Łowcy duchów. Nawiedzone zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia

Okładka książki Łowcy duchów. Nawiedzone zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia Jamie Davis, Samuel Queen
Jamie DavisSamuel Queen Wydawnictwo: Replika Seria: Nawiedzenia i opętania reportaż
reportaż
Nawiedzenia i opętania
Haunted Asylums, Prisons, and Sanatoriums
Replika
2023-10-17
2023-10-17
Łukasz Golowanow
duchy nawiedzenia reportaż

Jamie Davis i Samuel Queen to para podrózników, pisarzy a przede wszystkim milosników zjawisk paranormalnych. Przemierzają Stany Zjednoczone Ameryki w poszukiwaniu najbardziej nawiedzonych miejsc. Książka "Łowcy duchów" jest swoistą kroniką tych podróży. Zawiera nie tylko opisy odwiedzanych miejsc, ale i to co udało się im w nich doświadczyć. Rozmowy z bezcielesnymi bytami za pomocą latarek i mierników pola elektromagnetycznego, niezwykłej jakości EVP czy fizycznych doznań takich jak dotyk czy chłód. Autorzy umieścili w niej również stenogramy ze swych licznych "rozmów" które mogą przyprawić o ciarki.
Choć w kwestii zjawisk paranormalnych jestem raczej sceptykiem to jednak co do więzień i szpitali mam swoją teorię. Tam "straszy" bo za czasów działalności tych przybytków pełno było w nich cierpienia i rozpaczy. Taka kumulacja tworzy pewien zasób energii, który pozostaje w murach i powraca w formie echa dawnych wydarzeń. Przynajmniej ja tak to sobie tlumaczę. A wracając do książki. To naprawdę świetna pozycja. Taka smaczna przekąska doschrupania na raz. Zdecydowanie polecam!!!

Czytać się tego nie da. Jestem fanką grozy i literatury o tematyce nadprzyrodzonej, ale to jest jakiś potok słów bez składu i ładu. Opisane sytuacje mają tyle nadprzyrodzonej mocy co nic.

Wielu ludzi wierzy w to, że obok świata materialnego istnieje jeszcze jakiś inny. Jest to związane również z wierzeniami w duchy, ale czy one rzeczywiście są wśród nas? Niezależnie od tego, co rozumiemy pod pojęciem „ducha” – zdania były, są i będą podzielone, a spory na temat ich istnienia bądź nie, to tylko jałowe dyskusje.

Współczesna nauka, nie stwierdziła jak dotąd istnienia niczego innego niż to, co da się zmierzyć i policzyć. Czy zatem duchy są jedynie produktem wyobraźni? Moim zdaniem tak. Osobiście nie wierzę w ich istnienie, ale przyznaję, że lubię sięgać po książki czy filmy związane z taką tematyką.

Z czystej ciekawości zdecydowałem się sięgnąć po książkę „Łowcy duchów” autorstwa Jamie Davis i Samuela Queena, która swoją polską premierę miała w październiku. Pozycja ta jest zapisem śledztw prowadzonych w miejscach nawiedzonych, często będących celem wycieczek wszystkich tych, którzy cenią sobie dreszczyk emocji.

Książkę czytało mi się lekko i przyjemnie, bez większych emocji, cienia przerażenia czy gęsiej skórki. Jest to w zasadzie przewodnik po tym, gdzie warto się udać po to by móc doświadczyć obecności tak zwanych innych bytów. Autorzy skupili się na starych zakładach psychiatrycznych, szpitalach i więzieniach czyli miejscach owianych złą sławą, szczyptą tajemnicy i kontrowersyjną przeszłością. Każdy jej rozdział poświęcony został jednemu z takich przybytków i uzupełniony fotografiami.

Żałuję, że nie odnalazłem w tej lekturze więcej informacji dotyczących historii odwiedzanych przez łowców miejsc oraz bardziej profesjonalnego zgłębienia tematu zjawisk nadprzyrodzonych. Same ich doświadczenia z duchami nie były dla mnie w żaden sposób interesujące. Mogę polecić Wam tę książkę jako ciekawostkę, ja nie odnalazłem w niej niczego odkrywczego, co by mnie zmusiło do refleksji.

Współczesna nauka, nie stwierdziła jak dotąd...

Kto z nas nie bał się w dzieciństwie duchów?Ile osób do tej pory czuje lęk przed nimi? Czym są te duchy? Odpowiedź na to jest niejednoznaczna. Praktycznie w każdej religii jest mowa o nich jako o duszy, bycie który po śmierci czegoś szuka, bądź jest uwięziony. Z medycznej strony są to omamy, złudzenia optyczne. Z naukowej... Tu można też zagłębić się w nieznane nam rejony, jak np. wspomniane przez autorkę teoria superstrun czy też ludzie, którzy utknęli w przestrzeni międzywymiarowej.
Książka amerykańskich łowców duchów to nic innego niż reportaż i przewodnik w jednym. Jamie wraz z Samem odwiedzają dziesięć nawiedzonych miejsc. Przedstawia dokładną historię danego obiektu, jego powstania, działalności, przeznaczenia oraz zamknięcia. Dostajemy szereg informacji o zgonach, ich przyczynach i okolicznościach.
Po dawce historii następuje opis zwiedzania i polowania. Jamie konkretnie przerzuca na papier swoje wrażenia i uczucia jej towarzyszące podczas pobytu w kryjących straszną przeszłość miejscach oraz kontaktach z obecnymi tam bytami. Poznajemy fragmenty zapisów rozmów jak i nagrań. Autorka za każdym razem też stara się podsumować wyprawę.
To jednak nie koniec. Zanim dojdziemy do końca każdego rozdziału, czeka na nas dokladna rozpiska z adresem, danymi obecnych właścicieli obiektu, ceną zwiedzania oraz innymi szczegółami.
Spotkanie z danych miejscem kończymy uwagami od współautora, w których w skrócie poznajemy jego zdanie i wrażenia.
Książkę kończą załączniki w postaci np. podstawowych pytań na sesję czy adresem do autorki i sposobie korespondencji z nią.
Warto wspomnieć o zdjęciach, których ujrzeć możemy tutaj mnóstwo. Działają na wyobraźnię, przywołując obrazy z horrorów.
Książkę można traktować z przymrużeniem oka, można też wierzyć w to, co się przeczytało. To już indywidualna sprawa. Osobiście chciałbym odwiedzić takke miejsca dla ich klimatu. Z pewnością umysł już sam by stworzył dodatkową grozę i wizje. A może to nie umysł?
Polecam 😈

[Współpraca barterowa] @wydawnictworeplika

"Łowcy duchów" to de facto przewodnik po nawiedzonych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Nie tylko prezentuje historię i opisy jako lokalizacji, ale koncentruje się głównie na osobistych wrażeniach autorów z ich spotkań z duchami.

Książka wciąga czytelnika w świat duchów, pozostawiając po sobie niejednokrotnie mocne wrażenia, ale też miejsce na interpretację i refleksję. To dobra lektura zarówno dla tych, którzy wierzą w zjawiska nadprzyrodzone, jak i dla tych, którzy poszukują wyjaśnienia dla paranormalnych zjawisk.

Autorzy, przez swoją dokładność i zaangażowanie w badania, stają się przewodnikami po świecie, który dla wielu będzie zaskakujący i nieprawdopodobny. "Łowcy duchów" to lektura, która mocno zachęca do zastanowienia się nad granicami naszego pojmowania rzeczywistości. Przy tym dostarcza czytelnikowi emocjonujących i niekiedy przerażających historii.

To czego mi brakowało w książce, to szersza perspektywa, szczególnie w kontekście historii opisywanych lokalizacji. Są one dość skrótowe, przez co zabrakło mi głębszego zrozumienia, emocji i kontekstu związanego z tymi nawiedzonymi miejscami. Każde z nich zostało opisane sucho, bez prób wywołania w odbiorcy silniejszych emocji.

"Łowcy duchów" to lektura, która wciąga czytelnika w świat zjawisk paranormalnych, zostawia jednak pole do własnych przemyśleń. Spodoba się miłośnikom historii bądź opowieści o duchach.

Książka zaskoczyła mnie łatwością kontaktu z duchami – niemal jakby zapraszały na herbatkę 🙂 Sama jednak w praktyce z tego przewodnika do planowania wakacji z pewnością nie skorzystam – stawiam na bardziej tradycyjny wypoczynek 🙂

Dziś chciałbym Was zaprosić w podróż do tajemniczego świata nawiedzonych miejsc gdzie nieproszeni goście wędrują po wystawnych salach, w pokojach rozbrzmiewają upiorne dźwięki, a dreszcze przebiegają wzdłuż kręgosłupa każdego, kto odważy się wejść nieproszony. Jamie Davis i Samuel Queen w swojej książce „Łowcy duchów. Nawiedzone zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia” odkryją przed Wami dziesięć najbardziej nawiedzonych placówek w Ameryce w których podobno straszy, a następnie postanowili zbadać przyczyny dla których duchy postanowiły się tam zadomowić.
Przedstawiając czytelnikowi nawiedzone miejsca autorzy przytaczają ich historię które pojawiały się w różnych artykułach nim dane miejsce zostało całkowicie zamknięte. Przytaczają również historie o osobach których rzekomo można spotkać w danym miejscu. Spora część każdego rozdziału to indywidualne doświadczenia Davisa i Queen jakie mieli podczas badań zjawisk paranormalnych. Tutaj musze przyznać, że to mocny punkt książki, oczywiście jeśli były one prawdziwe. Dodatkowym plusem tej książki są liczne zdjęcia nawiedzonych miejsc, które dodają grozy relacją autorów.
Jeśli ciekawi Was taka tematyka, nie boicie się odwiedzać miejsc o których krążą mroczne historie to niewątpliwie książka ta powinna Was zadowolić.

Bardzo interesująca lektura, uwielbiam czytać takie książki. Od samego początku czuć niesamowity dreszczyk. Autorzy w bardzo ciekawy i fajny sposób dzielą się z nami swoim spostrzeżeniami i tym co doświadczyli. Odwiedzili zakłady psychologiczne, szpitale, więzienia. To miejsca owiane złą sławą a przede wszystkim nawiedzone przez duchy. Jest to w bardzo fajny sposób opisane i czyta się wspaniale i z ciekawością. Wydarzenia jakie miały miejsca podczas seansów. Rozmowy z duchami. W jaki sposób się z nimi porozumiewają tego nie zdradzę bo musicie o tym sami przeczytać a mogę powiedzieć, że jest to fascynujące. Są też zdjęcia i to daje takiego klimatu tej książce i wiarygodność miejsc. Są też informacje gdzie się znajdują te miejsca i można je odwiedzić. Poznajemy przemyślenia autorów. Ich odczucia do danego miejsca lub do tego czego doświadczyli. Dla mnie tematyka o duchach bardzo ciekawa. Widać i czuć fascynację tym czym się zajmują. Ta książka to forma przewodnika są wskazówki bardzo przydatne. Każde miejsce ma swoją historię. Ale w tym wszystkim właśnie te rozmowy z duchami czy zjawami są bardzo interesujące. To naprawdę jest niesamowite. Zapiski rozmów z duchami też tu znajdziecie. Polowanie na duchy do którego jest potrzebny odpowiedni sprzęt, i autorzy piszą co jest potrzebne. Jest w tym coś, i czuć ich wiatę w to co widzieli co ich spotkało. Nic nikomu nie narzucają dzielą się tylko tym co ich spotkało. Bardzo dobra lektura i a duchy są różne i różne z nimi może być. Zjawiska paranormalne jednak moim zdaniem są bardzo interesujące i mnie ten temat interesuje. Polecam bo warto przeczytać.

"Kiedy odwróciłyśmy się i ruszyłyśmy z powrotem, ludzie aż się zachłysnęli. Wkrótce się dowiedziałam, że razem z nami szły dwa cienie - po jednym z każdej strony - i jeszcze jeden pomiędzy nami."

Zgodnie z tytułem autorzy odwiedzili zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia, które z różnych powodów są nawiedzane przez duchy.

Każda instytucja jest szeroko opisana, ze względu na przeznaczenie, a także wydarzenia jakie miały i mają tam miejsce. Dość zaskakującym dodatkiem są podrozdziały "Jeśli chcesz się tam wybrać". Zawierają szczegółowe informacje dotyczące opisywanych miejsc, podane w zwartej, czytelnej formie.

Treść wzbogacona jest o zapisy seansów i rozmów z bytami pozaziemskim. Zamieszczone zostały także zdjęcia z badanych budynków. Szkoda, że Autorzy nie dołączyli wykonanych przez siebie fotografii, na których udokumentowali opisywane zjawiska.

Nie brakuje przemyśleń i osobistych odczuć. Ciekawość przemieszana jest z niepewnością, a także strachem.

Jeśli lubicie taką tematykę, to polecam czytać wieczorem przy przygaszonym świetle. Jest klimat. Sprawdzone.

Każda instytucja jest szeroko opisana, ze...

,,Łowcy duchów: Nawiedzone zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia’’ są publikacją rozpalającą wyobraźnię. Zwłaszcza dla entuzjastów zjawisk nadprzyrodzonych będzie to nie lada gratka - jestem przekonana, że każdy kto światem metafizycznym się interesuje, znajdzie w opracowaniu Jamie Davis i Samuela Queena kilka ekscytujących rozdzialików; nie tylko przez wzgląd na omawianą tematykę, ale również wobec samej specyfiki pracy autorów. Podejście Davis i Queena wymyka się bowiem sztywnym ramom, które oplatają mnogość zagadnień fantastycznych, a już na pewno klasyczne artykuły (pseudo)naukowe opowiadające się jednoznacznie po stronie konkretnych stanowisk.

W przypadków ‘Łowców’ podobna rzecz miejsca nie ma, wręcz przeciwnie – para badaczy amatorów w sposób otwarty prezentuje swoje poglądy, jednocześnie podkreślając bezstronność oraz niepełną wiedzę wynikającą z braku jasnych dowodów poświadczających o istnieniu bytów spoza wymiaru rzeczywistego. Ta wyjątkowo szczera, pozbawiona oczywistej pewności ekspozycja, wzbudza sporo sympatii i zrozumienia, lecz również wpływa na odbiór ogółu: reportaż stanowi raczej ciekawostkę otwierającą drogę do szerszej interpretacji wybranych zagadnień, niźli zbiór niepodważalnych tez.

Ale to akurat atut.

Jamie Davis bez nadęcia, za to ze swadą i humorem opowiada o przygodach, w jakie zostali uwikłani. Wycieczki po nawiedzonych zakątkach Ameryki okazały się przeżyciem o tyle inspirującym, co i niezwykłym; zamknięte na głucho zakłady psychiatryczne, popadające w ruinę przytułki, zdewastowane domy wychowawcze, zapomniane placówki oświaty czy opuszczone więzienia, choć przedstawiały się upiornie, były także miejscami posiadającymi własną historię – często niestety smutną i tragiczną. Davis na kartach ‘Łowców’ ją przytacza. Relacjonuje nie tylko to, czego wspólnie z Queenem doświadczyli: opisuje także emocje im towarzyszące. Sporo w tej narracji osobistych refleksji, przemyśleń, trafnych spostrzeżeń, dosadnych podsumowań, jednak wcale nie mniej odwoływania się do kultury, folkloru, epoki oraz prawdziwych wydarzeń.

Dla fanów niezbadanych tajemnic i niesamowitych zagadek pozycja obowiązkowa!

Jamie Davis w towarzystwie Samuela Queena ukazuje 10 odwiedzonych przez siebie placówek typu więzienia, szpitale i zakłady psychiatryczne. W każdym z nich autorzy prowadzą śledztwa, w których szukają śladów aktywności nadprzyrodzonych. Poprzez zapisy i transkrypcje kontaktów z duchami, wywiady z osobami, którzy doświadczyli ich obecności oraz zdjęcia przybliżają, często szokujące, efekty swoich badań.

Forma przekazu jest połączeniem gawedziarskich opowiastek z emocjonalnymi relacjami. Autorzy z dużym zaangażowaniem i pasją pochodzą do tematu, w każdym miejscu mając otwarty umysł na potencjalne zdarzenia paranormalne. Metody pracy jawią się profesjonalnie, a transkrypcje wiele razy wywołują dreszcz niepokoju. Zwłaszcza tam, gdzie nawet na doświadczanych badaczach kontakt wywołał silne doznania, odczuwa się razem z nimi swoisty strach przed nieznanym.

Podobało mi się wyciąganie wniosków na bazie własnych doświadczeń (chociażby przez Jamie, która krytycznie analizowała swój dość butny stosunek w początkowych zdarzeniach ze zjawami). Autorzy zarówno intrygują i potencjalnie kuszą do odkrywania sekretów miejsc, w których rzekomo straszy (zostawiają nawet namiary i wskazówki co do wskazanych konkretnie w książce miejsc),a jednocześnie mocno podkreślają kwestie bezpieczeństwa w podobnych badaniach. Myślę, że dla osób, które są potencjalnie zainteresowane ta wiedza może być nieoceniona.

Może sama empirycznie bym nie chciała prowadzić podobnych eksperymentów, natomiast przebieg już przeprowadzonych przez Jamie i Samuela czytałam z dużym zaciekawieniem i przez książkę błyskawicznie popłynęłam. Polecam szczególnie fanom mroku - wiadomo, że jak coś na faktach, to straszniejsze, niż fikcja, więc dreszcze emocji gwarantowane🤭

• Reportaż
  • Popularnonaukowe
  • Podróżnicze
  • Chętnie odkupie
  • Osobliwości/Okultyzm/Ezoteryka
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Łowcy duchów. Nawiedzone zakłady psychiatryczne, szpitale i więzienia