Buldożer

Novae Res
2024-02-06
2024-02-06

Recenzja "Buldożer" Monika Brańska
Miłość, która miała być najpiękniejsza na świecie. Radość z możliwości przebywania ze sobą, a także nadzieja na dobre dni.
Czy miłość może zamienić się w obłęd?
Czy można pokochać za bardzo?
Kamila to młoda kobieta, która wchodzi w świat dorosłości i podejmowania trudnych decyzji. Chce kochać i być kochaną. Cieszy się z uczuć, jakimi darzy ją Filip, towarzyszący jej każdego dnia, niebezpiecznie zaciskający wokół niej więzy obsesyjnego ubezwłasnowolnienia. Czy miłość może być niebezpieczna?
Autorka ukazuje nam główną bohaterkę w trakcie codziennych czynności. Studia, miłość i zaniepokojona przyjaciółka oraz wirujące emocje to tylko wstęp do koszmaru jaki przyjdzie czytelnikowi przeżyć wraz z dwudziestoletnią dziewczyną.
Czytając tę książkę z niedowierzaniem obserwowałam łatwowierność Kamili. Jej wahania emocjonalne, ciągłe zmienianie zdania, lekceważenie przyjaźni i ślepe podążanie za człowiekiem, który niszczył ją kawałek po kawałku, mydląc jej oczy słodkimi słowami.
Filip będący ucieleśnieniem największego koszmaru, w umiejętny sposób lawiruje kłamstwami, zastawiając sidła na swoją dziewczynę. Uzależniając ją od swojej osoby, ograniczając kontakt z bliskimi, niszczył jej wrażliwe wnętrze, krusząc asertywność i jej pasję. Dla swoich racji doprowadza do sytuacji, o których czytelnikowi nawet się nie śniło.
Autorka znakomicie ukazała zaburzenia nie tylko emocjonalne ale również psychiczne, które w swojej formie przerażają realnością. W końcu istnieją związki, z których partner nie potrafi się uwolnić, gdzie ślepo wierzy się swojej połówce, gdzie obsesyjną miłość zamienia się w uzależnienie będące symptomem zaburzeń umysłowych.
Czytelnik ma wgląd w emocje, wrażliwość i trudy z jakim boryka się główna bohaterka. Obserwuje się jej walkę o wolność, poznawanie prawdy i lęki, jakie narodziły się po traumie życia z ograniczającym ją mężczyzną.
Zakończenie wbija obserwatora w fotel i daje możliwości na kontynuacje tej historii.
To mieszanka wybuchowa wpływająca na emocje czytelnika. Osobiście poszczególne etapy tej historii odbierałam inaczej. Polecam, jeśli lubicie książki o trudnej tematyce.

Recenzja "Buldożer" Monika Brańska
Czy miłość może zamienić się w obłęd?
Czy można pokochać za bardzo?

Kamila i Filip poznają się przypadkiem i od tamtej pory tworzą zgodna parę. Przyjaciółka dziewczyny nie akceptuje wybranka Kamili. Od początku przeczuwa że nie jest tak idealny jaki się może wydawać. Gdy Filip dołącza do tej samej grypy na studiach wszystko się zmienia. Mężczyzna stopniowo odizolowuje ukochaną od najbliższych.
Czy życie w złotej klatce da prawdziwe szczęście Kamili?

___________________________________________

"Buldożer"to debiutancka powieść autorki,która już ta historią stawia sobie wysoko poprzeczkę. Stworzyła wciągającą fabułę która skalnia do myślenia i uświadamia jak miłośc i bezgranicznie zaufanie może zmienić życie człowieka. Głębokie uczucia Kamili zasłoniły jej oczy do tego stopnia że mimo ostrzeżeń najbliższych oddała swoje serce i wolność ukochanemu. Początkowo nieświadomie dała się zmanipulować a gdy dociera do niej powagą sytuacji znajduje w sobie odwagę aby zawalczyć o siebie. Filip od początku może wywołać mieszane uczucia. Mimo czułości i troski jaka otacza bohaterkę, między wierszami daje się wychwycić jego naturę.
Poowieść jest dość krótka ale zawiera wiele emocji. Autorka lekkim stylem pisania przelewa na papier ważne aspekty. Historią Kamili i Filipa pokazuje że miłość nie zawsze niesie za sobą szczęście. Czasem głębokie uczucia mogą przysłonić postrzeganie drugiego człowieka takim jaki jest na prawdę. Wspólne życie bohaterów okazało się krzywdzące dla kobiety. Życie w złotej klatce i izolacja od ludzi ma nagatywny wpływ na psychikę.
Ostatnie storny książki mogą zwiastować że to nie koniec losów bohaterów. Chciałabym doczekać kontynuacji tej historii,której bardzo ciekawa.
Polecam

