Cykle - o życiu w spektrum autyzmu i z ADHD

Okładka książki Cykle - o życiu w spektrum autyzmu i z ADHD Anita Wojtkiewicz
Okładka książki Cykle - o życiu w spektrum autyzmu i z ADHD
Anita Wojtkiewicz Wydawnictwo: Biała Plama nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Cykle
Biała Plama
2024-01-25
2024-01-25

Dla matki (czyli mnie) posiadającej dorosłego już syna ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu oraz nie zdiagnozowanym ADHD lektura bezcenna. Szkoda, że takiej książki nie było 20 lat temu.

Widać, że dla autorki neuroróżnorodność to prawdziwa pasja. Autorka w ciekawy sposób przeplata ze sobą wyniki badań naukowych z opowieściami z własnego życia (opowieść o mamie idącej do sklepu odstawionej jak na rozdanie Oscarów mnie urzekła). Autorka bardzo przystępnie i ciekawie opowiada o takich zjawiskach jak stimy czy maskowanie, podając przykłady, które sprawiają, że chyba każdy będzie w stanie zrozumieć te zjawiska, nieważne, czy ma coś wspólnego z psychologią i czy sam jest na spektrum, czy nie. Niektóre spostrzeżenia mi trochę zalatują efektem horoskopowym (np. w opisie profilu sensorycznego spostrzeżenie, że osoby z ASD lubią być dotykane pod warunkiem, że robi to osoba, którą darzą głębokim uczuciem... A to nie każdy albo prawie każdy tak ma?) ale ogólnie zdecydowanie warto.

Cóż za wspaniała pozycja! Jakaż to kopalnia wiedzy! A tak naprawdę to wcale nie kopalnia, toż to podane wszystko na tacy i wcale nie trzeba się pocić i kopać.
Autorka podaje mnóstwo przykładów z własnego oraz swoich pacjentów życia, odnosi się do badań, tłumaczy dotąd mi nieznane pojęcia a wszystko to okraszone dobrym (zrozumiałym dla mnie) poczuciem humoru. Przeczytałam do tej pory 3 (4 wraz z tą) książki o autyzmie, ale żadna z nich (choć jedna napisana przez profesor w dziedzinie) nie dała mi tyle, co ta.
Dziękuję!

Przeczytałem szybko przez weekend i - nie będę się rozwodził nad merytoryką, strukturą, sprawnością językową czy kawałkami wiedzy, której trudno szukać gdzie indziej - ale jestem absolutnie dumny, że zrządzeniem losu, jestem częścią tego mądrego, wrażliwego, kreatywnego, wytrwałego i oryginalnego plemienia. I idę dalej z tym uczuciem dokładać swoją cegiełkę do pięknego wizerunku neuroróżnorodnych. Dzięki autorko za przypomnienie mi o tym i #dftba!

• Poradniki
  • #w kwietniu czytam o spektrum autyzmu 2024