Tęcza nad doliną

Okładka książki Tęcza nad doliną Robyn Carr
Okładka książki Tęcza nad doliną
Robyn Carr Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Virgin River (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Virgin River (tom 3)
2013-02-26
Klaryssa Słowiczanka

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Mike, były policjant i przyjaciel Jacka, przybywa do Virgin River, by wyleczyć ranę postrzałową i odzyskać spokój ducha. Podczas ślubu Jacka poznaje lepiej Brie, jego siostrę, która też przeżywa trudny okres.
Brie jest świeżo po rozwodzie. Nie układa jej się także w życiu zawodowym. Właśnie przegrała sprawę. Nie udało jej się doprowadzić do skazania seryjnego gwałciciela. Niedługo potem niedoszły skazaniec czyni ją swoją kolejną ofiarą. Brie trafia do szpitala. Niestety rany psychiczne goją się o wiele dłużej niż te fizyczne. Mike staje się dla niej oparciem, rozmawia z nią i stara się przywrócić jej normalne życie. Razem nabierają zaufania do świata i do ludzi.
Tęcza nad doliną to trzeci tom serii o Virgin River, a zarazem mój ulubiony tom. Dlaczego ulubiony? Ciężko mi to sprecyzować, ale Brie i Mike, ich historie i ich wspólna historia trafiły do mojego serca. Uwielbiam Brie za jej siłę, chociaż po tylu przejściach często się rozpadała. Uwielbiam Mike'a za jego waleczność o kobietę, na której mu zależy. Bardzo ciekawe były także wątki poboczne, dzięki którym miałam okazję lepiej poznać pozostałych mieszkańców Virgin River i poczuć klimat tego miasteczka całą sobą. Nie mogę pominąć milczeniem zakończenia powieści, która tylko zaostrzyła mój apetyt na poznanianie dalszych historii Virgin River.

Zachęcam także do oglądnięcia serialu o tym samym tytule na Netflixie. Jest dosyć luźno powiązany z fabułą książek, ale ma ten sam klimat i wiele wspólnych wątków i tych samych bohaterów, do których nie sposób nie poczuć sympatii.

To już trzeci tom serii Virgin River. Ciekawy, prosty, miły i łatwy. To nie są książki górnolotne, to są książki żeby odpocząć, a czasami i takie trzeba przeczytać.

Ale ta książki mają jedną zaletę, właśnie te tomy opowiadają o historiach kobiet, które mają za sobą złe przeżycia. W pierwszym tomie utrata męża, w drugim mąż, który znęcał się, a w trzecim gwałt.

Każdy tom ma w sobie coś co sprawia, że też musimy przemyśleć pewne rzeczy w naszym życiu, są zagadnienia, które nie są proste, bo nie jest łatwo pogodzić się ze śmiercią, lub też trzema mieć odwagę aby uciec od męża, który się znęca.

Ale co z gwałtem? To chyba najtrudniejszy temat w tych książkach. Ale jakże ważny i potrzebny. W trzecim tomie, znamy już dużą część rodziny Jacka. Dzięki temu mamy ogólny zarys jak to u niego wygląda, kto jest kim itd. Z drugiego tomu wiemy, że jego siostra została zdradzona i odeszła od męża, ale i też że prowadzi ważne sprawy jako prokurator.

Poznaliśmy już w pierwszym tomie Mike, jednego z przyjaciół Jacka. On w drugim tomie został postrzelony i dzięki pomocy Mel odzyskuje siłę i wraca do sprawności.

Tak naprawdę historia Brie i Mike zaczyna się w drugim tomie, ale trzeci tom i gwałt sprawiają, że przyjaźń pomaga.

Gwałt, a potem to jakie są odczucia Brie i jak to sobie stara się poukładać ona, dają naprawdę do myślenia. Pokazuje ona jak się czuje, jak chciałaby się czuć i co jest ważne w życiu.

Książki te mają w sobie wszystko, co jest idealne na jesienne wieczory, ale mają ten jeden wątek, który zmienia ich postrzeganie. I to mi się podoba.

Polecam

Każdy tom...

Poruszona zostałam tą książką,historia przejmująca,bolesna,akcja pędziła naprzód przyśpieszała z każdą stroną książki coraz szybciej,zwroty akcji tu są i w dobrym napięciu trzymała mnie.
Oczarowana jestem lekturą.
Cudowna,śliczna powieść.

Oczarowana jestem lekturą.
Cudowna,śliczna powieść.

Tym razem główni bohaterowie: Mel i Jack schodzą nieco na dalszy plan, choć cały czas możemy śledzić ich losy, jednak to Mike – były policjant, który odszedł ze służby po tym, gdy został postrzelony oraz siostra Jack’a grają pierwsze skrzypce. Mężczyzna był niegdyś łowcą, łamaczem kobiecych serc, po wypadku oraz w momencie, gdy poznał Brie, jego życie całkowicie się zmieniło. Kobieta natomiast przeżywa ciężki okres, jest po rozwodzie, a na domiar złego, po tym, jak do tej pory jej praca prokuratora polegała na kontakcie z ofiarami gwałtu, tym razem sama go doświadczyła, z czym nie jest jej łatwo się pogodzić.

Podoba mi się klimat tej serii i serialu o Virgin River: piękne krajobrazy, małomiasteczkowy styl, w którym każdy każdego zna, wszyscy w tym ścisłym kręgu są dla siebie przyjacielscy oraz pomocni, stanowią jedną, przyszywaną rodzinę, w której nikt nie da drugiemu zrobić krzywdy, z drugiej strony w takim miejscu łatwo o plotki i spekulacje. Myślę, że osobiście mogłabym tam przyjechać na wypoczynek, jednak na dłuższą metę nie wytrzymałabym tam, gdybym obrała tę osadę, jako miejsce do życia.

Od razu muszę zaznaczyć, że ten tom, już trzeci z kolei, podobał mi się najmniej i ciężko było mi się przez niego przebrnąć. Zobaczyłam, że części, które nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski, jest co najmniej kilkanaście i to mnie trochę przestraszyło. Myślę, że ta historia nie potrzebuje aż tylu książek, na jej opowiedzenie. Z jednej strony „Tęcza nad doliną” porusza trudne tematy, jakimi jest gwałt, zarówno wśród dorosłych, jak i nastolatek oraz to, jak ciężko sobie z nim poradzić. To też nieustannie opowieść o byłych żołnierzach Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, na których praca odcisnęła swoje piętno. Jest tu również wzmianka o wielkim pragnieniu posiadania dziecka i ciągłych porażkach w tym temacie. Z drugiej strony wszystko jest przedstawione tak cukierkowo, że momentami nie można znieść dialogów. Ja rozumiem miłość, przyjaźń, wsparcie, ale te litry lukru wszystko niszczą.

Bohaterowie zrobili się nieco sztampowi. Mężczyźni ociekają testosteronem, którym muszą na każdym kroku emanować, wciąż bronią terytorium oraz swoich kobiet, wciąż na ich drodze pojawia się ktoś, kto wszczyna burdy i na kim mogą udowadniać swoją męskość. Kobiety natomiast są piękne, delikatne niczym płatki róży oraz wrażliwe do granic możliwości.

Raczej polecam zapoznać się z tą serią od początku, gdyż zaczynając dopiero od tej, możecie poczuć się, jakbyście wylądowali w środku chaosu, a ta historia jest godna uwagi, więc mam nadzieję, że jednak kolejne części wypadną lepiej.

Niedawno wróciłam do książek z cyklu Virgin River. Po „Słońcu po burzy” i „Kłopotach w raju” przyszła pora na powieść pt.: „Tęcza nad doliną”, opowiadającą historię Mike’a i Brie.

Bohaterka była po traumatycznych wydarzeniach. Seryjny gwałciciel, którego próbowała skazać za jego zbrodnie, w bardzo brutalny sposób się na niej zemścił. Pomimo tego, że Mike się nią zaopiekował, Brie wciąż nie była sobą. Czy główny bohater pomoże jej wrócić do życia?

Dosyć źle czytało mi się tę część. Na samym początku miałam wrażenie, że zostałam wrzucona w sam środek akcji, bez jakiegokolwiek słowa wyjaśnienia. Niby później został poruszony ciężki temat, ale wydawało mi się, że w pewnym momencie zepchnięto go gdzieś na bok, na rzecz historii o drugoplanowych postaciach. Pojawiły się też osoby poznane w poprzednich tomach, tak więc polecam czytać tę serię w kolejności wydania.

Trochę żałuję, że książka mi nie "podeszła". Jeśli jesteście fanami tej serii (lub też serialu dostępnego na Netflixie),to zachęcam do samodzielnego wyrobienia sobie zdania o „Tęczy nad doliną”.

„Te historie... Ciche, spokojne miasteczko, piękne jelenie... Kto by pomyślał, że ludzie dokonują tu heroicznych aktów, przeżywają wielkie dramaty, i tak dzień po dniu.”

„Tęcza nad doliną” to trzeci tom powieści Robyn Carr, w którym kontynuuje losy bohaterów miasteczka Virgin River z poprzednich części.

