Imperium

Empire
83-7414-130-1
socjologia, polityka
Pistacia

Imperializm się skończył, nadszedł czas imperium – twierdzą autorzy współczesnego manifestu komunistycznego – i nie są nim, jak często i pochopnie sądzimy, Stany Zjednoczone. Imperium to nowy, ekspansywny, globalny ład o strukturze sieci, pozbawiony centrum władzy i niezależny od terytorialnych granic, manifestujący się w procesach ekonomicznych, kulturowych i politycznych nazywanych często globalizacją. System, w którym maksymalnej intensywności nabierają zjawiska opisywane jeszcze przez Marksa i który pojęciom wyzysku, alienacji czy proletariatu nadaje nowy sens. Michael Hardt i Antonio Negri formułują swoją teorię opierając się na wnikliwej analizie ponowoczesnego kapitalizmu i procesów historycznych, których jest on – konsekwencją. Sięgają aż do Rzymu, pierwszego imperium, by pokazać, jak konstytuował się współczesny porządek polityczny świata i jak kształtowały się pojęcia suwerenności, hegemonii, kontroli i władzy. Opisują narodziny i upowszechnienie się społeczeństwa kontroli, proces emancypacji Trzeciego Świata i metamorfozę imperializmu, który w czasach postkolonialnych i posowieckich zmienił się w imperium. W swym dziele autorzy twórczo łączą klasyczny marksizm z najnowszymi osiągnięciami filozofii politycznej. Autorzy znaleźli się na liście najważniejszych intelektualistów współczesności opublikowanej przez „New Statesman”.

[opis wydawcy]

rasilio | 2015-10-02
Przeczytana: 2013 rok

Lekko i przyjemnie się tego NIE czyta. Rozprawa naukowa. Uwielbiam historię od 6 roku życia. Streszczenie mnie zafascynowało ale, mimo kilku podejść, przez całość książki się nie przebiłem.

Palaiologos | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Książę, nie ma co ukrywać, czyta się ciężko. Jest to zasługą języka jakim posługują się autorzy, który strasznie przypomina jakąś "partyjną nowomowę". Praca jest oczywiście stricte naukowa, jednak znajduje się w niej sporo bardziej osobistych wtrętów autorów, które są wyróżnione innym rozmiarem czcionki. Część naukową książki oceniam raczej wysoko - jest tam sporo ciekawych koncepcji i znajdujących odbicie w realnym świece konstrukcji. Co do elementów osobistych - autorzy mogli je sobie darować, bo brzmią one jak wezwanie do kolejnej światowej rewolucji proletariackiej.

Gibon | 2016-01-18
jestemlisek | 2015-08-08