Edycja tekstów. Praktyczny poradnik

Okładka książki Edycja tekstów. Praktyczny poradnik Adam Wolański
Okładka książki Edycja tekstów. Praktyczny poradnik
Adam Wolański Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
978-83-01-15623-7

Dzień dobry, moi Kochani 💙🐝 dziś zapraszam Was do mojego zawodowego świata i do lektury RECENZJI, tym razem specjalistycznej i naukowej publikacji 📚

Tytuł: „Edycja tekstów. Praktyczny poradnik"
Autor: Adam Wolański
Wydawnictwo: @pwnwydawnictwo
Moja ocena: 8/10

Przedstawiam Wam biblię przeznaczoną dla osób chcących profesjonalnie czy też zawodowo zajmować się słowem pisanym - redakcją, korektą oraz edycją wszelkiego rodzaju tekstów.

Już na początku lojalnie uprzedzam, że jest to niewątpliwie wymagająca książka, której trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby przyswoić zawarty w niej materiał, ale w zamian, ta obszerna księga, odwdzięczy się Wam tym, że z czasem będziecie coraz lepiej posługiwać się językiem polskim.
Nie bez przyczyny przyjęło się powiedzenie „Polska język, trudna język", co potwierdza jedynie fakt, że nasz ojczysty, język polski uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie.

Wracając do samej książki, powinniście wiedzieć, że niektóre fragmenty będą trudniejsze, nie wszystkie informacje mogą być przydatne, aczkolwiek w zawodzie korektora, warto pogłębiać wiedzę. Nie zniechęcajcie się od razu. To kompendium wiedzy jest obowiązkową lekturą dla tych, którzy chcieliby pracować w tym zawodzie. Wiem od innych korektorów, że bardzo sobie cenią tę publikację i ja również ją polecam. To była moja pierwsza zakupiona książka (specjalistyczna) zanim założyłam swoją działalność i towarzyszy mi już kilka lat 💙
Miałam przyjemność prowadzić kurs z edycji i korekty, przede mną prowadzenie szkolenia mającego na celu doszkalanie warsztatu pisarskiego. Ogromnie się cieszę, że darzycie mnie zaufaniem i oddajcie w moje ręce i korektorskie oko, swoje publikacje, książki, prace naukowe czy artykuły do korekty.

Tytuł: „Edycja tekstów. Praktyczny poradnik"
Autor: Adam Wolański
Wydawnictwo: @pwnwydawnictwo
Moja ocena: 8/10

To jest naprawdę fenomenalna pozycja choć niełatwa, wymagająca, a momentami nieco zagmatwana. Niektóre fragmenty nie są dla wszystkich, bo nie każdego interesują poprawne metody zapisu macierzy, całki czy wzorów chemicznych. Jednak warto pamiętać, że ta książka nie z taką intencją została napisana. To jest kompendium wiedzy, więc po prostu wybieramy z niego to co nas interesuje, resztę czytając z ciekawości lub po prostu pomijając. W zamian, książka Adama Wolańskiego zawiera absolutnie wszystko co przyszło mi do głowy jako potencjalnie kłopotliwe w zapisie dlatego jeśli czegoś szukasz to na pewno to tu znajdziesz! :) Jakby tego było mało, liczba przykładów w "Edycji tekstów" wręcz onieśmiela.

Według mnie, jest to absolutnie obowiązkowa lektura dla osób, które piszą własną książkę, zwłaszcza jeśli chcą ją wydać we własnym zakresie. Niewątpliwie jest to też ważna pozycja dla osób powiązanych z książkami zawodowo. Dla pozostałych prawdopodobnie będzie wyzwaniem i to już od indywidualnych zainteresowań zależy kto będzie miał na nią chęć. Jednak jeśli mam być szczera to uważam, że każdy kto pisze czy to książki, czy publikacje naukowe, czy felietony, powinien mieć "Edycję tekstów" pod ręką.

Polecam!

Książka - złoto. Nie wyobrażam sobie bez niej życia, czytam codziennie do snu i czuję jak zapadam się w przyjemne otchłanie językowego nerdyzmu stosowanego. Bez tej publikacji nie zwyciężyłabym w żadnej bitwie tłumaczeniowej, nie zdobyłabym żadnej przewagi w dyskusji na temat edycji, zwanej też odbijaniem piłeczki, ostatecznie nigdy nie dowiedziałabym się jak określać wszystkie warianty tego znaku "-" nazwami bardziej profesjonalnymi niż ten krótki myślnik, ten taki dłuższy i ten najdłuższy.

Świetny poradnik dla każdego, nie tylko początkującego tłumacza i edytoro-korektoro-redaktora. Bardzo praktyczne informacje rozwiewające wszelkie wątpliwości, których nie rozwieje Poradnia PWN. Doskonałe uporządkowanie materiału ułatwia nawigację.

