Książę znikąd

2023-10-24
2023-10-24
9788382032796
Danuta Górska

Ugh… ale to było rozczarowanie.
Świat przedstawiony w ogóle nie jest przedstawiony 😆, bo tu nie ma żadnych potworów i nie czułam tego klimatu. Książka mi się dłużyła, nie mogłam jej skończyć. Końcówka nie miała żadnego sensu i wszystko tylko jeszcze bardziej się skomplikowało. Bohaterowie byli głupi, monotonii i bez wyrazu.
Odradzam zwłaszcza osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z fantastyką (o ile to dzieło jeszcze się w ogóle zalicza do tego gatunku!),zniechęcicie się.

Ugh… ale to było rozczarowanie.
Odradzam zwłaszcza osobom dopiero zaczynającym...

"Książę Znikąd" to książka teoretycznie dla młodego czytelnika, praktycznie każdy fan lekko dziwnych opowieści znajdzie w niej coś dla siebie.

Z początku była ciekawość. Roda dostaje list od anonima, a w niej jasną informację o tym, że musi uratować kruka, który przeleci przez mgłę. Kruk zostaje uratowany, a na następny dzień okazuje się, że jest to w rzeczywistości ziennoksztaltny chłopak w podobnym do niej wieku.

Książka jest dziwna, pełna przygód, potworów i bardzo nieoczywistej fabuły. Przez swoje wielkie gabaryty to przeczytania w jeden wieczór. Oczarował mnie świat, fabuła, bohaterowie. Magia tego miejsca, tajemnicza mgła oraz smoki. Tak, książka posiada smoooooki!! Była niemal perfekcyjna. Zmęczyła mnie niestety końcówka, bo to taka końcówka w której dzieje się jednocześnie okropnie dużo, ale również okropnie długo się kończy. Na mnie takie zabiegi nie działają i niestety chociaż bardzo chciałam wciągnąć książkę na raz, to nie dałam rady. Wciągnęłam na dwa. To jest kawał naprawdę fajnej fantastyki dla dzieci.

Książke z nikąd

Za tą książkę się wziełam bo chciałam przeczytać coś lekkiego i szybkiego. Niestety zawiodłam się na niej... no ale pokolei. "Książe z nikąd" to fantastyka opowiadające o młodej dziewczynce która żyje w mieście otoczonym mgłą. Zjawisko to wytworzył pewnien czarodziej wiele lat wcześniej, aby bronić miasto przed potworami jakie żyją na zewnątrz. Gdy pewnego dnia Roda, bo tak ma na imię nastolatka, dostaje anonim, który każde jej uratować kruka, dziewczynka, bez namysłu to robi. Gdy ptak wraca do zdrowia szybko okazuje się, że pochodzi on zza mgły, a w rzeczywistości jest zmiennokształtny. Teraz Roda i jej nowy znajomy pragną dowiedzieć się kim jest anonim, więc gdy dostają kolejną wiadomość postanawiają udać się poza granicę mgły, aby rozwiązać zagadkę.

Opis książki pożądnie mnie zaciekawił, byłam pewna dostać dobrą fantastykę. Niestety się zawiodłam. Znaczy nie mówię, że książka była zła, ale zbyt abstrakcyjna akcja sprawiła, że książke czytało mi się źle. Ciągle się coś dzieło, ale mimo tego książka mnie nudziła i ostatnie 50 stron dosłownie męczyłam, żeby mieć to już z głowy. Faktem jest, że historia wydaje mi się dobrze napisana i jak ktoś lubi taką fantastykę, będzie się świetnie bawił. Jednak książka nie jest dla mnie, a zakończenie było kolejnym zawodem.

