Zabójczo przystojny

Okładka książki Zabójczo przystojny
Ryan Green Wydawnictwo: Wielka Litera Seria: True Crime reportaż
reportaż
True Crime
Drop Dead Dangerous: The Lethal Attraction of Road Trip Killer, Paul John Knowles
Wielka Litera

Kolejna z serii. Do przeczytania, ale nie zachwyca. Jak zwykle pobieżny opis

Kolejna z serii. Do przeczytania, ale nie zachwyca. Jak zwykle pobieżny opis

Audio

Audio

Po przeczytaniu „Mama od tortur” spodziewałam się mocnej książki. A jest naprawdę przeciętna.

Ta książka to historia człowieka mocno zaburzonego psychicznie, któremu okrucieństwo przynosiło pełnię najlepszych doznań. Mordując, gwałcąc czuł się jak gwiazdor filmowy. Żył w przekonaniu, że historia jego zbrodni uczyni go sławnym. Ale zacznijmy od początku... Paul John Knowles to młody, szalenie przystojny mężczyzna, który nie zhańbił się uczciwą pracą. Za sposób na życie obrał kradzieże samochodów ( nazywał to pożyczaniem) oraz włamania do domów. Żył z tego co ukradł. Przemierzał Stany i gdy kradzieże i włamania przestały dostarczać mu wystarczającej adrenaliny zaczął mordować i gwałcić. Przypadkowe osoby: dzieci, kobiety, mężczyźni ginęli w bestialski sposób z jego rąk. Autostopowiczki, córeczki sąsiadki, mężczyzna, który przyjął go pod swój dach, gdy nie miał gdzie przenocować, kobieta z baru, przypadkowy kierowca czy policjant to tylko niektóre z ofiar młodego przystojniaka. Przemoc, agresja to dawało mu spełnienie. Gwałcił nawet zwłoki. Jego życie to wieczna ucieczka.
Czy policji uda się go aresztować? Czy wciąż będzie wymykał się wymiarowi sprawiedliwości? A może los zgotuje mu jeszcze inny scenariusz ?

Książka jest mocna, bogata w szczegółowe opisy brutalnych zbrodni. Na pewno nie jest dla każdego. Ja po jej przeczytaniu wiem, że na razie książek z serii True Crime nie tknę. Głowa musi odetchnąć po tej fali zbrodni.

„Zabójczo przystojny” czyli Paul John Knowles jest przedstawiany w tej książce jako człowiek z wysokim mniemaniem o sobie, żyjący poza prawem i czujący się jak wolny ptak pędząc przed siebie w kradzionych samochodach. Duży wpływ na jego zachowanie miało patologiczne dzieciństwo pozbawione rodzicielskiej miłości. Gdy po raz kolejny trafia na dłuższy czas do więzienia postanawia wymieniać listy z pewną kobietą, która ostatecznie łamie mu serce. Te wydarzenia budzą w nim prawdziwą bestię. Złodziej, porywacz, gwałciciel i morderca - tak zapamięta go świat.

Kolejna książka Ryana Greena, tym razem na start opatrzona wyjaśnieniem od Wydanictwa, że niektóre dialogi, sytuacje i bohaterowie są fikcyjni. Także liczne negatywne opinie w temacie reklamowania jego książek jako True Crime wreszcie dały wyczekiwany efekt. Książkę przesłuchałam w formie audiobooka i jest on czytany bardzo monotonnie. Dodatkowo nie uważam, by autor w ciekawy sposób przedstawił samą postać Paula Johna Knowles’a zwanego Casanova Killer. Niestety, dla mnie to kolejny raz duże czytelnicze rozczarowanie.

Paul John Knowles to kolejny z zabójców, seryjnych mordercòw, których poznajemy dzięki serii #truecrime Tym razem również mamy do czynienia z wielce niebezpiecznym osobnikiem. Wychował go poprawczak, który w tamtych czasach był gorszy od więzienia. Pamiętacie film "Uśpieni",w którym grupka przyjaciół ląduje na kilka lat w poprawczaku, w którym są bici i gwałceni. Knowles doskonale poznał ten ból, miał wrażenie,że nie przeżyje, gdyż że względu na jego urodę i butną naturę, strażnicy wzięli go na cel i poddawali nielicznym torturom. Ale to nie poprawczak zrobił z niego mordercę,ani więzienie, w którym pòźniej przebywał. Był złodziejem, ale nie mordercą. Stał się nim po tym, gdy ukochana kobieta go odrzuciła. Paul odrzucił wtedy moralność, przyzwoitość I zaczął zabijać niewinne ofiary,a jego morderczy apetyt się wzmagał. Dzięki swojemu wyglądowi, dość łatwo osaczał kolejne ofiary i szedł przez Florydę, siejąc śmierć i strach.
Dość sprawnie napisana lektura, ale na ile true crime, to nie wiem. Autor często popuszcza wodze wyobraźni, ale na to byłam nastawiona po wcześniejszych lekturach Greena. Jeśli lubicie takie klimaty, chcecie wejść w buty seryjnych mordercòw, to książka jest niewątpliwie dla Was.
atena1wspak

