Przyjaciele Roda Taylora

Okładka książki Przyjaciele Roda Taylora Jerzy Wróblewski
Okładka książki Przyjaciele Roda Taylora
Jerzy Wróblewski Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
52 str. 52 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2024-05-28
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
52
Czas czytania
52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367360739
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Waleczne czyny Marka Jakimowskiego Wojenne przewagi Bartłomieja Nowodworskiego Andrzej Białoszycki, Jerzy Wróblewski
Ocena 6,0
Waleczne czyny... Andrzej Białoszycki...
Okładka książki Tajemnicze światło Władysław Krupka, Jerzy Wróblewski
Ocena 6,4
Tajemnicze świ... Władysław Krupka,&n...
Okładka książki Człowiek z rewolwerem Andrzej Białoszycki, Jerzy Wróblewski
Ocena 6,5
Człowiek z rew... Andrzej Białoszycki...
Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Ocena 7,4
Vahanara! Mieczysław Derbień,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Samotny Wilk i Szczenię #7 Kazuo Koike, Goseki Kojima
Ocena 6,0
Samotny Wilk i... Kazuo Koike, Goseki...
Okładka książki Świat Akwilonu: Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni. Tom 06 Pierre-Denis Goux, Nicolas Jarry
Ocena 7,9
Świat Akwilonu... Pierre-Denis Goux, ...
Okładka książki Nieme królestwa Jérémie Almanza, Séverine Gauthier
Ocena 7,3
Nieme królestwa Jérémie Almanza, Sé...
Okładka książki Zapiski Zielarki #11 Natsu Hyuuga, Ikki Nanao
Ocena 8,2
Zapiski Zielar... Natsu Hyuuga, Ikki ...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,6
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1195
1162

Na półkach:

Dziś zarzucam mocną dawką sentymentu, szczególnie w stronę mojego pokolenia, czyli ludzi urodzonych w latach 80. XX wieku. Komiksy towarzyszyły mi od dzieciaka. To one pomogły mi nauczyć się czytać i to one pomagały mi przez lata w walce z dysleksją, którą miałem swego czasu naprawdę potężną. Dziś nadal się z nią zmagam, ale jest ona o wiele mniej widoczna, bowiem czytanie na głos, do tego wielokrotne, tych samych komiksów bardzo mi pomagało. Dlatego też z miłą chęcią wróciłem sobie do "Przyjaciół Roda Taylora", na nowo wydanego dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu.

W tym krótkim albumie znajdziemy dwa komiksy Jerzego Wróblewskiego:
* Tytułową opowieść, bardzo dobrze mi znaną, bowiem czytałem ją notorycznie w domu, szkolnej bibliotece oraz na wsi, w domu dziadków, gdzie budowałem osobną biblioteczkę komiksową.
* Opowieść "My nigdy nie śpimy", napisaną przez Andrzeja Janickiego zilustrowaną zaś przez Wróblewskiego. Był to ostatni projekt autora, który zmarł przedwcześnie 10 sierpnia 1991 roku, mając raptem pięćdziesiąt lat. Nie zdążył on dokończyć tej opowieści, co też przepięknie ukazano w tym albumie prezentując ostatni pasek stworzony przez Wróblewskiego.

Same komiksy od strony rysunku przetrwały próbę czasu i nadal świetnie się prezentują. Oba mają inny styl, ale czuć rękę autora. Pierwszy jest bardziej w formie tych klasycznych wymuskanych westernów, gdzie jest nad wyraz kolorowo oraz niemal nieskazitelnie. Osobiście lubię wracać do takich westernów, głównie z powodu sentymentu, bowiem za dzieciaka często je oglądałem. Natomiast druga opowieść została wykonana w stylu spaghetti westernu, czyli długie płaszcze, brud, nieogoleni rewolwerowcy i tak dalej. Tą formę lubię nieco bardziej zarówno w filmie jak i komiksie. Tutaj zawsze przypomina mi się "Tombstone" z absolutnie bajeczną muzyką oraz wspaniałą grą aktorską. Ja wiem, że to trochę baja, ale co poradzę, że kocham ten film i komiks Wróblewskiego znów mi o nim przypomniał.

