Okładka książki Grażyna

poezja
typ
papier
Arek
5,31 (783 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 1999 rok

Powieść Adama Mickiewicza opowiadająca o losach księżnej Grażyny, żony Litawora, księcia nowogródzkiego...

Jest to powieść ukazującą kolejną arenę walk litewsko-krzyżackich. Z początku Krzyżacy mają być sprzymierzeńcami Litawora w wojnie domowej na Litwie. Lecz dzięki niesamowitemu fortelowi księżnej Krzyżacy zostają odprawieni, przez co dochodzi do kolejnych starć litewsko-krzyżackich.

Do boju wojska litewskie prowadzi Grażyna (przebrana za Litawora). W wyniku walk ginie, poświęcając życie za ojczyznę. Dla mnie jest to największa cena, jaką można zapłacić za miłość do ojczyzny...

Arek | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Moim zdaniem to by mógł być dramat, bowiem mamy tu wyraźnie zarysowane postacie, których posunięcia prowadzą do rozwoju akcji. Dramat to ambitny, nawet opisy poetyckie mają drugie dno, są symbolami. Jest tu ukazane jak bardzo mąż i żona stanowią jedno, co kobieta może zrobić dla męża i ojczyzny. Jest też przestroga by walczyć o słuszną sprawę, a nie ze samym sobą, bo można dużo stracić. Ten ambitny utwór jest napisany zawile, czasami nie łąpałem o co chodzi, z początku nudzi, jednak potem wciąga i pochłania, jak już dojdziemy do połowy to musimy to skończyć. Do tego napisan trochę w stylu Szekspira, pełna tajemnic, niedopowiedzeń, trzymająca w napięciu.

kryptonite | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

Wydaje mi się, że Mickiewicz inspirował się historią Joanny d'Arc oraz 'Odyseją', jak pisał tę powieść poetycką. Co najdziwniejsze, wymyślone przez niego żeńskie imię jest obecnie tak popularne.
Tylko dla wielbicieli Adama Mickiewicza lub studentów polonistyki.

Książkowo | 2011-12-01
Przeczytana: 2000 rok

Utwór Mickiewicza jest opowieścią o ogromnym patriotyzmie. Tytułowa Grażyna poświęca w nim życie za ojczyznę. Możemy przyjrzeć się także tłu historycznemu, które stanowią walki krzyżaków z Litwinami.

Nola | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

A jednak Kobiety górą :)

LadyAmara | 2013-10-29
Na półkach: Poezja/Dramat, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy weszłam do biblioteki z zamiarem wypożyczenia „Grażyny”, nie zdawałam sobie sprawy z jej niewielkich rozmiarów. Podświadomie oczekiwałam czegoś na kształt „Konrada Wallenroda”, nic więc dziwnego, że ta cieniutka książeczka odrobinę mnie rozczarowała. Dlatego właśnie nie przepadam za krótkimi formami: nadają się doskonale do przekazywania prawd i morałów, kiedy to postacie nabierają uniwersalnego bądź symbolicznego charakteru, ale w żadnym razie do opowiadania historii.

Przechodząc do tejże historii: postać głównej bohaterki w ogóle nie przypadła mi do gustu. Jak na mądrą, zorientowaną w polityce damę Grażyna zachowała się wyjątkowo lekkomyślnie. Nie dość, że postanowiła ingerować w sprawy księcia bez jego zgody, to jeszcze wykazała się ogromnym brakiem taktu, wypędzając krzyżackiego posła za mury. Nawet średnio inteligentna osoba potrafiłaby przewidzieć konsekwencje podobnej decyzji. Jakby tego było mało, zorientowawszy się w błędzie, Grażyna ruszyła bronić Nowogrodu w zbroi w...

Wiórek | 2010-07-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Romantyzm
Przeczytana: 2010 rok

Książka pokazuje, że nawet w czasach średniowiecza kobieta mogła mieć wpływ na zdarzenia ważne nie tylko dla jej męża, ale też kraju...

Fox | 2010-10-23

Chociaż lubię poezję, to mnie potwornie znudziło. Zawsze miałam wrażenie, że Mickiewicz miał słabszy dzień, kiedy to pisał. Uprzejmie proszę, aby uczniowie nie sugerowali się moją opinią, nie sięgali po bryki i przemęczyli się z tekstem.

Fobos | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Cóż... Dziwnie się trochę czytało "Grażynę" przez to, że po raz pierwszy spotykam się (jak to w wydaniu Grega pisało) z powieścią poetycką.
Pomijając to to wg. mnie Grażyna jest taką... Joanną d'Arc.

skrzat | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Przeczytane szybko i bezproblemowo, jak dla mnie jedna z lepszych pozycji w twórczości Mickiewicza. Język nie sprawia kłopotów i nie sposób zacinać się na nim.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku