Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Do androids dream of electric sheep?

Wydawnictwo: Del Rey
Do androids dream of electric sheep?
SF, akcja, przyszłość
angielski
Krzysiek

"The most consistently brilliant science fiction writer in the world." --John Brunner THE INSPIRATION FOR BLADERUNNER. . . Do Androids Dream of Electric Sheep? was published in 1968. Grim and foreboding, even today it is a masterpiece ahead of its time. By 2021, the World War had killed millions, driving entire species into extinction and sending mankind off-planet. Those who remained...

"The most consistently brilliant science fiction writer in the world."
--John Brunner

THE INSPIRATION FOR BLADERUNNER. . .
By 2021, the World War had killed millions, driving entire species into extinction and sending mankind off-planet. Those who remained coveted any living creature, and for people who couldn't afford one, companies built incredibly realistic simulacrae: horses, birds, cats, sheep. . .
They even built humans.
Emigrees to Mars received androids so sophisticated it was impossible to tell them from true men or women. Fearful of the havoc these artificial humans could wreak, the government banned them from Earth. But when androids didn't want to be identified, they just blended in.
Rick Deckard was an officially sanctioned bounty hunter whose job was to find rogue androids, and to retire them. But cornered, androids tended to fight back, with deadly results.

"[Dick] sees all the sparkling and terrifying possibilities. . . that other authors shy away from."

--Paul Williams
Rolling Stone

Łukasz Mielech | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Nie będę się zbytnio rozpisywać, po prostu książka jest wspaniała. Mogę z czystym sumieniem polecić ją tym czytelnikom którzy jeszcze jej nie przeczytali. Ja teraz zabieram się za film Blade Runner 2049.

Villiana | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Już nie pamiętam ile razy wrzucałam tę książkę w kolejkę do czytania i ile razy tego zaniechałam. W końcu nadszedł odpowiedni moment, nawet nie spodziewałam się, że lektura pójdzie tak sprawnie. I cóż może powiedzieć osoba, która widziała najpierw film i to, co w nim uwielbiała to android Roy Baty i jego konfrontacja z głównym bohaterem powieści? Ciężko mi trochę przetrawić, że książka była tak różna od ekranizacji. Ale to dobrze. Bo czułam się, jakbym miała styczność z czymś odrobinę innym. Żal mi tej sceny w deszczu, nie powiem, że nie. Ale książka również miała wiele elementów, które mi się spodobały.

Świetny był obraz świata, pył, kurz, radioaktywny syf. Po Ostatniej Wojnie Światowej świat już nie wygląda tak jak dawniej. Większość z tych, co nie zginęła, wyemigrowała na Marsa, gdzie humanoidalne androidy stanowią siłę roboczą. Technologia tak się rozwinęła, że nie idzie w prosty sposób odróżnić andka od człowieka. Widocznie nie wszystkim androidom spodobało się na Marsie i...

ania6258 | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Blade Runner jest dość specyficzną książką, która po prostu nie każdemu przypadnie do gustu. To co mnie się podobało, dla innych może być wadą i vice versa. Błyskawicznie ją przeczytałam, choć miałam do niej kilka podejść. Przebrnęłam przez początek przyzwyczajając się do stylu Philipa Dick’a i nawet nie zauważyłam gdy dotarłam do ostatnich stronic. Tu właśnie widzę pierwszą... wadę. Jest zdecydowanie za krótka, bo zdążysz się wciągnąć w świat, a tu nagle koniec. Ale oczywiście wiadomo – lepszy niedosyt niż przesyt. Zgrabnie poprowadzone wątki i ciekawe postaci, choć nie miałam czasu na zżycie się z nimi (teraz się zastanawiam czy nie przypadkiem celowy zabieg). Ogólnie spodziewałam się czegoś więcej, aczkolwiek ta subtelność miała swój urok.
Polecam.

Łukaszo | 2017-12-29

Świat przyszłości. Miasto tonęło w odmętach pyłu i czerni. W świecie tym powstają doskonałe ludzkie repliki - androidy, które są kopią człowieka. Różnią się tylko tym, że w przeciwieństwie do ludzi nie wykazują empatii. Nie wszystkie androidy chcą jednak być wieczne na usługach korporacji. Dlatego też potrzebni są specjalne odziały łowców - ludzi, którzy mają zawrócić ich z tej ścieżki, raz na zawsze, definitywnie...Dlatego potrzebni są Blade Runnerzy.

Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Rzadko sięgam po literaturę S-f, a jeśli już sięgam, to są to zazwyczaj perełki tego gatunku. Tak i stało się tym razem. Postanowiłem sięgnąć po dzieło Philippa K. Dicka ze względu na doskonałe filmy oparte na tejże książce. A powieść ta mimo tego, że nie jest łatwa w interpretacji, czytało mi się...

