Elf, który przestał się bać

Okładka książki Elf, który przestał się bać Katarzyna Bieńkowska
Okładka książki Elf, który przestał się bać
Katarzyna Bieńkowska Wydawnictwo: Poligon Domowy opowiadania, powieści dla dzieci
32 str. 32 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Poligon Domowy
2023-12-01
2023-12-01
32 min.

Okładka książki Nareszcie wakacje. Opowiadania Katarzyna Bieńkowska, Mariola Gimzicka, Anna Jagoda, Anna Kania, Agnieszka Kopycińska, Agnieszka Mendel, Natalia Mikrut-Twardak, Magdalena Moskal, Agnieszka Skorynko, Anna Żukow
Nareszcie waka... Katarzyna Bieńkowsk...
Okładka książki SOFA (18) - czerwiec Klaudia Biedrzycka, Katarzyna Bieńkowska, Krystian Janik, Tomasz Jedoń, Anna Karowicz, Izabela Kudasik, Piotr Kuśmierek, Aleksander Litto Strumieński, Barbara Marszałek, Iwona Niezgoda, Natalia Pawłowska, Katarzyna Tomczyk, Dariusz Zajączkowski
SOFA (18) - cz... Klaudia Biedrzycka,...

Okres okołoświąteczny jest wspaniałym czasem do czytania książek dzieciom, ja teraz zarażam swoją czytelniczą pasją swoje wnuki. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze się to udaje, ale nie zrażam się i czytam im dalej... a kilkoro starszych wnucząt czyta już samodzielnie i nawet z ochotą.
Tym razem zabrałam się za lekturę książki Katarzyny Bieńkowskiej "Elf, który przestał się bać" z pięknymi ilustracjami, które wykonała Klaudia Szczepański.

"Gdy rodzi się dziecko, razem z nim na świat przychodzi elf. Oczywiście elf żyje w elfim świecie, wśród innych elfów, z których każdy ma swoje zadanie na całe życie."
To opowieść o Eryku, małym elfie, którego zadaniem jest opieka nad ośmioletnim obecnie Chłopcem. Gdy dziecko było małe, to dużo łatwiejsza była ta opieka. Teraz, gdy Chłopiec zaczyna dorastać, to pod wpływem innych dzieci zaczyna chwiać się jego wiara w elfy. Eryk jest tym bardzo zawiedziony i obawia się tego, ze będzie musiał pożegnać się ze swoim podopiecznym. I może nie tak martwi się tym, że chłopiec zaczyna tracić wiarę, ale boi się tego, co stanie się z nim... Chociaż wie, że elfy w takich przypadkach odchodzą na elfią emeryturę i muszą opuścić Główna Wioskę Elfów. I właśnie tego najbardziej się Eryk boi, bo nie wie, co go później czeka...

" Elfy czasami kręcą się po ich pokojach ukryte między zabawkami. Dzieci maja ich tak dużo, że wcale nie zauważają niewielkiego elfa ukrytego za pluszowym misiem albo skradającego się pod łóżkiem."
Czy naprawdę chłopiec przestanie wierzyć w istnienie elfów? Czy Eryk będzie zmuszony do tego, żeby odejść? Kto będzie mógł pocieszyć i pomóc zmartwionemu elfowi?
Bardzo mi się podobała ta historia, moim wnukom również. Ilustracje uzupełniają opowieść i czytanie dla dzieci jest o wiele atrakcyjniejsze. Dostrzegliśmy tylko jeden mankament, malutki, ale jednak. Otóż nie do końca podobało nam się zakończenie, chyba że będzie ciąg dalszy, no to w takim przypadku ok.

"Elf jest potrzebny dziecku tak długo, jak długi ono w niego wierzy."
Bardzo dziękuję portalowi Na Kanapie pl. za otrzymaną książkę.

Tym razem zabrałam się za lekturę książki Katarzyny Bieńkowskiej...

• Wygrane w konkursie/recenzenckie
  • Krótkie