Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni

Wydawnictwo: Tytuł
978-83-89859-04-4
esej, samobójstwo, literatura, sztuka
Snoopy

Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Jak przygotowują swoją śmierć i jaką rolę w tych przygotowaniach odgrywa praca wyobraźni? Sztuka i literatura zna samobójców, którzy byli gotowi odebrać sobie życie z powodów zupełnie niezrozumiałych dla zwykłych ludzi. Ich motywacje często były tajemnicą nawet dla psychologów i psychiatrów, którym samobójcy przedstawieni w literaturze mogą wydać się...

Ich motywacje często były tajemnicą nawet dla psychologów i psychiatrów, którym samobójcy przedstawieni w literaturze mogą wydać się istotami całkowicie wymyślonymi. Dla literatury i sztuki prawdopodobieństwo obrazu samobójstwa zwykle nie jest jednak sprawą najważniejszą. Dlatego też nie jest możliwe zrozumienie motywacji czy objaśnienie wewnętrznego świata pisarzy-samobójców i samobójców-bohaterów literackich wyłącznie w kategoriach, jakich dostarcza standardowa psychologia.

Wito | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Stefan Chwin zupełnie inny od beletrysty. Może stąd moje niejednoznaczne odczucia dotyczące tej obszernej rozprawy.
Nie będę podważał ogromu pracy analitycznej ani precyzji zaangażowanego aparatu pojęciowego. Chwin o samobójstwie w kulturze pisze wyczerpująco i szczegółowo.
Niektóre części tej pracy udały się bardziej, inne jednak mniej. Bardzo podobała mi się część dotycząca samobójstwa w malarstwie, ta dotykająca literatury - znacznie mniej, zwłaszcza tam, gdzie mowa była o Witkacym czy Gombrowiczu. Do przeczytania "Mdłości" Sartre'a w zasadzie mnie Stefan Chwin zniechęcił - tak sztuczne i dziwaczne wydają mi się koncepcje prowadzone w tej powieści.
Oddając szacunek za wkład autora nadmieniam, że książka ta nie jest najłatwiejsza w czytaniu, a lektura pozostawia niedosyt.

juleks | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Obszerne studium Stefana Chwina dotyczace samobojstwa w literaturze (i sztuce) oraz samobojstwa literatow. Pierwsza czesc ksiazki, przedstawiajaca "tradycje" samobojstwa w kulturze europejskiej oraz jego symbolike zwiazana z czarnymi (Judasz) i jasnymi ikonami (np. Lukrecja, Katon czy Kleopatra) samobojstwa, jak rowniez znaczenie zywiolow (ognia, powietrza czy wody) dla jego egzystencjalnego wymiaru, nalezy do niezwykle interesujacych. Praca wyroznia sie osobistym oraz pelnym empatii podejsciem do zagadnienia, wynikajacym z proby zrozumienia powodujacych samobojca pobudek. Chwin stawia rowniez intrygujace pytanie: co w pewnych szczegolnie trudnych, kryzysowych sytuacjach zyciowych powstrzymuje ludzi od samobojczej smierci? Taka perspektywa wyroznia te ksiazke na tle obszernej literatury przedmiotu - glownie z dziedzin socjologii i psychologii oraz czyni ja godna polecenia wszystkim zainteresowanym tym fenomenem.

Rejwen | 2014-03-12
Przeczytana: luty 2010

Doskonała książka obrazowo przedstawiająca problem samobójstwa, z przykładami w malarstwie i literaturze.
Maturzystom piszącym o samobójstwie polecam ją z całego serca.

| 2010-11-22
Przeczytana: 2010 rok