rozwińzwiń

Wydział 7. Sztorm (zeszyt specjalny 3)

Okładka książki Wydział 7. Sztorm (zeszyt specjalny 3) Łukasz Godlewski, Tomasz Kontny, Marek Turek
Okładka książki Wydział 7. Sztorm (zeszyt specjalny 3)
Łukasz GodlewskiTomasz Kontny Wydawnictwo: Ongrys Cykl: Wydział 7 (tom 10.6) komiksy
56 str. 56 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wydział 7 (tom 10.6)
Wydawnictwo:
Ongrys
Data wydania:
2023-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2023-06-02
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366603776
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty komiksowe #37: Horror Artur Biernacki, Michał Błażejczyk, Mar Bogdanis, Dawid Bordewicz, Paweł Chmielewski, Michał Czajkowski, Kamil Dukiewicz, Daniel Gizicki, Dominika Gracz-Moskwa, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Tomasz Kontny, Marta Kostecka, Daniel Koziarski, Piotr Marzec, Tomasz Niewiadomski, Unka Odya, Marcin Ponomarew, Tomáš Prokupek, Artur Ruducha, Adam Rusek, Marcin Rustecki, Antoni Serkowski, Anna Maria Sutkowska, Adam Święcki, Piotr Szulc, Jerzy Szyłak, Michał Traczyk, Marek Turek, Anna Turkiewicz, Grzegorz Wawrzyńczak, Karol Weber, Anna Wieszczyk, Dennis Wojda, Przemysław Zawrotny, Zvyrke, anka.marja, xuh
Ocena 0,0
Zeszyty komiks... Artur Biernacki, Mi...
Okładka książki Wydział 7. Upiór Tomasz Kontny, Krzysztof Owedyk, Marek Turek
Ocena 7,1
Wydział 7. Upiór Tomasz Kontny, Krzy...
Okładka książki Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek. W podziękowaniu dla Tadeusza Baranowskiego Marcin Bałczewski, Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Dominika Dziapa, Mieczysław Fijał, Paweł Gierczak, Daniel Grzeszkiewicz, Olga Jackiewicz, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Sławomir Kiełbus, Mirosław Korkus, Jarosław Kostrzewa, Daniel Koziarski, Łukasz Kuciński, Maciej Kur, Mateusz Kurczoba, Zbigniew Larwa, Tomasz Lew Leśniak, Krzysztof Leszczewski, Ryszard Łobos, Szymon Majewski, Jakub Martewicz, Maciej Mazur, Piotr Nowacki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Marcin Osuch, Radosław Owczarek, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Janusz Pawlak, Mariusz Podleś, Adam Polkowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Jacek Skrzydlewski, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Adam Święcki, Maciej Szatko, Mateusz Szlachtycz, Rafał Szłapa, Witold Tkaczyk, Przemysław Truściński, Marek Turek, Grzegorz Wawrzyńczak, Emilia Wójcik, Patryk Wójcik, Jarosław Wojtasiński, Janusz Wyrzykowski, Mariusz Zabdyr, Wojciech Żółkiewicz
Ocena 8,5
Encyklopedia k... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Wydział 7. Savasana Tomasz Kontny, Rafał Szłapa, Marek Turek
Ocena 6,5
Wydział 7. Sav... Tomasz Kontny, Rafa...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wydział 7. Pościg na E81 Grzegorz Kaczmarczyk, Tomasz Kontny, Marek Turek
Ocena 6,8
Wydział 7. Poś... Grzegorz Kaczmarczy...
Okładka książki Sprawa skandalicznego biletu Dahan Benoit, Cyril Lieron
Ocena 8,0
Sprawa skandal... Dahan Benoit, Cyril...
Okładka książki Wydział 7. Letnicy Tomasz Kontny, Krzysztof Owedyk, Marek Turek
Ocena 6,9
Wydział 7. Let... Tomasz Kontny, Krzy...
Okładka książki Wydział 7. Wilki Krzysztof Budziejewski, Tomasz Kontny, Antonio Marinetti, Marek Turek
Ocena 6,7
Wydział 7. Wilki Krzysztof Budziejew...
Okładka książki Foligatto Alexios Tjoyas, Nicolas de Crécy
Ocena 7,0
Foligatto Alexios Tjoyas, Nic...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
61
61

