Grażyna

poezja polska, XIX wiek, romantyzm
poezja
Arek

Inne wydania

Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą.

• Owieczki dobre, owieczki złe
  • Pozwól jej odejść
  • Obce dziecko
  • Pora westchnień, pora burz
  • Małe życie
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pułapka
  • Pani Noc
  • Tylko ty
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
  • Efekt Rosie
  • Sen sów
  • Bohaterowie są zmęczeni
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Książka Racheli

7,6 (5 ocen i opinii)
Małe życie
Hanya Yanagihara

8 (18 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

5 (2 ocen i opinii)
Bohaterowie są zmęczeni
Maria Nurowska

8,33 (3 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

7,86 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Arek | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Moim zdaniem to by mógł być dramat, bowiem mamy tu wyraźnie zarysowane postacie, których posunięcia prowadzą do rozwoju akcji. Dramat to ambitny, nawet opisy poetyckie mają drugie dno, są symbolami. Jest tu ukazane jak bardzo mąż i żona stanowią jedno, co kobieta może zrobić dla męża i ojczyzny. Jest też przestroga by walczyć o słuszną sprawę, a nie ze samym sobą, bo można dużo stracić. Ten ambitny utwór jest napisany zawile, czasami nie łąpałem o co chodzi, z początku nudzi, jednak potem wciąga i pochłania, jak już dojdziemy do połowy to musimy to skończyć. Do tego napisan trochę w stylu Szekspira, pełna tajemnic, niedopowiedzeń, trzymająca w napięciu.

Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 1999 rok

Powieść Adama Mickiewicza opowiadająca o losach księżnej Grażyny, żony Litawora, księcia nowogródzkiego...

Jest to powieść ukazującą kolejną arenę walk litewsko-krzyżackich. Z początku Krzyżacy mają być sprzymierzeńcami Litawora w wojnie domowej na Litwie. Lecz dzięki niesamowitemu fortelowi księżnej Krzyżacy zostają odprawieni, przez co dochodzi do kolejnych starć litewsko-krzyżackich.

Do boju wojska litewskie prowadzi Grażyna (przebrana za Litawora). W wyniku walk ginie, poświęcając życie za ojczyznę. Dla mnie jest to największa cena, jaką można zapłacić za miłość do ojczyzny...

Książkowo_czyta | 2011-12-01
Przeczytana: 2000 rok

Utwór Mickiewicza jest opowieścią o ogromnym patriotyzmie. Tytułowa Grażyna poświęca w nim życie za ojczyznę. Możemy przyjrzeć się także tłu historycznemu, które stanowią walki krzyżaków z Litwinami.

kryptonite | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

Wydaje mi się, że Mickiewicz inspirował się historią Joanny d'Arc oraz 'Odyseją', jak pisał tę powieść poetycką. Co najdziwniejsze, wymyślone przez niego żeńskie imię jest obecnie tak popularne.
Tylko dla wielbicieli Adama Mickiewicza lub studentów polonistyki.

Powieść Mickiewicza urzekła mnie nie tyle tematyką patriotyczną, co postawą Grażyny- odważnej, bezkompromisowej, gotowej poświęcić swoje życie w obronie honoru męża. Na kartach literatury znajdziemy niejeden portret romantycznego kochanka, ale drugiej tak wspanialej kreacji kobiecej, w moim odczuciu, chyba już nie.

Goszka | 2015-05-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2015

Krótko i romantycznie o Grażynie, księżnej litewskiej, która zrobi wszystko, by ocalić ojczyznę i ochronić męża. Czyli taki feminizm w średniowieczu :) Piękna historia i - jak na Mickiewicza przystało - w pięknej oprawie. Lektura dosłownie na dziesięć minut, więc wydaje mi się, że nawet antyfani poezji romantycznej mogą się przemęczyć i ją przeczytać. A przynajmniej spróbować.

Axsiu | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Widząc długość tej książki postanowiłem ją przeczytać i naprawdę nie rozumiem tej niskiej średniej oceny. Świetnie napisana opowieść o patriotyzmie bez zbędnego wodolejstwa. Trzeba także pochwalić autora za świetny klimat.
Klasyka, którą każdy Polak powinien znać.

Nola | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

A jednak Kobiety górą :)

michall_1985 | 2015-11-15
Przeczytana: marzec 2002

Piękna historia,którą w czasie,gdy to czytałem interpretowało się jako przełamywanie stereotypów "męskiego bohatera".
Historia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny i dramatyczny,napisana jest w taki sposób,że czyta się ją jak klasyczną tragedię antyczną.Na końcu jest oczywiście tragiczny punkt kulminacyjny...

| 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja/Dramat

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy weszłam do biblioteki z zamiarem wypożyczenia „Grażyny”, nie zdawałam sobie sprawy z jej niewielkich rozmiarów. Podświadomie oczekiwałam czegoś na kształt „Konrada Wallenroda”, nic więc dziwnego, że ta cieniutka książeczka odrobinę mnie rozczarowała. Dlatego właśnie nie przepadam za krótkimi formami: nadają się doskonale do przekazywania prawd i morałów, kiedy to postacie nabierają uniwersalnego bądź symbolicznego charakteru, ale w żadnym razie do opowiadania historii.

Przechodząc do tejże historii: postać głównej bohaterki w ogóle nie przypadła mi do gustu. Jak na mądrą, zorientowaną w polityce damę Grażyna zachowała się wyjątkowo lekkomyślnie. Nie dość, że postanowiła ingerować w sprawy księcia bez jego zgody, to jeszcze wykazała się ogromnym brakiem taktu, wypędzając krzyżackiego posła za mury. Nawet średnio inteligentna osoba potrafiłaby przewidzieć konsekwencje podobnej decyzji. Jakby tego było mało, zorientowawszy się w błędzie, Grażyna ruszyła bronić Nowogrodu w...