Feluś i Gucio się nie nudzą

Okładka książki Feluś i Gucio się nie nudzą Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Okładka książki Feluś i Gucio się nie nudzą
Katarzyna KozłowskaMarianna Schoett Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Feluś i Gucio (tom 6) opowieści dla młodszych dzieci
40 str. 40 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Feluś i Gucio (tom 6)
Nasza Księgarnia
2023-08-23
2023-08-23
40 min.

Jak zaprzyjaźnić się z nudą?

Dla ciekawego świata dziecka nie istnieje coś takiego jak nuda, co udowadnia ta książeczka.

Nuuuuda? Nie! Mam na nią doskonałe remedium!

Feluś i Gucio się nie nudzą, to już kolejna część całokartonowej serii o perypetiach sympatycznego Przedszkolaka Felusia i Jego ukochanej maskotki - misia Gucia.
Razem z nimi wybieraliśmy się już do przedszkola, poznawaliśmy zawody i emocje, uczyliśmy się dobrego zacho- i wychowania, a nawet świętowaliśmy okrągły rok. Dodatkowo graliśmy w literki, sylaby czy historyjki, a teraz nadszedł czas aby rozprawić się z nudą!

Feluś i Gucio udowadniają małym czytelnikom, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby dobrze się bawić i zapomnieć o znużeniu czy rutynie. Czasem wystarczy wsłuchać się w siebie, zatrzymać na chwilę, spokojnie pooddychać, a dzięki ćwiczeniom uważności można dostrzec o wiele więcej. Czasem wystarczy zwykły patyk czy kilka kamyków, by z pomocą wyobraźni wyczarować świetną zabawę. Nasi bohaterowie zachęcają także do wyjścia na zewnątrz czy wspólnego z kolegami czy bliskimi odkrywania świata. Gdy pogoda nie zachęca można budować bazę w domu, szukać kryjówek, czy pomóc w kuchni przy gotowaniu. Warto także zwrócić uwagę na ilość zabawek, tak by nie przytłoczyła dziecka.

Bardzo podoba mi się także przedmowa Autorki skierowana do Rodziców by pozwolić dzieciom na nudę, mam czasem wrażenie, że my, Rodzice boimy się tej nudy i w efekcie zasypujemy dzieci toną zabawek. A gdybyśmy tak pozwolili im się chwilę ponudzić i na swobodną zabawę to jestem pewna, że dzieci nie raz swoją kreatywnością potrafią zaskoczyć.

Nuuuuda? Nie! Mam na nią doskonałe remedium!

"Feluś i Gucio nie nudzą się" autorstwa Katarzyny Kozłowskiej z uroczymi ilustracjami Marianny Schoett to książka, która pokazuje, że nuda wcale nie jest zła. Okazuje się, że może być początkiem naprawdę ekscytującej przygody.

Część z was pewnie miała już okazję poznać sympatycznego przedszkolaka Felusia i jego ulubioną maskotkę Gucia, którzy razem odkrywają fascynujący świat wokół siebie. To historia o przyjaźni, kreatywności i przygodach, które mogą czekać tuż za rogiem.

Książka skupia się na tematach ważnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pokazuje, że czasami warto dać maluchom czas na nudę. Wtedy wybucha ich niepohamowana wyobraźnia, rodzą się inspirujące aktywności, a podróżowanie dookoła świata staje się fascynującą przygodą, nawet bez wychodzenia z domu.

Dzieci są naturalnie ciekawskie, otwarte na świat i bardzo pomysłowe. Zwykła zabawa patykiem czy leżenie na trawie i obserwowanie chmur może stać się źródłem radości i nauki. To okazja do uważności, dostrzegania piękna codziennych chwil i obcowania z przyrodą.

Nuda jest potrzebna. To ona pobudza kreatywność i wyobraźnię dzieci. Podczas zwyczajnego dnia, Feluś i Gucio dzielą się pomysłami na nudę, które inspirują do eksplorowania świata i nowych przygód. To opowieść o tym, jak codzienność może stać się fantastyczną przygodą.

Piękne ilustracje, duża twardostronicowa książka i niewielka ilość tekstu sprawiają, że jest to idealna lektura dla najmłodszych czytelników.

