić pojęcia związane z genetyką i występowaniem zaburzeń. Na pewno jest to książka interesująca, szczególnie dla osób zainteresowanych tajnikami funkcjonowania naszych organizmów.

Autor pokazuje w jaki sposób geny wzajemnie ze sobą współpracują. Jak duży wpływ na nasz genom ma współczesna kultura, środowisko, a także i my sami (np. z powodu złej diety czy wdychania szkodliwych substancji wraz z dymem papierosowym). Atutem książki jest stosowanie przez autora analogii i metafor (np. geny pełniące różne funkcje w organizmie to architekci, majstrowie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
367
35

Na półkach: , ,

Moda na obwinianie genów za zło które spotyka w dzisiejszych czasach człowieka jest co raz bardziej popularna, różnej maści choroby które osiągają wielkość epidemii i trapią współczesne społeczeństwo budują w nas przekonanie, że coś jest nie tak z naszymi ciałami.
Autor tej książki stara się nam wyjaśnić że nie możemy patrzeć na geny jako na głównych winowajców naszych dzisiejszych problemów, mówi nam że w znacznej większości przypadków sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i to żeby nasz organizm poszedł w kierunku choroby musi często uzyskać pomoc z naszej strony.
Powietrzem jakim oddychamy, to co jemy i jak pracujemy zmieniło się gwałtownie w ciągu ostatnich 200 lat, dla natury to zbyt krótki okres by przestawić się na nowe tryby życia.
Warto sięgnąć po tą niełatwą do czytania książkę, by wiedzieć ze bardzo wiele od nas zależy i ze jest naprawdę bardzo niewiele chorób na które nie mamy wpływu, a pogląd że tylko jeden gen może decydować o naszych zdolnościach lub predyspozycjach należy włożyć między bajki.

Moda na obwinianie genów za zło które spotyka w dzisiejszych czasach człowieka jest co raz bardziej popularna, różnej maści choroby które osiągają wielkość epidemii i trapią współczesne społeczeństwo budują w nas przekonanie, że coś jest nie tak z naszymi ciałami.
Autor tej książki stara się nam wyjaśnić że nie możemy patrzeć na geny jako na głównych winowajców naszych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    20
  • Popularnonaukowe
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • Wydawnictwo Sonia Draga
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Faktowo
    1
  • Lista priorytetowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki A wszystko przez geny


Podobne książki

Przeczytaj także