Tańczące światła

Dwukropek
2023-11-09
2023-11-09
32 min.

Piękne ilustracje, tekst po częstochowsku rymowany... Ale o zorzy, więc jestem na małe tak.

Zorza polarna to wyjątkowe zjawisko. Przepięknie rozświetla niebo, nadając mu przeróżne kolory. Jej piękno, w niezwykle liryczny sposób uchwycił Yuval Zommer w książce "Tańczące Światła".

Od pierwszych stron obserwujemy jak zorza rodzi się w kosmosie, a następnie podróżuje w stronę Ziemi. Swym blaskiem raduje arktyczne zwierzęta, mieszkańców mórz i lasów. Wprawia w zachwyt ludzi zamieszkujących tamtejsze tereny i skłania ich do snucia barwnych opowieści. Sprawia, że wszyscy wzdłuż całej Arktyki, bez względu na wiek czy gatunek jednoczą się, by podziwiać podniebny taniec i niesamowitą grę świateł.

Opowieść napisana jest wierszem, który wprowadza czytelnika w niepowtarzalny nastrój. Doskonale dopełniają go cudowne ilustracje. Dzięki nim dosłownie czujemy magiczną atmosferę, jaka towarzyszy zwierzętom i ludziom podziwiającym zorzę polarną.

Książeczka idealnie sprawdzi się jako lektura do poduszki. Wyciszy, utuli i ukołysze do snu.

Z całego serca POLECAM! ❤️

Książka o urzekającej okładce, (przyznajcie sami!) i jeszcze piękniejszym wnętrzu! O melodyjnej treści, porywającej w ten niemal magiczny świat. Bo czy tak cudowne zjawisko jak zorza polarna nie kojarzy nam się z magią?

Przewracając kolejne karty książki towarzyszymy zorzy w jej "podróży z kosmosu na Ziemię". Poznajemy zwierzęta i ludzi, których spotyka na swojej drodze i których niezwykle fascynuje. Wszyscy bohaterowie wpatrzeni są w ten podniebny taniec.

Mamy okazję poczuć niemalże namacalnie atmosferę, jaka wśród jej obserwatorów panuje. Być częścią czegoś niesamowitego.

Ta książka to zdecydowanie uczta dla oka. Można godzinami przeglądać kolejne strony, poznawać zwierzęta, wpatrywać się w ilustracje.
Jest też takim spokojnym wprowadzeniem w zimowy klimat, za sprawą mieszkańców Arktyki.

Mnie oczarowała!

Nie ma chyba piękniejszego, bardziej magicznego spektaklu natury niż falujące na niebie wstęgi zorzy polarnej. Zobaczyć ją na własne oczy to jedno z moich, niespełnionych jeszcze marzeń. Dlatego z taką radością sięgnęłam po najnowszą książkę Yuvala Zommera, tym bardziej wyjątkową, że opowiadającą o zorzy z jej własnego punktu widzenia.

Zorzę polarną poznajemy jako małe, złote drobinki pyłu, podróżujące od Słońca w kierunku pokrytej śniegiem Ziemi. Niezwykłe, mieniące się pięknymi kolorami światła, zachwycają wszystkie stworzenia. Na czarujących ilustracjach dzieci odnajdą, wpatrzone w niebo, niedźwiedzie polarne, śnieżne zające, foki, maskonury, wieloryby, woły piżmowe, wilki, rysie i najróżniejsze ptaki. Są też zjednoczeni w zachwycie, rdzenni mieszkańcy Arktyki, zasłuchani w opowieści o tych niezwykłych, tańczących światłach.

Piękne, klimatyczne ilustracje, autor dopełnił lirycznym, rymowanym tekstem. Nie jest on długi, ale fajnie łączy naukę, przyrodę i kulturowe znaczenie zorzy. Co ciekawe, Yuval Zommer właśnie zorzę polarną uczynił narratorką.

Jestem zauroczona tą pozycją. Pomimo zimowej scenerii, jest w niej coś, co sprawia, że serce czytelnika wypełnia ciepło, komfort i nadzieja. Aż ma się ochotę zapomnieć o naukowym uzasadnieniu tego zjawiska i z powrotem uwierzyć w jego magię.

Gorąco polecam Wam tę książkę! Myślę, że najlepiej sprawdzi się u przedszkolaków w wieku ok. 3-5 lat. Oprócz pięknej historii i wspaniałych ilustracji, widzę w niej także duży potencjał do różnego rodzaju kreatywnych aktywności. Może przykładowo, mali artyści zainspirują się i stworzą swój własny rysunek zorzy?

Zorzę polarną poznajemy jako małe,...

Kiedy Arktykę spowija mrok nocy polarnej świat staje się czarno-biały. Ciemniejące niebo pozbawione blasku słońca wprowadza melancholijny nastrój, a świat rozświetlany wyłącznie bielą lodu i śniegu wydaje się mało przyjazny. W tym świecie niemal pozbawionym innych barw żyją zwierzęta i ludzie, lecz Słońce nie mogąc wejść na nieboskłon przygotowało dla nich jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych niespodzianek – zorzę polarną.

„Tańczące światła” Yuvala Zommera to liryczna opowieść zorzy polarnej o swoim źródle i celu. Błyszcząc i migocząc na nocnym niebie ubarwia świat przynosząc mieszkańcom Arktyki nadzieję, zachwyt i niesamowite doznania. Z radością i satysfakcją patrzy na wysoko zadarte głowy, łby i dzioby przemierzając niebo, iskrząc się i tańcząc niemal w ekstazie.

Niedługi, rymowany tekst podkreśla niezwykłość i piękno zorzy jako zjawiska, lecz cała magia kryje się w ilustracjach. Maźnięcie pędzla umoczonego w świetlistych barwach zorzy oraz napełnione radością i zachwytem spojrzenia istot, którym dane jest chłonąć toczący się na niebie magiczny spektakl, oddają zachwyt jaki zawsze wywołuje pojawienie się zorzy polarnej.

I chociaż nigdy nie było mi dane podziwiać jej na żywo, to zagłębiając się w lekturę „Tańczących świateł” daje się odczuć mistycyzm tej chwili i pragnie się móc stać się jej udziałem.

To wyjątkowa książka, na wyjątkowy temat. Może być przyjemną czytanką układającą do snu po aktywnym dniu, ale także pierwszym źródłem wiedzy o zorzy i inspiracją do jej poszerzania, poszukiwania i podziwiania.

W literaturze dziecięcej istnieją książki, które potrafią przenieść nas w magiczne światy, otwierając oczy na niezwykłe zjawiska przyrody i pozostawiając w naszej pamięci niezatarte wspomnienia. Jedną z takich pozycji są "Tańczące światła" autorstwa Yuvala Zommara.

Książka opowiada o jednym z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych – zorzy polarnej. Mieniące się na nocnym niebie światła, jawią się jako jedne z najbardziej subtelnych, a zarazem niezapomnianych widoków, jakie oferuje natura. Zommer przenosi nas w arktyczny klimat, gdzie nieuchwytna zorza migocze nad głowami bohaterów wywołując niezapomniane wrażenia.

Historia opowiadana jest z perspektywy zorzy, która przychodzi na świat w ciszy kosmosu i podróżuje ku Ziemi, rozświetlając mrok barwami, które przynoszą spokój i ukojenie.

Liryczny tekst autorstwa Yuvala Zommara wprowadza nas w stan wewnętrznego spokoju. Książka ta jest idealna do czytania przed snem, wyciszając nasze myśli i skupiając na pięknie natury. To dzieło, które działa jak lek na zmysły, przynosząc balsam dla duszy. Słowa autora są jak delikatne szepty natury łagodzące po trudach dnia codziennego. Subtelne rymy układają się niczym kołysanka, kojąc nasze myśli i wprowadzając w stan błogiego spokoju. To magiczna podróż w świat harmonii i równowagi, która przywołuje uczucie wewnętrznego wyciszenia.

Cudowne, pełne detali ilustracje pozwalają zagłębić każdy zakamarek arktycznego świata. Na tle błyszczącej zorzy możemy dostrzec niedźwiedzie polarne, foki, maskonury, wieloryby, woły piżmowe, wilki, rysie i ludzi, którzy przyglądają się niezwykłemu przedstawieniu rozgrywającemu na nocnym niebie.

"Tańczące światła" to podróż w świat spokoju i kontemplacji, gdzie podniebny taniec i gra świateł zorzy polarnej rozświetlają arktyczne wieczory. Ta nastrojowa opowieść jest hołdem oddanym ponadczasowemu pięknu natury i zachwytem nad jej niezwykłością. To lektura, która nie tylko rozświetli wiele długich wieczorów, ale także pozostawi w naszych sercach niezapomniane wrażenia.

• Dziecionkowe
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Ciekawe ilustracje
  • .2023
  • Samodzielne
  • Chcę przeczytać Lilce
  • Książki

Dodaj cytat z książki Tańczące światła