Mike, były policjant, jeszcze do niedawna leżał w śpiączce w szpitalu w Los Angeles i nie było pewności czy przeżyje. Teraz wraca do miasteczka na rekonwalescencję. Podczas ślubu przyjaciela - Jacka, mężczyzna poznaje jego siostrę Brie, która wpada mu w oko. Kobieta jest prokuratorem, właśnie przegrała ciężką sprawę, a w dodatku ma trudny okres w życiu. Próbowała odzyskać równowagę po rozwodzie, gdy gwałciciel którego próbowała skazać, napadł na nią, pobił ją i zgwałcił.

Czy będą dla siebie wsparciem i razem odzyskają spokój ducha?

Poza tym w miasteczku ktoś podczas imprez nastolatków, odurza i gwałci młode dziewczyny. Nic nie pamiętają i boją się składać zeznania na policji. Czy przestępca zostanie schwytany?

Seria o Virgin River to fajna lektura na lato, która doczekała się serialu na Netflixie. Ja mam zasadę – najpierw książka, potem film i tego się trzymam. Jak serial będzie równie interesujący co książka to będę zachwycona.

Mike, były policjant, jeszcze do niedawna leżał w śpiączce w szpitalu...

Mike pracował w policji w Los Angeles, do momentu aż nie został postrzelony. Powrót do zdrowia nie był łatwy, ale dzięki pomocy przyjaciół, udało mu się powrócić do pełni sił. Mężczyzna postanowił już nie wracać do wielkiego miasta i pozostać w Virgin River.
Brie, młodsza siostra Jacka, jest cenioną panią prokurator i żoną. Niestety pewnego dnia jej dość poukładane życie sypie się jak domek z kart. Odkrywa, że jej mąż ją zdradza, na dodatek z jej najlepszą przyjaciółką. Rozwód jest bardzo bolesny, a ona czuje się podwójnie zdradzona. Na dodatek przegrywa sprawę i to bardzo poważną. Oskarżała gwałciciela, a on, zamiast odpowiedzieć za swoje czyny, zostaje wypuszczony i niedługo później boleśnie mści się na niej. Z premedytacją, uśmiechem na twarzy gwałci kobietę. To wszystko ją załamuję, a ona przestaje być tą wesołą, zabawną, odważną osobą, którzy wszyscy znają. Czy uda jej się pozbierać?
Ta dwójka znała się już wcześniej, a po tym, co spotkało Brie, Mike chce być przy niej. Nie zamierza być nachalny, nie zamierza jej do niczego ani namawiać, ani tym bardziej zmuszać. Za to zamierza być wsparciem, pomóc choć trochę pokonać kobiecie traumę. Dla niej to naprawdę wiele znaczy, choć początków się nie spodziewa, że tego właśnie potrzebuje – przyjaciela, który pozwoli jej, choć na chwilę o wszystkim zapomnieć. Co połączy tę dwójkę? Czy gwałciciel zostanie złapany i ukarany? Co zrobi Jack, kiedy dowie się o rozwijającej się znajomości jego młodszej siostrzyczki i przyjacielem?

To kolejny tom z serii i po raz kolejny stwierdzam, że to nie tylko romans, chociaż ten wątek odgrywa znaczącą rolę. To opowieść o kobiecie złamanej i to podwójnie, o zdradzie dwójki najbliższych ludzi, o gwałcie i traumie, jaką po sobie pozostawia. Momentami wywołująca łzy w oczach, bardzo bolesna, sprawiająca, że miałam ochotę mocno przytulić bohaterkę. Były również momenty, które sprawiały mi radość, spowodowały wielki uśmiech na twarzy. To zdecydowanie książka, która wywoływała we mnie bardzo różne emocje. Akcja sprawnie poprowadzona, z kilkoma ciekawymi zwrotami. Mnie zdecydowanie się podobała i to na tyle, że przeczytałam ją całą naraz.
Znaczącym plusem jest fakt, że poza historią głównych bohaterów, mogłam dowiedzieć się co słychać u bohaterów z poprzednich tomów.

Jeśli chodzi o głównych bohaterów, to bardzo ich polubiłam, z przyjemnością śledziłam ich losy i mocno kibicowałam.
Brie kiedyś szczęśliwa, radosna, odważna, teraz stała się wycofana, zamknięta w sobie, strachliwa. To, co się stało w jej życiu, mocno na nią wpłynęło i wcale się nie dziwię, po czymś takim każdy by miał problemy z dojściem do siebie.
Mike również ma za sobą niełatwy czas. Postrzelenie i powrót do zdrowia nie było ani przyjemne, ani łatwe. To bohater odważny, przyjazny, dobry, opiekuńczy, a jednocześnie, kiedy trzeba umiejący się postawić.