Czy życie w złotej klatce da prawdziwe...

Książka wciągająca, historia przedstawiona może odzwierciedlać życie codzienne, dlatego łatwo jest zrozumieć bohaterkę. Czekam z niecierpliwością na kolejne książki autorki. Polecam gorąco.

Miłość wiele ma oblicz. Jest pięknym uczuciem o ile nie prowadzi do chorej zazdrości, zastraszania czy „pozbywania” się urojonych wrogów uczucia.
Kama i Filip to młodzi, zakochani w sobie ludzie. Z pozoru normalna para. On szarmancki, ona z motylkami w brzuchu na jego widok tylko jest jedno ALE….
Brawa za debiut, bardzo fajna książka. Czytało się przyjemnie, pod koniec z dreszczykiem na plecach. Czekam na ciąg dalszy.

Brawa za debiut, bardzo fajna książka. Czytało się przyjemnie, pod koniec z...

Gdy miłość okazuje się więzieniem

Przypadki potrafią zmienić życie. Przypadki potrafią połączyć obce osoby i stworzyć dla nich nowa, wspólną ścieżkę.

Tam było w przypadku Kamili i Filipa, którzy zdawali się być parą idealną. W oczach zakochanej dziewczyn jej chłopak jest idealny, więc daje mu całą swoją miłość.

Jednak może miłość działa tylko na pewną odległość? Gdy Filip dołącza do jej grupy na studia dziewczyna zaczyna czuć się osaczona. Mimo to zaczynają razem mieszkać i wtedy naprawdę wszystko się zmienia.

Filip za bardzo ją kontrolę, a ona odcina się od wszystkich innych, zamykając się. To stopniowym proces i zanim zdaje sobie z niego sprawę, zdaje się być już za późno. O wiele łatwiej jest wejść w toksyczny związek niż z niego wyjść. W takich przypadkach zdaje się być on więzieniem. Czy uda jej się uwolnić?

Ta historia pokazuje jak nieprzewidywalni są ludzie. Możemy oddać całe serce komuś kogo tak naprawdę nie znamy, tak zręcznie druga osoba kłamać i udawać. A ludzie potrafią być okrutni, zmieniając coś tak pięknego jak miłość w istne piekło. Ta książka daje do myślenia, ciekawi i sprawia, że kibicujmy bohaterce.

Gdy miłość okazuje się więzieniem

Jednak może miłość działa tylko na pewną odległość? Gdy...

Książka napisana bardzo prosty sposób. Jest idealną lekturą dla młodzieży. Czas poświęcony na przeczytanie jej na pewno nie pójdzie na marne. Jestem wręcz zachwycona poprowadzeniem fabuły. Dodatkowo motyw który ukazuje się w książce może odzwierciedlać życie codzienne niektórych z nas, dlatego tak dobrze możemy się utożsamiać z bohaterką.
Na pewno warto ją przeczytać!

Na pewno warto ją przeczytać!

Książka ma niewiele ponad 180 stron, więc to lektura na kilka godzin, ale za to jakich!

Początek książki średnio do mnie przemówił. Styl autorki jest dosyć specyficzny. Sporo obrazowych porównań. Jednak po kilkunastu stronach akcja mnie tak wciągnęła, że czytałam z wypiekami na twarzy.

Główna bohaterka Kamila jest studentką i od niedawna spotyka się z Filipem. Dziewczyna jest do tego stopnia zapatrzona w chłopaka, że nie widzi jak pomału, ale skutecznie odcina ją od wszystkich i sprawia, że jest kompletnie od niego zależna. Wypełniał każdą część jej życia. Studia, przyjaciele, rodzina. Wszędzie był on.

