Źródła podmiotowości. Narodziny tożsamości nowoczesnej

Tłumaczenie: M. Gruszczyński O. Latek A. Lipszyc A. Michalak A. Rostkowska M. Rychter Ł. Sommer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka współczesnych filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Sources of the Self. The Making Modern Identity
83-01-13134-9
filozofia i etyka
mecque

Książka Taylora ma charakter podręcznika. Stanowi pewnego rodzaju historię filozofii nowożytnej. Jest zarazem ważnym głosem w dyskusji na temat współczesnego obrazu człowieka w epoce głębokiego kryzysu tożsamości. Obszerna rozprawa składa się z pięciu części. Autor poddaje wielostronnej krytyce koncepcje antropologiczne, które zdominowały i filozofię, i potoczne myślenie o człowieku....

Obszerna rozprawa składa się z pięciu części. Autor poddaje wielostronnej krytyce koncepcje antropologiczne, które zdominowały i filozofię, i potoczne myślenie o człowieku. Posługując się metodą historyczną i analityczną przedstawia genezę nowożytnego pojęcia tożsamości. Sądzi bowiem, że to jedynie pozwoli w pełni je zrozumieć. Skupia się na trzech aspektach badanego problemu: analizuje pojęcia wewnętrzności, czyli wewnętrznej głębi człowieka, afirmacji życia codziennego, natury jako wewnętrznego źródła moralności. Nawiązuje do tradycji filozoficznej od starożytności po współczesność ( np. filozofii Platona, Arystotelesa, św. Augustyna , Descartes'a, Rousseau, Montaigne'a, Locke'a, Heideggera ), a także do literatury pięknej ( np.. Utworów Eliota, Różewicza, Herberta ). Praca Taylora wydana bya po raz pierwszy dziesięć lat temu po angielsku. Do dziś ukazało się aż siedem jej wydań w języku oryginału i wiele przekładów na różne języki.

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/0,1241,0,0,0,0,zrodla_pod...(?)

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/_i/ksiazki/z/zrod120.gif