Protokół Sigmy

The Sigma Protocol
978-83-7359-936-9
Bartek Bialik

Inne wydania

Biznesmen Ben Hartman umyka w Zurychu kuli zabójcy, którym okazuje się jego kolega z uniwersytetu. To dopiero pierwszy z serii zamachów na życie mężczyzny. Dlaczego znalazł się na czyimś celowniku? Kto go ściga? W tym samym czasie amerykańska agentka Anna Navarro bada sprawę serii tajemniczych zgonów mężczyzn w podeszłym wieku w różnych częściach globu. I dochodzi do wniosku, że zostali otruci. Ben i Anna spotykają się, wymieniając zdobyte informacje. Okazuje się, że wszyscy zmarli byli założycielami tajnej organizacji o nazwie Sigma, o korzeniach sięgających Trzeciej Rzeszy. Macki Sigmy oplatają już cały świat, a w arsenale metod jej działania mieszczą się zarówno mordy polityczne, jak przejmowanie firm i kupowanie polityków. Ben i Anna zrobią wszystko, by wytropić przywódcę Sigmy...

gwiazdka | 2016-11-11
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2016

„Protokół Sigmy” to jeden z lepszych tworów Ludluma, schematyczny, owszem, jak większość powieści pisarza, ale też bardzo dobrze napisany. Zawiera to, co w książkach akcji jest bezwzględnie potrzebne: zagadkę, ludzi próbujących ją rozwiązać, a więc tych dobrych, po drugiej stronie oczywiście są ci źli, spisek zagrażający światu lub też ludzi ze świecznika zaplątanych w zabawę w Boga. Do tego oczywiście interesujący mężczyzna i piękna kobieta- na szczęście Ludlum oszczędza czytelnikowi szczegółów. Jest więc akcja, pościgi, nienachalny romans, zagadka, dużo trupów (tu chyba autor przedobrzył), fałszywi przyjaciele i interesujące rozwiązanie zagadki. Co prawda na minus zapisałam zagajenie akcji, tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego zaczęto polować na naszego bohatera- ten wątek nie został w pełni wyjaśniony. Ale w ogólnej ocenie jest 8/10.

Grażyna | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Krzysztof | 2014-06-04
Przeczytana: 16 lutego 2014

Początek zwala z nóg, później akcja nie zwalnia nawet na moment i chętnie zobaczyłbym ekranizację z dużym budżetem.

Ramon | 2011-10-26
Przeczytana: 2007 rok

Nieprawdopodobna książka! Mistrzowskie zwroty akcji i finał, którego nie masz szans przewidzieć (nie ważne, jak wiele thrillerów już w życiu przeczytałeś). Nr jeden wśród pozycji Ludluma (Bourney to przy tym nic wielkiego). Szczerze mówiąc nie znam lepszego thrillera. (Crichton pisał wielkie, równie dobre książki, ale mają nieco inny charakter.)

Marduk | 2016-03-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ludlum w szczytowej formie - reaktywacja! :)

ataga | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Protokół Sigmy to opowieść o młodym biznesmenie Hartmanie który mimo woli zostaje wplątany w serię morderstw za którymi stoją członkowie tajemniczej organizacji Sigmy. Organizacji która powstała pod koniec II wojny światowej i która mimo upływu lat nadal jest silna i groźna. Zagadkę morderstw Ben Hartman próbuje rozwiązać z pomocą agentki Departamentu Sprawiedliwości USA.
Robert Ludlum to klasyka gatunku więc mamy tutaj podróże po całym świecie w poszukiwaniu śladów - bohaterowie odwiedzają Szwajcarię, Argentynę, Francję, Austrię. Armię zawodowych zabójców agentów którzy grają na dwa fronty byłych zbrodniarzy hitlerowskich szalonych naukowców którzy prowadzą eksperymenty na ludziach. Jedyny mankament powieści to taki że jest za długa - większa część powieści to powielanie schematu - podróż próba znalezienie odpowiedzi na pytanie śmierć osób które mogą znać odpowiedzi ucieczka i tak przez około większość powieści. A rozwiązanie? - może nieco banalne biorąc pod uwagę ile bohaterowie...

żabka | 2014-01-06

To moja pierwsza książka Ludluma i z pewnością nie ostatnia. Od jej przeczytania zaczęłam interesować się tym typem literatury. Niesamowite połączenie akcji i teorii spiskowych. Bardzo wciąga i trudno się oderwać. Z ubolewaniem musiałam podzielić lekturę na trzy długie wieczory. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gatunku.

Kate | 2013-11-28

To było moje pierwsze spotkanie z Ludlumem i klasyfikuje je jako całkiem przyjemne.
Przede wszystkim książka ocieka zwrotami akcji, co sprawia, że czyta się ją bardzo dynamicznie. Pajęczyna zdarzeń jaką utkał autor nie jednokrotnie zaskakuje jest też przy tym tak misternie zbudowana, że za pomysłowość autor zasługuje na wysoką nagrodę.
Główni bohaterowie bardzo szybko przypadają do gustu i z przyjemnością śledzi się ich poczynania.
Co tu dużo pisać książka naprawdę warta polecenia zwłaszcza dla miłośników sensacji czy teorii spiskowych.

Jeanpaul | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Książka trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniego rozdziału, jak przystało na świetną powieść sensacyjną. Sama intryga jest może szyta zbyt grubymi nićmi, ale wcale nie przeszkadzało mi to w śledzeniu z zapartym tchem przygód głównych bohaterów. Bardzo łatwo identyfikujemy się z "dobrymi" bohaterami i kibicujemy im w meczu przeciwko "złym" przeciwnikom. Gorąco polecam wszystkim zwolennikom Jasona Bourne'a - niewiele mu ustępuje.

zac | 2016-07-09

Ciekawa ciągnąca się historia spiskowo szpiegowska.Bardzo poprawna technicznie, ciągła, spójna fabuła.

Uwaga opinia popsuje niespodziankę - zdradza fabułę :

Co ciekawe bohater nie jest szpiegiem, komandosem, wielkoludem ani też odwrotnie. Historia ociera się o parę teorii spiskowych połączonych zbrodniczymi działaniami nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Bohater na przemian ściga duchy przeszłości i odnajduje kolejne puzzle skomplikowanych planów współczesnych elit. Elit rządzących światem a wywodzącym się lub mocno spowinowacanymi ze zbrodniarzami wojennymi i największymi najbardziej wpływowymi przemysłowcami, bankowcami okresu po drugiej wojnie światowej.

Moje zdanie - nie koniecznie do niej wrócę ale wspominać będę z przyjemnością.