Chwytać motyle

Natalia Piaskowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Zen literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Zen
2023-09-09
2023-09-09

Z niecierpliwością zacząłem czytać książkę „Chwytać motyle” Natalii Piaskowskiej, którą otrzymałem w ramach prezentu po spotkaniu autorskim od znajomych, którzy nawet zdobyli indywidualną dedykację co bardzo wzbogaciło mój głód czytania. Z uwagi na moje historyczne zainteresowania tematyką wojenną chciałem skonfrontować apetyt z historią obyczajową. Od pierwszych stron autorka porusza się w kilku epokach co wzbogaca chęć poszukiwania i kojarzenia faktów. Nie ukrywam, że trochę się gubiłem szukając wspólnych punktów zaczepienia jednak druga część książki dokładnie odkryła zależności i zbieżności. Będąc mieszkańcem Gdańska tym większe było moje zainteresowanie kiedy mogłem się wirtualnie poruszać po ulicach mego miasta w czasach swojego dzieciństwa. Pośród historii głównych bohaterów można znaleźć odniesienie do lat współczesnych w szczególności zrozumienie drugiego człowieka i dążenie do doskonałości tylko przez nas uznawanej za jedyną co jest tak namacalne w obecnym przekroju społeczeństwa. Historia zatacza się kołem i w moim odczuciu historia opowiedziana na bazie doświadczeń wojennych może być zinterpretowana w odniesieniu do aktualnej sytuacji w naszym kraju. Czekam na drugą część powieści i trzymam kciuki za kolejne wprowadzenie czytelnika w świat wykreowany przez autorkę, która jak sama napisała nie opisuje historii prawdziwej ale możliwej

Książka jest bardzo ładnie wydana okładka jest przepiękna. Autorka na 304 stronach zabiera nas w podróż w przeszłość i pokazuje nam losy trzech niezwykłych kobiet z rodziny Popławskich: Zofii, Anny i Wiktorii.
Akcja dzieje się w pięknym Malborku obejmuje różne epoki: lata 30 XX wieku, rok 1968 oraz późne lata 80.
Pani Natalia bardzo płynnie przeprowadza czytelnika między epokami. Na kartach powieści ożywia dawne restauracje, sklepy hotele, dzięki temu bardzo łatwo czytelnik wchodzi w ten klimat.
Porusza w książce bardzo ważne tematy dotyczące nie tylko Malborka ale całego kraju. Lata 30 XX wieku to piękne suknie zabawy, ciężka praca i przyjaźń dzieci różnych narodowości bo Niemcy, Żydzi i Polacy zamieszkiwali w tych czasach w Malborku. Wszystko psuje dojście Nazistów do władzy. Przyjaciele stają się wrogami.
Rok 1968 to czas wyjazdu wielu Polaków pochodzenia żydowskiego do Izraela. Czy chcieli wyjeżdżać to już inny temat.
Lata 80 to też szalone lata zmian.
Dzięki tej opowieści razem z bohaterami spacerujemy po Malborku, Gdańsku, przeżywamy strach ,złość i miłość która gości u naszych bohaterów.
Przyniosłam się do Marienburga lat 30 XX wieku, mogłam poczuć zapach cygar Loeser & Wolf oraz smak malborskiej kawy Ma -Ma ( nie wiedziałam, że taka była). Spacerowałam z bohaterami podcieniami, wybrałam się na wycieczkę stateczkiem przeżyłam świetną przygodę jaką jest podróż w czasie.
Bardzo chętnie wybiorę się znowu do Malborka żeby odnaleźć miejsca z książki.
Zapraszam wszystkich do przeczytania opowieści żeby poznać historię Malborka oraz ich mieszkańców.
Bardzo chętnie sięgnę po kolejne książki autorki.

Pani Natalia bardzo płynnie przeprowadza czytelnika między...

Bardzo ciekawie napisana książka o losach trzech kobiet. Mimo, że nie miały łatwo w latach swojego dzieciństwa czy młodości, to jednak dały radę przetrwać. I mimo, że każda z nich przeżyła inną historię w życiu, to jednak można coś wspólnego zauważyć u wszystkich trzech kobiet. Wciągająca książka, mi się podobała, polecam ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Papierowe
  • Samodzielne
  • Sprzedam lub wymienię

Dodaj cytat z książki Chwytać motyle