Zdrowe granice - zdrowe relacje

Okładka książki Zdrowe granice - zdrowe relacje Sharon Martin
Okładka książki Zdrowe granice - zdrowe relacje
Sharon Martin Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Better Boundaries Workbook: A CBT-Based Program to Help You Set Limits, Express Your Needs, and Create Healthy Relationships
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2023-01-01
2023-01-01

Tu jest granica - dalej nie pójdziesz.

Każda relacja - zawodowa lub prywatna - powinna być zdrowa. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że obie strony powinny być sobie równe, jednakowo traktowane i odnoszące się do siebie z szacunkiem (czerpanym z jednakowego statusu obu stron w ramach relacji). A jednak każdy z nas jest inny, nie do końca przez swą odmienność "kompatybilny" z drugim człowiekiem, co rodzi w tej materii problem... I tutaj z pomocą przychodzi nam umiejętność stawiania granic, które pozwalają na zaistnienie przestrzeni do wspólnych działań, przy poszanowaniu odrębności jednostek. O tym, jak takie granice skutecznie stawiać poczytamy w mega ciekawej książce Sharon Martin pt. "Zdrowe granice - zdrowe relacje".

Oglądaliście może "Duchy moich byłych" z Matthew McConaughey'em (ciekawa wariacja "Opowieści wigilijnej" z bawidamkiem w roli głównej ;) )? Padły tam ciekawe słowa: "Władzę w związku ma ten, komu zależy mniej". Sporo w tym prawdy - nie tylko na płaszczyźnie prywatnej. Generalnie w stawianiu granic - o tym wszak jest ta książka - chodzi o to, aby prawidłowo wyrażać swoje myśli, uczucia, oczekiwania, pragnienia (etc. - a więc prawidłowo się z kimś drugim komunikować),lecz jeśli tylko Tobie na tym zależy... to leżysz. I prywatnie, i zawodowo. Jeśli zależy Ci "bardziej", to tego nie pokazuj - stawiaj za to granice.

Nawiązując do ich stawiania pojawia się pytanie podstawowe: Dla kogo jest ta książka? No cóż - na pewno przyda Ci się ona, jeśli:
- Trudno Ci wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania,
- Masz poczucie winy, kiedy odmawiasz innym lub robisz coś dla siebie,
- Podejmujesz zobowiązania, których później żałujesz,
- Ludzie cię wykorzystują i wchodzą ci na głowę...

Jeśli często jest w Twoim przypadku właśnie tak, jak w przykładach powyżej, to prawdopodobnie masz trudności z wyznaczaniem zdrowych granic. Nic dziwnego - stawianie granic to dla wielu z nas duże wyzwanie. Nie przywykliśmy do proszenia o to, czego nam trzeba, i upominania się o swoje. Boimy się rozczarować i obrazić innych ludzi albo sprawić im przykrość. Tak bardzo skupiamy się na ich potrzebach, że zapominamy o własnych. W efekcie pojawiają się złość, frustracja, wypalenie; czujemy się niedoceniani, nieważni i źle traktowani.

Możemy jednak nauczyć się stawiać granice życzliwie i asertywnie, co pozwala budować bardziej satysfakcjonujące relacje, oparte na wzajemnym szacunku i równości obu stron. Właśnie w tym pomoże Ci ta książka. Dzięki niej postawisz zdrowe granice we wszystkich obszarach życia – bez poczucia winy i bez lęku. Ćwiczenia oparte na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej pomogą ci wychwycić myśli i przekonania, które to utrudniają, a następnie zastąpić je przekonaniami bardziej adekwatnymi i pomocnymi.

Wszystko, co powyżej, oczywiście ma rację bytu TYLKO w przypadku, gdy dwoje ludzi jest w stanie ze sobą rozmawiać - przynajmniej na poziomie artykulacji werbalnej swoich oczekiwań, pragnień i odczuć. Jeśli druga strona czegoś takiego nie robi (lub jeśli robi, ale tak naprawdę myśli coś zupełnie innego, a robi jeszcze inną, trzecią rzecz),to nawet najlepiej wyartykułowane postawienie granic nie zadziała. Weźcie więc poprawkę na to, że porady z niniejszej książki prawdopodobnie nie zadziałają w w/w przypadkach - w pozostałych jak najbardziej powinny.

To tyle :) Poza przypadkami beznadziejnymi na polu komunikacji międzyludzkiej książka i zawarte w niej porady powinny być skuteczne :) Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#zdrowegranicezdrowerelacje #sharonmartin #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland

Tu jest granica - dalej nie pójdziesz.

W dzisiejszym dynamicznym świecie, pełnym zobowiązań i oczekiwań społecznych, wielu z nas może mieć trudności z wyznaczaniem granic i skutecznym dbaniem o swoje potrzeby emocjonalne. W tym kontekście, "Zdrowe granice - zdrowe relacje" Sharon Martin staje się niezwykle cennym przewodnikiem, oferującym praktyczne narzędzia i wskazówki dla tych, którzy chcą znaleźć równowagę między troską o siebie a potrzebami innych. W tej recenzji przyjrzymy się, jak autorka skutecznie prowadzi czytelnika przez proces ustalania granic, dlaczego jest to istotne dla naszego dobrostanu, oraz jakie konkretnie korzyści przynosi ten zeszyt ćwiczeń. Odkryjmy razem, czy "Zdrowe granice - zdrowe relacje" to nie tylko książka, ale również praktyczne narzędzie do budowania zdrowszych relacji zarówno z innymi, jak i ze sobą samym.

Książka Sharon Martin "Zdrowe granice - zdrowe relacje" to praktyczny przewodnik, który nie tylko pomaga zdefiniować zdrowe granice we wszystkich aspektach życia, ale także pokazuje, dlaczego są one kluczowe dla naszego dobrostanu emocjonalnego. Autorka skutecznie podkreśla, że wyznaczanie granic jest nie tylko o stawianiu "nie" innym, ale również o zdrowej równowadze między dbaniem o siebie a troską o innych.

W książce znajdziemy liczne ćwiczenia pisemne i cenne zasoby internetowe, które pomagają zanurzyć się w procesie ustalania granic. Sharon Martin podkreśla istotę pracy nad sobą, zanim będziemy w stanie skutecznie wyznaczyć granice w relacjach z innymi. To szczególnie ważne, gdy mamy tendencję do poświęcania własnych potrzeb dla zadowolenia innych.

Lektura Sharon Martin oparta na terapii poznawczo-behawioralnej przynosi konkretne narzędzia, które czytelnik może wdrożyć w swoim życiu. Książka jest dobrze napisana, łatwa do czytania, co sprawia, że nawet osoby z początkowym doświadczeniem w tematyce psychologicznej znajdą w niej wartościowe wskazówki.

Osobiście polecam tę książkę każdemu, niezależnie od tego, czy czujesz, że masz już zdrowe granice. Martin skutecznie ukazuje, że istnieje zawsze miejsce na poprawę, a wyznaczanie granic to proces, który może przynieść satysfakcję i równowagę w relacjach osobistych i zawodowych.

• Psychologia
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Świetne poradniki
  • Bardzo chcę przeczytać