Ostatni niedźwiedź

Wilga
2023-10-25
2023-10-25
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

„Ostatni niedźwiedź” to wzruszająca opowieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. To historia o przyjaźni i poświęceniu, która poruszy niejednego czytelnika. Bohaterką jest jedenastoletnia April, która straciła mamę i mieszka z tatą, który jest naukowcem. Na Niedźwiedziej Wyspie nie ma już niedźwiedzi polarnych - tak twierdzi tata April, gdy zabiera córkę na badania naukowe w odległej arktycznej placówce. Jednak pewnej polarnej letniej nocy dziewczynka spotyka niedźwiadka. Zwierzę jest głodne, samotne i znajduje się daleko od domu. Dziewczynka jest poruszona jego losem i pragnie go uratować. April chce za wszelką cenę pomóc zwierzęciu dostać się na Svalbard, który jest jednym z najbardziej dzikich i dziewiczych miejsc na Ziemi. Czy jej się to uda? 🤔 Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2023/12/ostatni-niedzwiedz.html

Czy ta książka jest tylko dla dzieci? Nie, i nawet stara baba jak ja może sięgnąć po tę pozycję i miło spędzić z nią czas. To opowieść o niezwykłej przyjaźni, o dziecięcej determinacji, ale również o stracie.

Jedenastoletnia April jedzie wraz z ojcem na Wyspę Niedzwiedzią. Spędzą tam sami, tylko we dwójkę, pół roku, mimo, że ich relacja jest dość daleka od bliskiej. I choć nazwa wyspy jest dość wymowna, to jest z nią trochę jak z Grenlandią. Wyspa już od dawna jest niezamieszkiwana przez niedźwiedzie. Prawie, gdyż pewnego dnia, podczas zwiedzania wyspy April spotyka samotnego, zranionego i głodnego niedźwiedzia polarnego.
Między dziewczynką, a niedźwiedziem rodzi się więź. Razem spędzają czas, zwiedzają okolice. Ale April wciąż się głowi skąd on się tu wziął i dlaczego jest sam. Gdy ich pobyt na wyspie powoli dobiega końca, dziewczynka postanawia pomóc przyjacielowi wrócić do domu.
W tej historii nie brakuje wątków o ekologi, o próbie zmiany świata na lepsze. O tym, że każdy, nawet mały krok, może prowadzić do zmian. Autorka, nie unika też cięższych tematów jak straty, izolacja, czy żal.

"Ostatni niedźwiedź" to historia, którą zapragnęłam poznać odkąd tylko zobaczyłam jej zapowiedź. Uwielbiam książki w mroźnych klimatach, a ta miała należeć do niezwykłych i niezapomnianych. Niestety, choć to historia z potencjałem, moim zdaniem nie został on wykorzystany.

Jedenastoletnia April wyjeżdża z ojcem na Wyspę niedźwiedzi blisko bieguna północnego, na której mają spędzić pół roku. Jej tata to naukowiec, który podjął się przeprowadzenia badań meteorologicznych na wyspie. Dziewczynka w tym czasie postanawia zwiedzić wyspę, a tam spotyka Niedźwiedzia. To zaskakujące zjawisko, ponieważ od lat zwierzęta te nie zamieszkują już wyspy.

April potrafi czytać zwierzęta, nic więc dziwnego, że szybko nawiązuje kontakt z Niedźwiedziem, co daje początek wielkiej przyjaźni.

Wszystko zapowiadało się naprawdę cudownie, lecz niestety liczyłam na więcej satysfakcji z lektury. Mimo że jest to debiut autorki i można by przymknąć na niektóre sprawy oko, to miałam wielkie wrażenie, że zabrakło tutaj beta czytelników czy solidnej redakcji.

Autorka wskazuje na różne tematy ekologiczne, tata April nie ma dla niej czasu ze względu na badania i całość jest utrzymana raczej w realistycznej rzeczywistości. Natomiast sama postać Niedźwiedzia i więzi łączącej go z April to już czysta magia. Miałam wrażenie, że czasem czytam zupełnie różne historie, jedna z zasadami, które znamy i druga, zupełnie fantastyczna, która niestety gryzła mi się z pierwszą. Nasza bohaterka też czasem zachowywała się jak ktoś bardziej dojrzały, a czasem zbyt dziecinnie.

