Odruch warunkowy

Seria: Stało się jutro
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Śledztwo, Rozpad, Kosmos
Arek

To jedno z opowiadań o pilocie Pirxie.

PetyrJ | 2015-08-10
Na półkach: Czytane w 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Jedno z najlepszych opowiadań Lema (zawarte także w Pirxowym zbiorze). Jest to taka esencja lemowskiego science-fiction, począwszy od krótkiego epizodu z pozbawieniem zmysłów i opisami umysłu, toczącego batalię z samym sobą, po wyprawę na Księżyc i pseudo-kryminalną zagadkę. Znakomite są tutaj przede wszystkim opisy samego Księżyca - jaki Księżyc jest, każdy widzi i widział na setkach zdjęć czy filmów, ale u Lema te górskie krajobrazy i ciemna strona naszego satelity nabierają iście psychodelicznego i bardzo niepokojącego charakteru. Jest tu dystans do technologii przyszłości, jest niepewność co do roli człowieka w Kosmosie, jest też szczypta humoru. A wszystko to zmieszczone na kilkudziesięciu stronach. Dobre przede wszystkim na początek z twórczością Lema.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poznawanie twórczości Lema najlepiej zacząć od opowiadań najłatwiejszych tj o pilocie Pirxie

Marek | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: styczeń 2014

Bardzo pouczająca opowiastka o tym, że nie można na ślepo wierzyć technologii. Lem kilkadziesiąt lat temu zauważył coś, czego dziś często nie chcą przyjąć do wiadomości chociażby użytkownicy nawigacji samochodowych.

Borys Damian | 2016-11-21
Bylb | 2016-10-22