Grażyna

poezja
typ
papier
Arek
5,31 (799 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 1999 rok

Powieść Adama Mickiewicza opowiadająca o losach księżnej Grażyny, żony Litawora, księcia nowogródzkiego...

Jest to powieść ukazującą kolejną arenę walk litewsko-krzyżackich. Z początku Krzyżacy mają być sprzymierzeńcami Litawora w wojnie domowej na Litwie. Lecz dzięki niesamowitemu fortelowi księżnej Krzyżacy zostają odprawieni, przez co dochodzi do kolejnych starć litewsko-krzyżackich.

Do boju wojska litewskie prowadzi Grażyna (przebrana za Litawora). W wyniku walk ginie, poświęcając życie za ojczyznę. Dla mnie jest to największa cena, jaką można zapłacić za miłość do ojczyzny...

Arek | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Moim zdaniem to by mógł być dramat, bowiem mamy tu wyraźnie zarysowane postacie, których posunięcia prowadzą do rozwoju akcji. Dramat to ambitny, nawet opisy poetyckie mają drugie dno, są symbolami. Jest tu ukazane jak bardzo mąż i żona stanowią jedno, co kobieta może zrobić dla męża i ojczyzny. Jest też przestroga by walczyć o słuszną sprawę, a nie ze samym sobą, bo można dużo stracić. Ten ambitny utwór jest napisany zawile, czasami nie łąpałem o co chodzi, z początku nudzi, jednak potem wciąga i pochłania, jak już dojdziemy do połowy to musimy to skończyć. Do tego napisan trochę w stylu Szekspira, pełna tajemnic, niedopowiedzeń, trzymająca w napięciu.

Książkowo | 2011-12-01
Przeczytana: 2000 rok

Utwór Mickiewicza jest opowieścią o ogromnym patriotyzmie. Tytułowa Grażyna poświęca w nim życie za ojczyznę. Możemy przyjrzeć się także tłu historycznemu, które stanowią walki krzyżaków z Litwinami.

kryptonite | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

Wydaje mi się, że Mickiewicz inspirował się historią Joanny d'Arc oraz 'Odyseją', jak pisał tę powieść poetycką. Co najdziwniejsze, wymyślone przez niego żeńskie imię jest obecnie tak popularne.
Tylko dla wielbicieli Adama Mickiewicza lub studentów polonistyki.

Goszka | 2015-05-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2015

Krótko i romantycznie o Grażynie, księżnej litewskiej, która zrobi wszystko, by ocalić ojczyznę i ochronić męża. Czyli taki feminizm w średniowieczu :) Piękna historia i - jak na Mickiewicza przystało - w pięknej oprawie. Lektura dosłownie na dziesięć minut, więc wydaje mi się, że nawet antyfani poezji romantycznej mogą się przemęczyć i ją przeczytać. A przynajmniej spróbować.

Nola | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

A jednak Kobiety górą :)

Hiu-ga | 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja/Dramat

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy weszłam do biblioteki z zamiarem wypożyczenia „Grażyny”, nie zdawałam sobie sprawy z jej niewielkich rozmiarów. Podświadomie oczekiwałam czegoś na kształt „Konrada Wallenroda”, nic więc dziwnego, że ta cieniutka książeczka odrobinę mnie rozczarowała. Dlatego właśnie nie przepadam za krótkimi formami: nadają się doskonale do przekazywania prawd i morałów, kiedy to postacie nabierają uniwersalnego bądź symbolicznego charakteru, ale w żadnym razie do opowiadania historii.

Przechodząc do tejże historii: postać głównej bohaterki w ogóle nie przypadła mi do gustu. Jak na mądrą, zorientowaną w polityce damę Grażyna zachowała się wyjątkowo lekkomyślnie. Nie dość, że postanowiła ingerować w sprawy księcia bez jego zgody, to jeszcze wykazała się ogromnym brakiem taktu, wypędzając krzyżackiego posła za mury. Nawet średnio inteligentna osoba potrafiłaby przewidzieć konsekwencje podobnej decyzji. Jakby tego było mało, zorientowawszy się w błędzie, Grażyna ruszyła bronić Nowogrodu w...

Natalia | 2015-02-08

Sympatyczna, krótka opowieść o odwadze, poświęceniu i miłości księżnej Grażyny, która oddała życie za swojego męża. Szybko się ją czytało :)

Wiórek | 2010-07-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Romantyzm
Przeczytana: 2010 rok

Książka pokazuje, że nawet w czasach średniowiecza kobieta mogła mieć wpływ na zdarzenia ważne nie tylko dla jej męża, ale też kraju...

Fox | 2010-10-23

Chociaż lubię poezję, to mnie potwornie znudziło. Zawsze miałam wrażenie, że Mickiewicz miał słabszy dzień, kiedy to pisał. Uprzejmie proszę, aby uczniowie nie sugerowali się moją opinią, nie sięgali po bryki i przemęczyli się z tekstem.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku