Etyka autentyczności

The Ethics of Authenticity
83-7006-517-1
filozofia, etyka, religia, esej
Snoopy

Po ukazaniu się pierwszego polskiego wydania tej książki, ks. Józef Tischner pisał: „W etyce co rusz natrafiamy na dylemat: co lepiej – być wiernym normom etycznym, przykazaniom, zachowywać się tak, jak one nakazują, czy też być wiernym samemu sobie, swoim wewnętrznym przekonaniom. (...) Studium Taylora oparte jest głównie na tekstach filozofów amerykańskich, gdy jednak chodzi o rodowód problemu >>autentyczności

poznanianka | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Dobre opracowanie współczesnej etyki autentyczności. W dość jasny sposób zostały w nim przedstawione jej korzenie, historia i rozwój. Książka zajmuje się problemem, czy autentyczność musi równać się egocentryzmowi i radykalnemu samorozwojowi.
Autor stara się wykazać, że idea autentyczności na swoje podstawy w ideale moralnym i dopiero przez jej "wyznawców" została spłycona i strywializowana. Nie opowiada się też po żadnej ze stron konfliktu, a tylko pokazuje dobre i złe strony skrajnych stanowisk.

czyta się dobrze i łatwo (dobra do szkoły lub kolejki u lekarza: akurat na raz;)- filozofia minimalistycznie i raczej tylko jako wskazanie podstaw etyki autentyczności.

fati | 2016-06-02
Darkastic | 2016-06-01