Szerszeń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The Gadfly
Nagore

Inne wydania

"Główny bohater powieści jest bojownikiem o wolność i zjednoczenie Włoch. Akcja książki toczy się w latach trzydziestych i czterdziestych XIX stulecia. Trwają walki o wyzwolenie kraju spod okupacji austriackiej. W skomplikowaną sytuację polityczną wplątani są również przedstawiciele Kościoła, którzy często w sposób niegodny wykorzystują wiedzę zdobytą np. w konfesjonale, aby donosić na entuzjastycznie nastawionych i ufnych młodych patriotów. Na takim właśnie tle historycznym rozgrywa się dramatyczna historia tytułowego Szerszenia – jego walki, nieszczęśliwej miłości i wewnętrznego rozdarcia. Z młodego naiwnego człowieka przeistacza się w cynicznego rewolucjonistę okaleczonego fizycznie i psychicznie. Jednak za tą fasadą ukryta jest wrażliwość i szlachetność."

Źródło: http://redmoonpl.wordpress.com/2007/12/13/szerszen/

adamats | 2010-09-13
Przeczytana: 12 września 2010

Niełatwa w odbiorze, napisana w staroświeckim stylu powieść, której akcja toczy się we Włoszech w niespokojnych latach trzydziestych i czterdziestych XIX. W Europie miała wkrótce wybuchnąć wiosna, Wiosna Ludów. W Galicji – z poduszczenia austriackich agentów – Jakub Szela urządzić miał krwawą łaźnię małopolskiej szlachcie a w Toskanii trwał intelektualny ferment wywoływany przez karbonariuszy, którzy stworzyli ideowe podstawy Młodych Włoch - ruchu, którego głównym celem było zjednoczenie ziem włoskich, rozdartych między Austrię, Państwo Papieskie i Burbonów. Nowy papież Pius IX, który objął Stolicę Piotrową po reakcjoniście Grzegorzu XVI, w drodze liberalnych reform, złagodzenia cenzury i amnestii dla więźniów politycznych próbował rozładować rewolucyjne napięcie w kraju. Część środowisk nieprzychylnych dotąd papiestwu upatrywało w tym szansę na dokonanie zmian w drodze ewolucyjnych reform. Aby nadać sprawie właściwy rozgłos podjęli decyzję o rozpoczęciu szeroko zakrojonej akcji...

książek: 1998
Arnika | 2011-11-13
Przeczytana: 06 maja 2012

Tę książkę trudno przecenić. Jest genialna! Ma w sobie coś takiego, że za każdym razem, kiedy przeczytam ostatnią stronę, chcę zacząć od nowa i tak w kółko. Najlepsze dzieło wszechczasów. Powinna być lekturą w szkole. Porusza bardzo ważne tematy, które świetnie nadają się do dyskusji na polskim. Dla niechętnych lekturom - wątek awanturniczy.

adusiia | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Artur był niezwykle inteligentnym i uczuciowym młodym mężczyzną, patrzącym w przyszłość z nadzieją. Wszystko się zmienia, gdy poznaje pewną rodzinną tajemnicę. Jedno nierozważnie wypowiedziane zdanie obraca jego świat w gruzy a życie zamienia w piekło.

Pierwszy raz czytałam tą książkę właściwie będąc trochę starszym dzieckiem. Nie pamiętam ile miałam lat, ale wiem, że była to jedna z moich pierwszych "dorosłych książek". Wtedy ta historia tak bardzo mnie zszokowała i poruszyła, że wiele lat później wciąż pamiętałam wrażenie jakie na mnie wywarła. Prawdą jest, że „[...] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca.” Ta książka zawiesiła wysoką poprzeczkę dla wszystkich kolejnych.

Drugi raz sięgnęłam po nią właśnie dlatego aby przypomnieć sobie tamto wrażenie. Jak się spodziewałam, tym razem jej odbiór był zupełnie inny - pełniejszy. Tym razem wyraźniejszy był dla mnie wątek polityczny, który jest kanwą dla tej historii...

Zwykle to co znajduję w biblioteczce moich rodziców nie jest w moim guście. Tata-fan Sienkiewicza,a mama harlequin'ów,więc dosyć sceptycznie podchodzę do domowego księgozbioru. Jednak pewnego smutnego dnia skończyły mi się wszystkie wypożyczone pozycje,zaczęłam więc myszkować po regale. Znalazłam bardzo starą,bardzo pożółkłą książkę z niezachęcającą okładką. Nie miała nawet żadnego opisu,który choć trochę naprowadziłby mnie na zawartość. Jakież było moje zdziwienie,gdy zostałam wplątana w ten świat intryg,spisków i mrocznych historii.Z sercem na dłoni śledziłam losy bohatera tak doświadczonego przez los.