„Tęcza nad doliną” to książka z historią wywołującą emocje, momentami bardzo bolesną. Mnie się podobała i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/teczanaddolinaharpercollinspolska.html

„Tęcza nad doliną” to już trzecia po „Słońcu po burzy” i „Kłopotach w raju” książka z cyklu o Virgin River. Tym razem bliżej poznajemy Brie, najmłodszą siostrę Jacka i Mike, byłego policjanta, przyjaciela Jacka z czasów służby w wojsku.

Brie to kobieta sukcesu, świetna pani prokurator, szczęśliwa żona. Jednak jej idealne życie rozpada się jak domek z kart. Pewnego dnia odkrywa, że mąż ją zdradza z przyjaciółką, w pracy przegrywa ważną sprawę, a niedoszły skazaniec mści się na niej w okrutny sposób. Czy Brie da radę pozbierać się i ułożyć od nowa swoje życie?

Autorka ma bardzo lekki styl. Podobają mi się pełne humoru dialogi. Z przyjemnością zaglądam do domów mieszkańców małej, wydawałoby się, że sennej miejscowości i podnóża gór, a przecież tyle się w niej dzieje. Mamy tu rodzinne tajemnice, kryminalne sprawy, miłość, przyjaźń, śmierć, narodziny... po prostu życie. Oprócz losów Brie i Mike śledzimy też dalsze dzieje bohaterów z poprzednich części. Położnej Mel i jej męża Jacka, Paige i Proboszcza i ich bliskich i przyjaciół.

Bardzo lubię bohaterów książek Robyn Carr i chętnie sięgam po kolejne części cyklu. Choć lektura nie wymaga znajomości poprzednich tomów, to polecam wszystkie tytuły o Virgin River i mam nadzieję na szybkie wydanie dalszych części.
MJ
Szkolny Klub Recenzenta

Robyn Carr napisała piękną serię obyczajową, która rozciąga się na kilkanaście tomów. My aktualnie doczekaliśmy się tłumaczenia trzeciej części i mam nadzieję, że niedługo pojawią się kolejne polskie tomy, ponieważ historia jest przeurocza i bardzo wpływa na wyobraźnię.

Historia bohaterów mieszkających w Virgin River doczekała się serialowej ekranizacji nie bez powodu - każdy chciałby znaleźć się w tym miejscu, zakosztować klimatu oraz dać się porwać nietuzinkowym a jednak jakże życiowym przygodom. To opowieść o ludziach takich samych jak my: otwartych na nowe a jednak trochę bojących się zmian, szukających miłości, przyjaźni, zrozumienia i akceptacji. Autorka w piękny i bardzo prosty sposób przedstawiła swoją opowieść malując ją wiarygodnymi słowami i budując w naszej głowie szczery obraz.

Ponownie powracamy do postaci poznanych wcześniej. Możecie zacząć swoją przygodę z twórczością autorki od tego tomu, ale osobiście polecam czytać całość z zachowaniem chronologii, ponieważ to zdecydowanie wpływa na jakość lektury. Mike lecząc rany psychiczne i fizyczne osiada na stałe w życzliwym dla wszystkich miasteczku Virgin River. Poznaje Brie z którą powoli wchodzi w głębszą relację, ale wciąż coś nieustannie będzie stawało im na drodze do wspólnego szczęścia. Czy brutalna rzeczywistość, gwałt i narkotyki nie popsują widocznej pomiędzy nimi chemii?

Jestem ogromną fanką serii, zarówno tej książkowej jak i serialowej. Przepadam za kreacją bohaterów i za klimatem małego miasteczka, w którym każdy wie wszystko o wszystkich a w chwilach kryzysu niesie odpowiednie wsparcie. To typowa proza obyczajowa opisująca uroki życia, ale w tak subtelny, delikatny, trafiający prosto do serca sposób, że trudno przejść obok niej obojętnie. Sięgamy po trudne motywy, czytamy o uzależnieniach, przemocy i trudach dnia codziennego, ponieważ nie zawsze będzie bajkowo i uroczo, ale to właśnie dodaje powieści intensywności - nie oszukujemy, nie milczymy, nie pozostajemy obojętni. W tle przewijają się nowe postacie, akcja nieustannie gna do przodu i aż trudno nie uśmiechać się na myśl jak wszystko mądrze się ze sobą łączy.

"Tęcza nad doliną" to lawina emocji, ciekawa kreacja bohaterów a także mnóstwo ważnych tematów o których warto głośno mówić. Autorka zaskakuje mnogością wątków, dopracowanym tłem a także czystą radością z czytania, która jest głównym atutem tej powieści. Robyn Carr może pochwalić się wprawną ręką oraz nieograniczoną wyobraźnią, która prowadzi nas przez historię uwielbianą przez licznych czytelników.

• Harlequin
  • Romans

Dodaj cytat z książki Tęcza nad doliną