Dzikie palmy

Okładka książki Dzikie palmy
William Faulkner Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
285 str. 4 godz. 45 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Wild Palms
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Data 1. wydania:
2000-01-01
Liczba stron:
285
Czas czytania
4 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85661-10-7
Tłumacz:
Kalina Wojciechowska
Tagi:
powieść amerykańska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
396 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1529
172

Na półkach: , ,

Na „Dzikie palmy" składają się dwie odrębne powieści: „Dzikie palmy" oraz „Stary". Tematem pierwszej jest miłość, drugiej zmagania człowieka z przyrodą. W "Dzikich palmach" kobieta odchodzi od męża i zaczyna wieść życie z kochankiem. Jest to życie naznaczone biedą i lękiem przed popadnięciem w stabilne ramy quasi-małżeństwa: stąd ciągłe przeprowadzki i zmiany pracy, zawsze podłej. W „Starym" bohater, więzień, ma za zadanie wyratować z powodzi dwie osoby. Udaje mu się uratować ciężarną kobietę, po czym znosi ich rzeka. Jego historia to walka o powrót do miejsca przeznaczenia.
Chociaż tych dwu opowieści nic nie łączy, pewne podobieństwa same się narzucają. Namiętność, która porywa kobietę i mężczyznę z pierwszej powieści, jest odpowiednikiem powodzi z drugiej. Bohaterowie poddają się im świadomie, ale bezwolnie: to coś silniejszego od nich, czemu nie mogą się przeciwstawić. Fatalizm jest zresztą stałą cechą postaci Faulknera. Ale naprawdę groźnym żywiołem wydają się inni ludzie. Nie konkretne jednostki, bo te stać na wielkoduszność, ale ta odwieczna, amorficzna masa, która produkuje nieubłagane reguły gry. I przed nimi bohaterowie się nie uchylają, choć paradoksalnie nikt nie oczekuje od nich uczciwości.
Muszę przyznać, że ze znanych mi powieści Faulknera ta najmniej do mnie przemawia, głównie dlatego, że jest tak melodramatyczna. Ale Faulkner to zawsze Faulkner - jego jedna powieść starcza za dziesięć innych.
Na koniec wspomnę jeszcze o marginalnym wątku polskim. Oto w lipnej kopalni rudy żelaza pracują polscy górnicy. Ulegli, cierpliwi, posłuszni i barbarzyńscy, pracują noc i dzień, bo wierzą, że w końcu zjawi się ktoś, kto im zapłaci. Nasz bohater „zrozumiał, że ci ludzie nie wiedzą, że on jest tylko lekarzem kopalni, i że widzą w nim jeszcze jednego Amerykanina (...), jeszcze jednego przedstawiciela tej dalekiej, nietykalnej, złotej Potęgi, którą darzyli ślepą wiarą i zaufaniem". Dobre, co?

Na „Dzikie palmy" składają się dwie odrębne powieści: „Dzikie palmy" oraz „Stary". Tematem pierwszej jest miłość, drugiej zmagania człowieka z przyrodą. W "Dzikich palmach" kobieta odchodzi od męża i zaczyna wieść życie z kochankiem. Jest to życie naznaczone biedą i lękiem przed popadnięciem w stabilne ramy quasi-małżeństwa: stąd ciągłe przeprowadzki i zmiany pracy, zawsze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    542
  • Chcę przeczytać
    468
  • Posiadam
    160
  • Ulubione
    21
  • Literatura amerykańska
    17
  • Teraz czytam
    8
  • 2018
    7
  • Domowa biblioteczka
    5
  • Amerykańskie Południe
    4
  • Nobliści
    4

Cytaty

Więcej
William Faulkner Dzikie palmy Zobacz więcej
William Faulkner Dzikie palmy Zobacz więcej
William Faulkner Dzikie palmy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także