Emilka i potwory z legend

Okładka książki Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska
Okładka książki Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Lemoniada literatura dziecięca
38 str. 38 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Lemoniada
2023-04-20
2023-04-20
38 min.

Okładka książki Srebrny smok Marcin Minor, Barbara Sadurska
Srebrny smok Marcin Minor, Barba...
Okładka książki Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...
Okładka książki Dziwo Magenta Fox, Nick Laird, Zadie Smith
Dziwo Magenta Fox, Nick L...

„Emilka i potwory z legend” to książka dla dzieci Kamili Stokowskiej, dzięki której mogą oswoić lęki przed potworami. Bohaterka opowieści, Emilka, bardzo boi się potworów. Niestety nie pomagają tłumaczenia taty, że potwory nie istnieją, przecież jest wiele legend o potworach, które mogą kryć się pod łóżkiem albo w szafie. Potwory są dziwne, pełne tajemnic i potrafią bardzo wystraszyć. W oczach dziewczynki to nie są miłe stworzenia. Jak poradzi sobie dziewczynka? Książka należy do serii „Ziarenka piasku”, czyli edukacyjnych opowiastek skierowanych dla dzieci 3+ W tym wydaniu oprócz historyjki mały czytelnik znajdzie rozwijające zadania, które zachęcają do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Książka jest ciekawie wydana oraz ozdobiona kolorowymi ilustracjami przyciągającymi uwagę młodych czytelników. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/emilka-i-potwory-z-legend-ziarenka.html

Emilka bardzo boi się potworów. Tata za wszelką cenę próbuje wytłumaczyć córce, że potwory nie istnieją, i to tylko legendy.

Ale może potwory kryją się z zasłoną❓️

A może, tak jak my jeżdżą na zakupy albo imprezują❓️

Książka jest naprawdę świetna. Ciekawy układ tekstu i różne czcionki przykuwają uwagę. Barwne oraz zabawne ilustracje wprawiają dzieci w uśmiech. Interesującym elementem książki jest również ogromny potwór i jego charakterystyczne cechy, a na końcu książki dzieci same mogą stworzyć swojego potwora. Jest to nasza jedna z ulubionych książeczek 🤩

Ale może potwory kryją się z zasłoną❓️

A może, tak jak my jeżdżą na zakupy albo imprezują❓️

Porozmawiajmy o potworach. Jak to z nimi jest? Klasyk mawiał: „Istnieją, czy nie istnieją? Oto jest pytanie.”, czy jakoś tak. Tytułowa bohaterka książki Kamili Stokowskiej, „Emilka i potwory z legend” spiera się o to z tatą. Rodzic stanowczo twierdzi, że potwory nie istnieją, jednak dziewczynka ma co do tego wątpliwości. Wszak w każdej legendzie jest „ziarnko prawdy”.

Książka zatytułowana jest „Emilka i potwory z legend”, jednak do tych legend nie przykładałabym zbyt dużej wagi. Autorka raczej wspomina o kilku niesamowitych istotach (Bazyliszku, Warszawskiej Syrence, Lubelskim Żmiju, Smoku Wawelskim),ale nie przybliża opowieści o nich. Młodzi czytelnicy zachęcani są do samodzielnego odkrywania. Brzmi to dziwnie, ale seria „Ziarenka piasku”, w której wydana została książka, ma za zadanie właśnie aktywizować dziecko. Do bajki dodany został pakiet zadań mających pobudzić ciekawość i kreatywność. Przykładowo, musimy sami poszukać informacji o jakimś potworze, próbować narysować jakąś postać z bajki, albo wymyślić własną legendę. Zadania są perfekcyjnie dopasowane do partii tekstu, jednak ja rekomenduję najpierw przeczytanie bajki, a potem wracanie do danych fragmentów i podjęcia wyzwań.