Wielkim plusem są dodatkowe materiały traktujące o biografii Jerzego Wróblewskiego. Pokazują jakim był pasjonatem, o jego zamiłowaniu do westernu, ukazują prace oraz zdjęcia samego autora. Mocno wzbogaca to cały album, stając się sentymentalną podróżą, dla osób takich jak ja, oraz ciekawą wizytówką mijającego pokolenia polskiego komiksu, który nie miał lekko w czasach PRL-u. Warto zatem sięgnąć po tą pozycję nie tylko ze względu na czar wspomnień, ale przede wszystkim, aby poznać jednego z ważniejszych autorów polskiej sceny komiksowej, który odszedł z tego świata zdecydowanie za szybko.

Dziś zarzucam mocną dawką sentymentu, szczególnie w stronę mojego pokolenia, czyli ludzi urodzonych w latach 80. XX wieku. Komiksy towarzyszyły mi od dzieciaka. To one pomogły mi nauczyć się czytać i to one pomagały mi przez lata w walce z dysleksją, którą miałem swego czasu naprawdę potężną. Dziś nadal się z nią zmagam, ale jest ona o wiele mniej widoczna, bowiem czytanie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1461
1461

Na półkach:

BINIO BILL, to bohater, który sprawił, że zrozumiałam jak wyjątkowym artystom był Jerzy Wróblewski. Kreatywny, pełen pasji i miłości do Dzikiego Zachodu. Ja sama przepadam za westernami a Lucky Luke, to bajka, która była dość ważnym elementem mojego dzieciństwa. Zatem... gdy zobaczyłam, że moje ulubione wydawnictwo komiksowe KULTURA GNIEWU wznawia kolejny tytuł WRÓBLEWSKIEGO, nie mogłam nie poznać!
PRZYJACIELE RODA TAYLORA, to opowieść, która mnie totalnie zachwyciła. Niby prosta, nawet można rzec, że bardzo prosta, trochę biblijna a wciąga, dotyka i sprawia, że na końcu czytelnik kiwa głową - dobrze im tak! Sprawiedliwość istnieje! Piękna, bo trafia w sedno, strzela w samo serce, prosto z colta.
Mamy bohatera, który przejeżdża przez Cross City i tak się składa, że kogoś ratuje z opresji, co niestety (jak to na Dzikim Zachodzie) sprowadza na niego kłopoty. Czy los odwdzięczy się mu za odwagę i człowieczeństwo? Przeczytajcie!
Jednak nie jest to jedyna opowieść w tym wydaniu. Czytelnik dostaje także MY NIGDY NIE ŚPIMY, czyli ostatnie, niestety niedokończone dzieło Wróblewskiego. To prawdziwa gratka i myślę, że wielu doceni tak piękne wydanie obu historii. Nie bez znaczenia jest także słowo o Jerzym Wróblewskim. Możemy dzięki temu poznać artystę, zrozumieć jego pasje i poczuć się tak trochę jego kumplem od szeryfa.
Kultura Gniewu nigdy nie zawodzi. Rewelacyjnie wydany komiks, pięknie odrestaurowany z absolutnie cudownymi kolorami. Takie opowieści to ja rozumiem i poproszę o więcej!

western ma tę moc
Wydawnictwo Kultura Gniewu
egzemplarz recenzencki

BINIO BILL, to bohater, który sprawił, że zrozumiałam jak wyjątkowym artystom był Jerzy Wróblewski. Kreatywny, pełen pasji i miłości do Dzikiego Zachodu. Ja sama przepadam za westernami a Lucky Luke, to bajka, która była dość ważnym elementem mojego dzieciństwa. Zatem... gdy zobaczyłam, że moje ulubione wydawnictwo komiksowe KULTURA GNIEWU wznawia kolejny tytuł...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1876
381

Na półkach:

