Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni

Wydawnictwo: Tytuł
978-83-89859-04-4
esej, samobójstwo, literatura, sztuka
Snoopy

Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Jak przygotowują swoją śmierć i jaką rolę w tych przygotowaniach odgrywa praca wyobraźni? Sztuka i literatura zna samobójców, którzy byli gotowi odebrać sobie życie z powodów zupełnie niezrozumiałych dla zwykłych ludzi. Ich motywacje często były tajemnicą nawet dla psychologów i psychiatrów, którym samobójcy przedstawieni w literaturze mogą wydać się...

Ich motywacje często były tajemnicą nawet dla psychologów i psychiatrów, którym samobójcy przedstawieni w literaturze mogą wydać się istotami całkowicie wymyślonymi. Dla literatury i sztuki prawdopodobieństwo obrazu samobójstwa zwykle nie jest jednak sprawą najważniejszą. Dlatego też nie jest możliwe zrozumienie motywacji czy objaśnienie wewnętrznego świata pisarzy-samobójców i samobójców-bohaterów literackich wyłącznie w kategoriach, jakich dostarcza standardowa psychologia.

juleks | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Obszerne studium Stefana Chwina dotyczace samobojstwa w literaturze (i sztuce) oraz samobojstwa literatow. Pierwsza czesc ksiazki, przedstawiajaca "tradycje" samobojstwa w kulturze europejskiej oraz jego symbolike zwiazana z czarnymi (Judasz) i jasnymi ikonami (np. Lukrecja, Katon czy Kleopatra) samobojstwa, jak rowniez znaczenie zywiolow (ognia, powietrza czy wody) dla jego egzystencjalnego wymiaru, nalezy do niezwykle interesujacych. Praca wyroznia sie osobistym oraz pelnym empatii podejsciem do zagadnienia, wynikajacym z proby zrozumienia powodujacych samobojca pobudek. Chwin stawia rowniez intrygujace pytanie: co w pewnych szczegolnie trudnych, kryzysowych sytuacjach zyciowych powstrzymuje ludzi od samobojczej smierci? Taka perspektywa wyroznia te ksiazke na tle obszernej literatury przedmiotu - glownie z dziedzin socjologii i psychologii oraz czyni ja godna polecenia wszystkim zainteresowanym tym fenomenem.

Marysia | 2010-11-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo ciekawa!

Rejwen | 2014-03-12
Przeczytana: luty 2010

Doskonała książka obrazowo przedstawiająca problem samobójstwa, z przykładami w malarstwie i literaturze.
Maturzystom piszącym o samobójstwie polecam ją z całego serca.

virginia75 | 2013-12-03

Przekrojowa, dogłębna analiza samobójstwa w literaturze i wśród osób tworzących świat artystyczny.

Adrian | 2016-04-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok
yvessi | 2016-03-04
Znalezione w Ninatece: Stefan Chwin o podróżach

Przecież nic nas nie potrafi nasycić. To może być dowód, że istnieje inny świat. Bo dusza zawsze rwie się tam, gdzie nas nie ma. Ten świat jej nie smakuje. Czasami jednak coś nam na nim smakuje. Dla wielu z nas czymś takim są podróże. Właśnie o nich opowiada w dzisiejszym odcinku audiocyklu Stefan Chwin, autor m.in. cytowanego na początku „Hanemanna”.