Książke z nikąd

Trochę mnie zadziwia jak mało popularna jest powieść od Rochelle Hassan, bo to jedna z tych małych perełek, o których powinno się mówić więcej.
To opowieść o dziewczynie i zmiennokształtnym chłopcu, którzy według wskazówek z listów wyruszają w podróż pełną przygód. 👀 Niewiele wiadomo o krainie, w której dzieje się akcja książki, oprócz kilku faktów o czających się potworach i magicznej mgle. Z jednej strony doceniam ten zabieg (możemy bardziej skupić się na wydarzeniach z udziałem bohaterów),z drugiej trochę mniej (bo wydaje mi się, że można by było coś ciekawe kiedyś z tego stworzyć).
Mimo wszystko najważniejsze postacie to Brume i Ignis, których działania mogą się wydawać chaotyczne, ale to wszystko prowadzi do takiego rozwiązania, że kompletnie nie można go przewidzieć - a równocześnie jest sensowne.

Książka jest krótka (niecałe 300 stron),czyta się ją przyjemnie, a o całej intrydze nie można zapomnieć!
Będzie to idealne lektura dla młodszych czytelników, kochających baśnie, ale starsi również znajdą coś dla siebie!

"Książę Znikąd" Rochelle Hassan
Po "Ruchomym Zamku Hauru" mam niedosyt tego typu opowieści, a w tym roku udało mi się trafić na, aż dwie takie. "Książę Znikąd" wspaniale realizuje magiczny, baśniowy klimat, rodem z animacji studia Ghibli. Od początku wciąga i zaskakuje pomysłowością, jednocześnie nie bojąc się zawiać lekko grozą i zaskoczyć kolejnymi elementami fabuły.

Historia Rody i Ignisa przypomina wyprawę w wielkie nieznane, a jednocześnie podczas czytania odczuwa się, że w ten sposób spełnia się przeznaczenie dwóch zupełnie innych dzieciaków, które chcą pomóc sobie nawzajem i tak zaczyna się niesamowita przygoda, a także rozwija nić przyjaźni.

Co ogromnie pozytywnie zaskoczyło mnie w tej książce, to motyw podróży w czasie. Autorka podeszła do tego w oryginalny sposób, który bardzo mi się spodobał. Jest to jeden wielki test dla bohaterów, trzymający w napięciu do samego końca. Jedyne czego mi żal, to że nie było większej ilości stron, chętnie zaczytałabym się w tym świecie na dłużej!

"Książę Znikąd" Rochelle Hassan

"Książę znikąd" to niesamowity debiut, który zachwycił mnie od pierwszej strony i utrzymał w tym zachwycie do ostatniej. Świetnie napisana historia, z niezwykle ciekawym przekazem i ważnymi wartościami.

Przedstawiona tu historia opowiada o Rodzie, dobrej i lojalnej, ale też ciekawej świata dziewczynce, która mimo strachu zdobywa się na odwagę i pozwala się porwać wirowi wydarzeń, kiedy na jej drodze staje tajemniczy chłopak- Ignis, który nie do końca jest człowiekiem.

Książka jest krótka, lecz wypełniona akcją i przygodą, bardzo dużo się tutaj dzieje, lecz ważne elementy zostały ukazane w taki sposób, by odpowiednio wybrzmiały. Historia jest bardzo angażująca i autorce wielokrotnie udało się mnie zaskoczyć! Nawet gdy myślałam, że jestem na właściwym tropie, okazywało się, że jednak nie do końca!

Oprócz wątku przyjaźni, jest też motyw przeznaczenia i podróży w czasie, baśniowej krainy z fantastycznymi elementami oraz nutką steampunku. Całość składa się na niezwykły klimat, który z pewnością pochłonie i rozkocha w sobie niejednego czytelnika.

Niech nikogo nie zwiedzie to, że książka jest w teorii kierowana do młodszego odbiorcy, dorośli również mogą spokojnie po nią sięgnąć i pokochać, zwłaszcza jeśli uwielbiają baśniowe klimaty i chcą oderwać swoje myśli od codziennych spraw i bardziej złożonych lektur.

"Książkę znikąd" zachwycił mnie znacznie bardziej niż się spodziewałam, to ciekawa, wciągająca, magiczna oraz klimatyczna powieść, ale też wartościowa, poruszająca intrygujące tematy, zmuszająca do myślenia, a także na swój sposób wzruszająca.

Rzadko kiedy myślę o przenoszeniu czytanej książki na ekran, lecz moim zdaniem mogłaby się okazać hitem jako serial animowany!

Gorąco polecam, to była cudowna przygoda, która na długo zostanie w mojej pamięci i do której z pewnością powrócę 😍 coś wspaniałego!

Obecnie bardzo dużo blurbów wydawniczych, które mają zachęcić do przeczytania danego tytułu, zdradza zbyt wiele z fabuły książki, w przypadku powieści Rochelle Hassan jest na odwrót. Opis ,,Księcia znikąd" ukrywa najlepszy element tej powieści. Owe motywy odpowiadają za najwięcej zaskakujących zwrotów akcji i radości z czytania tej książki. Możecie być spokojnie, nie planuję wam tego zdradzić w dzisiejszej recenzji.

Jedną z głównych bohaterek tej powieści jest dwunastoletnia Roda. Młoda dziewczynka podobnie jak inni mieszkańcy Brume jest odizolowana od świata. Pragnie mieć przygody, jak jej ciotka Dora. Pewnego dnia zaczyna dostawać wiadomości od ANONIMA, które sugerują przyszłe wydarzenia. Dzięki nim pewnego dnia odnajduje kruka, który okazuje się zmiennokształtną istotą. Losy tej dwójki wydają się nierozerwalnie związane i prowadzą ich razem ku jeszcze nieodkrytej prawdzie przez niebezpieczeństwa i potwory.

Pomysł na fabułę ,,Księcia znikąd" jest oryginalny i angażujące, choć zaczyna się jak każda tego typu historia. Niestety reszta elementów, które składają się, na tę powieść nie są tak dobra. Rochelle Hassan ma kilka świetnych pomysłów, które realizuje w ramach tej książki. Smoki mają bardzo ciekawą funkcję w tym świecie.

Kreacje bohaterów nie należą do najbardziej udanych. Niewiele można powiedzieć o cechach charakteru Rody czy Ignisa. Bardziej postacie określają ich doświadczenia życiowe i miejsce pochodzenia. Ignis jest bardzo ciekawą postacią, jego cel i motywacje są bardzo dobrze przedstawione. W jego działaniu widać desperacje i pewne rozdarcie. Postaci drugoplanowych praktycznie nie ma poza podstawowymi, które i tak ograniczają się tylko do ról przypisanych w społeczeństwie.

Relacje pomiędzy bohaterami na początku są bardziej umowne, niż wynikają z samej fabuły i w niektórych przypadkach pozostaje takie do końca. Po prostu relacje między postaciami jest nierozbudowana i płytka, ponieważ nie miała czasu wybrzmieć, przez szybkie tempo narracji.

Światotwórstwo, choć skąpo przedstawione, jest świetnie opisane. Kraina Aerlandil ma ciekawą historię. Szybkie tempo nie pozwala wybrzmieć dobrze niektórym momentom. Książka jest napisana prostym językiem. Zdania są przeważnie krótkie, ale autorka w ramach tej historii pisze również piękne, barwne opisy. Dialogi wypadają naturalnie, a narracja jest trzecioosobowa. Rochelle Hassan w swojej powieści nakreśliła ciekawe wątki moralne. Również zaryzykowało podejmując motyw powszechny w popkulturze, ale stanowiący duże wyzwanie przed pisarzami:ki.

Jestem rozdarta, ponieważ w książce ,,Książę znikąd" jest wiele fantastycznych pomysłów. Widać olbrzymią kreatywność i wyobraźnie autorki, ale także jest to nierówna powieść pod względem niedopracowań, o których pisałam powyżej. Niemniej jednak uważam, że przez barwne opisy, magiczne istoty i dynamiczne zwroty akcji, ta powieść powinna przypaść do gustu młodszym czytelnikom. To dobra książka przygodowa, w której autorka zostawię sobie drzwi na przyszłość do potencjalnej kontynuacji.