Jeśli szukacie książki, która zachęci wasze dzieci do eksploracji, kreatywności i czerpania radości z nudy, "Feluś i Gucio nie nudzą się" to trafny wybór!

Większość już pewnie słyszała o Felusiu, który jak każdy przedszkolak zadaje mnóstwo pytań, lubi zabawę oraz eksperymenty. Feluś potrafi sam wymyślać super zabawy i codziennie odkrywa otaczający go świat, a do zabawy wystarczą mu czasem patyk lub kamyk. Ta część odkrywa przed dziećmi nowe pomysły autorki Katarzyny Kozłowskiej. Bardzo przydatny jest wstęp skierowany do rodziców kilkulatków, w którym można przeczytać o tym, że nuda jest również potrzebna w życiu. Czasem może stać się motorem różnych działań wymyślonych przez dzieci, przez co pomaga im rozwijać kreatywność. Nie bójmy się zatem nudy, ale nie pozwólmy też dzieciom się zanudzić. 😉 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/felus-i-gucio-sie-nie-nudza.html

Jak często słyszycie od waszych dzieci „Nudzi mi się?”.

Nuda towarzyszy nam przez całe życie, ponieważ każdy z nas od czasu do czasu jej doświadcza. Gdy dorosły się nudzi, z reguły zaraz szuka sobie zajęcia, czyż nie? Dzieci z różnych powodów mówią, że się nudzą. Co wtedy robicie? Ja często gęsto szukałam zajęć moim dzieciom, aby wypełnić ich chwilową pustkę. Jednakże nie jest to do końca dobre, ponieważ w ten sposób blokujemy własne dzieci, przed jakimkolwiek działaniem. Mózg musi pracować i się rozwijać oraz pobudzać w nas kreatywność, wyobraźnię i chęć do działania.

Gdyby zauważcie wasze dzieci leżące na kanapie i patrzące się w sufit zostawicie, to tak, jak jest. Wcale się nie nudzą, a wręcz odwrotnie rozmyślają, być może, za chwilę wpadną na jakiś genialny pomysł.

Feluś i Gucio nauczą nasze dzieci jak radzić sobie z nudą, a nie wiele trzeba by się jej pozbyć. Mogą zrobić to same, a mogę też zabić nudę, spędzając czas razem z nami, czy ze swoimi rówieśnikami. Bądźmy wyrozumiali i otwarci na pomysły dzieci. W taki sposób kształtują nie tylko swoją tożsamość poznają siebie i swoje możliwości.

Książeczka jest sporych rozmiarów, a do tego kartonowa. Przy małych dzieciach sprawdzają się idealnie. Piękne wyraziste obrazki zadziałają na dziecięcą wyobraźnię, ale również pomogą zrozumieć treść.

Jeden patyk podniesiony z ziemi może być najlepszą zabawką dla dziecka. Tylko wystarczy dać dziecku możliwość pobudzenia wyobraźni do działania, a słowa nuda nawet nie przejdzie im przez gardło.

Książeczka jest atrakcyjna przez swoją wielkość, wizualność oraz ładne wyraziste obrazki, które swoją drogą są urocze i zabawne. Oprawa jest twarda, a brzegi książki zaokrąglone. Idealna do spędzania wspólnego czasu z dzieckiem.

Jak często słyszycie od waszych dzieci „Nudzi mi się?”.

Feluś i Gucio to duet dobrze nam wszystkim znany i lubiany przez wszystkich przedszkolaków. To książki i gry, które rozwijają ważne z punktu widzenia dzieci przedszkolnych tematy i umiejętności. A najnowszy tom jest o czymś co spędza sen z powiek wielu rodzicom. O nudzie 😉

"Feluś i Gucio się nie nudzą" to większych rozmiarów kartonowa książka, która rozkłada na czynniki pierwsze zjawisko nudy. Już we wstępie autorka kieruje słowo do rodziców - tłumaczy, że nuda jest ważna w życiu każdego dziecka i że nie tylko nie powinniśmy się jej obawiać, ale wręcz czasem do niej dążyć - często bywa bowiem motorem napędowym rozwoju i kreatywności.