Adrian Burz | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Od kiedy zapisałem się do głównej czytelni gdzie jest niemal wszystko, przyznam szczerze, zupełnie przestałem sięgać po powieści zdobyte w akcjach typu "uwolnij książkę". Niespodziewanie dla mnie biblioteka zaczęła ostatnio egzekwować kary pieniężne za przetrzymanie i skończyło się to sporym długiem. Zrażony chwilowo do tej instytucji stwierdziłem- trzeba wygrzebać coś z własnych zbiorów. Wybór padł na "Szerszenia", książkę z obdartą okładką o niejasnym opisie z tyłu. Był to zupełny strzał w ciemno. Trafiłem w dziesiątkę...

Powieść Voynich czyta się jak lekturę szkolną. Takie zdanie może wydawać się obelgą, ale tak na prawdę większość powieści omawianych na języku polskim reprezentowała wysoki poziom pisarski oraz miała olbrzymie znaczenie historyczne. To, że dzieciaki nie chcą ich czytać to już ich wina. "Szerszeń" to dzieło przybliżające nam prawdziwe wydarzenia w bardzo przystępny sposób, a przy tym nienagannie napisane. Choć bardzo stronnicze.

Sielankowy początek każe nam...

Jozefl | 2012-04-05

Przejrzyste, latwa w czytaniu, i to zakonczenie. Warto.

Klucznik | 2016-08-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczynałem tę książkę z dwoma informacjami: 1) jest na Indeksie Ksiąg Zakazanych KK, czyli musi być ciekawa, skoro czarnym zalazła za skórę 2) czyta się ją powoli.
Obie informacje potwierdzam. Jest ciekawa, jest powolna, chociaż gdzieś od połowy człowiek nie może się oderwać.
O czym jest? Nie, nie o bojownikach o zjednoczenie Włoch, to tylko tło. Jest o relacjach międzyludzkich oraz relacji człowiek-bożek. Tak, książka piętnuje głupotę religii i chrześcijańską mentalność zwalania odpowiedzialności na innych. Sama fabuła również jest dość oryginalna i obfituje w niespodziewane zwroty akcji np. (SPOILERY) prawdę o Synu Kościoła czy przejrzenie na oczy przez Montanellego. Szkoda, że takie późne. Szkoda, że dopiero gdy w imię bzdurnej, religijnej ułudy zginął jego syn. Polecam i ostrzegam. Ostrzegam, że jeśli jesteście wrażliwi na obrażanie religii to nie próbujcie nawet czytać tej książki. To nie dla was. I jeszcze raz polecam, bo to świetna książka.

xschills | 2016-08-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Na początku ze względu na podniosły ton języka oraz Kościół i walkę przeciw okupantowi jako główne wątki, nie byłam przekonana do tej powieści. Myślałam, że będzie to następna propagandowa książka o tym, że religia i zrywy niepodległościowe są jedynym ratunkiem dla ludzkości, przy czym muszę wspomnieć, iż uważam się za pacyfistkę i jestem osobą bardzo krytycznie nastawioną do Kościoła, więc nie bardzo mnie to zachęcało. A jednak!

To co przypadło mi do gustu w tej powieści to poruszanie tematów tabu - zerwanie ze zbędną sakralizacją duchowieństwa, wskazanie, iż księża jako ludzie też popełniają błędy i nierzadko posiadają potomstwo. W
"Szerszeniu" nie ma idealnych postaci - każdy ma coś za uszami, co jest przecież bardzo ludzkie i sprawia, że powieść staje się bardziej realna.

Muszę wspomnieć jeszcze o głównym bohaterze Arturze - postać ta została wykreowana w mistrzowski sposób. Zawiera w sobie cechy, które każdy z nas może w sobie znaleźć. Na jego skórze dowiadujemy się jak...

Barbara | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

"Czy nigdy się pani nie zastanawiała, że ten nędzny klown może mieć duszę, żywą, walczącą duszę ludzką,uwięzioną w tym krzywym, pokracznym ciele, zmuszoną dla niego harować? Pani, która zdaje się tak tkliwa... która lituje się nad ciałem w stroju błazna i dzwonkach... czy pani nigdy nie pomyślała o nieszczęsnej duszy, nie posiadającej nawet błazeńskiego łachmana dla okrycia strasznej swej nagości? Pomyśleć, jak drżeć musi z zimna, smagana wstydem i bólem wobec wszystkich tych ludzi... czując ich urąganie niby uderzenie bata... ich śmiechy piekące niby rozpalone żelazo! Pomyśleć, jak rozgląda się wokół... tak bezsilna wobec nich wszystkich... bo góry nie chcą na nią runąć... skały nie mają serca, by ją osłonić... zazdroszcząc szczurom, które mogły wleźć w jakąś dziurę i ukryć się... i niech pani pamięta, że dusza jest niema... nie posiada głosu, by wykrzyczeć swą nędzę... musi cierpieć, cierpieć, cierpieć..."
Powieść piękna, wzruszająca, wspaniała.

Reyka | 2010-10-18

Przeczytałam tę książkę całe wieki temu, będąc w szkole podstawowej :)
pamiętam, że książka mnie urzekła, przynajmmniej to, co z niej wtedy zrozumiałam. Jak będę mieć możliwość, to jeszcze raz po nią sięgnę. Ciekawe jak ją teraz odbiorę.