Klimat książki mógłby być naprawdę niezwykły, lecz brakowało mi tu logiki. Nie sprawdzałam dokładnie jakie temperatury panują w takich miejscach podczas polarnego lata, lecz April spędzając całe dnie na śniegu i lodzie praktycznie nigdy nie marzła, a wcale nie była jakoś szczególnie grubo ubrana... Niby szczegóły, ale psuły mi odbiór książki. Nie do końca podobało mi się też tłumaczenie.

To tytuł, który znajdzie swoich fanów, młodsze dzieci na pewno będą się przy nim dobrze bawić, pokochają Niedźwiedzia i polubią zaradną April. Ja jednak liczyłam na coś bardziej dopracowanego.

Piękna opowieść o niezwykłej przyjaźni, dziecięcej determinacji, stracie i topniejących lodowcach. Wzruszy, da wiele tematów do rozmów i skłoni do refleksji nad naszym własnym wpływem na środowisko.

Gdy tata jedenastoletniej April dostaje pracę na Wyspie Niedźwiedziej, zabiera córkę za koło podbiegunowe. Mają spędzić pół roku w miejscu, w którym nie ma innych ludzi. Nie ma też niedźwiedzi polarnych, od których wyspa wzięła swoją nazwę. Dziewczynka wierzy, że nowe miejsce pomoże jej zbliżyć się do ojca, który pogrążony jest w żalu po śmierci jej mamy. Jednak jest on tak zajęty pracą w stacji meteorologicznej, że zupełnie nie ma czasu dla córki. April całe dnie spędza sama, do czasu aż spotyka osamotnionego, zranionego niedźwiedzia polarnego.

Między dziewczynką, a zwierzęciem rodzi się wyjątkowa więź. Przyjaźń, która w normalnym życiu nie miałaby prawa się wydarzyć. Niedźwiedź i April stają się nierozłączni, wspólnie zwiedzają wyspę i przeżywają różne przygody. Dziewczynka jednak wie, że jej pobyt na wyspie dobiegnie końca. Postanawia pomóc przyjacielowi wrócić do innych niedźwiedzi na odległej wyspie Svalbard. Tylko jak to zrobić, gdy lodowiec, łączący oba miejsca stopniał, a tata nie chce uwierzyć w istnienie Niedźwiedzia?

Ta porywająca, zapadająca w serce książka to przykład doskonałej literatury dziecięcej. Takiej, która nie tylko dostarcza dzieciom niezwykłych emocji, ale także pokazuje, że warto walczyć o to, w co się wierzy. Znajdziecie tu wyraźny przekaz ekologiczny i sygnał do zmiany świata na lepsze, dzięki wielu małym krokom. Bardzo podoba mi się, że autorka nie unika trudnych tematów, takich jak strata, żal, izolacja, czy skomplikowane relacje ojciec-córka, ale umiejętnie wplata je w fabułę, utrzymując zdrowy balans.

Piękna opowieść została wzbogacona o klimatyczne, czarno-białe ilustracje. Myślę, że świetnie sprawdzi się u dzieci w wieku ok. 8/9+.

Gorąco polecam i z wypiekami na twarzy liczę na kontynuację przygód April.

Poruszająca opowieść o miłości jedenastoletniej dziewczynki April do zwierząt i natury. Mądra, wartościowa, niosąca ze sobą ważne przesłanie. Nakłania do zadbania o naszą planetę.

"Ostatni niedźwiedź" to urocza historia o przyjaźni, ale rownież i samotności, determinacji i kole podbiegunowym. Nasza młoda bohaterka April, na pół roku zamieszka na wyspie niedźwiedzi, daleko na północy, z tatą który ma odpowiadać za odczyty meteorologiczne. W tym czasie April, samotnie spędzająca czas, gdyż tata nie ma dla niej czasu, docieka czemu wyspa nosi niedźwiedzie imię i czy na pewno ich tu nie ma. Pewnego dnia wpada na ostatniego członka niedźwiedzi polarnych na tej wyspie i postanawia mu dostać się na ląd. W międzyczasie rodzi się nimi przyjaźń a dziewczyna sama postanawia przygotować podróż za pomocą... łodzi. Co z tego wyjdzie? Czy im się uda?

🐻‍❄️ Historię czytało mi się naprawdę lekko i nie czułam by była to historia dla dzieci, bohaterka jak na swój wiek jest inteligentna i zaradna, poza tym mamy tutaj lekki wątek ocieplenia klimatu, przez co płynie tu dla młodszych również wartość merytoryczna.