Na kolejnych stronach Feluś i Gucio pokazują co można z taką nudą zrobić. Można pobawić się w gronie przyjaciół, poczytać książki, poćwiczyć wyobraźnię czy zagrać w chowanego. Można zaangażować do zabawy zabawki albo to co akurat znajdziemy podczas spaceru. Można wcielić się w każdą postać jaka przyjdzie nam do głowy albo wybrać się w odkrywczą podróż. Można się wygłupiać, naśladować dorosłych, opowiadać bajki, rozpracowywać wynalazki albo po prostu robić NIC.

To ciepła, pięknie ilustrowana książka z niewielką ilością tekstu, ale za to z ogromnym i ważnym przesłaniem. To książka, która mówi młodym czytelnikom, że to od nich zależy co zrobią z nudą i jak ją spożytkują. I przede wszystkim mówi także, że każdy z tych sposobów jest w porządku i potrzebny.

Zdecydowanie warto ją mieć w swojej biblioteczce ❤️

Wokół jest tyle do zrobienia a wystarczy czyjeś towarzystwo i nie wyszukane zabawki by wyobraźnia wzięła górę a pomysły na świetną zabawę same przyszły do głowy. Świat jest niezwykle ciekawy, z każdej strony czeka tyle różnych rzeczy do zbadania i poznania. Pomaganie rodzicom również może być świetną zabawą, zwłaszcza gdy można się wygłupiać, naśladować, żartować i robić psikusy. Czasem wystarczy się zatrzymać i nie robić nic, by zobaczyć to czego wcześniej się nie zauwazalo. W ciemności kryją się bajki, często sami możemy je wymyślić. W zabawie można zwiedzić cały świat, nie ruszając się z domu. Koledzy i koleżanki, książki, wyobraźnia, kryjówki, zabawki, malowanie i lepienie - nie sposób się nudzić. Wszystkiego ciekawe dzieci lubią odkrywać tajemnice jak działają nawet zwykłe przedmioty. Pozwólmy odkrywać dzieciom piękno natury.

Feluś udowadnia, jak niewiele trzeba, by dobrze się bawić gdy z przyjaciółmi można odkrywać otaczający świat. Rodzice za wszelką cenę próbują zapewnić dzieciom atrakcje dbając o ich  rozwój. Nuda również jest potrzebna, przecież to ona rozwija wyobraźnię i zachęca do szukania nowych zajęć. Dzieci są z natury twórcze i ciekawe świata dlatego potrafią wymyślać świetne zabawy. Fantazjują, szukają, sprawdzają, eksperymentują i zadają mnóstwo pytań - i bardzo dobrze! To jest potrzebne! Nuda może stać się punktem wyjścia do swobodnego działania.

"Feluś i Gucio się nie nudzą" to całkiem dla mnie nowe, odkrywcze podejście do tematu nudy. Każdy rodzic czy opiekun słyszał bowiem słynne "nudzę się". Nuda jak się okazuje również jest potrzebna. Książeczka trafia do grona ulubieńców, które mój mały szkrab potrafi przeglądać ciągle w kółko. Piękne, barwne ilustracje bogate w szczegóły cieszą oko tych mniejszych i większych czytelników. Książki o Felusiu i Guciu w przyjemny sposób przedstawiają informacje na życiowe tematy. Co dla mnie najważniejsze - książka wydana jest na twardym, wytrzymałym kartonie dlatego świetnie nada się dla maluchów, które lubią oglądać obrazki. Świetna pozycja, która bawi i zatrzymuje przy sobie na dłużej. Bardzo cenna książeczka - polecam!

Moim zdaniem po prostu genialna!

"Feluś i Gucio się nie nudzą" autorstwa Katarzyny Kozłowskiej.

Mamy starszaków na pewno już wielokrotnie miały okazję usłyszeć od swoich pociech, że "nudzę się", "nuda", "nie wiem/nie mam co robić" i tego typu stwierdzenia... 😉
W mojej karierze rodzicielskiej te teksty ostatnio były mocno na topie 🫣

Z całą pewnością posiadanie tej książki baaardzo ułatwi przepracowanie z dziećmi tematu nudy!

Przepiękne ilustracje, które od razu skradły moje serce, są dziełem Marianny Schoett.
Prosty język, który tłumaczy i uczy dzieci, że jest wiele do odkrycia a wyobraźnia i kreatywność naprawdę nie mają końca.
Twarda oprawa również jest dodatkowym atutem!

