Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu

Okładka książki Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Okładka książki Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu
Iwasa MegumiJörg Mühle Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Z pozdrowieniami (tom 4) interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Z pozdrowieniami (tom 4)
Viele Grüße aus dem Algenwäldchen
Dwie Siostry
2023-06-01
2023-06-01
Anna Zalewska

Okładka książki Nie skakać na bombę! Ulrich Hub, Jörg Mühle
Nie skakać na ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...

Okładka książki Bystre Ciastko. Smaczna Banda i emocje Jory John, Pete Oswald
Bystre Ciastko... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Wzorowe Jajo Jory John, Pete Oswald
Wzorowe Jajo Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...

To kolejna część przygód zwierzaków, które łączy przyjaźń zawarta w listach. Powiem szczerze, że z każdym kolejnym tytułem napisanym przez autorkę jest coraz słabiej. Fabularnie mało interesująca jest tym razem to książka. Na Morzu Wielorybim, a dokładnie w okolicy Wodorostowego Lasu pojawia się ktoś zupełnie nowy. Jest to samotny żółw morski Żółwisław. Trafia do wydry Chybotka, który znudzony czekaniem na kolejne listy zwrotne przyjmuje żółwia do siebie w gościnę. Twierdzi, że prowadzi Gospodę pod Wodorostem i aktualnie ma miejsce noclegowe. Żółwisław chętnie korzysta z jego oferty. Jednak z każdym dniem coraz bardziej zaczyna zastanawiać go zachowanie żółwia. Codziennie gdzieś znika. Praktycznie wcale nie rozstaje się ze swoim niebieskim plecakiem i prowadzi jakieś tajne notatki. Do tego dochodzą do wydry sygnały, że co niektórzy okoliczni mieszkańcy zostali obdarowani przez niego tajemniczymi upominkami i to bezinteresownie. To całkiem podejrzana sprawa! Żółwisław coś ukrywa. A może jest zwyczajnym złodziejem? Co prawda to dżentelmen w każdym calu, ale może to tylko przykrywka? Czy włamywacz Zwodzisław, o którym ostatnio bywa głośno na morzu, a tajemniczy Żółwisław to nie jedna i ta sama osoba? Jeśli macie ochotę sprawdzić jak kończy się ta opowieść to zapraszam do lektury. Mnie nie urzekła, ale może Wam się spodoba. Kto wie?

Czy zdarza się Wam jeszcze pisać listy? Zdaje się, że ta forma komunikacji powoli zanika, dlatego z sentymentem czytałam kolejną fantastyczną część serii Megumi Iwasa. Świetnie wspominiam “Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka”, więc zachwyciłam się, gdy przyszły do nas nowe przygody zwierzątka znad Morza Wielorybiego.

Tym razem Wydrzysław Chybotka pisze listy, w których zaprasza do siebie nowych gości. Trafia do niego Żółwisław, który uwielbia gościnność swego gospodarza, a z obserwacji wynika, że sam żółw zachowuje się dziwnie. Znika w nieznane, wraca i też ciągle coś skrzętnie zapisuje. Jest to intrygujące, zwłaszcza dlatego, że w okolicy krąży złodziej, Zwodzisław, który również jest Żółwiem. Czy to zbieg okoliczności? Kogo przyjął do domu Wydrzysław? Czy pozory mylą i ma w domu złodziejaszka?

Ilustracje mają ogromny urok, styl grafiki jest bardzo w moim stylu. Książka jest poręczna, a treść - ciekawa, napisana z dobrym humorem i wciągająca już nawet młodszych czytelników.

Bardzo mocno polecam.

Tym razem Wydrzysław Chybotka pisze listy, w których...

Książki z cyklu Z pozdrowieniami darzę szczególnym uczuciem. Chociaż każda z tych książek kierowana jest raczej do młodszych czytelników, to z powodzeniem i ja sięgam po te pozycje. Coś jest w tych książkach takiego, że nie potrafię się od nich oderwać. Moja miłość zaczęła się od Z pozdrowieniami, Żyrafa. Przede mną leży teraz część czwarta – czy i Wodorostowy Las mnie zachwycił? O tym w tej recenzji.

Wydrzysław Chybotko raczej stroni od gości i najlepiej spędza mu się czas w samotności. Nie potrzebuje tłumu przyjaciół, w zupełności wystarczy mu własny kawałek ziemi. Pewnego dnia jednak do Wydrzysława przybywa tajemniczy gość. Żółwisław - żółw morski, bardzo szybko zaprzyjaźnia się z pozostałymi mieszkańcami Morza Wielorybiego. Wszyscy zadaną sobie pytanie – kim jest ów gość i jaki jest powód jego przybycia? Co jeśli, ma coś do ukrycia i chce skrzywdzić mieszkańców morza?

