sztuka, polski dizajn
sztuka
Aleksandra Wilk

100 lat polskiego dizajnu, 100 projektów, 100 niezwykłych historii, 100 ilustracji. Młodszy czytelnik odkryje jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce...

Młodszy czytelnik odkryje jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem bambino i wycieczki na rowerze Wigry. Wszyscy dowiemy się, co ciekawego proponują współcześni polscy dizajnerzy.
Wśród prezentowanych projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

W książce przeszłość łączy się z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych jest przez 25 polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje i projektuje książki, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.

Autorki książki napisały 100 fascynujących historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiadają nie tylko o konkretnych projektach. Objaśniają też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dostępna jest też angielska wersja językowa tej książki "The ABCs of Polish Design" w tłumaczeniu Agnes Monod-Gayraud.

Książce towarzyszy wystawa "Elementarz polskiego dizajnu", której kuratorką jest Ewa Solarz. Wystawa miała swoją premierę 30 czerwca 2017 podczas Gdynia Design Days i w tej chwili podróżuje po krajach Europy.

źródło opisu: http://wytwornia.com/

źródło okładki: http://wytwornia.com/

Paulina Skipi | 2019-02-10
Przeczytana: 15 listopada 2018

Nie bardzo rozumiem jak została dokonała selekcja poszczególnych przedmiotów. Raz są to rzeczy kultowe, raz piękne, ale przeciwności losu, głównie polityczne, nie pozwoliły na produkcję, ale jest też kategoria, i to całkiem spora, bubli. Przedmioty źle zaprojektowane, których nikt nie wspomina i nikt za nimi nie tęskni.

Ilustracje oczywiście na bardzo wysokim poziomie. Rozumiem, że taki był pomysł na książkę, ale przeglądając ją, musiałam non stop operować telefonem. Wielu rzeczy po prostu nie znałam lub nie potrafiłam rozpoznać na ilustracjach i musiałam odszukać ich zdjęcia w internecie.

Opisy mega wyrywkowe. Wolałabym coś więcej.

ani_anka | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Bardzo ładne graficznie opracowanie. Jedyne co można zarzucić temu elementarzowi, że ilustracje współczesnych grafików nie zawsze oddają istotę rzeczy.