Świteź

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektury szkolne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Varsovia
Świteź, ballada, romantyzm, Mickiewicz
poezja
Arek

" Ktokolwiek będzisz w nowogródzkiej stronie,
Do Płużyn ciemnego boru
Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,
Byś się przypatrzył jezioru.

Świteź tam jasne rozprzestrzenia łona,
W wielkiego ksztalcie obwodu,
Gęstą po bokach puszczą oczerniona,
A gładka jak szyba lodu..."

źródło opisu: Varsovia, 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ballada Świteź jest opowieścią o tajemniczym jeziorze, na dnie, którego znajdują się ruiny zatopionego miasta. Tajemniczość i niesamowitość ta intryguje mieszkańców pobliskich wsi. Postanawiają oni spenetrować dno jeziora by zbadać jego dno, by tam odszukać odpowiedź na pytania dotyczące dziwnych odgłosów i tajemniczych zjaw. Budują wiec oni czółna i statki oraz specjalne konstrukcje, za pomocą, których zamierzają spenetrować dno jeziora. Już pierwsza próba przynosi sukces. Wyławiają oni z wody postać tajemniczej dziewczyny, jak się później okazuje, córki Tuhana, legendarnego władcy Świtezi. Panna postanawia opowiedzieć im historie jeziora. Wyjaśnia, że w miejscu gdzie oni się teraz znajdują było kiedyś miasteczko o nazwie Świteź. Gdy car Rosji oblegał Litwę, Tuhan postanowił ruszyć z pomocą przyjacielowi Mendogowi, władcy państwa. Wyruszył, więc do walki zabierając ze sobą wszystkich zdolnych do walni mężczyzn w mieście pozostawił tylko kobiety, dzieci i starców. Wówczas tą...

Danway | 2011-11-13
Przeczytana: 1997 rok

Przesycona mistycyzmem i fantastyką niesamowita ballada Mickiewicza mówiąca o jeziorze Świteź i jej mieszkankach, które w dawnych czasach w ucieczce od zhańbienia wolą śmierć, którą otrzymują...

Książkowo_czyta | 2011-12-02
Przeczytana: 1998 rok

Utwór ten choć pełen jest magii i tajemniczości dla mnie był w czasach szkolnych gorzką do przełknięcia pigułką, zaaplikowania której niestety nie dało się pominąć...

Monika | 2012-03-01
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 marca 2012

Kompletnie do mnie ta historia nie trafiła.

Hecate | 2014-01-28
Przeczytana: 01 stycznia 1998

To dzięki tej przepełnionej tajemnicą i mistycyzmem książce jako dziecko zainteresowałam sie słowiańskim folklorem. Dziękuję, mistrzu!

Ravenna | 2011-05-17
Przeczytana: marzec 2011

Och matko, uchroń nas przed tego typu rzeczami. Tragicznie mi się to czytało, nie mogłam nic zrozumieć. Moje oczy ślizgały się po słowach nie mogąc za Chiny Ludowe zrozumieć ich sensu. Dopiero gdy zaczęliśmy omawiać to na lekcji, wszystko stało się jasne jak słońce. Tylko, że ja nie jestem polonistką! Czytając nie mam ochoty na mini maturkę w stylu "Co autor miał na myśli?". Dlatego nigdy, przenigdy nie sięgnęłabym po to (ba, w ogóle po Mickiewicza) z własnej woli.

Wiedźminka | 2012-03-08

Polecam wszystkim zainteresowanym ballady i romanse Mickiewicza.
Są niesamowite.

Jucia58542 | 2014-05-30
Przeczytana: 03 maja 2014

Same nudy. Trzeba było wytrzeszczyć umysł żeby cokolwiek zrozumieć z tej książki bo ona była pisana starym polskim językiem.

michall_1985 | 2015-11-07
Przeczytana: grudzień 2001

Piękne opisy przyrody,niesamowity klimat,wzruszająca historia wykraczania poza świat materialny.

książek: 1992
kryptonite | 2010-07-10
Przeczytana: 2004 rok

Jedna z lepszych ballad Mickiewicza, moją ulubioną jest jednak 'Rybka'.

Animowane wariacje

Polski film animowany był częstym terenem artystycznych eksperymentów, wiele z nich opartych było na literackich źródłach. Jednym z pierwszych animatorów na świecie był Władysław Starewicz.