Już na samym początku tej opowieści poczułam, że będzie to równie dobra historia, co poprzednie. Nie wiem sama, co o tym zadecydowało ostatecznie, ale uważam tę pozycję za wręcz jedną z lepszych, jeśli chodzi o opowieści dla najmłodszych odbiorców. Przyznać trzeba, że autorka zdecydowanie się spisała i stworzyła coś świetnego.

Głównym bohaterem jest Wydrzysław Chybotko - postać, która z miejsca znalazła miejsce w moim sercu. Z jednej strony sprawiał wrażenie takiego oschłego i zdecydowanie unikającego wszelkiego kontaktu (na przykład poprzez dogryzanie innym postaciom),z drugiej jednak zauważyłam w jego zachowaniu to, że była to tylko otoczka – bo w rzeczywistości Wydrzysław bardzo chce znaleźć najlepszego przyjaciela, z którym mógłby tak po prostu wspólnie pomilczeć. Może zabrzmi to zabawnie, ale uważam tego bohatera za naprawdę ciekawie wykreowanego i to muszę docenić.

Głównym wątkiem opowieści jest sprawa tajemniczego Żółwisława, który przybył nie wiadomo skąd i też nie do końca wiadomo w jakim celu. Wystarczyła jedna plotka, by z jego przyjaznego nastawienia do życia uczynić kogoś, kto jest zły i czyha tylko na okazję do rabunku, czy innych rzeczy. Wątek ten został ukazany w sposób dość rozbudowany, a ja z miejsca domyśliłam się, co też autorka chce nam przekazać tym razem. Ocenianie obcych nam osób przez pryzmat stereotypów i poniekąd strachu jest nam wszystkim znane, bo przecież wszyscy to robimy, nawet nieświadomie. Historia, która wydarzyła się w tytułowym lesie, tylko pokazała absurdalność każdej z takich sytuacji i sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się nad swoim własnym zachowaniem.

Megumi Iwasa ma taki talent do tworzenia z pozoru prostych i łatwych w odbiorze historii, ale jednocześnie zawierających niezwykle ważny przekaz i morał. Jestem ogromną fanką jej twórczości i cieszę się, że miałam szansę trafić na jej książki - wiem już, że na pewno będę je podsuwać swoim własnym dzieciom w przyszłości lub dzieciom w mojej rodzinie tak ogólnie. Uważam, że cały cykl Z pozdrowieniami zasługuje na uwagę i poznanie, bo to okrutnie wartościowe pozycje.

Jeśli sami lubicie literaturę dziecięcą lub po prostu potrzebujecie czegoś dobrego dla najmłodszych czytelników w swoim otoczeniu, to koniecznie zwróćcie uwagę na książki Megumi Iwasy z przepięknymi ilustracjami Jörga Mühlego!

To czwarta już część przygód przyjaciół z Morza Wielorybiego. Tym razem akcja rozgrywa się w Wodorostowym Lesie u Wydrzysława Chybotki - wydry wędrownej, wydry samotnej.

Pewnego dnia odwiedza go nietypowy gość, żółw morski Żółwisław, który ma pewną misję do wykonania. Żółw jest nieco dziwny. Znika na całe dnie, zbiera przedmioty do swojej niebieskiej torby i ciągle zapisuje coś w notesie. W międzyczasie do Wydrzysława dociera informacja o kręcącym się w okolicy podejrzanym dżentelmenie włamywaczu Zwodzisławie. Czy ma on coś wspólnego z żółwiem? Nie zdradzę Wam, przekonajcie się sami.

To lekka lektura, bardzo wciągająca i momentami rozśmieszająca. Znów pojawia się motyw pisania listów, choć nie jest to taka wymiana jak w poprzednich częściach. Dodatkowo autor zwraca uwagę na to co posiadamy i daje okazję do refleksji nad tym co jest dla nas najcenniejsze.

Ja i syn lubimy tę serię. Co prawda nie mamy pierwszej części ale nie jest konieczne posiadanie wszystkich by przeczytać kolejną. Najważniejsze kwestie z poprzednich części zostały w skrócie opowiedziane. Choć oczywiście zachęcam do przeczytania wcześniejszych by mieć pełny obraz.