Wznowienie stosunkowo krótkiego, ale pamiętnego komiksu Jerzego Wróblewskiego, którym tym razem zaprezentowano w twardej oprawie i uzupełniono dodatkami. Dodatkami nie byle jakimi. W albumie znajdziemy jeszcze komiksową opowieść, również osadzoną na Dzikimi Zachodzie, pod tytułem "My nigdy nie śpimy". Niestety niedokończoną, bo w trakcie prac nad nią Jerzy Wróblewski zmarł. Pojawia się ostatni kadr narysowany przez tego niestrudzonego komiksowego twórcę, który pozostawił po sobie bogaty dorobek. "My nigdy nie śpimy" przedstawiono tym razem w wersji kolorowej (kolory bardzo fajnie nałożył Jarosław Składanek). Mamy też dwa teksty. Pierwszym jest wspomnienie autorstwa Andrzeja Janickiego, nieżyjącego już zresztą też pomysłodawcy i scenarzysty komiksu "My nigdy nie śpimy". Drugim zaś opowieść Macieja Jasińskiego, znawcy twórczości Wróblewskiego, o fascynacji autora Dzikim Zachodem i przełożeniu tych zainteresowań na jego twórczość. Tekst Macieja Jasińskiego oprócz wielu ciekawostek faktograficznych zawiera również interesujące zdjęcia i ilustracje z rodzinnego archiwum Jerzego Wróblewskiego. Warto mieć ten tytuł na półce w takim wydaniu.

Wznowienie stosunkowo krótkiego, ale pamiętnego komiksu Jerzego Wróblewskiego, którym tym razem zaprezentowano w twardej oprawie i uzupełniono dodatkami. Dodatkami nie byle jakimi. W albumie znajdziemy jeszcze komiksową opowieść, również osadzoną na Dzikimi Zachodzie, pod tytułem "My nigdy nie śpimy". Niestety niedokończoną, bo w trakcie prac nad nią Jerzy Wróblewski...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1563
24

Na półkach: , ,

Jest to naiwna historyjka, ale myślałam że będzie dużo gorzej, tymczasem jest to nawet zjadliwe, a przecież skierowane do młodszego czytelnika. Całość wydaje się trochę wyrwana z kontekstu i zakończenie komiksu jakby urwane. Indianie są szlachetni, główny bohater i szlachetny, i wybitny strzelec, kowboje z miasteczka to szuje, czyli wiecie co dostajecie.

Jest to naiwna historyjka, ale myślałam że będzie dużo gorzej, tymczasem jest to nawet zjadliwe, a przecież skierowane do młodszego czytelnika. Całość wydaje się trochę wyrwana z kontekstu i zakończenie komiksu jakby urwane. Indianie są szlachetni, główny bohater i szlachetny, i wybitny strzelec, kowboje z miasteczka to szuje, czyli wiecie co dostajecie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
352
287

Na półkach: , , , ,

Komiks krótki. Prosta opowieść ale ponadczasowa. Bardzo dobra graficznie. Cieszy fana gatunku.

Komiks krótki. Prosta opowieść ale ponadczasowa. Bardzo dobra graficznie. Cieszy fana gatunku.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
370
229

Na półkach:

Przez przypadek trafił do mych rąk zapomniany komiks z lat dzieciństwa. Wspaniałe rysunki Wróbleskiego i ten niesamowity klimat westernu gdzie są negatywni i pozytywni bohaterowie , których oddziela gruba kreska. Histroryjka prosta z morałem, trąci to może "Bonanzą" ( głownie stroje ),ale brakuje mi takich komiksów i tyle.

Przez przypadek trafił do mych rąk zapomniany komiks z lat dzieciństwa. Wspaniałe rysunki Wróbleskiego i ten niesamowity klimat westernu gdzie są negatywni i pozytywni bohaterowie , których oddziela gruba kreska. Histroryjka prosta z morałem, trąci to może "Bonanzą" ( głownie stroje ),ale brakuje mi takich komiksów i tyle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
134
1

Na półkach:

Klasyka gatunku z czasów mojego dzieciństwa. Na tym komiksie uczyłem się czytać. Prosta fabuła, ale z morałem. Każdy chłopiec na podwórku chciał być Rodem Taylorem :-)

Klasyka gatunku z czasów mojego dzieciństwa. Na tym komiksie uczyłem się czytać. Prosta fabuła, ale z morałem. Każdy chłopiec na podwórku chciał być Rodem Taylorem :-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    16
  • Komiksy
    9
  • Komiks
    6
  • Chcę przeczytać
    5
  • Ulubione
    2
  • !2024 komiksy
    1
  • Komiksy
    1
  • Czytam ponownie
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przyjaciele Roda Taylora


Podobne książki

Przeczytaj także