Etyka autentyczności

The Ethics of Authenticity
83-7006-517-1
filozofia, etyka, religia, esej
Snoopy

Po ukazaniu się pierwszego polskiego wydania tej książki, ks. Józef Tischner pisał: „W etyce co rusz natrafiamy na dylemat: co lepiej – być wiernym normom etycznym, przykazaniom, zachowywać się tak, jak one nakazują, czy też być wiernym samemu sobie, swoim wewnętrznym przekonaniom. (...) Studium Taylora oparte jest głównie na tekstach filozofów amerykańskich, gdy jednak chodzi o rodowód problemu >>autentyczności

ZaczytanyIntrowertyk | 2019-06-10
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Wybór Taylora to był strzał w dziesiątkę! Ta książka była jak walnięcie obuchem w głowę - otworzyła mi oczy na pewne aspekty naszej współczesnej rzeczywistości, które wydawały mi się czymś normalnym i niekwestionowanym. Taylor przedstawia nam trzy bolączki nowoczesności: indywidualność, prymat rozumu instrumentalnego oraz utrata wolności politycznej. W swoich rozważaniach skupia się głównie na tym pierwszym, którego uosobieniem jest właśnie tytułowy ideał autentyczności.

Pojawił się około dwóch stuleci temu i od tego czasu toczy się wojna jego wyznawców i zagorzałych przeciwników. Ci pierwsi, to osoby żyjące w modelu indywidualizmu samorealizacji - skupieniu się na sobie i swojej karierze, przy jednoczesnym oderwaniu od szerszych problemów natury religijnej czy politycznej (wyższych celów) i rozluźnieniu więzi międzyludzkich, związków rodzinnych. Jedni uważają, że to jest okay, drudzy pogardzają tym na całej linii. A co mówi Taylor? Odpowiedź jest pomiędzy, w nieustannym dialogu....

czyta się dobrze i łatwo (dobra do szkoły lub kolejki u lekarza: akurat na raz;)- filozofia minimalistycznie i raczej tylko jako wskazanie podstaw etyki autentyczności.

poznanianka | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Dobre opracowanie współczesnej etyki autentyczności. W dość jasny sposób zostały w nim przedstawione jej korzenie, historia i rozwój. Książka zajmuje się problemem, czy autentyczność musi równać się egocentryzmowi i radykalnemu samorozwojowi.
Autor stara się wykazać, że idea autentyczności na swoje podstawy w ideale moralnym i dopiero przez jej "wyznawców" została spłycona i strywializowana. Nie opowiada się też po żadnej ze stron konfliktu, a tylko pokazuje dobre i złe strony skrajnych stanowisk.