Na półkach: ,

Nigdy tak naprawdę nie należałam do grona komiksiarzy. Nic szczególnie dziwnego, gdy rynek tego typu w Polsce skupia się obecnie głównie na opowieściach o superbohaterach i kolejnych przygodach Kaczora Donalda (nie licząc mang, które jednak traktowałabym w odrobinę odmiennej kategorii). Okazuje się jednak, że nawet na tym małym rodzimym podwórku natknąć się można także na opowieści spod znaku grozy. Moim pierwszym spotkaniem z polskim, komiksowym horrorem stała się wydana w 2023 roku pozycja „Sztorm”, która stanowi trzeci zeszyt specjalny serii „Wydział 7.” (choć zdaniem autorów, można go przeczytać również nie znając dotychczasowych tomów). Przy powstawaniu komiksu pracowali Tomasz Kontny i Marek Turek (jako współtwórcy historii),a także Łukasz Godlewski, czyli rysownik, który powołał całą opowieść do życia w kolorowych kadrach.

Ojciec Jakub Lange podróżuje po świecie, poszukując informacji na temat zmartwychwstań. Nowy Orlean, Kalkuta, Nepal… Lata pięćdziesiąte pełne nieznanego, lecz nie dające satysfakcjonujących odpowiedzi. Najbardziej obfitującą w tajemnice okazuje się jednak podróż powrotna do Polski na pokładzie MS Batory. Rejs przebiega bez zakłóceń do czasu, gdy w egipskim porcie do pasażerów dołącza dziwna para, w której bagażach znajduje się drewniana trumna. Ksiądz organizuje mszę, jednak domniemani żałobnicy z jakiegoś powodu nawet na nią nie przychodzą. W nocy coś atakuje dominikanina, lecz nikt nie wierzy w paranormalne opowieści klechy. Co tak naprawdę dzieje się na pokładzie Batorego? Czy prawda zostanie odkryta, a zło pokonane, nim będzie za późno?

Mówiąc o historii, nie sposób nie zauważyć pewnego podobieństwa w jej konstrukcji do tegorocznego filmu „Demeter: Przebudzenie zła”, który wyszedł tak naprawdę kilka miesięcy po premierze komiksu. Tutaj również ograny zostaje motyw wampira na pokładzie, choć w bardziej polski i odrobinę uwspółcześniony (o ile można tak powiedzieć w kontekście lat pięćdziesiątych) sposób. Całość ma dość prostą fabułę, nie ma zbyt wielu zaskoczeń, lecz jest mimo wszystko naprawdę spójnie. Można przy tym znaleźć tu kilka naprawdę ciekawie zaplanowanych scen, jak chociażby „bal okrętowy”. Z drugiej strony miejscami pojawiały się dość dziwne z mojej perspektywy dialogi, które brzmiały średnio naturalnie, choć może to wyłącznie taki komiksowy urok, gdy trzeba wiele treści zmieścić w bądź co bądź małej objętości. Niejako fascynującym podejściem jest tworzenie na kanwie historycznej, wykorzystując faktyczne zdarzenia i dopiero wokół nich kreując tajemnicę odzianą w płaszczyk grozy. Warto wspomnieć, że zeszyt ten stanowi prequel do całej serii, więc de facto Wydział 7. jeszcze tutaj nie funkcjonuje, a dopiero się formuje. Przyznam jednak: choć to chronologicznie pierwsza opowieść – niekoniecznie rozumiem wszystko, co dotyczy głównego bohatera tej części (szczególnie celu pierwotnej wyprawy oraz motywu tatuaży…). Może to wynikać raczej z tego, że nie jestem wcale zaznajomiona z tą postacią, a poprzednie (następne?) odsłony nakreślą mi wszystko odrobinę lepiej – przynajmniej mam taką nadzieję.