Wróćmy do treści. Dużo ryzykowałam zamawiając „Emilkę i potwory z legend”. Mamy książeczkę o planetach z tą bohaterką i córka chętnie do niej sięga. Z drugiej strony było ryzyko, że dziecko me wystraszy się stworka z okładki i odmówi czytania. M. weszła w ten wiek, iż twierdzi, że potwory mogą czaić się wszędzie. Jak się zafiksuje to w „biały dzień” sama do toalety nie pójdzie. I ja na te jej lęki proponuję „terapię szokową”, bajkę o potworach? Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Emilka ma okazję skonfrontować się z prawdziwym potworem, a czytelnik jej w tym towarzyszy. Jaki on jest? Biorąc pod uwagę, że dzieciaczki raczej tej recenzji nie przeczytają, zdradzę, że to całkiem sympatyczny stwór, który opowie dlaczego potwory nie mają czasu straszyć. Podobną technikę zastosowała mama z animacji „Barbapapa i rodzinka”, która opowiedziała dzieciom, iż potwory istnieją, ale boją się ludzi (tak w wielkim skrócie). Myślę, że taka technika jest dużo lepsza niż powtarzanie (do znudzenie),że potwory nie istnieją. Pomaga on skonfrontować się ze strachem, zmienić jego kształt, uzmysłowić sobie, że to my sami go kreujemy.

Moja córka kazała mi przekazać wam, ze „Emilka i potwory z legend” to ładnie napisana bajka. Jest fenomenem, że dziecko, które boi się potworów, chce ją czytać i to przed snem. Dla mnie to jasny znak, że dziecko ma siłę walczyć ze strachem, ale także wiem, że wybrana metoda jest skuteczna. M. przynosi książeczkę sama. Słucha bajki z uśmiechem i chce o niej rozmawiać. Jest nią oczarowana.

Większość dzieci przechodzi etap lęku przed wyimaginowanymi potworami zamieszkującymi zacienione zakamarki.

Właśnie ten temat porusza książka pt.: "Emilka i potwory z legend". Tytułowa bohaterka chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej, gdzie podczas lekcji poznała kilka postaci z legend, które wzbudzają w niej strach. Smok Wawelski, Bazyliszek, Żmij lubelski - najczęściej przypomina sobie o nich wieczorem, gdy zapada zmrok. Mimo zapewnień taty, Emilka uparcie wierzy, potwory istnieją NAPRAWDĘ.

Pewnej nocy okazuje się, że... Emilka miała rację - potwory naprawdę istnieją. Z tą różnicą, że ich potworność wcale nie jest straszna, a bardziej śmieszna. Szczególnie w przypadku tego, który osobiście odwiedził ją tej nocy. Ambord - bo tak ma na imię - to zabawnie wyglądający potworek uwielbiający szalone imprezy i słodycze. Być może to spotkanie pomoże Emilce rozprawić się z nocnymi lękami.

Książka jest w większym formacie i aktywizuje twórczo czytelnika dzięki zawartym w niej zadaniom plastycznym.
W tekście znajdują się wyodrębnione poszczególne wyrazy kolorem i rodzajem czcionki. Kolorowe i zabawne ilustracje przyciągają uwagę dziecka, a duża czcionka wspiera rozwijanie umiejętności samodzielnego czytania.

Emilka bardzo boi się potworów. Nie pomagają tłumaczenia taty, że potwory nie istnieją. Dziewczynka nie jest tego taka pewna. Jest wiele legend o potworach, a wiele z nich przecież pod łóżkiem, a nawet w szafie. Tylko czy faktycznie tam są? I czy naprawdę są takie straszne?

Z tą przyjemną książeczką dzieciaczki przeżyją niesamowitą przygodę. Przede wszystkim dowiedzą się czym jest legenda i czy faktycznie jest w niej ziarenko prawdy. Nasza bohaterka pokona lęk przed potworami i zrozumie, że wszystko działa w naszej wyobraźni. Jak się przyjrzymy bliżej książkowym potworom okazuje się, że wcale nie są takie straszne, wręcz słodkie i urocze.

W środku znajdziemy uroczego potwora z dokładnym jego opisem w ten sposób dobrze go rozpoznamy. A także wiele zadań do wykonania samodzielnie bądź z rodzicami. Wszystkie prace znajdziemy w trakcie czytania lektury, ale i na samym końcu znajdziemy europejską mapę potworów i potworka do kolorowania. W ten sposób autorzy tej książki pobudzają dziecięcą ciekawość, ale I kreatywność. Napisana prostym językiem i zrozumiałym. Ważne zagadnienia i słowa są wyróżnione dużymi i kolorowymi litrami. Ah, bym zapomniała o pięknych kolorowych ilustracjach.

Jedynym minusem jest oprawa, która powinna być z tych z twardych, szczególnie że książeczka przeznaczona jest dla tych najmłodszych.

Sięgając po książkę „Emilka i potwory legend” to świetny pomysł na spędzenia czasu i pozbyciu się nudy.

Na moim profilu i pod dedykowanym hasztagiem #dziecieceprzygodyzksiazka znajdziecie sporo książek idealnych do czytania przed snem, ale są też takie które zapraszają do kreatywnej zabawy. Do tego grona dołączyła propozycja wydawnicza pt. "Emilka i potwory z legend". Ta książka zaprasza czytelnika do aktywnego czytania, dzięki któremu można oswoić lęki przed potworami.

Zapraszam zatem do świata Emilki, która boi się potworów. Choć tata twierdzi, że potwory nie istnieją, ona wie swoje, mało tego, ma na to dowody. W końcu skądś się wzięły opowieści i legendy poświęcone potworom. W oczach dziewczynki są one po prostu. No bo przecież potwory nie mogą być mile i sympatyczne!? Ale czy aby na pewno?  Czy chowają się za zasłonką lub wchodzą pod łóżko? A może wolą spędzać czas na imprezach?

Książka należy do serii „Ziarenka piasku” do cyku lekkich, zabawnych i edukacyjnych opowiastek dla dzieci od trzech do sześciu lat. W książce mały czytelnik znajdzie rozwijające i twórcze zadania, które zachęcają do przyglądania się światu, zadawania pytań i szukaniu odpowiedzi.

Książka jest ciekawie wydana, opatrzona pięknymi ilustracjami. Na skrzydle okładki znajdujemy legendę ważnych elementów, jakie można znaleźć w książce. A są to między innymi pytania, ciekawostki oraz zadania, które czekają na małego odkrywcę potworów. Kolejną ciekawą rzeczą jest spory plakat potwora z charakterystycznymi jego cechami dzięki którym łatwo można go odróżnić od innych stworków.

Sama opowieść jest prosta, zabawna i porusza ważne dla dzieci problemy, skłania do zadawania pytań i do dyskusji. Sam tekst napisany jest dużą czcionką z wyróżnionymi ważnymi dla fabuły słowami, idealny dla mojego początkującego czytelnika. Ogromnie polecam!
_____________________________________________

Boicie się potworów? Myślicie, że kryją się pod Waszymi łóżkami, albo w szafie? Myślę, że jak przeczytacie tę książkę, opanujecie każdy strach przed potworami. Dacie sobie radę z każdym z nich. Książeczka bowiem ukazuje stwory - potwory zupełnie w innym świetle.
Z bohaterką Emilką i jej młodszą siostrą poznacie Lubelskiego Żmija, Bazyliszka, Amborda... Dowiecie się co to jest legenda i legendarni bohaterowie.
Poza tym czeka tu na Was bardzo dużo kreatywnych zabaw i zadań do wykonania, kolorowanki, zagadki, mapa europejskich potworów i wiele innych aktywności.

Mamy tu małych świata odkrywców, którzy jeszcze pod rodzicielskimi skrzydłami przed strachami się chowają. Bo pytanie "czy potwory istnieją?" kotłuje się w nich nieustannie.
A czego Wy baliście się w dzieciństwie? Może pana z białą brodą albo cieni pod łóżkiem?
Stwory potworzaste - sen z powiek spędzają, dziecięce oczy szeroko otwierają i drżenie wywołują od wieków. Budzą się, gdy ciemność zapada, a Emilka, tej jak smoła czarnej się boi. I jak tu okiełznać, w ryzach trzymać, a może da się oswoić? Może nie tak potworne jak je malują?
Całą plejadę straszności poznajemy. Zjawia się Bazyliszek, który spojrzeniem przemienia w kamień i lubelski Żmij, który przed smokami miasto miał chronić. Przy takim towarzystwie, biegające myśli Emilki nie mogą zaznać ukojenia. A może Smok wawelski i Syrenka warszawska odczarują te niepokoje?
A może naleśniki i kakao zadziałają?
Strona po stronie wyłania się to, co za niemożliwe było uważane. Bo większość stworów z legend pomagała, a nie straszyła wcale. Wspierała, a krzywdy nikomu nie robiła.
Czy rzeczywiście znamy więc całą prawdę o nich? Czy jest się czego bać i przed czym uciekać? Po spotkaniu z Ambord (gruszka to czy kręgiel?) sami się przekonacie. Rąbka tajemnicy uchylę tylko, że będą tańce, zabawy, odpoczynki, zakupy i ciekawe oko w oko przygody. Do tego rozkładówka ze stworem uroczym. Ale ciii, ja nic nie mówiłam!
Z humorem, ale i edukacyjnym walorem, bo tak wiele postaci z legend w jednym miejscu się zebrało, a i aktywizujących zadań tak wiele - samodzielnie czy z rodzicem, na wszystko pomysł się znajdzie Przystępny język, ale i kreatywności błyski, które sprawiają, że pytań bez liku się zjawia i odpowiedzi formują się niemal same. Skłania do rozmów o emocjach, wyobraźnią rusza i oswaja lęki, które mogą tu zostać wypowiedziane. Większy format, barwne ilustracje i duża czcionka sprawiają, że jest to świetna lektura do czytelniczych ćwiczeń.
Wartko się dzieje i nie ma szans na nudę z jasnowłosą Emilką. I nagle, cyk! Pobudka!

