Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu

Okładka książki Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu Sophie Mort
Okładka książki Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu
Sophie Mort Wydawnictwo: Wielka Litera nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A Manual of Being Human
Wielka Litera
2022-01-26
2022-01-26
2022-04-28
Anna Filipek
terapia psychologia emocje

Świetna pozycja dla wszystkich, którzy nie radzą sobie ze swoimi emocjami, do których mocno przemawia głos wewnętrznego krytyka, którzy po prostu chcą zadbać o siebie (nie ciągle o innych). Napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, zawierająca mnóstwo praktycznych porad, wskazówek, ćwiczeń. Dająca nadzieję na lepsze jutro. Gorąco polecam!

„Czy czujesz, że utknąłeś w rutynie i nie umiesz wyjść poza utartą ścieżkę?”

Jeżeli odpowiedziałeś/aś TAK, to „Odnowa” dr Sophie Mort jest dla Ciebie.

To nie jest zwyczajny poradnik. Bo, tak między nami, ja nie lubię poradników. Ale ten jest inny. Z nim zaczynamy podróż w głąb siebie i nie zawsze poszukiwanie tej „kłody na naszej drodze” jest przyjemne i komfortowe. Piszę o „Odnowie” lecz nie mogę nie wspomnieć o wcześniejszym poradniku dr Soph „Czułość”, w którym pomagała w uporządkowaniu trudnych emocji oraz przekonaniami na swój temat. Pomagała również, w moim przypadku skutecznie, w poznaniu samej siebie. „Czułość” i „Odnowa” stanowią, według mnie, nierozerwalną całość i składają się na zbudowanie własnego świadomego życia.

„Zamień niemoc w moc”

Lekturę ułatwia bardzo przystępny styl pisania dr Soph. Absolutnie nie ma się wrażenia, że zwraca się do nas ktoś, kto jest wykwalifikowanym terapeutom. Odbiera się to raczej, jak rozmowę przy kawie z dawno niewidzianą koleżanką. Jest przyjemnie i czytelnik (z każdej strony) czuje się zaopiekowany. Łatwy do zrozumienia poradnik, nawet dla kogoś, kto nie miał nigdy do czynienia z podobnymi publikacjami, z przykładami wziętymi wprost z życia. Ćwiczenia, o którym wspominałam wcześniej utrwalają nam przeczytaną wiedzę i jeżeli wszystko dobrze i cierpliwie wykonujemy, bez zbędnego pospiechu, to pomagają wyjść z tego stuporu, w którym się znaleźliśmy i iść naprzód.

„Żegnaj, Dniu Świstaka, witaj życie pełne świadomych wyborów!

„Odnowa” to oprócz wstępu, który radzę uważnie przeczytać, podzielona została na pięć rozdziałów: Nawyki; Heurystyki; Autosabotaż; Trójkąt dramatyczny; Historia.
Wyłaniają się z nich porady i oczywiste i wręcz przeciwnie, całkiem nieoczywiste.
- nie daj powrócić starym nawykom
- zamiast wyobrażać sobie sukces, wizualizuj porażkę
- celuj w dobre wyniki
- podejmuj przemyślane decyzje
- przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę statystyki
- dokonuj wyborów, które wydają ci się najlepsze w danym momencie
- być może twoje zachowanie nie jest sabotażem ⇩ - mogą brać źródło z dzieciństwa, być wyuczonymi wzorcami
- odszukaj w Internecie test osobowości „Wielkiej Piątki” i go rozwiąż – przyjrzyj się swoim mocnym stronom: co zmienić, co wzmocnić
- wysoka samoocena oznacza wiarę w swoją wartość
- bądź dla siebie dobry
- wzmacniaj wiarę w siebie
- przestań się dyskredytować
- ustanawiaj granice.
To mądre, warte poznania i przepracowania, chyba najlepiej w samotności, w zaciszu swojego mieszkania/domu. I możecie mi wierzyć, że mimo bardzo ciepłego podejścia dr Soph do czytelnika często odczuwa się dyskomfort, coś nas uwiera… ale w końcu to zrozumiałe. Praca nad sobą wymaga od nas sporo wysiłku i bywa, że samozaparcia, no i nie jest to „jazda z górki”.

Chyba każdy z nas ma taki moment w życiu, gdy myśli, że utknął w życiu, uważa, że powiela ciągle te same schematy kręcąc się w kółko, jak zabawka puszczona w ruch. Ta książka, jeśli dacie jej szansę, naprawdę jest pomocna. Można skorzystać z krótkich, niemęczących ala-wykładów, przykładów i ćwiczeń i sporo się z nich dowiedzieć. Na pewno, po solidnym przepracowaniu da efekty, z których będziemy zadowoleni.

„Czy czujesz, że utknąłeś w rutynie i nie umiesz wyjść poza utartą ścieżkę?”

Jeżeli odpowiedziałeś/aś TAK, to „Odnowa” dr Sophie Mort jest dla Ciebie.

Książka zbiera to, co obecne na psychologicznych kanałach YT, czy TikToku. Prowadzi nas od wspomnień z dzieciństwa, po mechanizmy dorosłego życia, dodając do tego paczkę ćwiczeń. I... tyle. Jest zbiorem rzeczy, o których większość słyszała, a może nawet stosuje. Niestety, książka nie otworzy bardziej głowy, chyba że będzie to dla kogoś pierwsza przeczytana publikacja z zakresu psychologii.

I jak wielokrotnie powtarza autorka - ta książka nie zastąpi Ci terapii :)

Książka podobała mi się i miała na mnie wpływ. Jest jasno i konkretnie napisana, a autorka widać, że zna się na rzeczy i długo jest w temacie psychologii. Uwielbiam takie motywujące i ciepłe książki o psychologii i nas samych.

Czekam teraz na jej nową publikację pt. "Odnowa", która będzie miała premierę w marcu.

"Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu" to jak sam tytuł wskazuje poradnik psychologiczny, w którym autorka serwuje nam wiele porad mających na celu przywrócić nas do równowagi psychicznej. Opowiada o wpływie dzieciństwa na dorosłe życie, ale również o innych bodźcach, które mają na nas nadmiernie, niekiedy negatywny wpływ jak social media, czy rodzina i bliscy znajomi. W dalszej części książki autorka podaje konkretne metody jak "naprawić się psychicznie" poprzez choćby medytację, uziemnianie czy np. zapisywanie codziennych przemyśleń w formie dziennika.
Autorka jest akredytowaną psycholożką, przekazuje swoją wiedzę w sposób przejrzysty i prosty oraz chce się zaprzyjaźnić z czytelnikiem.
Książkę czyta się przyjemnie a porady w niej zawarte należy oceniać po przetestowaniu ich na własnej skórze.
7/10

Miałam już kilka podejść do tego typu poradników i zwykle były na maksa przegadane, powtarzały w kółko to samo, pełne pustych frazesów, skręcały w (niepasujące mi) afirmacyjno-szamańskie klimaty, były chaotyczne. Ta książka jest inna. W niej są konkrety! Zawiera wiele ćwiczeń, podpowiada jakie ćwiczenia wykonywać w jakiej sytuacji, autorka zawarła w niej też wiele propozycji książek, które mogą pomóc.

Zdecydowanie to książka dla ludzi którzy chcą nad sobą pracować, czują, że jest jakiś obszar (lub wiele obszarów) w ich życiu w którym chcą coś zmienić (ergo mają jakieś problemy). Jest to też książka która zawiera wiedzę na poziomie podstawowym. Dla mnie idealna! Przejrzysta struktura, podsumowania rozdziałów, prosty język.

Jedyne co mogę jej zarzucić, to polski tytuł, w mojej ocenie tytuł oryginalny (A Manual for Being Human) lepiej pasuje do zawartości. Czytałam ją długo, ale nie dlatego że jest kiepsko napisana, dlatego że trzeba ją przetrawić.

Czytałam długo, z dłuższymi przerwami ponieważ to nie jest lektura do przeczytania na raz. To lektura terapeutyczna, do której można z powodzeniem sięgać gdy jest gorzej, gdy ciąży nam coś od środka, gdy potrzebujemy znaleźć w sobie dobrego opiekuna siebie samych i gdy musimy przeczytać, że jesteśmy wystarczający tacy jacy jesteśmy.
Można wybierać rozdziały, można od czasu do czasu sięgać do ćwiczeń zaproponowanych przez autorkę, można szukać pomocy.
Napisane rozważnie, z dużą wyrozumiałością dla człowieka, który czasami gubi się w gąszczu swoich myśli i emocji.
Dla każdego.

Można wybierać rozdziały, można od czasu...

Dość oczywista, ale nieszkodliwa. Może być przydatna dla osób doświadczających ataków paniki.

Jak narazie to najlepsza książka o psychologi jaką czytałem… -2 za wątki feministyczne itp. Których akurat JA nie trawie ale może innym to nie przeszkadza :-)

Wymęczona.
Wiele osób zachwyca się tą pozycja - jak dla mnie ani nic nowego ani odkrywczego.

Wymęczona.

• Psychologia