Kakao szambao

Okładka książki Kakao szambao Jelena Brezovec, Jelena Pervan
Okładka książki Kakao szambao
Jelena BrezovecJelena Pervan Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Plamek i Brudek (tom 2) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2023-09-27
2023-09-27
32 min.
Marta Grabowska

Okładka książki Fujkowa podróż. Paskudaśna nocowanka Jelena Brezovec, Jelena Pervan
Fujkowa podróż... Jelena Brezovec, Je...

Idealna pozycja dla najmłodszych, którzy nie chcą myć zębów oraz rąk. Dzięki ciekawej treści oraz pięknym obrazkom książeczka we wspaniały sposób co się może dziać z nami jeśli nie będziemy dbać o higienę.
Potwierdzam, że działa na wyobraźnię dzieci oraz motywuje do czystości. Polecam

Potwierdzam, że działa na wyobraźnię dzieci oraz motywuje do czystości. Polecam

Niewiele jest książek, w których można polubić negatywnych bohaterów, którzy na dodatek szkodzą i dokazują. W tej książce mamy dwie złośliwe bakterie, których negatywne działanie nie wpływają dobrze na tych, do których się przyczepią, ale trzeba przyznać, że budzą jakąś taką sympatię 😉

Plamek i Brudek lubują się we wszelkich smrodkach, brudach i nieczystościach. Uwielbiają zatem "nosicieli", którzy podzielają ich podejście do higieny, czyli jej unikają. Żyją sobie wówczas radośnie, bo takie dzieci stwarzają im idealne warunki do paskudnych zabaw i działania na ich szkodę.
I tak właśnie Lotek, chłopiec nie myjący zębów, czy Dorcia, która nie przepadała za myciem rąk stali się dla Blamka i Brudka odpowiedni do ugotowania kakao Szambao z przepisu babci, czy urządzenia paskudnych urodzin!

Całe szczęście, że Lotek i Dorcia zmienili podejście zanim było za późno, co nie oznacza to jednak, że trochę nie ucierpieli przez swoje podejście.

W książce znajdziecie dwie historie, z których wynika jak doskonałe środowisko do zabawy stwarzamy bakteriom nie dbając o higienę. Są to zabawne opowieści lecz niosą przestrogę dla dzieci, pokazując konsekwencje zaniedbywania podstaw higieny, bo chociaż Plamka i Brudka można polubić, to nie chciałoby się, aby sobie ucztowali na naszych zębach czy dłoniach 😉
Spojrzenie z zupełnie innej perspektywy 😉

Plamek i Brudek to najlepsi przyjaciele i nie byłoby w nich nic dziwnego gdyby nie to, że są... bakteriami.

Uwielbiają wszystko co brudne, chore, zakaźne i okropne. Stale kręcą się blisko ludzi i wśród nich wypatrują takich, którzy zapewnią im dogodne warunki życia.

Taki na przykład Lotek, który ma w zębie sporą dziurę od razu wpada Plamkowi i Brudkowi w oko. Postanawiają przygotować w nim tytulowe Kakao Szambao według przepisu babci.

Z kolei Dorcia, która uwielbia obgryzać paznokcie za to nie lubi mycia rąk przypłaci ssanie brudnego palca wizytą u lekarza.

"Plamek i Brudek" wydawnictwa Zielona Sowa to jedna z tych książek, które na pewno wpadną w oko przedszkolakom.

Idealne dla nich są takie osoby, które nie myją rąk, zębów, kiepsko się odzywiają i obgryzają paznokcie....

Wasze dzieci przestrzegają zasad higieny, czy nie zaprzątają sobie głowy tym jakże nudnym zajęciem? Jeśli nie należą do czyścioszków, to właśnie znalazłam na to sposób. Mowa oczywiście o książce i to nie byle jakiej!

Przyjaciele Plamek i Brudek to bakterie z rzędu szkodliwych oraz totalnie łobuzerskich. Uwielbiają wszelkie ohydztwa i nie po drodze im ze środkami czystości. Z tymi osobnikami nie chcielibyśmy mieć do czynienia, ale Lotek i Dorcia niestety mieli...

