Goodbye, Mr Socialism

978-83-7414-417-9
socjologia, kultura, polityka
literatura faktu
Pistacia

Goodbye, Mr Socialism to rozmowy, jakie Raf „Valvola” Scelsi przeprowadził z Antoniem Negrim. Nie sposób precyzyjnie zakotwiczyć tych rozmów w jednej dziedzinie: to interdyscyplinarne rozważania z pogranicza filozofii polityki, socjologii, historii idei i antropologii kultury. Dwaj myśliciele rozmawiają w dniach zwycięstwa włoskiej centrolewicy nad centroprawicą Berlusconiego. Skupiają się jednak na najważniejszych zagadnieniach polityki światowej ostatnich lat: zachwianiu pozycji Stanów Zjednoczonych, wojnie w Iraku, przemianach w Ameryce Południowej, Pomarańczowej Rewolucji, nowym rządzie w Hiszpanii, konfliktach na Bliskim Wschodzie, stosunku światowej lewicy do pacyfizmu i interwencji zbrojnych, na globalizacji i alterglobalizmie, sytuacji w Chinach i w Iranie. Zadają pytania: W jakich warunkach „zmęczona” demokracja przekształca się w agresywny populizm? Jakie były przyczyny upadku muru berlińskiego? Z Goodbye, Mr Socialism wyłania się koherentny i bardzo sugestywny obraz współczesnego świata i kierunków dalszego rozwoju cywilizacji Zachodu. To opowieść o nowym układzie sił w XXI wieku i o mechanizmach władzy w zdecentralizowanym świecie. Idei Negriego nie determinuje geografia, są uniwersalne.

[opis wydawcy]

helmutrura | 2016-04-23