Jakiś czas temu wpadła do mnie książka od Wydawnictwa Nowa Baśń "Książę znikąd". Zaczęłam ją czytać przekonana, że przede mną fantastyka z wątkiem romantycznym 😅 ale jednak okazało się, że to książka dla młodszej grupy czytelniczej, co nie znaczy, że się przy niej nudziłam.

Początek przypomniał mi czytaną już chyba z 3 lata temu Trylogię Griszy - znacie ? W sumie wspólny wątek to mgła. Potężna ściana groźnej mgły, tu oddzielająca poszczególne miasta w krainie Aerlandii.

"Mgła stanowiła ochronny czar, stworzony przed wiekami przez legendarnego maga Aureliona Lasera, żeby strzec ludzkich osiedli w Aerlandii przed monstrami."

Każde z miast Aerlandii miało taką barierę ochronną. Gdy któreś z mieszkańców postanowiło zaryzykować i przemieścić się z miasta do miasta, mogło przypłacić to życiem. Tak więc na swój sposób tak jak mgła w książkach Bardugo, stanowi zagrożenie, choć tu przede wszystkim ma chronić ludzi przed potworami.

Główną bohaterką jest 12 letnia Roda. Dziewczynka wychowywana przez matkę i kochającą przygody, ciotkę. Od pewnego czasu zaczęła dostawać tajemnicze listy, a w nich zawarte drobne przepowiednie i zagadki. Czym jest wspominane w nich za każdym razem - Nigdzie ?

Gdy Roda ratuje kruka, nie ma pojęcia, że jest on w rzeczywistości osieroconym, zmiennokształtnym chłopcem i że od tego dnia jej życie zmieni się niesamowicie.

Książka ma potencjał, jest w niej wiele ciekawych wątków i elementów. Aczkolwiek przekazuje ją synowi, który zdecydowanie bardziej ją doceni. Bez wątpienia może porwać starszych czytelników, jednak przyzwyczaiłam się już do innych historii. Co nie znaczy, że nie doceniam jej zawartości.

Świat wykreowany w tej książce jest niezwykle intrygujący, potrafi i zachwycić i momentami przerazić czytelnika. Nie brak tu przygód i zwrotów akcji.

Bohaterka ma przed sobą wyzwanie, niebezpieczne, ale podchodzi do niego z entuzjazmem, którym zaraziła ją ciotka. Tym bardziej po zaginięciu matki, czuje , że jej wędrówka jest konieczna by ją odzyskać. Czy da radę ? Co z tego wyniknie?

Przekonajcie się sami lub podsuńcie tę książkę książkoholikom w młodszym wieku.
A ja serdecznie dziękuję za egzemplarz do recenzji 🔥

Wyobraźcie sobie wszechogarniającą mgłę (nie wiem jak Wy, ale ja mgłę uwielbiam). Małe miasteczko w krainie zwanej Aerlandią, które strzeżone jest przez smoki. Mieszka w nim dwunastoletnia Roda wraz ze swoją mamą i ciocią. Ciocia jest odważną, spragnioną świata podróżniczką i bardzo tym imponuje dziewczynce. Pewnego dnia Roda znajduje rannego kruka, którego przynosi do domu. Ptak zmienia się w chłopca a wraz z przemianą całe dotychczasowe życie dziewczynki. Roda co jakiś czas zaczyna dostawać anonimowe liściki w których zapisana jest przyszłość. Dziewczynka chcąc wyjaśnić zniknięcie swojej ukochanej mamy posunie się do wszystkiego. Z czasem okaże się, że nie każdemu w swoim otoczeniu mogła ufać.
W książce znajdziecie smoki, zmiennokształtnych i przeniesienia w czasie. Są zwroty akcji, które totalnie wbiły mnie w fotel a to bardzo lubię. Myślę, że przede wszystkim książka skierowana jest dla dzieci, dlatego nie do końca mnie zaciekawiła

