Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Okładka książki Dieta w chorobach autoimmunologicznych Mirosława Gałęcka
Okładka książki Dieta w chorobach autoimmunologicznych
Mirosława Gałęcka Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2017-10-18
2017-10-18
9788320054378

Ciekawa pozycja dla osoby, która jest zupełnie zielona w temacie diety w chorobach autoimmunologicznych. Choć w kilku miejscach czytelnik jest namawiany do odrzucenia rewolucyjnego, zero-jedynkowego podejścia "od jutra" oraz indywidualizacji diety do swoich potrzeb, to łatwo zachłysnąć się wiedzą i przestraszyć koniecznością zrobienia wielu drogich badań diagnostycznych omawianych w pierwszej części książki. Najlepiej oceniam rozdziały autorstwa Joanny Dronki-Skrzypczak - uspokoiły mnie trochę i popchnęły do działania. Doceniam tabelki z zamiennikami produktów!

pomocna

pomocna

Super książka, naprawdę jest tu solidna baza wiedzy, konkretnych przykładów, produktów które są dobre a także których należy uniach, wytłumaczono mechanizm obrony układu odpornościowego, a także kilka banalnych prawd z których mało kto zdaje sobie sprawę.

Książka zawiera kilka cennych wskazówek i sporo wyjaśnia, ale czuję się zagubiona, gdy w jednym rozdziale czytam, że ziemniaki są świetnym prebiotykiem, a w drugim, że są toksyczne. Gdybym miała zastosować się do tej diety to jedyne czego mogłabym się spodziewać to niedożywienie i zmęczenie, co autorka sama przyznaje. Radą na to jest dietetyk i wykonanie stosownych testów, ale nie każdego na to stać. Raz zostawiłam u dietetyka 400zł za rozpisanie mi menu na miesiąc, które składało się głównie z selera naciowego i jabłek - czego w chorobie Crohna nie polecają. Jak żyć... ;)

Książka zawiera kilka cennych napisanych jasno I konkretnie wskazówek, może kiedyś I mi w końcu uda się stosować do tych wszystkich rad. Na razie czytam ;)

Bardzo fajna książka, Wyjaśnia w prosty sposób trudne mechanizmy.
Napisana przez lekarza o holistycznym podejściu do pacjenta. Polecam!

Bardzo fajna książka, Wyjaśnia w prosty sposób trudne mechanizmy.
Napisana przez lekarza o holistycznym podejściu do pacjenta. Polecam!

Żyjemy w czasach, kiedy nie zwracamy praktycznie uwagi na to, jak żyjemy, co jemy, czy jemy świadomie, czy żyjemy świadomie. To poniekąd wymusza od nas współczesny tryb życia, stres, liczne czynniki środowiskowe, a jakich się obracamy, nieprawidłowy styl życia, w wyniku czego coraz częściej zachodzi wiele zaburzeń naszego układu odpornościowego, a w konsekwencji do niszczenia przez organizm własnych komórek, rozpoznając je jako obce. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że chorobami autoimmunologicznymi są między innymi:
wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

stwardnienie rozsiane,

choroby związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną tarczycy,

cukrzyca insulinozależna,

reumatoidalne zapalenie stawów,

toczeń rumieniowaty układowy,

sarkoidozę,

bielactwo.

Nie bez celu wspomniałam o wyżej wymienionych chorobach, bowiem każdą z nich analizują pod względem medycznym autorki niniejszej publikacji. Każdy pacjent musi zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że same leki nie wystarczą, czasami razem z dietą potrzeba naprawdę większych zmian w życiu, by jakakolwiek terapia przy tych chorobach odniosła jakikolwiek skutek. Podstawą jest uświadomienie sobie tego, że trzeba przestawić się na zupełnie inny tryb, jeśli zależy nam na swoim zdrowiu i życiu.

¾ naszej odporności znajduje się w jelitach i to od ich stanu zależy, jak zacznie zachowywać się nasz organizm, jak reagować na zmiany zachodzące w organizmie. Przy chorobach autoimmunologicznych ten stan jest niezwykle ważny. Autorki, na bazie doświadczeń zawodowych opisują wiele przykładów pacjentów, którzy źle zdiagnozowani na początku choroby trafiali do nich, pod ich lekarską opiekę, a zdiagnozowanie tych chorób jest ciężkie, bo objawy są podobne przy wielu innych schorzeniach. Niektórym z nich wystarczyła zmiana nawyków żywieniowych, by poczuli reakcję i zauważyli zmiany.

W książce znajdziecie wyjaśnienia i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Praktyczne podejście do wprowadzania zmian w sposobie żywienia. Autorki opisują, w jaki sposób wyeliminować produkty zakazane na diecie bezglutenowej, ale najważniejsze – każdy pacjent jest indywidualną jednostką i przed przystąpieniem do jakiegokolwiek rozpoznania najważniejszy jest wywiad, z uwzględnieniem chorób obciążeniowych członków rodzin.

Pewnie większość z Was nawet nie wie, że za obniżoną odpornością jelit stoi wszechobecny w produktach gluten, największy alergen organizmu. Autorki w jasny i przejrzysty sposób piszą o prostych krokach doprowadzających do eliminacji z diety glutenu i jak ważne w tym są aspekty psychologiczne. Bo każda dieta zaczyna się w głowie. Bardzo ciekawy jest rozdział ostatni zawierający przepisy bez glutenu, jajek, mleka, nie tylko na cista, ale też zupy, faszerowane warzywa.

Ten poradnik opracowany w każdym najmniejszym szczególe doskonale oddaje to, co autorki przekazują każdemu czytelnikowi, zagłębiając się w każdy temat konkretnie, podpierając przykładami. Samo leczenie farmakologiczne nie wystarcza. Aby miało ono rację bytu, musi być wspomagane odpowiednią, zbilansowaną dietą, która pozwoli na to, by się dobrze czuć.

Szczerze polecam!

• Medycyna
  • -- DOC: POR: Zdrowie
  • Hashi & Co.

Dodaj cytat z książki Dieta w chorobach autoimmunologicznych