Matko, ten facet był dla mnie chodzącą red flag 🤬 Aż ciężko było mi uwierzyć, że Kamila tak łatwo dała mu się omamić i zmanipulować.

Zamknął ją w złotej klatce, z której nie potrafiła się wyrwać.

To przykre jak jeden człowiek potrafił stłamsić dziewczynę i to w naprawdę krótkim czasie.

Od samego początku Filip działał mi na nerwy. Przez całą książkę tylko raz czy dwa zwrócił się do Kamili po imieniu. A tak to landryneczko, mandarynko, króliczku i mnóstwo innych infantylnych zwrotów.

Zakończenie książki wywołało u mnie lekki mindfuck🤯. Czy zakończenie książki było naprawdę takie, czy to po prostu stłamszony mózg Kamili wszędzie widziała Filipa? Jeżeli czytaliście, jestem ciekawa, jakie jest wasze zdanie na ten temat🤔

Autorka pokazała klasyczny przypadek toksycznej miłości. Mimo że historia w książce to fikcja literacka, w prawdziwym życiu ogrom dziewczyn tkwi w takich relacjach i są ślepo zaopatrzone w swoich rycerzy na białym koniu.

Ten debiut był naprawdę udany. Zdarzyły się lekkie niedociągnięcia, ale nie na tyle rażące, żeby popsuć całość. Pani Monika napisała krótką,ale poruszającą ważny temat książkę. Liczę, że pójdzie tą drogą i niedługo zaskoczy nas czymś równie dobrym.

Książka wciągająca,jezyk pisarki bardzo przyjemny,ciekawe i zaskakujące wątki . Polecam wszystkim nie tylko kobietom,po przeczytaniu chcę się więcej. Czekam z niecierpliwością na kolejne książki bo widać ze dziewczyna ma talent

„Buldożer” to debiutancka powieść Moniki Brańskiej, po którą sięgnęłam z wielkim zaciekawieniem, po pierwsze dlatego, że uwielbiam sięgać po debiuty, które pozwalają na odkrywanie nowych, wspaniałych autorów, ale również dlatego, że zaintrygował mnie opis oraz trudny temat, jakim jest osaczenie w związku.
Kamila i Filip to dwoje młodych ludzi, którzy poznają się przypadkowo i od tego czasu stają się parą idealną. On przystojny, opiekuńczy i bogaty ona ładna, sympatyczna i totalnie zauroczona. Para coraz bardziej angażuje się w związek, a Filip z każdym kolejnym ruchem staje się coraz bardziej zachłanny, chcąc zachować Kamilę tylko dla siebie. W końcu postanawia dołączyć do niej na uczelni, aby mieć pod kontrolą każdy moment jej życia. To wtedy Kamila zaczyna orientować się, że mężczyzna próbuje ją kontrolować i zanadto osaczyć. Mimo to jednak decyduje się, aby z nim zamieszkać. Filip stopniowo zaczyna kontrolować życie Kamili, odsuwając ją od znajomych, przyjaciół, ale również od rodziny. To właśnie wtedy Kamila zaczyna orientować się, co tak naprawdę dzieje się w jej życiu, ale jak to zwykle bywa, jest już za późno.
Filip to mężczyzna niezwykle zaborczy uwielbia wszystko kontrolować i nie znosi sprzeciwu. W życiu wszystko powinno dla niego układać się dokładnie tak, jak sam to zaplanował. Kamila natomiast zaślepiona miłością i chęcią bycia szczęśliwą nie zauważa pierwszych syndromów, które już od dawna wskazywały na zaborczość chłopaka, jego osaczenie i wręcz pozbawienie zdolności samodzielnego decydowania o sobie i swoim życiu.
„Buldożer” to książka, która mnie wciągnęła. Nie jest ona długo, dlatego czyta się bardzo szybko. Miała ona pewne niedociągnięcia, momentami irytowało mnie zachowanie głównej bohaterki, która podejmowała irracjonalne decyzje, jednak nie chcę jej również oceniać, bo człowiek zaślepiony uczuciem często podejmuje decyzje, których później sam nie rozumie. Nie można też nikogo winić, za chęć ułożenia sobie życia i dawania szansy komuś, kto jak się później okazuje, na nią nie zasłużył. Jednak ta książka może być świetną przestrogą dla młodych kobiet, które często same nie zauważają pierwszych syndromów zazdrości mężczyzny, która zaczyna przypominać zaborczość i obsesję. Kobieta sama, podobnie jak Kamila, może to dostrzec, gdy okaże się za późno.
Mnie książkę czytało się bardzo dobrze, a zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Nie ukrywam, że liczę na kontynuację i możliwość poznania dalszych losów Kamili.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Kamila i Filip to dwoje młodych ludzi, którzy poznają się przypadkowo...