"Emilka i potwory z legend" to fantastyczna lektura dla najmłodszych czytelników autorstwa Kamili Stokowskiej od Wydawnictwo Lemoniada.

Emilka jak pewnie wiele dzieciaków obawia się potworów, ale czy Bazyliszek naprawdę był taki straszny? A może po prostu boimy się tego , czego nie znamy? Dlatego warto przeczytać przygody Emilki z potworami, a przekonacie się, że to całkiem rozrywkowe stworki.

Na początku książeczki znajdziecie plakat Po czym poznać potwora? wraz z wymienionymi cechami, ale czy ten fioletowy stworek nie wygląda sympatycznie?
Na kolejnych stronach dowiecie się kim był Bazyliszek, Ambord czy Lubelski żmij, bo nazwy te mogą brzmieć dość tajemniczo na początek. Autorka również w prosty sposób przemyca dzieciom wiele cennych wskazówek i informacji np. czym są legendy.
Żeby lektura nie była nudna najmłodsi mają do wykonania szereg ciekawych zadań np. narysować swoje wyobrażenie Kinola, czy też pokazać własną interpretację w kolorowance stworka z tylnej okładki.

Warto też razem z dzieckiem poszukać informacji o Europejskich potworach i stworzyć wspólnie ich mapę.

"Emilka i potwory z legend" to świetna lektura dla młodszych i trochę starszych dzieci. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a rozmaitość aktywności, w które zaangażuje czytelników sprawi, że nuda na pewno z nią nie grozi. To książka, która zapewni wiele ciekawych zabaw i zaangażuje na długie godziny.

Serdecznie polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwo Lemoniada.

Emilka to mała, rezolutna dziewczynka, przed którą świat nie ma tajemnic. Są jednak rzeczy, które przyprawiają dziewczynkę o gęsią skórkę; boi się ciemności, ale najbardziej przerażają ją potwory.

Mała zna wiele legend, a w każdej z nich czai się niebezpieczny stwór. Jest bazyliszek, smok wawelski, lubelski żmij, a wszystkie one dla naszej bohaterki są przerażające i niebezpieczne…

Jak sobie poradzić ze strachem? Z irracjonalnym lękiem?

Emilka wdaje się w dyskusję o potworach ze swoją młodszą siostrą Elizą i puszczają wodze fantazji; całe szczęście blisko jest tata, który spokojnie i rzeczowo stara się okiełznać nieograniczoną wyobraźnię dziewczynek.

Książka ta jest fantastycznym sposobem na nudę. Oprócz czytania oferuje ona praktyczne zadania, takie jak: rysowanie, ciekawostki, prace manualne do samodzielnego wykonania. Jest to publikacja, z którą można wejść w interakcję i znakomicie się bawić.

Dużym atutem wydania są znakomite, wręcz baśniowe ilustracje Marty Grabowskiej. Pełne koloru, humorystyczne obrazy działają na wyobraźnię dziecka w sposób bardzo pozytywny.

Kolejnym plusem książki jest duży, czytelny druk. Tekst nie jest jednolity, zastosowano pogrubienia czcionki, zmiany kolorów pojedynczych wyrazów, literowanie. Jest to znakomite wydanie, dla dzieci które mają problemy z czytaniem, bądź też dopiero zaczynają uczyć się czytać.

Podsumowując, „Emilka i potwory z legend” to książka, z którą Wasze dzieci nie będą się nudziły, zapewni ciekawą rozrywkę, nie pomijając walorów estetycznych i edukacyjnych.
Gorąco polecamy!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Dla Anieli
  • .2023
  • Storytel
  • Dziecięca
  • ..CZYTANIE Z LIDUSZKĄ

Dodaj cytat z książki Emilka i potwory z legend