"Książę znikąd" to baśniowa opowieść w klimatach filmów animowanych od Studio Ghibli, która potrafi oczarować i młodszego, i starszego czytelnika. Na jej kartach śledzimy niezwykła przygodę młodej Rody, która pewnego dnia zaczyna dostawać anonimowe listy. W jednym z nich znajduje się poleceniem, by dziewczynka udała się na skraj otaczającej jej miasto niebezpiecznej mgły, by tam uratować kruka. W ten sposób Roda poznaje Ignisa, tajemniczego chłopca. Czy w jego towarzystwie odważy się przekroczyć granicę znanego jej świata, wspiąć na szczyt mgły i złapać przelatującą co dziesięć lat kometę? W powieści odnalazłam wszystko to, za co uwielbiam fantastykę dla nieco młodszych czytelników: ducha przygody, siłę współpracy i ogrom magii w najmniej spodziewanych miejscach/istotach. Wykreowany na kartach powieści świat intryguje i przeraża, zapraszając do eksploracji jeśli starczy nam odwagi. Wyobraźnia zdaje się niczym nieograniczana i poza granicami bezpiecznego Brume możemy wraz z młodymi bohaterami spotkać najróżniejsze istoty, a niespodzianki i przygody czekają za każdym rogiem - wraz z tajemniczym Nigdzie. Nigdy nie wyrosnę z takich opowieści, pełnych przygody, dziecięcego zachwytu - z odrobinką melancholii i słodko-gorzkich tonów, by ostatecznie dostarczyć nam pełne nadziei zakończenie.

"Książę znikąd" zachwyca niezwykłym światem. Brume jest jak każde małe miasteczko, a życie Rody to szkoła i jazda na rowerze. Jest w tym świecie jednak coś niezwykłego: poza granicami wszystkich miast czają się potwory i w przeszłości wielki czarodziej odgrodził je mgłą. Podróż poza mgłę jest bardzo niebezpieczna i decyduje się na nią niewiele osób. Jedną z nich jest ciocia dziewczynki, podróżniczka, która uczy Rodę ciekawości świata. Nic więc dziwnego, że gdy życie bliskich Rody jest zagrożone dziewczynka jest gotowa, by wyruszyć w nieznane. Już sama eksploracja tego świata jest wciągająca - a natężenie przygód jest na takim poziomie, że naprawdę nie sposób się nudzić.

Do tego dochodzą pełne życia postacie: Roda jest tym typem bohaterki, której losy śledzi się z przyjemnością. Towarzyszy jej Ignis, osierocony chłopiec, naznaczony traumą z przeszłości. Stanowią idealną parę, która na swej drodze odkrywa siłę płynącą z przyjaźni. Tytułowy Książę oraz ciocia Dora stanowią ciekawe odbicia młodocianych bohaterów. Dynamika relacji między tymi czterema postaciami nadaje charakteru opowieści: od pełnego zabawy przekomarzania się do ciężaru, który niesie ze sobą prawda.

Ostatnim elementem jest zaś sama fabuła. W powieści elementy przygodowe przeplatane są z tajemnicą - i mogę zapewnić, każdy będzie zaskoczony przez fabularne zwroty akcji. Każda kolejna wskazówka i budowanie napięcia prowadzą do niezwykle satysfakcjonującego finału. "Książę znikąd" to oryginalne połączenie ponadczasowych, baśniowych tropów z dość niespodziewanym gatunkiem - którego, by nie spojlerować, tutaj nie podam.

Tak jak "Ruchomy zamek Hauru" (zarówno w wydaniu filmowych, jak i powieści Diany Wynne Jones),"Książę znikąd" to baśniowa fantastyka kierowana do każdego czytelnika, który ma w sobie jeszcze odrobinę tego dziecięcego zachwytu nad magią. Pełna tajemnic, zwrotów akcji i przygody porywa czytelnika już od pierwszych stron w niezwykłą podróż: nie tylko w głąb nieznanych miejsc, ale przede wszystkim samych postaci, które będą musiały skonfrontować się z własnymi pragnieniami i obawami. To piękna opowieść o przyjaźni oraz dokonywaniu wyborów.

"To, czego nie można naprawić, czasem można uratować."

• Poszukuję na wymianę - pojedyncze książki
  • Z chęcią przygarnę

Dodaj cytat z książki Książę znikąd