Słodziak

Wydawnictwo "bis"
2024-05-10
2024-05-10
pies

Poznajcie Słodziaka, psa, który ma alergię na pustą miskę i ratuje kabanosa przed muchą. Cóż, że przekąska została zjedzona, najważniejsze, że nie dotknęły jej brudne odnóża owada. Ale Słodziak ratuje nie tylko kabanosy. Pewnego dnia uratuje pana Antoniego, a to zmieni życie wielu osób i jednego psa… To pełna humoru i empatii historia, która porusza także niezwykle ważne tematy.

Słodziak jest potomkiem odważnych wilków, nie lubi więc, gdy mówi się o nim słodki. Lubi psie perfumy (np. o zapachu zgniłych liści) i wiersze, które pisze o nim jego właścicielka. Nasz bohater lubi także pokazywać swoją wilczą naturę, więc nie zawsze bywa grzeczny. Pewnego dnia rozrabia tak bardzo, że trafia do psiego behawiorysty.

Te zajęcia okazują się nie tylko świetną zabawą, ale także pozwalają psu lepiej poznać oczekiwania ludzi.

Słodziak wybiera się piknik ze swoją właścicielką. Można tu trochę pobiegać. Nasz bohater znajduje staruszka, który potrzebuje pomocy. To pan Antoni, który ma problemy z pamięcią i nie umie trafić do domu.

Tak rodzi się przyjaźń, która trwa, nawet wtedy, gdy starszy pan trafia do domu opieki. Tam Słodziak poznaje jeszcze więcej przyjaciół, a jego wizyty niosą radość.

Słodziak to naprawdę lekka i zabawna historyjka. Poznajemy w niej psa, który lubi płatać figle (ale wszystkie w jego przekonaniu są pomocne i dowodzą jego sympatii). Na jego przykładzie autorka ukazuje dzieciom jak dużo pożytku może wnieść nauka manier i jak ważna jest pomoc innym, która okazuje się miła i przyjemna nie tylko dla tego, który ją otrzymuje, ale też dla tego, który ją niesie. Jest też zwrócona uwaga na osoby chore i starsze. I pomimo ważnych, ale jednocześnie dość poważnych tematów, jest tu miejsce na śmiech, przygodę i zabawę. To czyni z tej książki naprawdę wyjątkową pozycję, która umili czas, ale także pobudzi wrażliwość na cudzą krzywdę, samotność, czy zachęci do niesienia pomocy.

Polecam, ta kolorowa i uroczo zilustrowana pozycja to must have dla przedszkolaków.

Poznajcie Słodziaka, najbardziej psiego psa ze wszystkich psów świata. Jego praprapradziadkiem był słynny wilk Dziki Zgryz, a prapraprababcią Gryzelda Łapczywa. Słodziak jest bardzo odważny, przystojny (mimo uszu przypominających rzymską sałatę),ma niezależny charakter i swoje upodobania. Jednak największy problem ma … z ludźmi, którzy usiłują go wychować i co gorsze nazywają Słodziakiem! Czy potomek zacnych i zasłużonych wilków, może nosić takie kompromitujące imię i spać na kocyku w serduszka?

Sprawdźcie sami i poznajcie historię tego urokliwego psiaka!

Ze swoją panią, poetką Kasią, Słodziak ma szczególną więź. Najbardziej lubi wspólne wizyty w bibliotece. I właśnie pewnego dnia w tejże bibliotece wydarzy się coś nieoczekiwanego. W wyniku niefortunnego spotkania z nową lokatorką biblioteki - kotką Lusią, Słodziak trafi do behawiorysty. Ku swojemu zdziwieniu, w miejscu, gdzie ludzie uczą się rozumieć psie potrzeby, podoba mu się szalenie. Z chęcią nabywa nowych umiejętności i jeszcze nie wie, że wkrótce będzie miał okazję wykorzystać je w praktyce.

"Słodziak" to historia opowiedziana ustami samego psiaka. To nie tylko opowieść psiego żywota, która dzięki narracji pierwszoosobowej pozwala przybliżyć psi punkt widzenia, ale lektura, która niesie wiele wartości. To pochwała przyjaźni między zwierzęciem, a człowiekiem, opowieść o niesieniu pomocy, o wdzięczności i empatii, o potrzebie drugiego człowieka i szukaniu radości. Dużo tu radości, ciepła i optymizmu. Lektura z pewnością zostawi dobre wrażenia czytelnicze.

• Cztery 🐾 dla 👧👦

Dodaj cytat z książki Słodziak