Polecam z głębi serca i indeksu. Myślnik już nigdy nie będzie taki sam.

O tym, że pisanie i redagowanie tekstów ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób publikowana książka będzie odbierana, wie chyba każdy. Książka Wolańskiego to prawdziwe kompendium wiedzy na temat, jak profesjonalnie przygotować publikację, nie tylko książkową, ale także teksty specjalistyczne, promocyjne, popularnonaukowe, prasowe, beletrystyczne po prostu do wydania drukiem lub jako e-book. To jest podstawowy podręcznik każdego korektora, redaktora, detepowca, ale także autora, tłumacza, grafika.

Adam Wolański to językoznawca, który w swojej książce - na 380 stronach - przekazuje setki zasad dotyczących typografii i redakcji książki.

Edycja tekstów Adama Wolańskiego to publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN. Kim jest autor? Adam Wolański to językoznawca oraz księgoznawca. Warto dodać, że pełni funkcję redaktora naczelnego periodyku „Anglofon”, a także wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor we wstępie informuje, że niniejsza książka zawiera znaczne fragmenty jego rozprawy doktorskiej, którą obronił w 2007 roku. O czym więc ona jest? Nie da się ukryć, że okładka może zmylić odbiorów w kwestii tematyki tego poradnika. Głównie gdy nie przeczytamy jego krótkiego opisu. Edycja tekstów zawiera nieprzebrane zasady odnoszące się do przygotowania tekstów specjalistycznych, popularnonaukowych, prasowych i beletrystycznych. Zaglądając do poradnika, znajdziemy omówienie w szerokim zakresie opracowania edytorskiego tekstu.

Język autora jest prosty, nie odbiega od stylu, w jakim napisana jest większość poradników. Przez co zwykły odbiorca nie będzie miał problemu z przyswojeniem kluczowych informacji. Niezłomnym walorem są wielorakie przykłady, które podsuwa nam autor. Do pozytywów możemy również zaliczyć tabelki i wykresy – to one „ubarwiają” tę publikację. Dlaczego „ubarwiają”? Dlatego, że to właśnie kolorów zabrakło tej książce do zrobienia na mnie imponującego wrażenia. Poradnik dużo lepiej wypadłby i trafił do odbiorcy, gdyby chociaż niektóre wykresy i tabele były kolorowe. Wiadome jest, że pociągnęłoby to za sobą również większe koszty wydania, więc i jego cena znacznie by wzrosła.

Format książki jest duży, a ona sama zawiera aż 380 stron. Autor w celu uwydatnienia przekazywanych informacji posłużył się różnymi czcionkami, dzięki czemu nie gubimy się po kilku przeczytanych zdaniach. Korzystanie z poradnika znacznie ułatwia obszerny spis treści, zawiera on dokładną listę zagadnień. Czytelnik nie musi godzinę wertować książki, żeby znaleźć potrzebne mu informacje.

Książka ta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Nadaje się nawet dla osób, które chcą zwyczajnie poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, ponieważ autor nie posługuje się trudnymi zwrotami. Książkę polecamy autorom, tłumaczom, redaktorom merytorycznym i technicznym, korektorom, operatorom DTP, grafikom, studentom specjalizacji wydawniczo-redaktorskich oraz wszystkim, którym zależy na klarowności i estetyczności przekazu. Po zapoznaniu się z tym poradnikiem mogę wam go z czystym sumieniem polecić, gdyż wiem, że jest wart uwagi każdego, kto chce dowiedzieć się dużo więcej na temat języka polskiego i edycji tekstów.

Genialny poradnik dla osób zajmujących się redakcją lub korektą

Genialny poradnik dla osób zajmujących się redakcją lub korektą

1937

Bez tej książki jak bez ręki ;).

Bez tej książki jak bez ręki ;).

Znakomity podręcznik, nieoceniona pomoc w pracy redaktorskiej. Wielką pracę wykonał Autor, jestem pełna wdzięczności zawsze, gdy znajduję w tej publikacji rozwiązanie zawodowych dylematów.

Dziwą mnie te zachwalające komentarze.. Książka jak książka. Jako pracownik naukowy spodziewałam się znacznie więcej. Takie wiadomości to przekazywali nam studiach prawniczych na informatyce i na zajęciach z redagowania tekstów naukowych.

Bardzo fajne kompendium podstaw tematu i na pewno przydatne, napisane zrozumiale i podzielone na sensowne bloki tematyczne. Jeśli ktoś akurat też zaczyna przygodę z tą tematyką, to polecam.

• Edytorstwo
  • Chcę mieć