Okładka książki Grażyna

poezja
typ
papier
Arek
5.31 (772 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 1999 rok

Powieść Adama Mickiewicza opowiadająca o losach księżnej Grażyny, żony Litawora, księcia nowogródzkiego...

Jest to powieść ukazującą kolejną arenę walk litewsko-krzyżackich. Z początku Krzyżacy mają być sprzymierzeńcami Litawora w wojnie domowej na Litwie. Lecz dzięki niesamowitemu fortelowi księżnej Krzyżacy zostają odprawieni, przez co dochodzi do kolejnych starć litewsko-krzyżackich.

Do boju wojska litewskie prowadzi Grażyna (przebrana za Litawora). W wyniku walk ginie, poświęcając życie za ojczyznę. Dla mnie jest to największa cena, jaką można zapłacić za miłość do ojczyzny...

kryptonite | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

Wydaje mi się, że Mickiewicz inspirował się historią Joanny d'Arc oraz 'Odyseją', jak pisał tę powieść poetycką. Co najdziwniejsze, wymyślone przez niego żeńskie imię jest obecnie tak popularne.
Tylko dla wielbicieli Adama Mickiewicza lub studentów polonistyki.

Książkowo | 2011-12-01
Przeczytana: 2000 rok

Utwór Mickiewicza jest opowieścią o ogromnym patriotyzmie. Tytułowa Grażyna poświęca w nim życie za ojczyznę. Możemy przyjrzeć się także tłu historycznemu, które stanowią walki krzyżaków z Litwinami.

Arek | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Moim zdaniem to by mógł być dramat, bowiem mamy tu wyraźnie zarysowane postacie, których posunięcia prowadzą do rozwoju akcji. Dramat to ambitny, nawet opisy poetyckie mają drugie dno, są symbolami. Jest tu ukazane jak bardzo mąż i żona stanowią jedno, co kobieta może zrobić dla męża i ojczyzny. Jest też przestroga by walczyć o słuszną sprawę, a nie ze samym sobą, bo można dużo stracić. Ten ambitny utwór jest napisany zawile, czasami nie łąpałem o co chodzi, z początku nudzi, jednak potem wciąga i pochłania, jak już dojdziemy do połowy to musimy to skończyć. Do tego napisan trochę w stylu Szekspira, pełna tajemnic, niedopowiedzeń, trzymająca w napięciu.

Nola | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

A jednak Kobiety górą :)

LadyAmara | 2013-10-29
Na półkach: Poezja/Dramat, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy weszłam do biblioteki z zamiarem wypożyczenia „Grażyny”, nie zdawałam sobie sprawy z jej niewielkich rozmiarów. Podświadomie oczekiwałam czegoś na kształt „Konrada Wallenroda”, nic więc dziwnego, że ta cieniutka książeczka odrobinę mnie rozczarowała. Dlatego właśnie nie przepadam za krótkimi formami: nadają się doskonale do przekazywania prawd i morałów, kiedy to postacie nabierają uniwersalnego bądź symbolicznego charakteru, ale w żadnym razie do opowiadania historii.

Przechodząc do tejże historii: postać głównej bohaterki w ogóle nie przypadła mi do gustu. Jak na mądrą, zorientowaną w polityce damę Grażyna zachowała się wyjątkowo lekkomyślnie. Nie dość, że postanowiła ingerować w sprawy księcia bez jego zgody, to jeszcze wykazała się ogromnym brakiem taktu, wypędzając krzyżackiego posła za mury. Nawet średnio inteligentna osoba potrafiłaby przewidzieć konsekwencje podobnej decyzji. Jakby tego było mało, zorientowawszy się w błędzie, Grażyna ruszyła bronić Nowogrodu w zbroi w...

Wiórek | 2010-07-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Romantyzm
Przeczytana: 2010 rok

Książka pokazuje, że nawet w czasach średniowiecza kobieta mogła mieć wpływ na zdarzenia ważne nie tylko dla jej męża, ale też kraju...

skrzat | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Przeczytane szybko i bezproblemowo, jak dla mnie jedna z lepszych pozycji w twórczości Mickiewicza. Język nie sprawia kłopotów i nie sposób zacinać się na nim.

LifeOnMars | 2011-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Może i Mickiewicz jest wybitnym poetą, ale mnie jego twórczość strasznie męczy. Z "Grażyny" zrozumiałam tyle co nic. Ale może po prostu jestem za głupia.

Vixen | 2010-10-23

Chociaż lubię poezję, to mnie potwornie znudziło. Zawsze miałam wrażenie, że Mickiewicz miał słabszy dzień, kiedy to pisał

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto