Okładka książki Ewolucja to nie wszystko. Radykalne podejście do pochodzenia i rozwoju życia na Ziemi Erich Von Daniken
Erich Von Daniken Wydawnictwo: Illuminatio popularnonaukowa
popularnonaukowa
Evolution Is Wrong: A Radical Approach to the Origin and Transformation of Life
Illuminatio
2024-01-17
2024-01-17
Zbigniew Kościuk
ewolucja

Bardzo ciekawa książka. Trzeba jednak ją traktować z "przymrużeniem oka".

Bardzo ciekawa książka. Trzeba jednak ją traktować z "przymrużeniem oka".

Daniken bywa zabawny. Nie podzielam wiary autora w kosmitów, ale te książki są takimi ciekawostkami, że potrafią wciągnąć.

Daniken tym razem wziął się za ewolucję.

To, że gatunki ewoluują, nie ulega żadnej wątpliwości (sam autor to potwierdza już na wstępie). Wątpliwości pojawiają się, gdy mówimy o skali ewolucji. Innymi słowy - samoistne drobne zmiany - tak, duże - niekoniecznie.

Daniken, jako zwolennik kosmicznych interwencji, wskazuje, że za ewolucyjną przemianą stoją przybysze pozaziemscy. Jest to jedna z odmian kreacjonizmu. Kreacjoniści sądzą, że pewne mechanizmy nie mogły być dziełem przypadku i stanowią część planu, czy projektu. I wskazują w ten sposób na Boga, który dla nauki jest absolutnie nie do przyjęcia.
Daniken, choć pewnie ma na ten temat inne zdanie, również jest przedstawicielem tego nurtu. Bo jeśli ewolucja nie mogła zaistnieć samoczynnie u nas, to i u przybyszów pozaziemskich też nie mogła. I tak zawsze dojdziemy do Boga.

I tu natrafiamy na problem. Nauka odrzuca jakikolwiek byt boski, bo nie da się go zbadać. Zatem idzie w zaparte w teorię ewolucji, nawet jeśli ta ma mankamenty.

Dlatego książka Danikena jest bez sensu. Niczego nie zmieni nawet jeśli przykłady i wnioski autora są prawdziwe.

Bo (cytaty z książki Danikena):

- francuski biochemik Ernest Kahane: "Absurdem i czymś kompletnie nonsensownym jest wierzyć, że żywa komórka powstała sama z siebie. A jednak w to wierzę, bo nie mogę sobie wyobrazić żadnego innego sposobu."

- ateista i filozof Malcolm Muggeridge (1903–1990),brytyjski publicysta i publiczny orędownik teorii ewolucji: "Jeśli o mnie chodzi, jestem przekonany, że teoria ewolucji, szczególnie w tym zakresie, w jakim jest obecnie stosowana, w przyszłych książkach historycznych zostanie przedstawiona jako jeden z największych żartów w dziejach. Potomni będą się dziwić, jak można było przyjmować takie słabe, wzbudzające wątpliwości hipotezy z tak niewiarygodną łatwowiernością."

Czyli trzeba cierpliwie czekać, aż naukowcy wymyślą jakąś bardziej spójną teorię, bo do tego czasu teoria ewolucji jest nie do ruszenia.

Książkę warto przeczytać dla jej pierwszej części. Daniken opowiada tam o fajnych ciekawostkach w świecie fauny i flory.

Daniken tym razem wziął się za ewolucję.

Poczatek książki to masa fajnych ciekawostek o zwierzątkach. Dalsza jej część to zupełne bzdury.

Uważam, że książka może być szkodliwa, stąd moja ocena.

Uważam, że książka może być szkodliwa, stąd moja ocena.

Odkleja totalna z ciekawostkami o zwierzątkach

Odkleja totalna z ciekawostkami o zwierzątkach

240224 audio G8.
Mam słabość do pana Ericha, ponieważ czytałem jego książki będąc nastolatkiem i wywarły na mnie ogromne wrażenie. Nie powiem, ta pozycja też (nadal) robi. Dla kogoś nie znającego choć trochę twórczości autora, wstęp może okazać się "mylący" i nużący. Może nie wytrwać do "wniosków".
Pomijając teorie Danikena, jak zwykle książka przynosi dużo wartościowej wiedzy naukowej w pigułce.

240224 audio G8.
Pomijając teorie Danikena, jak zwykle książka przynosi dużo wartościowej...

NIE!

W skrócie... świat jest tak skomplikowany że musiała stworzyć nas jakaś lepsza forma.
Do tego wiki to... wiki tamto... (wiarygodne źródło danych).

Trochę zastanawiam się co robi to w popularnonaukowych. Przez popularnonaukową rozumiem oparta nauką, badaniami. Tutaj miałam wrażenie że czytam fikcję literacką, dużo jest o lepszych formach życia, kosmitach.

Pierwsza połowa to dużo ciekawostek o zwierzętach.
Druga połowa to już... same teorie spiskowe.

Jestem w trakcie czytania innej książki o Ewolucji (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5062594/ewolucja-czyli-jeden-wielki-bajzel) w której wyjaśnione jest jak mogło powstać np. oko (pokazuje przykłady prostszych form budowy u innych organizmów).
W ocenianej książce, oko przedstawiane było jako dowód kosmitów.

nie, Nie, NIE!!!

DNF (rozdział 3)

NIE!

Do tego wiki to... wiki tamto... (wiarygodne źródło danych).

Pierwsza...

• Audiobooki