Książeczka bawi i uczy! I jest to nasze ulubione połączenie 🥰
Koniecznie poznajcie Felusia i Gucia, polecamy 🫶🏻

Dziękuję @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia za egzemplarz do recenzji 🤍

Moim zdaniem po prostu genialna!

"Feluś i Gucio się nie nudzą" autorstwa Katarzyny Kozłowskiej.

W mojej karierze rodzicielskiej te teksty ostatnio były mocno na topie 🫣

Z całą pewnością posiadanie tej książki...

Feluś i Gucio to duet, który na dobre zawitał w naszym domu. W serii książek o tych bohaterach znajdziemy opowieść oswajającą dzieci z koniecznością pójścia do przedszkola i emocjami pokazującą, w jaki sposób należy się zachowywać, wprowadzającą w świat zawodów, świętach, nudzie. Feluś i Gucio w grach zabierają też dzieci w świat sylab i liter oraz opowieści, dzięki czemu można wprowadzać najmłodszych w świat czytania. Są to ciekawe lektury dla przedszkolaków. Cała seria krąży wokół przedszkola relacji z rówieśnikami, doświadczania różnorodnych rzeczy. Tak jest też i książce „Feluś i Gucio się nie nudzą”.
Każda strona przybliża młodym czytelnikom inne aktywności. Mamy tu zarówno zabawy na świeżym powietrzu, jak i w budynkach, w upalne, deszczowe i śnieżne dni. Zobaczymy, co można robić w poczekalni do lekarza oraz w jaki sposób wykorzystać małe wypadki i otaczającą nas przyrodę do rozwijania wyobraźni. Przyjrzymy się różnym sposobom budowania kryjówek, wykorzystywania zabawek do nietypowych zabaw i eksperymentów. W dziecięcym świecie nawet patyk może być wspaniałym materiałem: można nim pisać, wymachiwać, czarować, trafiać do celu. A może Wam uda się wymyślić jeszcze inne zabawy z jego wykorzystaniem. Młodzi czytelnicy zobaczą też, że świetną rozrywką może być też pomaganie rodzicom, ćwiczenia fizyczne, spacery, uczenie się, spotykanie ze znajomymi i wiele, wiele innych. Feluś jest bardzo pogodnym bohaterem, który w każdej sytuacji znajduje sobie zajęcie, bo zawsze ma pod ręką swoje ciało i wyobraźnię oraz otaczający świat dający duże pole do zabawy. Wystarczy tylko chcieć. Mamy tu prostą opowieść wokół ciepłych ilustracji pokazujących pozytywne relacje bohaterów. Przewaga strony graficznej nad tekstem pozwala na wchodzenie do świata bohaterów z najmłodszymi czytelnikami. To pozwala też na wykorzystanie lektury w bardzo różnorodny sposób: na początku pokazujemy dziecku różnorodne rzeczy, a później zachęcamy do tego, by samodzielnie wskazywało przedmioty, aby z czasem nauczyć opowiadać. Jak widzicie jest to jedna z tych książek, która przez kilka lat będzie rosła z Waszą pociechą. Jestem też zwolenniczką wykorzystywania tego typu publikacji do wprowadzania języków obcych. To jak ją wykorzystacie zależy od pomysłowości Waszej i Waszego dziecka.
Wszystkie książki o Felusiu i Guciu to solidne lektury z wartościowymi treściami pozwalającymi dzieciom oswoić się z nową sytuacją, panujące w przedszkolu i poza nim zasady, co ułatwia uporanie się z wejściem w nowe miejsce, rozwijaniem samodzielności i stabilności oraz większej pogody wynikającej z pewności, że pozytywne uczucia są czymś, co możemy pielęgnować, a te negatywne czasami wynikają z konieczności stawania czoła nowym wyzwaniom. Autorka w każdej publikacji zachęca do rozwijania zainteresowań, próbowania swoich sił w różnych aktywnościach, pokazuje jak ważny jest kontakt z innymi, zdobywanie wiedzy i dlaczego każde zajęcie może być świetnym pretekstem do tego. Całość bardzo estetyczna. Ilustracje Marianny Schoett przyciągają uwagę małego czytelnika i pomagają mu wejść w nieznany, przedszkolny świat. Strona graficzna książki jest bardzo miła dla oka, postaci troszkę przerysowane (głowy większe),w ciepłych, pastelowych kolorach, i zabierają w świat, w którym coś się dzieje. Mamy tu podpowiedzi, w jaki sposób realizować określone zajęcia w domu, na placu zabaw lub w czasie wycieczek. Dzieci dowiadują się, że zabawa może wyglądać naprawdę bardzo różnorodnie: czasami będą potrzebne zabawki, a innym razem może być to pomoc w porządkowaniu domu czy przyglądanie się chmurom. Do tego każda aktywność jest tu pokazana w taki sposób, aby była dostosowana do wieku czytelników. Takie podejście pozwala pokazać dzieciom, że nie ma zajęć zbyt trudnych dla nich. Mamy tu przede wszystkim postawienie na wzmacnianie wiary we własne możliwości. Mali bohaterzy książki z uśmiechem na twarzy żegnają się z rodzicami i starszymi dziećmi, aby pójść do przedszkola, w którym czeka na nie klejenie, wycinanie, malowanie, rysowanie, ale też próbowanie nowych smaków, eksperymentowanie z kształtami oraz zdobywanie wiedzy, zabawy z muzyką, rzeźbiarstwem, malarstwem. W czasie remontu mają okazję na stworzenie niezwykłych dzieł na ścianie, a gotowanie i pieczenie pozwoli na eksperymenty w kuchni i cieszenie się smakami ulubionych potraw. Bardzo podoba mi się, że zagospodarowanie czasu, poszukiwanie zajęć jest tu pokazane w bardzo różnorodny sposób. Dziecko może zobaczyć, że bohater książki ma czas dla siebie i samodzielną zabawę, w czasie której może naśladować pracujących rodziców lub wykorzystać wyobraźnię.
Uważam, że „Feluś i Gucio się nie nudzą” to kolejna publikacja bardzo dobrze wprowadzająca dzieci w temat zagospodarowywania sobie czasu, poszukiwania zajęć pozwalających na rozwój oraz interakcje, budowanie relacji społecznych, wspieranie wrażliwości estetycznej. Dzięki stworzonej przez Katarzynę Kozłowską i Mariannę Schoett serii możemy pokazywać dziecku cóż niezwykłego będzie mogło robić w nowym miejscu z nowymi znajomymi, w jaki sposób będzie mogło doświadczać miłych rzeczy, uczyć się, z jakimi emocjami może mieć do czynienia, w co może się bawić, jakie święta obchodzić. Takie wyjaśnianie zaowocuje szybszą adaptacją i mniejszymi problemami emocjonalnymi związanymi z rozstawaniem się na kilka godzin z rodziną, a także większym zainteresowaniem otoczeniem.