Najbardziej komiks podoba mi się na płaszczyźnie wizualnej. Rysunki są naprawdę proste, a przez to odbiór kolejnych scen jest niezwykle przyjemny. Bohaterowie wyglądają charakterystycznie, łatwo ich odróżnić, choć zauważę, że w niektórych miejscach byli narysowani odrobinę mało proporcjonalnie, szczególnie, gdy mowa o dłoniach, które stanowią zmorę każdego rysownika. Naprawdę urzekła mnie za to wykorzystana kolorystyka i to, że każda strona miała konkretne, ujednolicone barwy związane z daną sceną, co niewątpliwie też wymagało dokładnego zaplanowania poszczególnych kadrów. Nie jest tu więc szaro i nudno, a klimat narysowanych pomieszczeń zmienia się jak w kalejdoskopie. Największą zaletę stanowią tła, które choć niekiedy proste, tak zdecydowanie przykuwają uwagę. Wspomnę jeszcze, że komiks wydrukowany został na naprawdę dobrym papierze, więc wszystkie wykorzystane odcienie prezentują się wyraziście, satysfakcjonując jako podróż wizualna.

Jak każda przygoda, również moja pierwsza wyprawa przez świat komiksu musiała się zakończyć. Szkoda, że była ona tak krótka, jednak realia rynku „opowiadań obrazkowych” nie są szczególnie wesołe, więc zbyt prędko się to raczej nie zmieni. Podróż ta stanowiła dość ciekawe przeżycie i z chęcią sięgnę po pozostałe części, gdy tylko będę miała ku temu okazję. Z mojej strony „Sztorm” zyskuje ocenę 7/10, choć nie ukrywam: ma on też pewne niedociągnięcia. Mimo wszystko uważam, że warto zainteresować się komiksem, wesprzeć ten mimo wszystko niszowy rynek, gdy ma się taką możliwość lub też po prostu zapoznać się z nim za sprawą lokalnej biblioteki. Kto wie, może komuś uda się w ten sposób zapałać miłością do tego nietypowego rodzaju tekstów kultury?

Nigdy tak naprawdę nie należałam do grona komiksiarzy. Nic szczególnie dziwnego, gdy rynek tego typu w Polsce skupia się obecnie głównie na opowieściach o superbohaterach i kolejnych przygodach Kaczora Donalda (nie licząc mang, które jednak traktowałabym w odrobinę odmiennej kategorii). Okazuje się jednak, że nawet na tym małym rodzimym podwórku natknąć się można także na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1268
998

Na półkach:

Miałem spore nadzieje odnośnie tego tomu, niestety nie zostały one zaspokojone.

Ta historia o potworze na statku nie jest specjalnie angażująca, nie potrafiła przykuć mojej uwagi na tyle, żebym mocniej przejął się perypetiami głównego bohatera, którym tym razem jest "wydziałowy" duchowny (acz sam album to, zdaje się, prequel serii).

Na minus niestety ilustracje. Sam rysować nie potrafię, więc nie zamierzam się wymądrzać, ale czasami wydawały mi się mocno pokraczne. Lepsze były w momentach statycznych, ale gdy akcja przyspieszała, rysunki się rozjeżdżały. Wizualnie mocno się wymęczyłem.

Całościowo tym razem było przeciętnie, ale to nic - seria miewała już gorsze momenty i zawsze wracała na właściwe tory. Na pewno tak samo będzie też i tym razem!

Miałem spore nadzieje odnośnie tego tomu, niestety nie zostały one zaspokojone.

Ta historia o potworze na statku nie jest specjalnie angażująca, nie potrafiła przykuć mojej uwagi na tyle, żebym mocniej przejął się perypetiami głównego bohatera, którym tym razem jest "wydziałowy" duchowny (acz sam album to, zdaje się, prequel serii).

Na minus niestety ilustracje. Sam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
206

Na półkach: ,

Zeszyt serii, którym o ironio najbardziej się zawiodłem, mimo że to najdłuższa historia, autorzy mieli najwięcej stron, żeby rozwinąć pomysły i pobawić się klimatem serii.
Cóż, rysunki są niestety słabsze niż w dotychczasowych częściach. Łukasz Godlewski ma wciąż jeszcze problemy z rysowaniem ruchu, postaci podejmujących działania, wychodzi mu to chwilami pokracznie, niezręcznie, a nie sięga po kreskę umowną, bardziej statyczną, tylko szuka realistycznego oddania ruchu, a tego nie potrafi.
A scenariusz pomimo pewnych elementów dobrze wpasowujących się w stylistykę serii sięga jednak po bardzo oklepany i męczący pomysł wampira na statku. I nie daje niż odkrywczego czy mocno grającego motywami cyklu. Zdecydowanie wolę te rejony, które w poprzednich zeszytach odwiedzali pomysłodawcy i scenarzyści "Wydziału 7".

