Edycja tekstów. Praktyczny poradnik

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15623-7

Książka dotyczy wszelkich aspektów profesjonalnego przygotowania różnych typów publikacji do wydania drukiem lub elektronicznie a począwszy od poziomu typograficznego (rodzaje pisma, wyróżnienia typograficzne), przez elementy językowe i pozajęzykowe (nazwy własne, jednostki miar i wag, zapis liczb), po elementy makrostruktury różnych typów publikacji (części składowe gazety i artykułu prasowego, części składowe książki). Przeznaczona jest dla autorów publikacji, pracowników instytucji związanych z procesem wydawniczo-poligraficznym (redaktorów merytorycznych i technicznych, korektorów, operatorów DTP, typografów, poligrafów, grafików itd.), studentów specjalizacji wydawniczo-redaktorskich na wydziałach polonistyki, bibliologii i dziennikarstwa oraz słuchaczy podyplomowych studiów edytorstwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

Olsko_Ulrich | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Książka - złoto. Nie wyobrażam sobie bez niej życia, czytam codziennie do snu i czuję jak zapadam się w przyjemne otchłanie językowego nerdyzmu stosowanego. Bez tej publikacji nie zwyciężyłabym w żadnej bitwie tłumaczeniowej, nie zdobyłabym żadnej przewagi w dyskusji na temat edycji, zwanej też odbijaniem piłeczki, ostatecznie nigdy nie dowiedziałabym się jak określać wszystkie warianty tego znaku "-" nazwami bardziej profesjonalnymi niż ten krótki myślnik, ten taki dłuższy i ten najdłuższy.

Świetny poradnik dla każdego, nie tylko początkującego tłumacza i edytoro-korektoro-redaktora. Bardzo praktyczne informacje rozwiewające wszelkie wątpliwości, których nie rozwieje Poradnia PWN. Doskonałe uporządkowanie materiału ułatwia nawigację.

Polecam z głębi serca i indeksu. Myślnik już nigdy nie będzie taki sam.

Czytam-Sobie | 2015-05-07

Bez tej książki jak bez ręki ;).

ansomia | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Edycja tekstów Adama Wolańskiego to publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN. Kim jest autor? Adam Wolański to językoznawca oraz księgoznawca. Warto dodać, że pełni funkcję redaktora naczelnego periodyku „Anglofon”, a także wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor we wstępie informuje, że niniejsza książka zawiera znaczne fragmenty jego rozprawy doktorskiej, którą obronił w 2007 roku. O czym więc ona jest? Nie da się ukryć, że okładka może zmylić odbiorów w kwestii tematyki tego poradnika. Głównie gdy nie przeczytamy jego krótkiego opisu. Edycja tekstów zawiera nieprzebrane zasady odnoszące się do przygotowania tekstów specjalistycznych, popularnonaukowych, prasowych i beletrystycznych. Zaglądając do poradnika, znajdziemy omówienie w szerokim zakresie opracowania edytorskiego tekstu.

Język autora jest prosty, nie odbiega od stylu, w jakim napisana jest większość poradników. Przez co zwykły odbiorca nie będzie miał problemu z przyswojeniem kluczowych informacji. Niezłomnym...

DSG | 2015-04-09

O tym, że pisanie i redagowanie tekstów ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób publikowana książka będzie odbierana, wie chyba każdy. Książka Wolańskiego to prawdziwe kompendium wiedzy na temat, jak profesjonalnie przygotować publikację, nie tylko książkową, ale także teksty specjalistyczne, promocyjne, popularnonaukowe, prasowe, beletrystyczne po prostu do wydania drukiem lub jako e-book. To jest podstawowy podręcznik każdego korektora, redaktora, detepowca, ale także autora, tłumacza, grafika.

Adam Wolański to językoznawca, który w swojej książce - na 380 stronach - przekazuje setki zasad dotyczących typografii i redakcji książki.

Patrycja | 2013-12-22

Bardzo pomocna publikacja, polecam wszystkim, którzy na co dzień mają do czynienia z edycją, pisaniem czy redagowaniem tekstów! Dla polonisty czy dziennikarza jak znalazł :)

kawusiowa5 | 2012-08-19

Genialny poradnik dla osób zajmujących się redakcją lub korektą

SPQR | 2018-11-25
Sylwia_w | 2018-11-24