Ta seria true crime wzbudza spore kontrowersje i zbiera skrajne opinie, ale na pewno trzeba docenić to, że wydawnictwo postanowiło zareagować i na początku czwartego już tomu zostało zamieszczone wyjaśnienie dotyczące najczęstszego zarzutu wobec twórczości Ryana Greena, czyli mamy w końcu czarno na białym informację, że jest to opowieść oparta na faktach i pojawiają się w niej fikcyjne elementy. Wiem, że część czytelników właśnie to zniechęciło, jednak mi to w przypadku tych książek aż tak bardzo nie przeszkadza, zwłaszcza że autor pisze głównie o sprawcach, których historii wcześniej nie znałam.
"Zabójczo przystojny" to pozycja poświęcona Johnowi Knowlesowi i choć przed lekturą to nazwisko zupełnie nic mi nie mówiło, to teraz z pewnością już nie wyrzucę go z głowy. Jest w jego życiorysie coś typowego i coś wyjątkowego, można się zastanawiać, czy miał po prostu pecha niemal od urodzenia, czy jednak sam tak pokierował swoim życiem. Myślę, że oczywiście szukanie przyczyn w trudnym dzieciństwie nie jest pozbawione sensu, ale przyczyna to dla mnie nie to samo, co usprawiedliwienie, a często wykorzystuje się je jako okoliczność łagodzącą. Paul wychowywał się początkowo w wielodzietnej patologicznej rodzinie, później zaczął podróżować po placówkach opiekuńczych. Muszę przyznać, że gdy czytałam o tym, co działo się szczególnie w jednej z nich, byłam przytłoczona. Wiem, że w poprzednim stuleciu stosowano inne metody wychowawcze, jednak pewne rzeczy w żadnych czasach nie powinny być normą.
Późniejsze życie Knowlesa to już tylko równia pochyła, po której gnał najczęściej kradzionymi samochodami. Przerażające jest to, że wielokrotnie trafiał w ręce policji, ale system sprawiedliwości nawalał raz za razem. Mimo że wciąż popełniał przestępstwa był traktowany niezwykle pobłażliwie i po kilkunastu miesiącach najczęściej znów był wolny. Czy gdyby za którymś razem dostał dłuższy wyrok, udało by się ocalić życie niektórych z jego ofiar? Tego nigdy się nie dowiemy, pewne jest to, że sędziowie pokpili sprawę, a resocjalizacja przynosiła raczej odwrotne skutki, gdyż okrucieństwo Paula tylko wzrastało z czasem.
"Zabójczo przystojny" to opowieść o przerażającym mężczyźnie, którego nic nie było w stanie powstrzymać ani zmienić. Chociaż był taki moment w jego życiorysie, który mógł się okazać przełomem... i w pewnym sensie rzeczywiście nim był. Warto zapoznać się z tym życiorysem zinterpretowanym przez Ryana Greena.
Moje 7/10.

Ryan Green, w swoim stylu, przedstawia postać Paula Johna Knowlesa nie jako zwykłego mordercę, ale jako skomplikowaną postać z głębokimi, choć przerażającymi motywacjami. Choć książka ma charakter fabularyzowany, Green stara się przybliżyć czytelnikowi jak najwięcej faktów z życia i działalności Knowlesa. Fabularyzacja sprawia, że historia staje się bardziej przystępna i wciągająca, jednak czasami można odnieść wrażenie, że granica między faktami a fikcją jest nie do końca jasna.

Nie ulega wątpliwości, że "Zabójczo przystojny" jest przeznaczony dla miłośników literatury kryminalnej i true crime. Green z pewnością nie oszczędza szczegółów, które dla niektórych czytelników mogą być trudne do strawienia. Jednak jeśli jesteście fanami tego gatunku, historia Knowlesa z pewnością was zaciekawi.

Książka nie jest pozbawiona wad. Kilku recenzentów zwraca uwagę na brak dokładnych źródeł oraz pewne luki w opowieści. Co więcej, podejście Greena do postaci Knowlesa momentami może wydawać się kontrowersyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o próbę przedstawienia motywacji i psychologii mordercy.

"Zabójczo przystojny" to przerażająca, ale fascynująca opowieść o jednym z najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii Stanów Zjednoczonych. Mimo pewnych niedociągnięć, warto po nią sięgnąć, by zrozumieć, jak skomplikowane mogą być umysły tych, którzy dokonują najbardziej okrutnych czynów. Ocena końcowa: 7/10.

Odkąd pamiętam jestem ogromną fanką true crime w każdej postaci. Tym razem padło na książkę, która swoją formą przypomina odcinek podcastu kryminalnego. 216 stron wydano w kieszonkowym formacie, idealnym do zabrania w każdą podróż.

"Zabójczo przystojny" to najnowszy tytuł w serii true crime wydanej przez wydawnictwo Wielka Litera. Ryan Green opowiada historię Paula Johna Knowlesa, amerykańskiego seryjnego mordercy, któremu media nadały przydomek Casanova. Mężczyzna ten już od najmłodszych lat popadał w pierwsze konflikty z prawem. Ostatecznie udowodniono mu 18 morderstw, chociaż sam twierdził że zabił z premedytacją 35 osób. Ryan Green postawił na fabularyzowaną opowieść, w której niektóre sceny czy dialogi zostały całkowicie wymyślone. Zabieg ten z pewnością miał na celu wciągnięcie czytelnika w tą mroczną ale także smutną historię. Jednak oprócz tego sprawił, że nazwiska ofiar przestały być tylko zlepkiem liter i suchymi faktami. Krok po kroku śledzimy losy Knowlesa, który w swoich poczynaniach posuwa się coraz dalej.

"Zabójczo przystojny" z pewnością przypadnie do gustu fanom podcastów true crime, a wydawnictwo Wielka Litera zdecydowanie nie powiedziało w tym temacie ostatniego słowa. W przygotowaniu kolejne dwa tomy - "Mąż, ojciec, dusiciel" oraz "Gospodyni domu śmierci".

To moja pierwsza książka Ryana Greena, który jest autorem bestsellerową serii True Crime o największych popaprańcach stąpających po tym łez padole. Jego pisanie przypomina mi kryminalne podcasty, którymi swego czasu zasłuchiwałam się wieczorową porą. To taka pisana wersja podcastu, nawet narracja brzmi podcastowo.

Tym razem autor wziął w obroty Paula Johna Knowlesa.
Knowles w wieku 19 lat był już regularnym przestępcą.
W 1974 roku siał postrach, przemierzając Florydę, Ohajo, Nevadę, Teksas, Alabamę, Virginię i Georgię.
Oskarżony o 20 morderstw, podejrzewany o ponad 30.

Autor próbuje zajrzeć w umysł Knowlesa, mam wrażenie, że szuka przyczyn, dlaczego stał się mordercą i gwałcicielem, co więcej, znajduje je i mam poczucie, że trochę go usprawiedliwia.

Przez wielu Knowles określany był jako przystojny mężczyzna z charyzmą gwiazdora filmowego. Media nadały mu przydomek Casanova Killer.
Był ciągle w drodze, bez swojego miejsca, bez bliskich, jak samotny drapieżca.
Chciał być wolny jak wiatr, ale mam poczucie, że wiecznie uciekał, że wiele w nim desperacji i złości.
Stracony chłopak, bez sumienia i refleksji, któremu naprawdę długo, zdecydowanie za długo uchodziło wymykanie się z rąk stróży prawa i bezpieczeństwa. Wszystko, co robił, wg mnie, było pozbawione sensu i celu, a gdyby przyszło mu żyć dłużej z przyjemnością opowiadałby światu o swoich "perypetiach" i bezsensownym odbieraniu życia osobom, które miały to nieszczęście stanąć na jego drodze.
Działał w czasach, gdzie system komunikacji i przekazywania danych leżał w pieleszach, a przynajmniej tak to przedstawia autor.

Knowles podobno stał się mordercą, w momencie kiedy kobieta, którą darzył uczuciem odrzuciła go. Myślę, że zło zakorzeniło się w nim dużo wcześniej, a cała sprawa z więziennym romansem stała się triggerem wyzwalającym w nim bestię.
Knowles, przebywając w więzieniu nawiązał kontakt z Angelą Covic, który przerodził się w romans. Kobieta wywalczyła dla niego przedwczesne zwolnienie warunkowe. Jednak za radą swojej wróżki, zerwała z nim kontakt. To był początek krwawej masakry.

Interesujące jest to, że tak do końca nie wiadomo, które zbrodnie są jego, które sobie przypisał, a które przypisano jemu.
Knowles nagrał dla swojego prawnika nagranie z historią swojego życia.
Większość nagrań nie przetrwała, podobnie jak liczne dowody, które uległy zniszczeniu podczas powodzi.
Treść nagrań znał tylko prawnik i ława przysięgłych, ale z ich komentarzy wynika, że Knowles opisał znacznie więcej przypadków zabójstw, niż mu przypisano.

Książkę czyta się dobrze, jest krótka i treściwa, ale pozbawiona źródeł wiarygodnej informacji, tak, że nie wiem, co jest faktem, a co interpretacją autora.
Brakowało mi informacji o rodzinie Knowlesa i o jego ofiarach, są to ludzie, którzy mają nazwiska, ale tu pozbawieni są twarzy. Pewnie, dlatego opowieść nie wzbudza we mnie zbyt silnych emocji. Ot taka historia człowieka, który nie powinien istnieć i bez którego świat byłby lepszy.

Podoba mi się wydanie tej książki, mały, poręczny format z odpowiednią wielkością czcionki. Bardzo wygodnie się czyta.

Tym razem autor wziął w obroty Paula Johna...

• Audiobooki
  • True crime
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Zabójczo przystojny