Zeszyt serii, którym o ironio najbardziej się zawiodłem, mimo że to najdłuższa historia, autorzy mieli najwięcej stron, żeby rozwinąć pomysły i pobawić się klimatem serii.
Cóż, rysunki są niestety słabsze niż w dotychczasowych częściach. Łukasz Godlewski ma wciąż jeszcze problemy z rysowaniem ruchu, postaci podejmujących działania, wychodzi mu to chwilami pokracznie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1510
899

Na półkach: , , ,

Bardzo przyjemna historyjka, świetnie się czyta, bardzo dobra kreska.
Polecam.

Bardzo przyjemna historyjka, świetnie się czyta, bardzo dobra kreska.
Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
748
486

Na półkach: ,

Wreszcie wraz z 13 albumem z serii "Wydział 7" dostajemy nieco obszerniejszą historię. "Sztorm" to aż 56 stron! I oby to był dobry prognostyk dotyczący tej serii. Sama opowieść zawarta w tym albumie wypada bardzo dobrze. Głównym bohaterem jest dominikanin Jakub Lange, zakonnik i podróżnik, który poszukuje właściwej drogi. W końcu jego kroki kierują się na statek Batory, który ma go przewieźć z powrotem do Polski. Jednak na statku zachodzą tajemnicze wydarzenia, które zmienią życie jego pasażerów na zawsze. "Sztorm" to jeden z najlepszych albumów tej serii, może to ze względów objętościowych (scenarzysta Tomasz Kontny nie musiał tym razem prezentować historii w pełnym biegu i skrótowo),a może po prostu z uwagi na sam scenariusz, który jest po prostu interesujący i wciągający. Bardzo dobrze dopasowana do historii jest warstwa graficzna, za którą odpowiada Łukasz Godlewski (po raz pierwszy pojawiający się na łamach "Wydziału 7"). Coraz bardziej lubię tę serię i ponownie czekam niecierpliwie na kolejne albumy.

Wreszcie wraz z 13 albumem z serii "Wydział 7" dostajemy nieco obszerniejszą historię. "Sztorm" to aż 56 stron! I oby to był dobry prognostyk dotyczący tej serii. Sama opowieść zawarta w tym albumie wypada bardzo dobrze. Głównym bohaterem jest dominikanin Jakub Lange, zakonnik i podróżnik, który poszukuje właściwej drogi. W końcu jego kroki kierują się na statek Batory,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
504
128

Na półkach: , ,

Tym razem za rysunki odpowiada Łukasz Godlewski znany choćby z komiksu "Malarz". I można by się spodziewać, że ciągoty do mitologi Lovecrafta spowodują, że w Wydziale 7 dostaniemy macki i Przedwiecznych. Niestety tego nie ma, ale jest równie klimatycznie, krwawo, a akcja nie pozostawia czytelnikowi choćby chwili na zadumę.
Zeszyt specjalny nr 3 przybliża nam przeszłość dominikanina Jakuba Lange i szczegóły jego pobytu na pokładzie MS Batory.
Dla miłośników serii pozycja obowiązkowa!

Tym razem za rysunki odpowiada Łukasz Godlewski znany choćby z komiksu "Malarz". I można by się spodziewać, że ciągoty do mitologi Lovecrafta spowodują, że w Wydziale 7 dostaniemy macki i Przedwiecznych. Niestety tego nie ma, ale jest równie klimatycznie, krwawo, a akcja nie pozostawia czytelnikowi choćby chwili na zadumę.
Zeszyt specjalny nr 3 przybliża nam przeszłość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
737
674

Na półkach: ,

https://salomonik.eu/przeczytane/wydzial-7-trzy-numery-specjalne

https://salomonik.eu/przeczytane/wydzial-7-trzy-numery-specjalne

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    40
  • Posiadam
    17
  • Chcę przeczytać
    7
  • Komiksy
    6
  • 2023
    3
  • Komiksy 2023
    2
  • Komiks
    2
  • Papierowa
    1
  • 2023 Komiksy
    1
  • Komiksy polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wydział 7. Sztorm (zeszyt specjalny 3)


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także