Książka polecana jest dla dzieci w wieku 5+ i jako lektura do samodzielnego czytania.

Przygoda, którą rozpoczął kiedyś pan Żyrafa wciąż trwa, kolejni bohaterowie piszą listy wywołując uśmiechy na nowych twarzach.

Znacie serię napisaną przez Megumi Iwasa? "Z pozdrowieniami Żyrafa", "Pozdtowienia z Wielorybiego Przylądka", "Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy" i najnowszą część tego cyklu "Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu"?My nie tylko znamy ale przede wszystkim bardzo lubimy!

Co nowego wydarzy się na Morzu Wielorybim? Urocza wyderka - Wydrzysław Chybotka pisze mnóstwo listów, w których zaprasza do Wodorostowego Lasu gości. "Jeśli wpadniecie z wizytą, możecie u mnie przenocować" - zachęca.

Jeden z tych listów trafia w łapki żółwia morskiego Żółwisławia. Wyderka i żółw szybko się zaprzyjaźniają. Żółwislaw jest zachwycony gościnnością Chybotki, smakiem małży i okolicą. Jego zachowanie jest jednak nieco dziwne...

Żółwislaw podróżuje z wypchanym plecakiem, znika na całe dnie i ciągle coś notuje w tajemnicy przed wszystkimi. Przyznajcie sami, czy to nie jest zastanawiające?

W tym samym czasie Morze Wielorybie obiega plotka o grasującym w okolicy złodzieju - żółwiu Zwodzisławiu.

Czy Żółwislaw i Zwodzislaw to ta sama osoba? O tym przekonacie się zaglądając do książki, co bardzo bardzo Wam polecam.

POZDROWIENIA Z WODOROSTOWEGO LASU, to już czwarty tom serii Z POZDROWIENIAMI a także mój ulubiony. Oczywiście lubię całą serię, ale ta część wyjątkowo mi się podobała i miała coś, czego nie miały poprzednie - tak jakby sprawę kryminalną, która trzymała w napięciu.
Wydawnictwo Dwie Siostry ma nosa do literatury dziecięcej i jeśli miałabym wskazać najlepszego wydawcę literatury dziecięcej w Polsce, to wskazałabym właśnie ich. To w ofercie Dwóch Sióstr odnalazłam jedne z najlepszych książek w tym gatunku i z pewnością najlepiej wydanych, z wielką dbałością o każdy szczegół. Przykładem może być właśnie seria Z POZDROWIENIAMI. Wystarczy spojrzeć i już wiadomo, że to przesłodkie opowieści, które wspaniale się prezentują w prywatnej bibliotece.
Wróćmy jednak do czwartego tomu, bo jest o czym pisać. Ponownie spotykamy mojego ulubieńca Wydrzysława Chybotkę, który tym razem postanowił zaprosić do siebie KOGOŚ, bo zdaje się, cze czuje się SAMOTNY, choć w życiu by się do tego nie przyznał. W tym celu wysłał listy do znajomych i teraz czeka na odpowiedź... ale ona niestety nie nadchodzi, za to nadchodzi Żółwisław, tajemniczy nieznajomy, który jakimś cudem poznał treść listów i uznał, że Wydrzysław prowadzi Gospodę pod Wodorostem i prosi o kwaterę. To dopiero początek historii, a im dalej, tym lepiej.
Cenię styl i pomysł Megumi Iwasa. To miłe opowieści, które mają w sobie ogromne ciepło. Te książki są idealne dla początkujących czytelników. Nie bez znaczenia są radosne ilustracje Jörga Mühle. To wielka ozdoba i jego dzieła świetnie oddają klimat opowieści.
Książki, jak już pisałam, są cudnie wydane. Idealne na prezent - wyglądają ekskluzywnie i optymistycznie. Bardzo polecam każdemu - bo przecież pisanie listów jest takie... magiczne. Piszemy listy do tych, na których nam zależy... szkoda, że coraz rzadziej, bo takie listy, to pamiątka na całe życie.

samotny spotyka samotnego
Z POZDROWIENIAMI
tom 4
Wydawnictwo Dwie Siostry
egzemplarz recenzencki

Każdy z tomów ma innego bohatera głównego i za każdym razem oprócz głównego przesłania o przyjaźni i wsparciu dostajemy jeszcze jakiś dodatkowy "morał" Podane jest to w prosty, przystępny i ciekawy sposób

• Egzemplarz recenzencki
  • [Tag:] Japonica