Niesamowita historia i przede wszystkim mądra. Daje nam do zrozumienia jaki wpływ mamy na klimat i jak się on zmienia. To co zawsze jest opisywane jako złe i niebezpieczne, nie koniecznie takie jest. April pokazuje nam miłość nawet i do dzikich zwierząt, one też mają uczucia i potrafią kochać. Ojciec dziewczynki po śmierci swojej żony zajmuje się ciągle pracą, przez co jedenastolatka czuję się samotna. Pamiętajcie, że praca to nie wszystko. Spędzajcie czas z rodziną póki możecie i cieszcie się każdą minutą.
Czytając tę książkę wzruszyłam się i nie ma słów żebym mogła opisać jaka jest wspaniała. Przeczytajcie ją sami…

Wyjątkowość tej książki opiera się na sile przyjaźni, współpracy i odwadze. Tło opowieści stanowią rodzinne relacje między 11-letnią April, a jej ojcem, naukowcem, który po śmieci żony nie potrafi się odnaleźć. Może nowa praca na stacji meteorologicznej pozwoli mu odzyskać coś, co stracił dawno temu? April też ma pewne oczekiwania co do wspólnego wyjazdu na Wyspę Niedźwiedzią. Chciałaby mianowicie spędzać z ojcem więcej czasu. Niestety szybko przekonuje się, że ojciec jest zapracowany – jego pomiary mają dowieść, jak globalne ocieplenie wpływa na Arktykę. April coraz dotkliwiej odczuwa brak towarzystwa. Dla zabicia czasu codziennie wyrusza na zwiedzanie wyspy, odkrywa jej odległe zakątki, jakby miała nadzieję, że zjawi się jakaś bratnia dusza. Nawet nie przypuszcza, iż spotkanie oko w oko z polarnym niedźwiedziem na zawsze odmieni jej życie.
Ta kojąca lektura traktuje o potrzebie miłości, bliskości i pokazuje skomplikowane relacje ojciec-córka. Przeczytacie w niej również o pięknie przyrody i o zmianach klimatycznych na świecie, których jesteśmy świadkami. Książka napisana jest bardzo realistycznie. Niedźwiedź nie mówi ludzkim głosem, komunikuje się z April na swój własny sposób. Wzruszająca historia niezwykłej więzi, jaka zrodziła się miedzy człowiekiem a zwierzęciem, z pewnością nastroi Was melancholijnie i świątecznie.

Książka dla wszystkich, którzy potrzebują zaczerpnąć siły.

Ta ciekawa historia chwyciła mnie za serce. Jestem bardzo wrażliwa, jeśli chodzi o opowieści o przyjaźni dziecka ze zwierzakami 😍Zwłaszcza jeśli tematyka wzbudza do przemyśleń na temat naszej planety i tego, w jaki sposób o nią dbamy lub dbać powinniśmy. Zachęcam Was więc do przeczytania tej niesamowitej i wzruszającej książki, w której warto zwrócić uwagę na fascynujące ilustracje.

April wyrusza ze swoim ojcem na Wyspę Niedźwiedzią, gdzie mieści się placówka naukowa. Gdy tatę zajmuje praca, jego córka zajmuje się odkryciami na własną rękę, wiele tutaj nawiązuje do jej zmarłej mamy.
Z wiedzy, którą osiągnęła, w tym arktycznym miejscu nie powinno już być niedźwiedzi, jednak ku zaskoczeniu dziewczynki pojawia się jeden na jej drodze - głodny i przepełniony smutkiem. April ogarnia potrzeba niesienia pomocy i odnalezienia miejsca, gdzie Niedźwiedź polarny poczułby się komfortowo. Czeka ich wspólna niezapomniana przygoda. Siła, determinacja i dobroduszność dziewczynki jedt utsj fascynująca.

To jedynie namiastka tej opowieści, bo całość jest pięknie napisana, uwrażliwia i wzbudza refleksje na temat zmian klimatycznych i ekologii. Po lekturze na pewno dobrze zastanowimy się, co możemy zrobić, aby pomóc naszej planecie. Dawno nie czytałam tak niezwykłej książki, która przysporzyła mi tyle wzruszeń.

Polecam z całego serca dla czytelników w każdym wieku.

• Literatura dziecięca
  • .Posiadam 🏠
  • Ulubione 💗
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Ostatni niedźwiedź