Miłość to uczucie, które najczęściej nas uskrzydla, dodaje pewności siebie i sprawia, że jesteśmy tak po prostu szczęśliwi. Niestety czasem trafiając na nieodpowiednią osobę wikłamy się w toksyczny związek, który nas tłamsi i powoli zabija. Monika Barańska postanowiła pokazać jak taki związek wygląda od strony ofiary w powieści "Buldożer".
Kamila i Filip tworzą na pierwszy rzut oka idealną parę. Jednak z każdym kolejnym dniem miłość Filipa staje się co raz bardziej zaborcza. Chłopak stopniowo izoluje dziewczynę od znajomych, przyjaciółki, a nawet rodziny. Czy Kamila w końcu przejrzy na oczy i uwolni się z tej toksycznej relacji.
Główną bohaterką powieści jest Kamila. To młoda dziewczyna zaślepiona miłością do chłopaka. Osobiście, ta postać nie przypadła mi do gustu, nie wzbudziła ani mojej sympatii, ani nawet współczucia. Bohaterka jest momentami bardzo irytująca, a jej zachowanie i logika nie zwasze są dla mnie zrozumiałe.
Po książkę sięgnęłam głównie ze względu na poruszany w niej temat. Liczyłam na ciekawą, trzymającą w napięciu lekturę o cierpieniu młodej dziewczyny, która zapada w pamięć na długo. Niestety mocno się zawiodłam. Jest kilka fajnych momentów, gdzie autorka pokazała jakimi trikami kierują się osoby zaborcze organiczając wolność partnerowi tak, że druga strona nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zabrakło mi tu jakiejś głębszej psychicznej analizy. Liczyłam na to, że poczuje ból, osaczenie i strach głównej bohaterki, która znalazła się w potrzasku. Niczego takiego niestety nie doświadczyłam. Na plus zasługuje zakończenie, które zaskakuje czytelnika. Najbardziej przeszkadza mi język jakim jest ta powieść napisana. Pełno tu jakiś dziwnych porównań, które chyba miały za zadanie nadać lekkości tej powieści, a sprawiły, że czyta się ją ciężko. Drażniło mnie również nazywanie bohaterów. O ile zdrobnienie Milka od Kamili jestem w stanie zrozumieć to przyjaciółka głównej bohaterki raz jest nazywana Olką, a raz Olgą, a to w sumie dwa, całkiem różne imiona. Mama jest natomiast przez Kamilę nazywana Panią czego już zrozumieć nie mogę. Również ciągłe zdrobnienia typu landryneczko, księżniczko, wafelku, króliczku itp. po kilku stronach stają się irytujące.
"Buldożer" Moniki Barańskiej jest powieścią, która porusza ciekawy i trudny temat zaborczej miłości. Moim zdaniem autorka nie wykożystała potencjału tego zagadnienia. Chociaż powieść nie jest długa, ponieważ nie ma nawet 200 stron to język jakim jest napisana mi nie odpowiada i sprawił, że czytało się ją opornie. Ze względu na temat może służyć jako przestroga dla młodych osób, by nie wchodzić w relacje, gdzie druga osoba zaczyna nas ograniczać oraz żeby zwracać uwagę na sygnały alarmowe i ich nie ignorować, puki nie jest za późno.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Kamila i Filip tworzą na pierwszy...

• WyzwanieLC2024
  • Chcę mieć