Feluś i Gucio przychodzą do nas z kolejną książką! Tym razem stawiają czoła nudzie.

Zwracają uwagę na przeróżne możliwości zabawy - towarzystwie i samemu, zabawkami i zupełnie zwykłymi przedmiotami jak patyk. A przede wszystkim pokazują jak dużo oferuje otoczenie, jak przeobrazić zwykłe domowe czynności w super zabawę i jak wielką siłę ma wyobraźnia.

Wystarczy tylko aby rodzice się nie wtrącali i pozwolili dzieciom odkrywać świat po swojemu. A czasem po prostu pozostawili na chwilę w spokoju bo z tego może rozwinąć się coś wielkiego. Ja przyznaję, że to nie wtrącanie się do zabawy moich dzieci jest tym, co w macierzyństwie lubię najbardziej ;)

Feluś to bardzo mądry chłopczyk, który wraz ze swoim misiem Guciem odkrywa świat. Bardzo lubimy tę dwójkę, czytaliśmy kiedyś dwa inne tytuły z tej serii a cześć o przedszkolu towarzyszyła nam podczas zeszłorocznej adaptacji.

Najnowsza część jest utrzymana w tym samym stylu co poprzednie. Bardzo barwna, z twardymi stronami. Tu również każde nowe zagadnienie (czyli w tym wypadku pomysł na nudę) przedstawiony jest na osobnej rozkładówce i zawiera także pytanie do Gucia, które może być pomocne podczas rozmów z dzieckiem.

Z tymi bohaterami maluchy nie będą się nudzić!

Wystarczy tylko...

• Dla dzieci