•W pierwszej części książki Plamek i Brudek przyrządzają słynne kakao szambao z przepisu babci Upaćkanki m.in. ze zgniłych liści sałaty, czekoladowych kulek i śliny. Potrzebny jest też brudny garnek, za który świetnie posłuży dziura w zębie Lotka. Chłopiec nie czyści zębów, w wyniku czego cierpi teraz z bólu niebywale i czeka go wizyta u dentysty.
Miejmy nadzieję, że Lotek nabierze odpowiednich nawyków i już nigdy nie dopadnie go tak dokuczliwy ból.

•W drugiej części Plamek i Brudek świętują swoje urodziny w najbrudniejszym pokoju zabaw "Pod paznokciem". Jego właścicielka to Dorcia, która nie ma w zwyczaju mycia rąk, są wiecznie oblepione, a w szkole nikt nie chce iść z nią w parze. Na przyjęciu urodzinowym pojawiają się również Kaszlak i Gilek, ale Dorcia pakuje palec do buzi, nie mając pojęcia o trwającej imprezie.
Jak skończy się ta historia? Tego wam nie zdradzę, wiedzcie jednak, że Dorcia bardzo tego pożałuje!

Morał z tych opowieści jest bardzo czytelny... O higienę trzeba dbać, bo w parze z nią idzie również zdrowie, czyli to, co mamy najcenniejsze. Czytelnicy zauważą, jakie konsekwencje niesie za sobą jej brak i z pewnością nigdy więcej o myciu rąk i zębów nie zapomną! Moja córka podczas lektury wnikliwie przyglądała się swoim paznokciom i nagle pamięta o myciu ząbków.

Książka jest przezabawna, wciągająca i dająca do myślenia, a za sprawą paskudztw i obrzydliwości, dla pewnej grupy wiekowej bardzo atrakcyjna!😂 Poza tym ilustracje są genialne, a postacie bakterii doskonale zobrazowane.

Publikacja zdała egzamin, mocno polecamy.
Świetna zabawa i ubaw gwarantowany!

Co sie dzieje w dziecięcych buziach między zębami i pod dziecięcymi paznokciami, gdy ich nie myją? Jeśli wasze pociechy chcą się przekonać, co też porabia Plamek i Brudek, koniecznie przeczytajcie z nimi nową serię książek. Gwarantuję, że mycie zębów i rączek przestanie być problemem.

Plamek i Brudek to dwie bakterie, które uwielbiają wszystko co brudne, ohydne i nieco śmierdzące. Doskonale wiedzą, gdzie znaleźć smrodki, glutki i dzieci, które nie lubią się myć.

W książce znajdziecie dwie zabawne historie. Będzie o niecodziennych przysmakach.

W pierwszej z nich poznamy nieco słynny przepis na kakao szambao babci Upaćkanki. Bakterie muszą znaleźć nie tylko odpowiednie składniki, ale i dziecko, które nie tylko lubi podjadać czekoladę, ale i nie myje swoich ząbków. Okazuje się, że Lotek będzie idealny. Plamek i Brudek nie tracą czasu. Buzia chłopca to doskonałe miejsce dla bakterii, a dziura w zębie nada się idealnie do sporządzenia napoju. Gdy już wszystko jest prawie gotowe, bakterie mocno dmuchają w dziurę w zębie. To sprawia Lotkowi duży ból. Bez dentysty się nie obędzie.

Chłopiec już wie, że musi bardziej dbać o zęby, by już więcej dziur w nich nie było. A co się stało z dwiema bakteriami? Cóż, szukają kolejnego dziecka, które nie myje zębów.

Z kolei brudne paluszki i paznokcie Dorci to wymarzone miejsce na urodzinowe przyjęcie. Plamek i Brudek są zachwyceni. Jest tam mnóstwo smakołyków i prezenty. Wszyscy dobrze się bawią. Wszyscy, poza Dorcią, która wkładając brudne palce do buzi, połknęła także Kaszlaka i Gilka. Oj, choroba jej nie ominie. Czy dziewczynka nadal będzie stroniła od mycia rączek?

Książka została napisana i zilustrowana w nieco inny, zabawny sposób. Pokazuje małym czytelnikom, co może się stać, gdy nie myją zębów i rąk. Lepiej nie przyjaźnić się z Plamkiem i Brudkiem. Z tego na pewno nic dobrego nie wyniknie.

Moi synowie są w tym okresie, gdy wszelkie książki o pierdkach, bekaniu czy opowieści o kupie wywołują w nich ogrom śmiechu.

Gdy więc trafiła do nas taka właśnie "fujkowa" książka o dwóch bakteriach, czytaniu nie było końca. Choć początkowo wywoływała zdziwienie (bo cóż to jest kakao szambao? I jak to babcia Upaćkanka zginęła w syropie na kaszel?),to przy kolejnym czytaniu określeń "fuj, bleee" oraz śmieszków nie brakowało. :)

Poznajcie Plamka i Brudka, dwie bakterie, szukające sobie dogodnych warunków do życia m.in. w nieumytych dziecięcych zębach czy pod paznokciem.

Ich pomysłowość zaskakuje. Uwielbiają kakao szambao, które robiła im kiedyś babcia Upaćkanka, więc postanawiają sami je przygotować według jej przepisu. Okazuje się, że dziura w zębie Lotka idealnie zastąpi im garnek. A co na to Lotek? Oj... nie wydaje się być zachwycony. Chyba czas na porządne wymycie zębów i wizytę u dentysty.

Plamek i Brudek muszą znaleźć sobie inne miejsce. Wybór pada na świetny plac zabaw "Pod Paznokciem" u małej Dorci, która nie przepada za myciem rąk, za to bardzo lubi obgryzać paznokcie. To idealne miejsce na urządzenie imprezy urodzinowej! Bakterie zapraszają znajomych i bawią się w najlepsze. A przynajmniej do czasu aż...ich prezenty urodzinowe (bakteriopieski Kaszlak i Gilek) lądują w buzi Dorci. Oj, to nie skończy się dobrze. Nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Ta kolorowa książka zachwyci przedszkolaków! W zabawny sposób pokaże jakie konsekwencje dla zdrowia ma brak dbania o higienę. I mogę Was zapewnić, że przyczyni się do mycia zębów i rąk bez marudzenia, a przynajmniej tak się stało u nas :D

Starszy syn teraz poucza młodszego, że po powrocie z podwórka musi zmyć Plamka i Brudka z rąk bo inaczej będzie chory.

Polecamy!

Pierwsza część zabawnej serii, która w Chorwacji stała się prawdziwym bestsellerem! Plamek i Brudek to dwie bakterie. Są najlepszymi przyjaciółmi i bardzo lubią spędzać czas tam, gdzie jest dużo smrodków, glutów i innych ohydztw. A że to spryciarze, jakich mało, bezbłędnie potrafią zlokalizować dziecko, które takie miejsce im zapewni, np. nie myjąc zębów albo obgryzając paznokcie.

Do babcinej kuchni sentyment ma praktycznie każdy? Brudek i Plamek nie byli wyjątkami. Na samo wspomnienie najsmrodliwszego i najbardziej śluzowatego kakao szambao babci Upaćkanki, ciekła im ślinka. Dlatego, gdy znaleźli stary przepis, nie wahali się nawet chwili. Wprawdzie potrzebowali brudnego garnka, ale z pomocą przyszedł im Lotek - chłopiec, który nie mył zębów już od tygodnia! Dziura, która zrobiła się w jego zębie była wręcz idealna do kucharzenia! A gdy wszystkie składniki zostały już wymieszane, bakterie wsunęły słomki do napoju i dmuchały w nie, aż miło. Nieprzyjemnie było za to Lotkowi, którego ząb aż zapulsował z bólu. Jak skończy się dla chłopca ta przygoda? I czy nadal będzie zapominał o myciu zębów?

W drugiej opowieści, nasi bohaterowie urządzają wielką imprezę urodzinową w najbrudniejszy pokoju zabaw na świecie „Pod paznokciem”. Jego właścicielką była Dorcia, która nie cierpiała mycia rąk, kochała za to głaskać psy, dłubać w nosie, wkładać palce do jedzenia i kałuż oraz obgryzać paznokcie! Brudek i Plamek byli wniebowzięci, szczególnie, że w prezencie dostali pupili, Kaszlaka i Gilka. Niestety, w samym środku imprezy Dorcia postanowiła poobgryzać ten konkretny paznokieć i possać ten właśnie brudny palec. Jak to się dla niej skończyło? I czy wyciągnęła jakieś wnioski?

Książka ma przezabawne ilustracje i w przekorny sposób zapoznaje dzieci z zasadami higieny osobistej oraz konsekwencjami jej braku. Działa na wyobraźnię i mobilizuje do zmian. Polecam gorąco!

• Literatura dla dzieci
  • EmpikGo
  • .2023
  • Zagraniczne
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Kakao szambao