Requiem dla Europy

Okładka książki Requiem dla Europy
Paweł Kempczyński Wydawnictwo: fantasy, science fiction
402 str. 6 godz. 42 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
402
Czas czytania
6 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8375780014
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 363 (12/2012) Janusz Cyran, Karen Joy Fowler, Paweł Kempczyński, Joanna Kułakowska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Ken Scholes
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Janusz Cyran, Karen...
Okładka książki Jedenaście pazurów Artur Baniewicz, Paweł Ciećwierz, Witold Jabłoński, Paweł Kempczyński, Łukasz Orbitowski, Piotr Patykiewicz, Marcin Przybyłek, Jaga Rydzewska, Mirosława Sędzikowska, Donat Szyller, Marcin Wełnicki
Ocena 6,1
Jedenaście paz... Artur Baniewicz, Pa...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
90 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
31
31

Na półkach:

Są książki o których jakoś trudno mi się pisze i powieść Kempczyńskiego pechowo do nich należy. To naprawdę całkiem niezła, antyutopijna wizja zmierzchu naszej cywilizacji (który zresztą najprawdopodobniej będziemy oglądać na własne oczy), ale jednocześnie czegoś mi w niej brakuje. Wiecie, to jak z niektórymi kobietami – niby fajna – w miarę ładna, niegłupia, a na dodatek lubi prymitywne żarty, piwo i małych, grubych, łysych facetów – ale jednocześnie ma rozliczne wady i czegoś w niej brakuje. Nazywam to „iskrą Bożą”. "Requiem dla Europy" brakuje właśnie owej „iskry”, która odróżnia dzieło od czytadła.

Opis zaciekawia:

Katolik, protestant, ateista - nieważne. Jak śmiertelnie przerażony szczur przemykasz się ulicami Berlina, Londynu czy Warszawy. W Europie XXI wieku rytm życia wyznaczają zawodzenia muezinów. Zachodnia cywilizacja gnije i upada - to efekt wprowadzenia przez zwycięskie feministki Wielkiego Planu Zrównania Szans. Metropolie zamieniają się w slumsy, którymi rządzą gangi imigrantów z Trzeciego Świata. Sądy sprawuje Wielka Mądra Bawolica, a standardowy wyrok dla autochtona to dziesięć lat obozu resocjalizacyjnego i dwadzieścia mlecznych krów grzywny - dziesięć dla Mądrej Bawolicy i dziesięć dla szlachetnych synów pustyni. Kapitan Hubert Jugenmann przez wiele lat z narażeniem życia niósł pomoc humanitarną dla najuboższych, dotkniętych kataklizmami rejonów świata. Jest pasjonatem latania i znakomitym pilotem, ale w Nowej Europie traktuje się go jak nieuleczalnie chorą męską szowinistyczną świnię. Ma wybór: zdechnąć z głodu lub nosić lektykę murzyńskiego kacyka.

Akcja również jest na ogół prowadzona w interesujący sposób, ale jednocześnie pojawiają się tu pierwsze poważne zgrzyty. Otóż autor nie potrafił się zdecydować czy pisze poważną antyutopię czy raczej satyrę. Oba elementy są bogato reprezentowane w opisach i dialogach, ale całość jest przez to mocno niespójna, bo Kempczyński nie umiał tego sensownie połączyć (czym dał mi do myślenia, bo moja powieść, też w tym miejscu leży i kwiczy – dobij mnie, dobij mnie!).

Kolejną wadą jest przewidywalność i sztampowość pewnych fragmentów. Rany boskie, jak ja nie lubię książek, w których bohater jest meganapierdzielaczem, w którym zakochują się wszystkie laski. Cały wciśnięty tu wątek romantyczny, jest zresztą tak męcząco napisany, że człowiek czyta go pośpiesznie, żeby tylko wrócić do właściwej, o niebo ciekawszej akcji.

Podsumowując – książka nie najgorsza, głównie ze względu na tematykę, ale jednocześnie daleko jej do czegoś, co by pozostawało w głowie na dłużej.

Są książki o których jakoś trudno mi się pisze i powieść Kempczyńskiego pechowo do nich należy. To naprawdę całkiem niezła, antyutopijna wizja zmierzchu naszej cywilizacji (który zresztą najprawdopodobniej będziemy oglądać na własne oczy), ale jednocześnie czegoś mi w niej brakuje. Wiecie, to jak z niektórymi kobietami – niby fajna – w miarę ładna, niegłupia, a na dodatek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    114
  • Chcę przeczytać
    102
  • Posiadam
    28
  • Ulubione
    6
  • Fantastyka
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Political Fiction
    2
  • Z biblioteki
    2
  • 2014
    2
  • Biblioteka na Koszykowej
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Requiem dla Europy


Podobne książki

Przeczytaj także