Wkp | 2015-11-09
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

ELEKTRYCZNE OWOCE, CZYLI OWCA ANDROIDÓW

Gdyby spróbować wybrać z jakże bogatej i imponującej twórczości Dicka jedna jedyną książkę, jego opus magnum, bez którego nie można by było wyobrazić sobie tego autora, padłyby z pewnością dwa tytuły: „Ubik” i „Blade Runner”. Ze względu na popularność filmowej adaptacji jednak to „Blade…” wysunąłby się z pewnością na prowadzenie. I nie ma się czemu dziwić – to w końcu jedna z najlepszych powieści Science Fiction jakie powstały i mimo upływu niemal półwiecza wciąż, a nawet z czasem coraz bardziej, pozostaje aktualna.

Wkp | 2016-10-08

CZYTELNICY MARZĄ O TAKICH AUDIOBOOKACH

Słuchanie audiobooków to jedno, natomiast możliwość obcowania ze słuchowiskami to zupełnie inny rodzaj przyjemności. Dlatego bardzo się cieszę, że legendarny „Blade Runner” doczekał się właśnie tej drugiej wersji. I to jeszcze jak znakomicie przygotowanej!

Niedaleka przyszłość. Świat w jakim przyszło żyć Rickowi Deckardowi to ruina, która ocalała po Ostatniej Wojnie Światowej. Spustoszała, wyludniona, niemalże pozbawiona zwierząt, których posiadanie jest największym pragnieniem, prawie że pustynia zagrożona wypaczającym ludzi promieniowaniem. Ci, którzy tylko mogli, których było na to stać, albo nie zostali zmienieni przez radiację, przenieśli się na Marsa, gdzie żyją, jak w raju, obsługiwani przez coraz nowocześniejsze androidy. I to właśnie androidy są źródłem utrzymania dla Ricka, który na zlecenie policji poluje na te, które uciekły na Ziemię. Niestety, najnowsze zadanie usunięcia 6 niebezpiecznych nowych typów Nexus 6 sprawi, że Rick...

Kanclerz | 2013-11-04
Przeczytana: 28 października 2013

Fantastyczno-sensacyjna wizja świata przyszłości, w której dążenie ludzkości do maksymalnej technologicznej ekspansji doprowadziło do skutku wręcz odwrotnego. Katastroficzny obraz ziemi gnijącej pod radioaktywnym opadem, hołubienie resztek flory i fauny, dla nas dzisiaj tak oczywistej i tworzenie sztucznego życia na miarę obumierającego życia prawdziwego.
Genialnie wykreowany świat powieści ze wszystkimi detalami i ideologicznie niepoprawnymi tworami, a jednak, czy jest to tylko futurystyczna wizja?

Czy może ukryty między wierszami pamflet o zapędach i pragnieniach ludzkości? Gorzka przypominajka o niszczycielskiej mocy ludzkich ambicji, a następnie desperackich próbach zatrzymania machiny raz wprawionej w ruch.

Majstersztyk. [Od filmu funkcjonujący hen hen daleko i obok.]

| 2013-12-28

Wychowałam się na takich filmach, jak "Łowca androidów", "Obcy- 8. pasażer Nostromo", "Gwiezdne wojny". I wielu innych, które po latach, jeszcze dziś, można by określić mianem kultowych, oczywiście gdyby tego słowa tak nie zdegradowano i nie przyklejano do każdej polsatowskiej czy innej tvn-owej szmiry. Te filmy miały w sobie to COŚ, nieuchwytnego, odbijającego się w oczach aktorów grających emocjami, skrytego pomiędzy cieniami, pożal się Boże efektami specjalnymi budzącymi dziś uśmiech zażenowania. Być może dlatego te filmy będą u mnie na 1. miejscu, tak jak Blade Runner. Film, potem długo długo nic, a dopiero na końcu książka, nawet jeśli nie są równoważne, bo przecież film to fragment, wyrwany z kontekstu, przerobiony i przemielony. A jeśli wmiesza się w to towarzystwo audiobook, to proszę Państwa, jest problem. Bo to, co wspólnymi siłami uczynili audioteka.pl i Rebis przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Niesamowite słuchowisko, zrealizowane z rozmachem w nowatorskim...

Marcin | 2017-12-01

Czytając "Blade Runner" nie sposób uwolnić się od skojarzeń z wybitną ekranizacją tej powieści, wyreżyserowaną przed laty przez Ridleya Scotta. Film to istotnie wyśmienity, prawdziwy majstersztyk kina akcji, zrealizowany w niepokojącej stylistyce kryminału noir z urzekającą muzyką Vangelisa (za sprawą partii saksofonu zapewne nie tylko ja odczuwam przyjemne ciarki na plecach). Między filmową adaptacją a literackim pierwowzorem zachodzą jednak poważne różnice i to nie tylko na płaszczyźnie fabuły, lecz również idei, czegoś co nazwać by można przesłaniem utworu. Akcja tej znakomitej powieści ma bowiem miejsce w świecie wyludnionym, nie zaś przeludnionym (jak jest w przypadku filmu). Rzecz dzieje się w czasach po wojnie nuklearnej, o czym stale przypomina wszechobecny pył radioaktywny oraz wątek kolonizacji Marsa, istotny o tyle, że to w związku z nią korporacja Rosena stworzyła generację robotów Nexus-6, pod każdym względem przypominających ludzi, każdym z wyjątkiem zdolności do...

kasandra_85 | 2011-06-10
Przeczytana: czerwiec 2011