Kierunek metaverse Jak wprowadzić technologie VR, AR i AI w twojej firmie

Okładka książki Kierunek metaverse Jak wprowadzić technologie VR, AR i AI w twojej firmie Andrzej Horoch
Andrzej Horoch Wydawnictwo: MT Biznes popularnonaukowa
popularnonaukowa
MT Biznes
2023-09-29
2023-09-29

O metawersum (także metaverse, obydwa określenia funkcjonują w języku polskim) ostatnio mówi się mniej, co nie znaczy, że nic się w tej dziedzinie nie dzieje. Firmy z grona Big Tech przycięły fundusze na rozwój tej technologii, ale nadal ją rozwijają. Nowe gogle Apple Vision Pro raczej się podobają, postępy w AI są fantastyczne, a technologia gier komputerowych (kluczowa dla metawersum) też jest nieustannie doskonalona. Gdybym miał dzisiaj robić prognozę dla metawersum jako działalności biznesowej na dużą skalę, powiedziałbym, że poczekamy na to jeszcze kilka lat, ale doczekamy się. Co z tego wyniknie, to już zupełnie inna kwestia.

Andrzej Horoch, autor "Kierunku metaverse", od lat wdraża najnowsze technologie "tu i teraz", czyli na krajowym rynku, dzięki czemu jego książka nie jest relacją typu "co tam, panie, w Krzemowej Dolinie"? To głos lokalnego (choć zanurzonego w technologiczną i biznesową społeczność międzynarodową) praktyka, kogoś, kto przysłowiowo ubrudził sobie ręce pomagając krajowym firmom we wprowadzaniu VR, AR i AI do ich praktyki biznesowej.

W książce podoba mi się to, że zawiera one wiele przykładów, jest podzielona na wiele niedużych modułów tematycznych, co ułatwia czytanie, no i jest niegruba. To taki bryk dla tych, którzy szybko i (stosunkowo) łatwo chcą się dowiedzieć, czym w biznesowej praktyce jest i może być metawersum.

Autor wierzy w inicjatywę, ciekawość i przedsiębiorczość pracowników. Pisze o tym tak: "Najciekawsze realizacje, które współtworzyliśmy, nie były wynikiem zaawansowanych strategii firm, ale indywidualną inicjatywą głodnych innowacji osób pracujących na najróżniejszych szczeblach w organizacjach, widzących z bliska potrzeby, na które technologie VR i AR mogą skutecznie odpowiedzieć. Efekty właśnie takiej współpracy opisałem w tej książce".

Na razie gogle Apple Vision Pro kosztują jakieś 18 000 złotych. Zabolało?

Dodaj cytat z książki Kierunek metaverse Jak wprowadzić technologie VR, AR i AI w twojej firmie