Wolność, równość, ludobójstwo. Kłamstwa i zbrodnie rewolucji francuskiej

Okładka książki Wolność, równość, ludobójstwo. Kłamstwa i zbrodnie rewolucji francuskiej Andrzej Marceli Cisek
Andrzej Marceli Cisek Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Wolność, równość, ludobójstwo. Kłamstwa i zbrodnie rewolucji francuskiej
Fronda
2023-05-15
2023-05-15
Wielka Rewolucja Francuska

Książka powinna zostać przeczytana przez ludzi, którzy mylnie utożsamiają postęp z epoką Oświecenia i myślicieli tzw. oświeconych.
Z pewnością otworzyliby szeroko oczy wobec faktów i wątpliwych walorów etycznych swoich bohaterów. Mroki Oświecenia zaskakują bowiem brutalnością i obłudą, a jakość bohaterów pozostawia niesmak. Zmasowany atak na cywilizację chrześcijańską bardzo przypomina dzisiejszą rzeczywistość. Uczmy się na błędach minionych pokoleń!

Ciekawa a zarazem wstrząsająca książka, która prezentuje niezwykle krytyczne spojrzenie na rewolucję francuską. Wydarzenia i historie tu opisane nie raz mogą wywołać w czytelniku szok i niedowierzanie.

Szkoda, że historia jest tak skostniałą nauką, gdzie prawdy i teorie objawione 100 lat temu uchodzą za nienaruszalne a nowe odkrycia nie zmieniają podręczników tylko uchodzą za ciekawostkę.Polecam

Na półkach: , , , , , , ,

We wstępie książki "Wolność, równość, ludobójstwo. Kłamstwa i zbrodnie rewolucji francuskiej", autor Andrzej Cisek, opisuje swoją fascynację Francją i wyjazd z Polski do Paryża właśnie.
Wspomina czasy PRL i ówczesną rzeczywistość, doskonale mi znaną.
Dla młodego pokolenia Polaków, to czasy tak odlegle, jak dla nas dla przykładu-rewolucja francuska.
Obiegowa "prawda" zdobycia Bastylii i wydarzenia podówczas, nie jest tożsamą z odkryciami i ustaleniami historyków.
Fala niezadowolenia w społeczeństwie, zaczęła narastać już za panowania Ludwika XIV.
Napisane przez J.J. Rousseau: "Wyznania i "Umowa społeczna" powoli zdobywały zwolenników. Olbrzymią popularnością cieszyła się także" Encyklopedia" wydana dzięki Denisowi Diderot.
Umowa społeczna stała się "biblią" wszystkich socjalistów.
Jej autor był jednak tylko teoretykiem, nigdy nie trzymał się zasad głoszonych przez siebie.
"Nawet Diderot po długiej znajomości ocenił go, jako zakłamanego, próżnego niby szatan niewdzięcznego, okrutnego, obłudnego i pełnego złej woli".
Z rewolucyjnego hasła "wolność, równość, braterstwo albo śmierć", dotrzymano tylko jednej obietnicy-tej ostatniej.
nie liczył się bowiem pojedynczy człowiek, lecz szczęście całej ludzkości.
Podchwytliwe hasła, propaganda, polityka dla nielicznych niosła dobrobyt i władzę, a dla reszty cierpienie i smutny koniec.
Książka bardzo ciekawa, autor opisuje historyczne wydarzenia opierając się na bogatej bibliografii i kalendarium z datami ważniejszych wydarzeń.
Zawiera także liczne ilustracje.
Polecam, bo to wartościowa lektura, nie tylko dla tych, którzy interesują się historią Francji📖💙🤍💗

Wspomina czasy PRL i ówczesną rzeczywistość, doskonale mi znaną.
Obiegowa "prawda"...

• Historyczne
  • Wydawnictwo Fronda
  • Epoka XIX wieku 1789-1914
  • MBiblio
  • Będzie
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce